pco ve adet düzeni

semmm

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
29 Mart 2009
28
0
43
iyi günler..5 yıllık evliyim.27 yaşındayım.2 defa normal 1 defa aşılamayla hamile kaldım ama sonuç 2 düşük ve 1 kürtaj oldu.pco olduğumu öğrendim doktorum sınırda olduğunu 10 kilo kadar alırsam artacağını söyledi.ideal kilomdayım şuan.ilk hamile kaldığım zamana kadar adetlerim oldukça düzenliydi.bir defa tüp bebek denedik düşük doz iğne vurulmama rağmen 50tane yumurtam oldu e2 çok yükseldi ve tedaviyi yumurtalar toplanmadan iptal ettik.ikincidede yine düşük doz iğne ve 40 kadar yumurta e2 yine yüksek sonuç negatif.1 senedirde hiç doktora gitmedim.buarada 20 günde bir filan adet olmaya başladım.doktorumu aradım duphaston önerdi.2 defa duphaston kullandım fayda etmedi ilacı kullanırken adet oluyodum.bukadar sık adet olmanın sebebi sadece pkomudur.ilçede oturuyorum ve K.D.doktoru yok muayeneye gitmelimiyim.yaza tekrar tüp bebek düşünüyorum.bu kadar sık adet olmak çok canımı sıkıyor.sizce ne yapmalıyım?biraz uzun oldu galibafisfisfis

Merhaba semmm,

Bahsettiğiniz durumun nedeni polikistik over hastalığı gibi anlaşılıyor. Polikistik over hastalığı ile mücadele etmek son derece kolay planlanabilir bir durumdur. Ancak, sizin vereceğiniz karar bunda etkili olacaktır. Sizin için çocuk isteği mi daha ön plandadır, yoksa polikistik over hastalığının yarattığı sıkıntılardan kurtulmak mı daha önceliklidir. Siz bunun kararınız vermelisiniz ve ona göre tedavi planlanmalıdır. Sağlıklı günler geçirmenizi ve doğru-etkili tedavilerle buluşmanızı dilerim.

Op. Dr. Osman Denizhan Özgün
Maya Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi

ılginiz için teşekkür ederim.Öncelikli isteğim çocuk sahibi olabilmek.Sık adet olduğum için yumurtlama olmuyor sanırım buda normal yolla hamile kalamayacağım anlamına geliyor.Ben öğretmenim ancak yaz tatilinde tedaviye başlayabilirim.Şu anda tedavi açısından kafam çok karışık doktoruma çok güveniyordum çok duyarlı bir insan..ılk gebeliğim mol gebelikti kürtaj sonrası takibimi kendisi yapmıştı yaklaşık 4 yıldır ondan başka bir doktordan yardım almadım.Fakat iki tüp bebektede ohss riskini yaşamam beni hayal kırıklığına uğrattı,beni çok iyi tanıyordu ilaç dozunu çok iyi ayarlaması gerekiyordu. Tedavimi nerede yaptıracağıma karar vermeye çalışıyorum çok fazla tüp bebek merkezi var iyi bir merkez seçimi beni çok zorluyor.Şu anda en azından temmuz ayına kadar adetlerimi düzenleyebilecek(doğum kontrol hapları dışında çünkü anne olmak istiyorum) bir yol arayışı içerisindeyim.Sizin bu konuda bir tavsiyeniz olabilirmi acaba?

Son düzenleme:
Merhaba semmm,

Adetlerinizin düzenlenmesi için kullanılabilecek ilaçlar elbette mevcut. Ancak, size önerim, hem bu konu ile ilgili olarak ve hem de çocuk isteğinizin karşılanması için en doğru planlamayı sağlayabilmek için, muayene olmanız, tahlillerinizin yapılması ve size uygun en doğru yaklaşımı verebilecek ilaçların seçimi için kabul görmüş bir tüp bebek merkezine başvurmanızdır. Sağlıklı günler geçirmenizi ve doğru-etkili tedavilerle buluşmanızı dilerim.

Op. Dr. Osman Denizhan Özgün
Maya Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi

X