Anket Oturduğunuz semt kaçıncı dereceden riskli biliyor musunuz?

oturduğunuz bölgenin ne kadar riskli olduğunu biliyor musunuz ?

• Evet biliyorum ve taşınmayı düşünüyorum.

OY: 0 0,0%

• Ankete Katılan
    19

BenOzgurce

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
20 Temmuz 2007
2.870
11
50
YÜKSEK DEPREM RİSKİ

Diri kırıklara yakın, genç gevşek, kaba ve suya doygun tortulların yer aldığı kesimler. Bu gibi yerler, deprem sırasında, çok büyük yatay ivme (deprem dalgası gücü) ve yüksek yer salınım dönemselliği (sallandırma gücü) gösteriyor.

ORTA DEPREM RİSKİ

Diri kırıkların geçmediği ancak suya doygun tortulların ve bozuşmuş ya da kolay kırılgan kayaların yer aldığı, deprem
etkilenme kuşağı içinde yer alan, sarsıntıya duyarlı alanlar. Bu gibi yerler, deprem sırasında az-orta büyük yatay ivme ve orta-yüksek yersalınım dönemselliği gösteriyor.

KÜÇÜK DEPREM RİSKİ

Gevşek bozuşmamış kaya, suya az-çok doygun tortul ardışımının yer aldığı, yerel mühendislik sorunları içerebilecek yerler. Bunlar deprem merkezinden uzaklığına göre küçük, orta-büyük yer ivmesi ve küçük-orta, orta-yüksek yer salınım dönemselliği gösteriyor.

SEMTİNİZİN RİSKİ NE KADAR?

Prof.Dr. Ahmet Ercan'ın haritasına göre, semtlerin deprem riski üç dereceye ayrılıyor. 1. derece en yüksek riski, 2.
derece orta riski ve 3. derece de küçük riski gösteriyor:

1. derece: Zeytinburnu Ayamama Deresi, Ataköy'ün bulunduğu kesimler, Florya (batısındaki heyelan alanları) Küçükçekmece kıyıları, Küçükçekmece Gölü'nün doğusundaki Nakkaşdere alüvyonları, Azaplı yöresi (Altınşehir'in alçak kesimleri), Ispartakule (Alibey Yarımadası'nın batı kısımları), Kanarya (Firuzköy kıyıları), Esenkent, Avcılar (Küçükçekmece Gölü ve Marmara Denizi'ne bakan kıyıları), Ambarlı ve Haramidere (sağlı sollu olmak üzere).

2. derece: Beşiktaş (Ihlamur çukuru), Ortaköy Dereboyu, İstinye çukuru, Tarabya çukuru, Üsküdar çukuru, Beylerbeyi çukuru, Küçüksu çukuru, Paşabahçe-Beykoz çukuru, Çayırbaşı çukuru, Karaköy, Tophane, Salıpazarı, Ortaköy (dolgu olan kesimleri), Eyüp, Alibeyköy, Sütlüce, Balat, Kasımpaşa ve Güngören'in sahil kesimi, Kadıköy (Kurbağalıdere), Moda (denize bakan kısmı), Küçükyalı, Kartal (Rahmanlar bölümü), Tuzla (dere kısmı), Dilovası, Eminönü (Cankurtaran, Şehzadebaşı, Fatih, Çarşamba, Edirnekapı'nın güneyinde kalan kısım), Topkapı, Bakırköy, Bahçelievler, Merter, Şirinevler (bir kısmı), Halkalı, Nakkaşdere, Esenkent, Ömerli, Büyükçekmece, Tepecik (Tepecik, Akören ve Pomak'ın güney kısmı), Selimpaşa, Silivri, Çanta, Gümüşyaka, Kavaklı, Yakuplu, Esenyurt, Avcılar, Ambarlı, Firuzköy, Küçükçekmece, Florya, Yeşilköy, Ataköy ve Zeytinburnu.

3. derece: Darıca, Dolayoba, Pendik, Kartal, Kadıköy, Üsküdar, Ümraniye, Beykoz, Çengelköy, Polonezköy, Şile, Haydarpaşa, Altıyol, Bahariye, Kızıltoprak, Erenköy, Suadiye, Bostancı, Kozyatağı, Altunizade, İçerenköy, Bağdat Caddesi, Fenerbahçe, Söğütlüçeşme (Kurbağalıdere dışında kalan kısımları), Moda (denize bakmayan kısımları), Acıbadem, Koşuyolu, Adalar, Eminönü, Rumelihisarı, Arnavutköy, Etiler, Beşiktaş, Maçka, Nişantaşı, Şişli, Taksim, Kağıthane, Gaziosmanpaşa, Levent, Maslak, İstinye, Tarabya, Sarıyer, Karaköy (rıhtım dışında kalan kısım), Gültepe, Emirgan, Bağcılar, Haraççı ve Taşocağı.

Arkadaşlar bu günlerde marmara depremiyle ilgili haberler dikkatimi çekiyor.Fırtına öncesi sessizlik olduğu söyleniyor .Oturduğunuz bölgelerin Ne derece de risk taşıdığını biliyor musunuz?

Prof.Dr. Ahmet Ercan'la birebir görüşme fırsatım olmuştu. ( Babamın işi dolayısı ile) O zaman sormuştum. :1rolleyes:

Son düzenleme:
Herşey iyi güzel de, olası bir Marmara Depreminden sadece İstanbul etkilenecekmiş gibi, deprem deyince uzmanların aklına sadece İstanbul un gelmesine de bir anlam verememişimdir.

Bu arada verdiğin bilgiler için teşekkürler arkadaşım..

Benim de bilgim var bu konuda..

Sanırım bunun nedeni olası bir depremde en fazla yıkım ve kaybın istanbulda olacak olması.Düşünsenize yüzde yetmişi yıkılacak bir şehirden bahsediyoruz.Ölü sayısını varın siz düşünün.a.s

ben pendikliym 3.derece diyor:uhm:
ama adalar burnumun dibi , başka biri 1. derece dio:uhm:
aklım karıştıkafamçokkarıştı
Allah hepimizin yardımcısı olsun

İstanbulda ki deprem riski belki bazı şehirlere göre daha azdır fakat
olası bi depremde İstanbul un göreceği zarar maddi manevi daha çok olacaktır.
Öyle bir durumda Allah korusun ülkede hayat durur.

ben pendikliym 3.derece diyor:uhm:
ama adalar burnumun dibi , başka biri 1. derece dio:uhm:
aklım karıştıkafamçokkarıştı
Allah hepimizin yardımcısı olsun

Maltepe, Pendik, Kartal gibi denize doğru uzanan ilçelerde e-5 e yakın ve e-5 üstü semtler 3. derece. Fakat sahil kesimi tamamen doldurulmuş biliyosun. Eşimin seneler önce burada denize giriyorduk dediği yerler restaurant park bahçe olmuş

evet cnm sahil tamamen doldurulmuş..
hatta söylentilere göre tren yolunun altı ,tren yolunun üstü diye 2 ye ayırıolar pendiği,alt taraf tamamen doldurmaymş..
ki bende o alt tarafta oturuorm..
ama napalım elimizden bişey gelmezz:a015:

Zemin sağlam demekki canım:))a.s

Sağlam canım sağlam.a.s Birde eşim inşaat mühendisi kendiside diyor oturduğumuz evde,yerde sağlam. Yerli kayaların üzerine yapılmış bina.a.s
Benim asıl korkum Allah'ın takdiri ilahisi sağlam gözüküyorda ya çökerse diyede düşünmedende edemiyorum...
:1no2:

Ben de kocasinan da oturuyordum 7 yıl önce .:))oralar sağlam diyorlardı da doğru yine de hiç belli olmaz.Allah korusun ne diyim.:teselli:

Evimde işimde mecidiyeköyde.
Ben ikinci derece diye biliyodum.
Bak kafam karıştı şimdi.
Allah öyle kötü günler göstermesin.

beşiktaş kaçıncı dereceden riskliyse o kadar işte
yani bilmiyorum tatlicadiarzu

Ayy ben Tarabyadayım ama çukur ne demek yaa..eğer Tarabyaysa tam 3. derece..offf zaten şuaralar fırtına önces sessizlikmiş arkadaşlar ağustos, ocak arası bişiler olcak diolar..

Allah korusun..

allah korusun ya benim oğlumda salıpazarı bölgesinde oturuyor 2.ci derece, 17 ağustos depremini ve diğer büyük depremleri önceden tahmin eden kişi ağustos 3 ,12 ekim ayı içinde yada ocakta bu yıl için 8 büyüklüğünde bir deprem olacağını söylemiş inşallah yanılıyordur

Mike Lee, istanbul depremi için en tehlikeli dönem ise 2008. 2008'de Marmara Denizi'nde 8.0 büyüklüğünde bir deprem meydana gelecek. Bu depremi 3 - 13 Ağustos 2008, 4 - 14 Eylül 2008 ya da 21 - 31 Ocak 2009 tarihlerinden birinde bekliyorum.'diye söylemiş ben yazmıştım buraya aman tedbiri elden bırakmayalım ben 1.derece riskli bölgedeyim hep sıkıntısı var içimde Allahım korusun hepimizi..

Haberi okuyunca bende çok korktum ablacım.:1no2:
Dediğin gibi umarım yanılır.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…