Otizmli çocuğu olan anneler bakabilir mi lütfen, Göz teması, gülümseme, agulama

Taze1ebeveyn

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
5 Temmuz 2024
3
1
29
Herkese merhaba, otizm tanısı almış çocuğu olan annelerden rica ediyorum lütfen cevap verir misiniz. Ve şuan bizimle aynı durumda olup çocuğu büyüyünce normale dönen annelerde cevap yazarsa sevinirim. Oğlum 7 mart doğumlu 4 aylık şuanda. Kucaktayken neredeyse hiç göz teması yok kıyafetlere etrafa vs bakıyor. Yatarkende yakından göz teması kurmuyor ama uzaktan dikkatini çekince yüzüne bakıyor insanların takip ediyor ama boş bakıyor gibi. Bazen çok nadir gülümser gibi oluyor ama çok küçük onuda yaparken gözünü kaçırıyor. Etrafındaki insanlara uzaktan kısa süreli bakıyor takip ediyor ama yanına gelince göz teması kurmuyor. 3 aylıkken daha çok ses çıkarırdı şuan çok az nadir ses çıkarıyor. Karşısına geçiyıruz konuşuyoruz tepki vermiyor gülmüyor ses çıkarmıyor. Kafaya çok takıyoruz artık delirmek üzereyiz. Eşimde bende öğretmeniz hatta eşim özel eğitim öğretmeni. Bu aylarda tanı koyulmuyor biliyoruz. Normal olmadığının da farkındayız ama yinede merak ediyoruz bu aylarda böyle olup sonradan otizm tanısı alan var mı yada sonradan normale dönen. Cevap verirseniz çok sevinirim. Allah herkesin çocuğuna sağlık güzel ömür versin.

Yatarken bakiyor canı isterse gülümsüyor ağlıyordu uzun uzun bir haftadır bakmıyor hep başka yerlere bakiyor gözünü kaçırıyor iletişim kurmak istemiyor gibi

Herkese merhaba, otizm tanısı almış çocuğu olan annelerden rica ediyorum lütfen cevap verir misiniz. Ve şuan bizimle aynı durumda olup çocuğu büyüyünce normale dönen annelerde cevap yazarsa sevinirim. Oğlum 7 mart doğumlu 4 aylık şuanda. Kucaktayken neredeyse hiç göz teması yok kıyafetlere etrafa vs bakıyor. Yatarkende yakından göz teması kurmuyor ama uzaktan dikkatini çekince yüzüne bakıyor insanların takip ediyor ama boş bakıyor gibi. Bazen çok nadir gülümser gibi oluyor ama çok küçük onuda yaparken gözünü kaçırıyor. Etrafındaki insanlara uzaktan kısa süreli bakıyor takip ediyor ama yanına gelince göz teması kurmuyor. 3 aylıkken daha çok ses çıkarırdı şuan çok az nadir ses çıkarıyor. Karşısına geçiyıruz konuşuyoruz tepki vermiyor gülmüyor ses çıkarmıyor. Kafaya çok takıyoruz artık delirmek üzereyiz. Eşimde bende öğretmeniz hatta eşim özel eğitim öğretmeni. Bu aylarda tanı koyulmuyor biliyoruz. Normal olmadığının da farkındayız ama yinede merak ediyoruz bu aylarda böyle olup sonradan otizm tanısı alan var mı yada sonradan normale dönen. Cevap verirseniz çok sevinirim. Allah herkesin çocuğuna sağlık güzel ömür versin.
Aynı şeyleri yaşıyoruz numaramı yazsam konuşabilirmiyiz

Kesinlikle ben de daha küçük olduğunu düşünüyorum
Kendi bebeğimi düşündüm de, 3 aylık bazen bakar bazen bakmaz, bazen uzak ya da yakın göz teması etmez vs. agu zaten pek yok, bir şeyler söylemeye çalışıyor ama daha ses vs. yok.
Bir tek gülme konusu tam bizde, ben ona hep gülücük yapınca o da karşılık veriyor, bol bol gülümseyin bebeklere. Ayna gibiler, ne olursa onu yansitiyorlar.

İkizlerimden biri diğerine göre daha ilgisiz ve arada sesine bakmıyordu . 8. Aylıkken fark ettik ve nöroloji uzmanına götürdük , biraz beklememizi daha erken olduğunu , gözlemlememizi ama kendisinin bir sorun görmediğini söyledi . Çok şükür bir problemimiz kalmadı büyüdükçe algısı açıldı , ebeveynler olarak internette bu aralar artan otizm videoları endişe ve korku salıyor bizlere . Gerçekten bir sıkıntı görüyorsanız doktora danışmalısınız , ama doktorda size daha çok erken olduğunu söyleyecektir

Merhaba son durumunuz nedir benim bebeğimde 6 Mart doğumlu benimde şüphelerim var

5 aylık bebegım asırı hareketlı durduğu yerde durmuyor. Iletısıme gezmek cok zor. Bu cocuk bızımle ıletısıme gelmeden nasıl konısmayı ogrenecek

X