Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Eğitim kurumlarına çok güvenmeyin asıl tanı koyup yönlendirecek olan kişi doktor ayrıca bu merkezlerde genelde uygulamalı davranış analizi uygulanır sizin ki gibi küçük bir çocukta bence hiç doğru değil daha oyun temelli uygulamalar yapan yerleri tercih edin mümkünse de siz öğrenip günün 24 saatini eğitime çevirin

Kreş çocuğunuzu desteklemeli kaynaştırmalı eğer yanlız kalıyorsa bunu normalleştirir katılım sağlamaz bu da hiç bir fayda sağlamaz boşuna gidip gelmiş olur

Kreş çocuğunuzu desteklemeli kaynaştırmalı eğer yanlız kalıyorsa bunu normalleştirir katılım sağlamaz bu da hiç bir fayda sağlamaz boşuna gidip gelmiş olur

Paylastiginiz bilgiler icin cok tesekkur ederim.

Su takintilar konusunu ben kendime takinti haline getirdim. Takintilar egitime basladiktan sonra belirginlesti. Egitimcimiz otoriter bir yaklasimi var.

Sizce bu ne kadar dogru. Egitime baslayinca takintilarin belirginlesmesi normalmi ? Egitimcimiz alan mezunu bilgili guvendigimiz biri ama kafam cok karisti sizce egitimci birseyleri yanlis yapiyor olabilirmi ? Degistirmelimiyiz ?

Ben bireysel eğitimin çocuğun yapısına göre planlaması görüşündeyim benim oğlum 3,5 yaşında 2 yasından beri eğitim alıyor bir merkezde eğitim alması yaklaşık 6 aydır devam ediyor öncesinde evde devam ediyorduk şimdi hem ev hem merkezde devam ediyoruz arhana asla davranışçı yaklaşımlarla eğitim veremezsiniz çünkü anında kendini kapatıyor ve hiç bir şey yapmıyor yanı katı yaklaşımlar benim oğlumu geriletiyor bu benim tecrübem bazı çocuklar da davranışçı yaklaşımlar etkili oluyor sizin yerinizde olsam tabi ki eğitimciyi sorgularım çocuk mutsuz ise orda ne öğrenebilir ki belki biraz daha yumuşak yaklaşıp güven kazandırdıktan sonra otarite uygulayabilir bir de takıntılı davranışlar maalesef kazanıldığı gibi kolay söndürülemiyor bu davranışlar çocuğun kendini rahatlatma biçimi haline geliyor sonrasında en çok sığındıkları kaçış bu oluyor

Arkadaslar yardiminiza ihtiyacim var.

Oglum 4,5 yasinda atipik otizm teshisi konuldu. Bizim sulalemizde konusma gec oluyor diye durumunu cok gec farkettik. Durumu cok belirgin degildi. Simdi raporunu cikarttik 1 aydir egitime gidiyor.

Kapi kapi ozel egitim kurumu aradim. Bu gittigim kurum sahibinin ogluda otizmli. Ayrica orada duyu butunleme egitimi veriyor. Bu kurumu tercih ettim.

Duyu butunleme egitimimiz iyi gidiyor. Burada devlet destegi ile alabiliyoruz.

Diger ozel egitim hocamiz ise alan mezunu zihinsel engelliler ogretmeni. İlk defa biri icin sifirdan egitime basliyormus. İlk basta cok guveniyorduk. Kendisi aba egitimi veriyir. Ama sonradan hocayi sorgulamaya basladik . Nedenini anlatiyim.

Oglumda ilk iki haftada goz temasinda ve ismine tepkide bir atilim oldu sonra son iki haftadir bir ilerleme goremiyoruz. Ayrica egitimden sonra bazi el hareketleri ve ses cikarma gibi takintilari bas gosterdi. Ayrica oglum ozel egitimden sonra daha bir hareketli olmaya basladi. Ayrica daha gergin bir hali var. Egitimle beraber bazi vitamin ve balik yagi takviyesinede basladik. Ayrica yumurta ve tavuga alerjisi cikti onuda kestik. Degisiklikleri gida ve takviye degisimindenmi yoksa egitiminindemi bir yanlislik var anlayamiyoruz ama birseyler yolunda gitmiyor gibi bir hissiyat var icimde.

Bugun hocasiyla konustum bunlar normal olaylar dedi

Genel olarak otoriter bir egitim veriyor. Cocugun uzerinde baski kuruyor sanki. Birsey istiyo cocuk istedigi seyi yapmadan vermiyo agliyo cocuk felan. Tamam biliyorum aslinda kismen dogru ama fazlami abartiyo acaba. Cocuk bundan dolayi geriliyor ve gelisim gostermiyor olabilirmi bundan dolayi takintilar cikiyo olabilirmi

Simdi dusunuyorum kurumda kucuk yas icin baska egitmen yok. Kurum kucuk bir kurum kurum icinde egitimci degismekte cok şık olmayacak. Kurumu degissemmi diyorum ama duyu butunlemeyi burada ucretsiz devlet destegi ile alabiliyoruz. Maddi durumum ekstra bu egitimi almaya yetmiyor. Onun icin burayi birakmam dogrumu bilemedim. Biraksam gittigim yerde ne olacak oda mechul zaten cocugun yasi buyuk fazla vaktimiz yok. Ne yapsam bilemiyorum.

Birde kac defa kurum degisebiliyoruz bir siniri varmi ? Sonradan istersek tekrar donebiliyormuyuz eski kuruma ?

Bu konularsa bana yardim ederseniz sevinirim.

Merhaba size yardımcı olmak isterdim ama inanın bende sizin durumunuzda gibiyim aslında sizden yardım istemek için yazıyorum benimde oğlum var 20 aylık rapor alıp almamak konusunda endişeliyim kendi imkanlarımla biraz eğitimd göndericem çünkü tam olarak teşhis koyulmadı silik otizm dendi bize siz bu yaşa kadar neler yaşadınız geç konuşma dışında bende geç kalmak istemiyorum oyüzden sizden yardım almak istedim biraz anlatırmısınız

Oglumun goz temasi ve adina tepkisi kisitliydi. Cani isterse bakiyodu birsey soyleyince cani isterse bakiyodu. Cok hareketliydi. Ama biz bunlari cok onemsememistik. Cok yaramaz asi basina buyruk deyip duruyoduk. Babasi tarafinin genel yapisi bu zaten konusmada baba tarafinda cok gec o yuzden cok fec farkettik. Bikac ay once krese verdik ordan soylediler psikiyatra goturun diye. O zamana kadar teker cevirme vs gibi seyleri hic dikkatimizi cekmedi.

Rapor alma konusuna gelince bizde cok dusunduk. Gelecegimi etkilermi diye. Sonra dusundum ya rapor cikarmamak gelecegini etkilerse ?

Maddi durumunuz cok cok iyiyse cikarmayin ama degilse bu raporu alin. Devlet destegi ile egitimini alsin ha paraniz cikiyosa bikac derste fazladan belki aldirirsiniz yada bazi etkinliklere goturursunuz eve materyaller alirsiniz vs vs para olunca yapilacak sey cok.

Birde su var ben sonucta doktor rapor cikaralim dedi cikarmasam birseyler hep eksik kalicakti aklimda. Kurula girsek acaba farkli birsey derlermiydi vs vs aklinizi kemirmesin. Raporu cikarin ilerde karsisina cikarsada ciksin. Yeterki iyilessin. O iyilestikten sonra o raporu ona sorun edecek kim varsa once gitsin kendini tedavi etsin.

Yalniz kurum cok onemli ben kapi kapi gezdim oturdum konustum arastirdim. Bu yolda cok isin tuccari olmus insanlar var. Cok dolandirici uckagitci var. İyi arastirin. Ben o kadar gezip arastirmama ragmen su an gittigim kurumu ve egitmeni sorgular oldum. Simdi eksikmi arastirmisim diyorum.

Merhabalar arkadaslar.bayagdir yazmiyordum ama takip ediyordum surekli.belki hatirlayanlar olur benim cocugumu goturmedigim doktor kalmadi psikolog psikiyatrist ozel devlet.hepsinin dedigi bir sey bi cocukta.fakat benim icim hic rahat deil.evdeyken bizimleyken o kadar aktifki konuşmasi vs her seyi konusuyor yalnizca biraz bozuk yasitlari gibi deil.ama disarda bambaska biri oluyor .gecen hafta okulunda 23 nisan gosterisi vardi.grup icinde o kadar farkliydiki sanki baska bir dunyadaydi.hic iletisime gecmiyordu . Ben napicam bilmiyorum.en son 6 ay once psikiyatriste gittik yine oncedende baktigi doktordu.ne oldu niye geldiniz diyor bende cvp yok.yani soyleyebilecegim hic bir sey yok.ama toplulukta bir garip ve tek kelime konusmuyor.normal doktora gidiyoruz hastaydi.dr soru soruyor cvp yok.oda kendince test yapti bunlari yapiyorsa sorun yok dedi ki hepsini yapiyor.icim icimi yiycek 5 yasina girdi.seneye okula basliycak nasil olucak bilmiyorum.napcam ne etcem bilmiyorum.gercekten benimde psikoljim bozuldu

Egitmeninin psikolog olmasi lazim. Diger brans mezunlari yasal olarak calisabilir ama dogru degil. Kalp masajini bildiginiz icin kardiyologun isini de yaparim demek gibi bir durum bu. Cocukta bu tur istenmeyen davranislara egitmen, tedavi yontemi de sebep olmus olabilir. Hangi sehirdesiniz, ona gore tavsiyede bulunabilirim.

Rehabilitasyon kurumuna gozumuz kapali hicbir zaman inanmayacagiz. Sonucta tedavi uzun, maddi kazancli bir tani. Bilgisizliklerini kapatmayi da ogreniyorlar. Cocugunuza hangi yontemi uyguluyorlar?Isterseniz ozelden de yazabilirsiniz. Tutarsizlik varsa ortaya cikar.

Degerli anneler, konuya yazmis oldugunuz mesajlarda one cikan sorulara, kafa karisikliklarina tavsiye niteliginde bir ozet yazmak istedim. Cocugunuz ya otistiktir ya da degildir. Otistik cocuklar bile uzun yillar suren egitimlerle ilk hallerine oranla cok iyi gelisim gosterirler. Yani,egitimin onemini buradan anliyoruz. Ama egitimin icerigi ve egiticinin uygunlugu sorunu var. Psikolog haricindeki brans mezunlarina cocugunuzu teslim etmeyin. Psikolog olanlari da egitimi ve cocuga davranisi acisindan gozlemleyin. Yasi kucuk (3-5) cocuklarin tedavisinde 3 onemli kisim vardir. Aile, anaokulu ve kurum/egitmen. Bu ucu yakin isbirligi yaparsa sevgi,ilgi,dirayet,sabir ve dogru bilgi ile 1 en fazla 2 senede akranini yakalar. Uygulamali davranis analizi kisaltmasi UDA veya ABA cok sert bir egitimdir. Komut alma uygulama uzerinedir. UDA ile 3 yasinda bir cocuk tip terminolojisini bulbul gibi soyleyebilir. Ama gercek hayatta isine yarar mi? Merhaba nasilsin? Cevap, iyi. Bu ogretilir. Peki n'aber denirse cevap veremez. Bizler konustugumuz ilk zamanlari hatirlamiyoruz. Once annemizden sonra cevreden duyduk taklit ettik konustuk. Bu cocuklar iletisim gonulsuzu, bu bir. Siz yasadigimiz dunyaya cocugu cekeceksiniz. Bu da sert,otoriter yaklasimla olmaz. Cocukta istenmeyen davranislar artar. Ikincisi neye ne diyeceklerini bilmiyorlar. Siz ogreteceksiniz. En fazla 6 yas denmesi cocugun beyin hucreleri 3-5 yas araliginda hizla gelisiyor. Ne ogrenirse firlar gider. Sonrasinda yavas olur, ama olur. Degerli anneler once siz sabirli olup yolun en az 1-2 sene surecegini hizli kosup pes etmemeniz gerektigini bileceksiniz. Sonra yazdigim niteliklerde kurum arayacaksiniz. Mahalle arasi,servisimiz var...bunlar cocugunu hirpalar ilk halinden de geriye dusmesine sebep olur. Sonra evde onun soyleyecegi seyleri ona soyleyeceksiniz. Misal, aciktim diyeceksiniz. Sofrada aciktim anne deyip onun gozlerine bakacaksiniz. Boylece sofraya ac oturuldugunu,yemek yiyecegini ogrenecek. Basit dusunun. 2 en fazla 3 kelime kullanin. Ali gel. Bunu ogrendi mi ali mutfaga gel diyeceksiniz. Yasamin icinde tutun cocugu. Cikin gezin. Ama avm, tv,telefon,tablet,donen oyuncaklar parktakiler de dahil,isikli oyuncaklar,ayna dahil yasak. Katkili gida yerine ev yogurdu,tarhana,taze meyve sebze verin. fazla hamurisi tavsiye etmem. 3 ten fazla adiyla seslenmeyin. Ali ali ali ali ali..Adina tepkiyi azaltirsiniz. Parmak uclarini tutun dudaginiza degdirin,yuzunuze bakacaktir. Adiyla seslendiniz bakti ise mutlaka cocugu sevindirin ki bu durum onun hosuna gitsin. Norolojik bozukluk olarak tanimlanan bu rahatsizlikta cocuklarimiz sanki koyunden ilk defa cikip japonyaya gitmis gibiler. Dil farkli, yiyecekler farkli,kimse onu anlamiyor. Oyle dusunun nazik anlayisli davranin. Zeka geriligi tani da yoksa bu cocuklar aptal degil, yani 3 yasinda da olsa yaninda bu durumlari konusmayin. Anliyorlar,endise ediyorlar. Onlar sadece annelerine guvenir. Hayati birlikte yasayin, kisa konusun ve gulun. Annelerini mutlu gorduklerinde rahatliyorlar. Allah hepimizin yardimcisi olsun.

Ya okadar çok teşekkürederim ederim ki nasıl güzel faydalı bir paylaşım olmuş ne güzel anlatmışsınız ve en son yazdığınız annelerin gerçekten rahat olması gerekiyor bende 1 aydır bu tanıyla ki kesin bir tanımız yok ama nasıl gerildim nasıl sonra gittiğim danıştığım her kişi Bana siz çok yıpranmışsınız ve çocuğunuzu da yıpratıp küstürmüşsünüz kendinize dedi ne kadar haklıymış 1 haftadır artık akışına bıraktım herşey Allah tan dedim çocuğum bütün kelimelerimizi hareketlerimizi tekrar eder oldu ve 2 gündür bilinçli anne diyor nasıl mutluyum hamd olsun rabbime anlatamam sizlere gerçekten bu güzel bilgiler işime çok yaracayak bir sorum olcak size otizmde taklit Etmez çocuk diyorlar doğrumu bizim henüz tanımız yok ben artık tanı alacağımız düşünmüyorum tv telefon kurbanı olduk biz 1 aydır 0 a indirdik çocuğum çok gelişim göstermeye başladı kimi görsem bebekli yalvarıyorum resmen sakın diye uzak tutun diye rabbim hepimizin yardımcısı olsun şu mübarek günlerin hürmetine inş.doktora gidicez son kez test sonuçlarmızla değerlendiricekler inşaAllah güzel şeyler duyarız

Arkadaslar gittigim rehabilitasyon merkezini degistirmeye karar verdim.

Size iki sorum var

1- devlet desteginden faydalanabilmek icin kac defa kurum degistirme hakkimiz var. Ve istersek onceki kuruma geri donebiliyormuyuz?

2- istanbulda bahcelievlere yakin mevkiide bildiginiz iyi kurum varmi ? Maddi durumum iyi degil. Devlet destegi harici benden ucret istememeleri lazim. Birde icinde duyu butunleme varsa ve devlet destegiyle 3 saatten birinde bu egitimi veriyolarsa cok cok iyi olur. ( Eski kurumumuzda bu sekilde 3 saat lik devlet desteginin 1 saatinde bize duyubutunleme veriyorlardi). Birde su anki kurumda aba teknigi uygulaniyor ben bunu istemiyorum bana baskici degil oyun seklinde bir teknik uygulayan deneyimli bilgili bir egitmen lazim. Bildiginiz kurumlari bana ozelden yazarsaniz sevinirim.

Teşekkürler bilgiler için ben kurumu buldum arkadaşım tavsiye etti tecrübeli bir bayanla ilk görüşmemizi yaptık ve daha sonra sürekli telefonla iletişim kurduk bana rapor konusunda çok ısrarcı davrandı hemen almam konusunda beni uyardı güven veren biriydi bilgiliydi ben rapor çıkana kadar ücretli göndereceğimi söyledim duyu bütünleme yapacağını hatta kendisinin ilgileneceğini söyledi fakat dediğiniz gibi bu kurumlar rant kapısı haline geldiği için ne kadar güven vermiş olsada içimde bir şüphe kaldı belki çocuğumda hiçbirşey yok daha çok küçük 1,5 yaşında bana yapmayın etmeyin hemen alın raporunuzu diyor ben 1 aydır gözlemliyorum gelişmeler var ve zaten buna doktor karar vericek henüz son muaynemize gitmedik kadının bu denli ısrarı ben üzülmiyim geç kalmıyım diyemi yoksa bizi kendisine bağlamakmı orayı tam anlayamadım içimde şüpheler dönmüyor değil hani bakalım son kontrolden sonra düğümümüz çözülcek inş. Benim bir oğlum daha var 11 yaşında dehb hastası ilaç kullamıyor onun içinde 4 yaşında bakırköyde doktorlar rapor alın dediler Allah karşıma okmeydanında iyi bir doktor çıkarmıştı da sizin çocuğunuzun zekasında birşey yok yapmayın çocuğunuzun geleceğiyle oynamayın diyip beni büyük bir yükün altından kurtarmıştı şuan her sene takdir alan bir oğlum var her ne kadar dikkat eksikliği devam etsede ilaçla hallediyoruz inşaAllah şimdide Allah karşıma iyi bir doktor çıkartır tek temennim bu hepimiz için rabbim hayırlı insanlarla karşılaştırsın sizide inşaAllah hayırlı ramazanlar

Merhaba, bu oyle bir rahatsizlik ki 2 otizm tanili cocuk bir birinden o kadar farklidir ki. Otizm spektrum bozuklugu olarak isimlendirilen bu norolojik bozuklukta yelpazenin iki ayri ucunda da tanili kisi olabilir. Taniyi sadece cocuk ve ergen psikiyatrisi bolum hocalari koyabilir. Yardimci docent ve uzeri hocalardan randevu alip cocugu goturun. Yaklasik 45 dakika surer degerlendirme. Oyle 5-10 dakikada tani konamaz. Gidin sonuclari bir daha konusalim. Ipin ucunu birakmayin zaman cok kiymetli ama kendinizi de cocugu da hirpalamayin. Bilimin isiginda yapmamiz gerekenleri yapip tevekkul edecegiz. Baska yolu yok.

Arkadaslar yukardaki soruma cvp verenilecek kimse yokmu ? Devlet desteginden yararlanarak kac defa kurum degistirebiliriz ? Bir siniri varmi ?

Teşekkürederim bana önerebilceğiniz bir doktor varmı devlete götürüyorum ama ücretlide olsa iyi bir doktora gitmek istiyorum fakat en iyi profların bile yanlış teşhis koyduğununuda okudum burda sizin önereceğiniz bir doktor varmı

Yasadiginiz ildeki cocuk ve ergen psikiyatri bolumundeki hocalar tani koymada yetkin. Ozellikle universite hastanelerini tavsiye ederim. Doner sermaye ucreti karsiliginda cocugunuz muayene olur. Taniyi boyle bir hocanin koymasi taninin dogruluguna, engelli raporu cikartma ve takip islerinde kolaylik saglar. Taniyi kaldirmada hocanin yetkisinde. Arastirma hastanelerinde ozellikle yrd. doc hocalar ve doc.dr hocalar kariyerinin en parlak zamanlarinda olduklari icin en guncel bilgi ile donanmislardir. Yaslarida daha genc. Bunlari once saglikli bir tani konmasi icin yazdim. Atipik otizm teshisi konduktan sonra rehabilitasyon kurumunu siz bulacaksiniz. Hoca taniyi koyar, 3 ay sonra gelisme raporuna bakar, boyle 3er aylik periyotlarla cocugun durumunu degerlendirir. Peki tedaviyi uygulayacak kurumu nasil secerim derseniz, pepr olcek profili testini uygulayip cocugun cikan durumunu teacch yontemine gore rehabilite edecek kurumu tavsiye ederim. Farkli yontemler var, cocugu deneme tahtasina cevirmeyin hic. Prensipli kurum ile her konuda yardimci oluruz servisimiz de var diyen kurum bir birinin zittidir. 2.cisinden uzak durun. Bana tavsiye edebilecegim bir doktor olup olmadigini sormustunuz. Yazdiysaniz bile gozumden kacmis olabilir yasadiginiz sehri. Isterseniz ozelden yazin. Olabildigince sureci yazmaya calisiyorum ki bizlerin zorluklarla edindigi tecrubelerden azami faydalanilsin diye. Maalesef bu alanda cocuklarin iyiligi neredeyse en son dusunulur. Maddi kazanc, ego tatmini, aileleri hirpalamaktan zevk duymak gibi olumsuzluklari barindiriyor tedavi sureci. Hic bir kuruma tamamiyle guvenmeyin. Hep yapilanlari takip edin.

Arkadaslar oglumda stereotip hareketler var. Elleriyle oynuyor ve bir ses cikartiyor.

Sizin egitimciler bunun icin ne yapiyorlar.

Bizim bireysel egitimci hareketi yaparken "boyle yapma olurmu " seklinde telkinlerde bulunuyor.

Duyu butunleme hocamiz ise boyle birsey yapmayin sakin hareketi hatirlatirsiniz hic mudehale etmeyin dedi.

Sizce hangisi dogru ? Sizinkiler nasil yapiyor ?

Benim dusuncem 2.cisi. Ogretilen suydu bize engellemeyin, dikkatini dagitin. Cocuk kendi halinde kaldiginda, baski hissediyorsa ve verilen egitim yanlissa bu tip durumlar yasaniyor. Dikkatini verip etkinlik yaptiginda bu tip hareketleri olmuyor cocuklarin. Onun icin ipe boncuk gecirme calismasi sadece ince motor aktivitesi olmayip dikkat suresini arttirmaya yarayan da bir calismadir. Bu arada tv,telefon, bilgisayar, avm gezmesi,donen ve isikli oyuncaklarin oynanmadigini varsayiyorum. Bunlardan birine kisa sure bile maruz kaldiginda istenmeyen hareketler artiyor. Bir sure cocugu cok da strese sokmadan hoplayip ziplamasini engelleyin. Parka da goturmeyin. Carsiyi dolasin,yurusun. Bu surede oturarak yapabileceginiz aktiviteleri yapin. Bazen 1 dk bile surebilir bir aktiviteye ilgisi. Zorlamayin baska birine gecin. Misal ince tip ayakkabi bagciklarindan alin, renkli renkli, hem renk calisirsiniz hem de bilezik kolye yaparsiniz. Ipe boncuk dizmenin amacini yukarida yazdim. Ama gunluk hayatta buz bunu taki yapmada kullaniriz. Boylece taki,kolye,bilezik ve halhal kelimelerini de ogretirsiniz. Etti size yeni 4 kelime. Genelde severler. Biraktiginda boyama kitabi kalemleri cikarin. Renk,sekil,kalem tutma calisirsiniz. Onu birakti kukla oyunu. Merhaba,nadilsin,n'aber,sen kimsin,o kim, bu ne,adin ne,kac yasindasin,bu ne renk, ne yapiyorsun, o ne yapiyor calisin. Biraz teneffus,hava guzelse balkona. Camasir astiysaniz,bak bu atlet,etek,pantalon,renkler,buyuk,kucuk,camasirligin altinda ustunde calisin. Disari bakin, a beyaz araba gecti, sari kedi miyavladi...Gosterin,soyleyin. Iceri girin mutfaga birlikte yemek,kurabiye yapin. Sebze isimleri, mutfak aletlerinin isimleri, buzdilabi soguk,ocak sicak ogretin. Uzun gibi olsa da sadece bir iki saatlik aktivite bunlar. Yasarken ogretin.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…