Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
merhaba hemen hemen aynı şeyleri yaşıyoruz demekki benim oglumda emzirirken hiç göz teması kurmadı bende ilk o şekilde şüphelendim ve şüphelerim daha da ilerledi bizde ramazan sonrası bursa ya hem norologa hemde psikiatriye gitmeye düşünüyoruz siz denver testi mi yaptılar işaret ettiğiniz yone bakıyormu oglunuz

evet denver yapıldı. Doktor önce bize sorular sordu sonra oğluma bir şeyler yaptırdı. En basiti top at al ver gibi şeyler. Ben yoğun şekilde ilgilenmeye başladım ve ilerleme gördüm. Anlamasa bile konusun dedi doktor. Göz hizasına inmek lazım. Benimki hiperaktif aynı zamanda tanı almadı ama onunda üzerinde duruldu. İşaret ettiğim yöne bakıyor. Dikkatı çok dagınık. Gözü sürekli sağda solda.

işaret yönüne bakıyorsa çok iyi otizm düşünmeyin zaten hiperaktivhiperaktivite üzerinde durulmuş

işaret yönüne bakıyorsa çok iyi otizm düşünmeyin zaten hiperaktivhiperaktivite üzerinde durulmuş
Ben bir tane oyuncak ayı koydum önüne bir legoyu eline verdim ve bir tane de çubuk. Kendim ayıcığı yedirir gibi yaptım. Oda aynısını yaptı sonra. Diğer ayıları da önüne koydum onlarıda yedirdi. Bu tip şeyler deneyebilirsiniz. Doktora mutlaka götürün ama çok küçük olduklarından kesin tanı alınamıyor. Ancak ben peşini bırakmayı düşünmüyorum. Anne olarak yolunda gitmeyen şeyleri görebiliyorum. Siz de ne olur kendinizi üzmeyin. Sizin çocugunuz taklit yapıyor mu? Örneğin benim ki su istediği zaman bardağı bana geritiyor ya da damacanadan kendi almaya çalışıyor. Doktorun söylediği bu bir iletişim şekliymiş.

esimde o yüzden götürme taraftarı değildi suan küçük teşhis alınamaz diyordu ama şu son bir iki haftadır oğlum çok değişti ismine bakan oğlum bakmıyor etrafında dönemler başladı müzik çalınca dönüyordu şimdi normalde de dönme başladı nesneleri incelemeler falan iletişimi de koptu bir iki haftadır herşeyi ağlayarak istiyor biberonunu görünce alır içerdi yada isaret ederdi şimdi ağlıyor parmakla işareti bıraktı eliyle bilinçsiz işaret ediyor anlamıyorum nasıl bur anda böyle oldu oğluma multivitamin ve b6 kullandım düzenli olarak bir hafta sonra günde 4 5 kez bez değiştirmeye başladım bilemiyorum onun mu etkisi oldu dün bir anne aşırı ishal sonrası otizm falan deyince aklıma ilk o geldi ve bıraktım suan kullanmiyorum ama ne olacak onuda bilmiyorm düzelir mi duzelmezmi çok üzgünüm birde ev değişti ortam değişti onun da etkisi vardır diye düşünüyorum

benim şüpheler de ilk aylardan başladı nelerden suohelendiniz siz

Öncelikle şunu söyleyeyim. Kendinizi doktora gitmeden yıpratmayın. Ben şüphelelirim bazılarının yersiz olduğunu doktor görüşmesinde farkına vardım. Her çocukta birtakım belirtiler olabiliyor. 2 yaş sendromu yaklaşıyor onun hırçınlığı olabilir. Oğlum aşırı hırçın mesela. Bolca ilgilenin. Doktora götürün muhakkak. Ama daha küçük ve içinizi karartmayın. Ben çok düşünüyorum. Ama belirsizlik insanı yıpratıyor biliyorum. ben konuşmamasına hiç takılmadım. Emerken hiç bakmaması beni en çok endişelendiren şey olmuştu. Ama işte tüm bunlar tanı koymak için yeterli olmuyor. Her çocuk etrafında zaman zaman döner. Benim kide yapıyor arada bunu takıntı haline getirmesin önemli olan. Benim suanki sıkıntım zaman geçirememek. Ona vakit ayıramamak.

añliyorum sizi ama ben m chat yaptincada otizm diyor acilen bir uzmana goturgoturmelsiiniz diyor şüphelerim çokta yersiz değil yani hayırlısı bakalım otizm olsada ilileniyorum ilgilenmeye daha fazla devam edicem ama otizm denilirse eşim kabullenir en önemlisi suan benim icin eşimin kabullenip çaba göstermesi özel eğitim uygulamalarını öğrenip evde uygulamayı düşünüyorum özellikle davranış bozukluğu için takıntıları için hayırlısı bakalım

Tabi ki bir anne endişeleniyorsa mutlaka araştırmalı ve üstüne düşmeli benim eşimde bir şey olduğunu düşünmüyor. Ama ne kadar çabuk teşhis alınır ve ilgilenilirse o kadar iyi. Ben elimden geleni yapmaya çalışıyorum. Yaşadığımız bazı şeyler çok benziyor. Allah yardımcımız olsun.

Göz teması için ne dediler yani emzirirken göz teması kurmama çok garip değil mi yani sebebi başka ne olabilirmiş merak ediyorum

Göz teması için ne dediler yani emzirirken göz teması kurmama çok garip değil mi yani sebebi başka ne olabilirmiş merak ediyorum
Evet söyledim doktora doktorun söylediği orda olduğunu biliyordur ve güveniyordur. Ama ben bunu birkaç doktora daha danışacağım. Siz de doktor görüşmenizden sonra durumu yazarsanız sevinirim. Doktor kendi göz teması kurabildiği için onu baz almadı sanırım.

Peki cok tesekkur ederim yazicam mutlaka

Otizmli çocıklarla ilgilenen bir hocamız vardı. En çok ekolali üzerinde durdu ve bir ay gibi kısa bir sürede anında ekolalimiz bitti çok şükür geçikmiş ekolali 3 4 ay sürdü şimdi çok nadir yapıyor . Şuan 3,5 yaşında 3 yaşında soru cevap yapmaya başladık. Şimdi çok daha iyi. Ama biz hocamızın yaptığı masa başı etkinliğini evde de sürdürdük. Tv telefon çok izlemişti. Hepsi ondan olmuş .tamamen kapattığımız an her şey çok değişti . Biz de izlemedik onun yanında hep onunla oynadık . Şimdi eğitim almıyoruz tv telefon yok. Algısı daha iyi çok şükür. Sürekli ilgilenin her şey yoluna girer inşallah

Ne gibi sıkıntılarınız var . Belirtiler ne oğlunuzda

Ne gibi sıkıntılarınız var . Belirtiler ne oğlunuzda
Soleki tabi bunlar her cocukta olabilir ama hic laftan anlamiyor bizi hic dinlemiyor .bir uere gidip ariyorum yemege gittigimizde birlikte masada oturmaz hic illaki bi kisi hep pesindedir. Hadi bunlar cok deil bir seyaa.en onemlisi birini gordummu hic konusmaz iletisime gecmez , krestede bunu söylüyorlar hic bir cocukla iletisime gecmiyor diye.ogretmeniyle de konusmuyor. Hos bizlede cok konusmuyor, konusma geriligi var.
Dedigim gibi 4 yasinda ama sanki daha kucuk gibi ole ,bir hikaye vs anlatmiyor okulda noldu diyorum bir kac kelime ediyor bırakıyor. Yasitlari daha bole adam akilli ama bizimkisi daha kucuk gibi. Bole birde anlatinca ifade edemiyorum

Arkadaşlar birkaç sene önce bir film izlemiştim otizmli kız çocuğunun bakıcısı tarafından davranışları aba yöntemiyle duzeltiliyordu doğduğunda annesi banyo yaptırırken babası elinde bir evrakla içeri girip annesine kızlarının otizmli olduğunu söylüyordu sonrası kız çocuğu büyüdükçe davranış problemleri ortaya cikiyordu sonra yaşlı bir adam ona sıkı bir eğitim uyguladı ve çok güzel gelişmeler gösterdi.. Filmi tekrar ve detaylica izlemek istiyorum ama ismi aklımda değil bilen varsa yazarsa çok memnun olurum teşekkürler

Otizmli olduguna emin misiniz? Merak ettim. Hic duymadim boyle bir film. Ben rain man tarzi otizmlileri super kahramanlar gibi gosteren filmleri sevmiyorum. Bahsettiginiz filmi arastiracagim.
Temple grandin ve son rise filmini izledim. Ikisi de gercek hikayeydi.

aslında ben otizmi o zamanlar bilmiyordum esimde izlemiş filmi aramızda konuşurken otizmliydi dedi bende öyle olduğunu düşünüyorum

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…