Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Lütfen cevap verin lütfen!!
Önceki mesajlarımı biliyorsunuz oglumdaki farklılıkları yazmıştım suan 15.5 aylık ve kötüye gidiyoruz işaret parmagini öğretmiştim artık kullanmıyor etrafında dönmeye başladı müzik çalınca dönüyor normalde de arada dönüyor ve ben gerçekten anne hisseder diyorum herkes yok birşeyi derken ben kendimi paraladim elimden geleni yaptım ama burdan bir annenin dediği aklımdan hiç çıkmadı otizmse eger ilerleyen süreçte daha da kötüye gidecek siz ne yaparsanız yapın.. demişti ve evet göz teması yazmıştım bebekken emzirirken gözlerime bakmazdi sonraları benim çabalarimla az da olsa bakıyordu kısa süreli ve suan yakın göz temasımız çok sınırlı kaçırıyor gözlerini ismine dönüp bakıyordu ara ara bakmadığı oluyordu ama suan bakmamaya başladı çok iyi gözlemliyorum ev değiştirdik ortam eşyalar değişince mi böyle oldu bilmiyorum daha mi çok etkilendi acaba iyi gelmez yazıyordu çok mizmiz sürekli agliyo sebepsiz takıntıları var elinde sürekli birşeyler gezdiriyor b6 vitamini kullanıyorum mucizevi birsey bekliyorum düzelmesini bekliyorum ama elimden birsey gelmiyor lütfen birsey söyleyin özel eğitim aldırmam mümkün değil suan ne yapmalıyım lütfen yardımcı olun hiç iyi değilim..

Daha cok kucuk, hemen kendinizi telaslandirmayin. Bos birakmayin sadece surekli oyun halinde olun. Yasina uygun oyunlari oyuncaklari ogretin.

Arkadaşlar Hasan Önal’dan yakın zamanda randevu alan varmı herhangibir devlet hastahanesinde çocuk bölümünden randevu almak yeterli mi yazarsanız çok sevinirim

Küçük oğlum 16 aylık müzik eşliliğimde etrafında dmnme ve ortada birşey varmış gibi daire çizme var bence çok güzel birşey bu oyun oynuyor müziğin ritmine göre hareket ediyor ses çıkarıyor mesela sizinki ses çıkarıyor Mu buda önemli

Sebepsiz takıntı derken o aya göre normal aslonda elinde birşey gezdirmesi yine tabi siz anne olarak daha iyi bilirsiniz mesela büyük oğlum 36 aylık otobüs kuş hala elinde gezdiriyor bir ara bırakmıştı kaç aydır İnan’ın dün akşam oyun. Oynuyor kuşu tek diğer elinde bana bu durum artık takıntı gelmeye başladı mesela ama siz rahat olun o aya göre normal

Göz TEMA’sı için 2 yaş sendromu başlıyor ve hareketli dönem o yüzden çocuğunuza yakıştırma yapmayın bence izleyin sadece

İşaret parmağını büyük oğluma ben öğrettim ama küçüğü 16 aylık olan kendi kendine öğrendi şükür içgüdüsel olarak galiba

Eşim ısrarla oğlumuz bize bişey anlatmıyor diye doktora götürmek istiyor ömür boyu böyle mi olacak diye üzülüyor

Dün oğluma şurubu kastederek bunj sana kim verdi kreşte derken direk Merve öğretmen verdi annecim dedi çok şaşırdım ilacı dediğimi anladı normal de bunj derken gösterirdim

Dün babası sabah sana minika çocuk dergisi alacam demiş akşam kreşten çıkarken minika çocuğu hatırlayıp ağlayıp kriz çıkarımış babam alacaktı diye hatırlıyor herşeyi çok seviniyorum

Haftasonu Ege gaga gösterisine gitti dün akşam anne Ege gaga başka zaman yine gidelim mi Cumartesi hapşu gelirse gidelim mi diyor

Ama oyun oynama gülme dışında konuşurken göz temasl iyi değil biz birşey sorunca başka yöne dönüşte cevap verdiği oluyor işte eşimi de bu üzüyor neden böyle yapmaya başladı diyor

Belirti haram çıkabilir haran kötüye gidebilir diyor sanırım çok okuyor o yüzden böyle

Aslında doktor konuştuğunu da görmüş ama galiba doktorlar iletişim kurmamış mesela başka doktorlara şimdi ateşime bakacaksın felan gibi cümleler kurar eskiden nefret ederdi kontrolden şimdi doktorları çok seviyor krizler bitti aslonda kendini kolay kontrol etttiriylr ama doktor da farklı olacak şekilde davranmamış eşim bunj söyledi

Doktor bırakın Boğaz ağrısınk başka sorunlarınız varsa en ufak şüphe gidin doktora demiş ama illa kötüsünü düşünmeyin demiş dikkat dağınıklığı herşey aslonda psikatrı ilgilendiren bir sorundur demiş bakalım alacaz randevu geç kalmak istemiyorum

Artık oğlum 3 yaşında

3 yaşında belirtileri nelerdi lütfen yazın bu çok önemli gelmiş geçmiş olsun umarım oğlunuz çok iyidir

Erenköy evimize yakın ama oğlum kötü büyük hastaları görmez dimi orada etkilenir mi diye korkuyorum

Özalp akıncıyı not alayım güzel ilgileniyor mu çocukla neler yapıyorlar acaba bide ayda 1 mi götürüyorsunuz

Daha cok kucuk, hemen kendinizi telaslandirmayin. Bos birakmayin sadece surekli oyun halinde olun. Yasina uygun oyunlari oyuncaklari ogretin.
nesne takıntıları hat safhada saplı süpürge nerede görse kıyameti koparır ve elinde saatlerce gezdirebilir kablolar ipler aynı şekilde ve elinde sürekli birşeyler gezdiriyor elinden alıyorum öğle nöbeti başlıyor direnc gostermek zor oluyo şu bir bir iki haftadır iyice kötüye gidiyo parmağıyla işaret etmeyi tamamen bıraktı çok güzel işaret ediyodu ismine bile bakmamaya başladı oyun oynamaya çalışıyoruz eve yeni taşındık otizmliler eşyaların yeridegisince bile olumsuz etkilenirmis buda öyle bir durumdur diye düşünüyorum

tekerlek çevirmeler de başladı ne yapmalıyım makinenin düğmesini de sürekli çevirmeye çalışıyor
Iletisimi nasil? Yap dediklerinizi yapiyor mu? Kendi dunyasinda mi?
Bakin bu bahsettiginiz seyler bir cok otizmlide olmuyor bile, kablo ip tarzi seylere ilgi vardi sadece benim oglumda ortak olarak.
Bunun yanisira bir cok normal cocuk bu tarz seyler yapabiliyor. Siz su an incelediginiz icin bunlari goruyorsunuz. Benim oglum otizmli oldugu icin kizim 2 yasina gelene kadar surekli otizm belirtisi arar ve surekli gorup korkardim. Kizim otizmli degil, ama hala mesela ellerini cirpiyor bazen. Ya da ufak tefek inatlasmalarda ofke krizi geciriyor.
Kendinizi bu kadar yormayin rica ederim.
Otizmliyse de dunyanin sonu degil. Yalandan dolandan anlamayan bu dunya icin fazla temiz bir evladiniz olacak.
Elinizden geleni yapmaktan baska bir careniz olmayacak. O yuzden bosyere kendinizi yipratmayin. Bol bol oynayin cocugunuzla.

merhaba merak ettim şimdi nasıl oğlunuz okul başarısı? İletişimi?

Arkadaşım bu durumu bence sen çok takıntı haline getiriyorsun çocuk keşif çağında şu an onun ilgisini çekecek o kadar çok şey ver ki zaten onun İçin yapabileceğin tek şey bol bol vakit geçir oyun oyna öyle tak çıkar puzzlelar falan değil sosyal oyunlar etkileşimi arttıran iletişime geçtiğiniz oyunlar parka götürün yürütün dışarda siz panik olursanız çocuğa be faydanız olacak

Arkadaşlar dil terapisi aldıran var mı? 29 aylık kelimeler var fakat işlevselleştirmiyor benim uğraşlarımda sanırım yeterli gelmiyor yardımcı olursanız sevinirim

basit yonergeler dışında beni anlamiyor bazen kendi dünyasında evet beni duymuyor abartmiyorum ama evham hep var sürekli inceliyorum göz teması da yakından kurmuyor kaçırıyor gözlerini en bariz neden bu sizce evde neler yapmalıyım iletişimi nasıl demiştiniz öpücük falan atar eskiden çocuk bebek görünce hemen yanına giderdi şimdi onlarda yok oldu çocuklara da ilgi duymamaya başladı kendi halinde boş boş geziniyo sürekli dışarı çıkıyoruz parka falan eglendiriyorum ama yaşadıklarım beni uzuyo emzirmesem psikiyatriye kendim gidicem oğlumu eşim götürmek istemiyor henüz küçük deyip duruyor haklısınız bir Melek annesi olucam ama kafayı bozmuş gibiyim neler yaşayacağını bilmemek daha çok korkutuyor insanı.. Bildiklerini de unutmasindan korkuyorum çünkü işareti bıraktı bebeklere çocuklara ilgi bitmek üzere bitti denilebilir yani geriloyoruz çok açık ve net ve ben bunun farkındayım ne yapsam ne etsem diye debeleniyorum

işaret ettiğim yone bakmaması da ayrı bir neden yani özelliklerin hepsi var sayılır işaret ettiğim yone bakmasını nasil sağlarım

işaret ettiğim yone bakmaması da ayrı bir neden yani özelliklerin hepsi var sayılır işaret ettiğim yone bakmasını nasil sağlarım
Gercekten su an kucuk.erisemeyecegi ama gorebilecegi bir yere Bir oyuncak ilgisini ceken bir esya koydugunuzda ne yapiyor? Kucuk kizimin isareti de gec olmustu kac aylik hatirlayamiyorum. Bulursam geriye donuk bi notta soylerim.

Gercekten su an kucuk.erisemeyecegi ama gorebilecegi bir yere Bir oyuncak ilgisini ceken bir esya koydugunuzda ne yapiyor? Kucuk kizimin isareti de gec olmustu kac aylik hatirlayamiyorum. Bulursam geriye donuk bi notta soylerim.
evet denedim başka yone bakıyor tam işaret ettiğim nesneye bakmıyor bazen baktığı oluyor ama tesadüf sanırım bazen parmağıma bakıyor ama çevremde gördüğüm normal akranları annelerinin baktığı yone de bakıyor işaret ettiği ettiğim one de bizimki farklı bakmıyor yani

Kendisi birsey istediginde sizin elinizle mi gosterir

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…