oruçtan mı bilmem suyun azalmış dediler:(((

selhan

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
101
0
selam ekim anneleri..
önce kısaca kendimi tanıtayım hatırmamamnız çok normal çünkü.. yaz başında bi gittim daha yeni döndüm eve:))
35 haftalık hamişim ..olası doğum 14 ekim ama bebiş bi hafta önden gidiyo 28. haftadan beri...baştan kız demişlerdi sonra bi ara erkek dediler ben gelip buraya bildirip düzelttirdim ama sonra gene kız dediler 1-2 kontrolde.. son 2 kontroldür yine erkek olduk:)) hala tam olarak bilemiyoruz yanii... bunlar güzel tarafı ...şimdi sonkontrolde yaşadığım olumsuz durumu yazacağım size de ders olsun sakın mecbur kalmadıkça alttan muayene kabul etmeyin!!!!
benim de bi blogum var ordan alıntı yaparak yayınlıyorum....
bu gidişimizde ananede kaldık biz bebişimle... belki diğer tarafta(eşimin köyünde) olsaydım hiç başlamazdım, ama ben ramazanın başında ilk 3 gün oruç tuttum... tam olarak o yüzden mi bilemiyorum ama perşembe günü kontrole gittiğimde doktor amniyo sıvımızın azaldığını söyledi... ıslaklık hissedip hissetmediğimi sordu... akıntım oluyordu ama beni korkutacak bi kaçak olmamıştı hiç...muayene etmek istedi.. odaya gidip soyundum.ve beklemeye başladım!!!!.
daha önce ilk kez ilk ultrasonda soyunmak zorunda kalmıştım... ikinci kez de rahim ağzından örnek alınacağı zaman...o 2. seferinde içime huni gibi bişey sokmuştu doktor, epey bi canım yanmıştı ama bi sorun yaşamamıştım!!!!
hemşireyle birlikte doktor yanıma geldi.. bacaklarımı kaldırıp uzanmamı söyledi.." kendini kasma" diye de uyardı ama kazık sokar gibi öyle bi hışımla soktu ki o huni gibi aleti içime ben hem kendimi kasıp hareket ettim ...hem de can acısıyla bağırıp kıvranmaya başladım... zaten aynı anda içimden sıcak sıcak bişeyler akmaya başladığını hissettim:KK43:(neyseki fazla uzun sürmedi.. o aleti çıkardıktan sonra eldiven giyip birde güzelce eliyle açılma var mı diye de muayene etmez mi???malesef ne reddedebildim ne de kaçabildim o anda... sadece tüm bunların bebeğin iyiliği için olduğunu düşünüp kendimi sakinleştirmeye çalıştım ama nafile...elimi ısırdım bağırmamak için..elimin üstü morardı..
doktorun işi bitip de kalkabileceğimi söylediğinde bacaklarımdan sıcak sıcak bişeyler akmaya başladı ben doğrulmaya çalışırken.. yere şıpır şıpır kan damlıyodu bacak aramdan.. ben artık daha fazla kendimi tutamadım hıçkırıklarla ağlamaya başladım hemşire bana korkulacak bişey olmadığını bebeğe bişey olmayacağını,sadece kendimi kastığım için bi yerimin kesilmiş olabileceğini falan söyledi ama 8 aydır renkli akıntı bile görmemiş bi hamile için yere damlayan kanları görmek hiç de hoş bir durum değildi!!!!
peçetelerle kanamayı durdurup giyindikten sonra doktor bana şimdilik korkulacak bişey olmadığını ,bana gece koymam için bi ped ve turnusol kağıdı vereceklerini, ertesi sabah onu getirmemi, nstye bağlanacağımı, yeniden ultrasona gireceğimi vee tüm sonuçların yeniden değerlendirileceğini söyledi....eğer olumsuz olursa bir hafta hastanede yatmam bile gerekebilirmiş???
oysaki ultrason ne kadar da keyifli geçmişti!!ultrasonda bu kez daha önce hiç görmediğimiz başka bi doktor vardı... ona da cinsiyet konusundaki çelişkileri anlattığımda bebeğin erkek olduğunu söyledi.. hatta görüntüsünü dondurup üzerine pipisi yazdıktan sonra resmini bana vermişti babasına göstermem için:)))
eve gidince tv de oyalandım, wc ye gitmekten korkuyordum.. akşam 8de gündüzkü kadar şiddetli bi kanama daha yaşadım.. sonrasında duşumu alıp kurulandıktan sonra çamaşırımın içine pedi üstüne de turnusol kağıdını koydum... elbette uyumam kolay olmadı ...bir ara kendi kendime ağlamaya başladım... beni avutan yine bebeğimin hareketleri oldu... "merak etme anne ben burdayım iyiyim " der gibi kıpırdanıyordu bebişim:)))
sonrasında ya erken doğum olursa korkusuyla, mavi ve beyaz olan takımlarıyla bir iki battaniyeyi hazırladım ilk fırsatta yıkanması için... anladım ki daha hiiiiç hazır değilim!!!!çorabı bile yok garibimin:))bezi de yok sahii:)))bebeğimin kıyafetlerine bakıp, onların içinde, onu kucağımda hayal ettim... kendi kendime moral verdim.... saati kurdum allaha sığınıp yatağımıza yattım .... sabah kalkınca pedde azıcık kanlı akıntı vardı sadece:))
kahvaltımı ettim yine tek başıma hastaneye gittim.. doktoru çağırdılar pede ve ultarasonda amniyo miktarına baktılar sadece...iyi olduğumu söyleyip nts ye bağlanmamı söyledi...
nst de hiç sıkılmadım!! bebeğin kalp atışları tıpkı dolu dizgin koşan atlar gidiydi dkda 150 civarı arada hareket ettiğinde aletten çok daha sert sesler çıkıyodu hiç bitsin istemedim..gebeliğin takibine ilk başladığım zamanlarda çok özenirdim 30lu haftalarda olanlara... sanki hiç gelmeyecekmiş gibi gelirdi ama sonunda bende o yataktaydım işte:)) onun kalp atışları tüm endişelerimi, üzüntümü ,stresimi aldı üstümden ...sanki yeniden doğmuş gibi oldum bittiğinde...içim umutla doldu!!!sonucu alıp doktora gösterdim... bir hafta sonra yeniden nst ve usg( ultrasona) için çağırdılar...sancı çıkmadı demek ki??
ama bu kez kesinlikle alttan muayene kabul etmeyeceğim!!!!
o günden beri bir daha kanama olmadı ama akıntım malesef renkli geldii bikaç gün:KK43:( nişan olabileceğinden endişelenmiştim ama internetten baktım sancıda olması lazımmış...doğumun başlaması için allaha şükür... sancım ağrım yok:))) içimde o zedelenen yerden geliyordu sanırım o renkte.. sonuçta açık bi yara var ıslak bölgede çabuk iyileşemiyor:KK43:(( cumaya kadar sabredeceğim yine ve ben inanıyorum ki cuma günü size iyi haberler vereceğim!!!! ama belki cuma değilde pazartesi giderim bir aksilik olmazsa??

devlet hastanesinde kontrol altında tutuluyor olmak iyi mi kötü mü bir türlü anlayamadım çok fazla inceliyorlar en ufak bi durumun nedeni sonuna kadar araştırılıyor... ama tek bi doktorum olsaydı keşke!!! tek pişman olduğum nokta doktorumun belli olmayışı ...ama hakkımda hayırlısı neyse o olsun biz doğumu da orda (cerrahpaşa'da)yapmayı düşünüyoruz!!!! ordan takipli olduğum için bi ayrıcalığım olacaktır inşallah:))))

okullar açılınca moralim yerine geldi 2 hafta gibi kısa süreliğine de olsa okulda olmak beni rahaTlatıyo...2 gündür okula gidip geliyorum herhangi bi sıkıntım akıntım sancım yok!!
ama dediğim gibi o kanama beni çok korkuttu...
tabii oruç tutmuyorum boll su içiyorum.. inşallah sıvımız artmıştır:)))

canım öncelikle geçmiş olsun..
fazla doktor konusunda haklısın zor oluyo bende gebeliğimin başından beri 4 farklı doktoro muayne oldum 3 ü özel hastanede biri devlet hastanesinin doktoru ama özel muaynanesine gidiyorum ama şunu söylemeliyimki ilki hariç hepside mükemmel doktorlardı..
o huni gibi dediğin nedir anlamadım ne için onu kullanmaya ihtiyaç duyduki açıklık olup olmadığını ellede anlayabilirdii..
ve tutanlara örnek olsun yaşadıkların bebeğin suyu için bu sıcaklarda oruç tutmayın arkadaşlar..
tekrar geçmiş olsun canımmŞeniz

sağolasın canım bence de riske atmamak gerekiyomuş yaşayarak öğrendim:KK43:(
ya o huni gibi dediğim böle açıcı bi bişey heralde cırt cırt sakup sabitliyolar içinde.. ama uzun makarayı da andırıyo huni dediysem ağzı yayvan değil yani....onun içinden cubuk sokup doku örneği(smir de diyolar) almışlardı ilkinde rahim ağzı kanseri falan var mı diye tahlil yaptırmak için.. sıvıya bakmak için de yine aynı aleti kullandılar..
ama dediğin gibi açıklığa o aleti çıkardıktan sonra elle baktı:KK43:(allahyan yokmuş:))

Canım çok geçmiş olsun tuttuğun oruçların hürmetine Rabbim seni korumuş koruyacaktır da merak etme ama oruç bizlere şuan farz değil tamam mı tutup tehlikeye atmak yok Allah Cümlemize hayırlısıyla sağlıklı doğumlar ve bebekler nsip etsin inşallah Allah'a emanet ol

Geçmiş olsun Selhan.Gerçekten de bilemez miydi acaba o alet olmadan,boşu boşuna canını yakmamıştır inşallah ama eğer açılma var mı diye baktıysa o alet olmadan olmuyor.

Cok Gecmıs oLsun Resmen okurken agLadım haLa GozLerımden yaslar akıyor.. Benım anlamadıgım hamılelıkte o aletı nıcın kullanıyor ben ıltıhap ıcın muayene oldugum zaman o aletı kullanmıslardı tabı o zaman hamıle falan degıldım.. Ama Sen suan hamılesın ve cok rısklı bır donemdesın ustune ustluk kanaman olmus benım doktorum kanamaya cok dıkkat edıo en ufak bı akıntıda hemen benı ara dıo cok Sasırtıcı gercekten Sadece Elı ıLe Kontrol etseydı ya dogumun son anına kadar kımse o aletı kullanmıor Stajyer ogrencıler bıle ellerı ıle kontrol edıyor rahımın acılıp acılmadıgını bu ne bıcım doktor ya.... Cok Cok Gecmıs oLsun ıyı haberlerını beklıyoruz..

geçmiş olsun canım.
bende 2 ay once falan sıddetlı karın ağrısı sıkayetıyle devlet hastanesıne gıttım bır gece acıle.
malesef benıde o aleti sokup muayene etti.ama ben kendımı ılk kez olmasına karsın kasmamıştım allahtan ve oyle acı falan duymamıştım.sen kendını kasmışsın ve kıpırdadığın için ıcerde bır noktya zarar verıp kanamış.
sadece bebeğe zarar verır mı acaba dıye endıselenmıstım ama sonuçta onlar zarar verecek olsa kullanmazlar değil mi?
sonucta gerekırse elle de muayene edecek o aletı de sokacak işleri bu ve bu işin kuralı bu...
ama daha nazık olabılırdi doktorlar tabi..
tabıkı herseyı boyle ınce eleyıp sık dokuyup ıncelemelerı guzel..ilgilenmeyıp sole bır bakıp hadı gıt evıne bıseyın yok deseler yıne sıkayet ederdık değil mi?olumlu düşün canım umarım ıyı haberlerını alırız.

selhancım geçmiş olsun hayatım..şuan bi problem olmamasına sevindim.son kontrolde normal çıktıysa canını sıkma. stres de yapma.hamilelikte herşeyi yaşayabiliyo insan malesef.bu arada tekrar hoşgeldina.s.

Selhan merhaba, geçmiş olsun, gerçekten moral bozucu bir durum ama bebiş iyiymiş, şükür. Ben de Cerrahpaşa'ya gidiyorum senin gibi. Ama benim her zaman gittiğim tek dr. var. Profesör kontrol ediyor. O tatildeyken asistanı beni muayene etmişti, seninki gibi. Bende de aynı alet kullanıldı. Fakat hiç sorun yaşamamıştım. Ağrı falan da hissetmemiştim. Belki yapı farklıdır ya da sen gerçekten kendini çoık kasmışsındır. Bence hastane konusunda için rahat olsun. Belki çok konforlu olmayabilir ama bebeğinin ve senin sağlığını asla tehlikeye atılmayacağı, güvenebileceğin bir hastane olduğundan emin ol. Çünkü bugüne kadar orada kötü muamele görmüş birine ben rastlamadım. Belki çok bilgi vermeyip, ketum davranabilirler zaman zaman ama sağılığından tereddütün olmasın bence...

çok geçmiş olsun canım.bende ilk speklum takıldığında rahim filmi çektiryordum ve hiç kasmamıştım kendimi ..biliyordum kasınca ne olacağını ayrıca 15 dakika boyunca içimde durdu o alet ..
daha sonra gebelikte kanamam olduğu için kanama alanına bakmak için takıldı..alışkındım ve rahattım..sen büyük ihtimalle kastığın için yaşadın bunu..ama sonu önemli olan..allaha şükür bişey çıkmadı..allah vakti zamanında kucağımızda göstersin yavrularımızı inş..

canım geçmiş olsun ama orucu daha sonraya da bırakabilirsin bebeğin daha önemli olsa gerek

Bazen spekulum takılırken vajinaya böyle zarar verip kanamaya yol açabiliyor.bende de rahim filminden sonra olmuştu.
Bazen doktor kontrollerinde kullanıldığında da oluyor.Sanırım yapı meselesi.Kendini kasmazsan daha rahat olursun mutlaka.
Birde internette okudum.Bebek için sık sık atıştırmamız lazımmış.Biz belki dayanırız açlığa ama ona büyük zarar veririz,oruç tutarak.
.Annelik fedakarlık istiyor.Sonra tutarsınız orucu,öyle kolay mı anne olmak..

çok teşekkürler arkadaşlar yorumlarınız beni çok rahatlattı.. gerçekten yalnız olmadığını bilmek insanı rahatlatıyor..
ben hala kontrole yarın mı gitsem pazartesi mi karar veremedim .. siz ne dersiniz????...
en son cuma gittiğimde bi hafta sonra gel dediler... sorun olmaz heralde....aslında yarın gidebilirim ama ben pazartesi gidersem haftaya gel dediklerinde önümüzdeki hafta gittiğimde izne ayrılmak için rapor alacağım kısmetse..aman ne farkeder..inşallah olumsuz bişey duymam...
gelişmelerden sizi haberdar ederim.....

32. haftada çalışabilir raporu aldım bu hafta çalışıyorum haftaya da çalışacağım ki doğumdan sonraki iznişm daha uzun olabilsin..

Son düzenleme:
ben oruc tutmayi aklimdan bile gecirmedim cunku islam kolaylik dinidir birakin hamile hamile oruc tutmak YUCE RABBIM adetliyken bile orucu namazi yasaklamis kadinlara. oruc yasak degil belki ama tutulmamasi gerekir dinimizde zaten hamile kadinlara farz kilmamistir.. hem senin hemde bebeginin hayatini tehlikeye atmis olursun canim sonra tuttariz Rabbimiz omur verdkce ....

BÖLÜM II

pazartesi mi cuma mı derken eşimin 2 haftalığına çalışmak için edirneye gideceğini öğrenince cumadan gitmeye karar verdim doktorun söyleyeceklerini bir an önce duyayım diye:))ne olacaksa olsun diyerek..
yine ASİ veNST istediler önce... amniyo sıvısı incelemesi için ultrasona girdim bu kez cinsiyet falan umrumda değildi valla:))ben de dikkatla görmeye gördüklerimden bişeyler anlamaya çalıştım .. sırını bana iyice dayamış arkasında falan hiç su kalmamış biraz bacaklarının altında var birazcık da çenesinin altında göğüs boşluğunda...
öncekinde 0+0+5=5ti ilk kontrolde ertesi gün 6 çıkmıştı...bu kontrolde 0+1.5+3.5=5 çıktı:KK43:(
o kadar su içmeme rağmen artmamaış ama azalmamışta en azından.. zaten internetten araştırdım 5in altına düştüğü durumlarda skıncalı oluyormuş:KK43:(
daha sonra nst ye bağlandım kalp atım hızı aynı yalnız geçen sefer ağrı 20 çıkarken bukez 30du ama 40-50 üstü olursa tehlikeliymiş:))
doktor nst ve suyu değerlendirmesi için geçen hafta o spekulum denen o aletle muayene eden doktoru beklemem gerektiğini söyledi:KK43:gergin bekleyiş epey sürdü... sonuçlarımı ona gösterdiler... amniyosure istendi...rahimden sızan sıvının amniyosıvısı olup olmadığını anlamak için...bu;gebelik testi gibi bişeydi..yine spektulum ve rahimden sıvı örneği alınması gerekiyordu...tek isteğim bu işlemi geçen hafta kanamya neden olan doktorun yapmamasıydı allahtan o yapmadı:))
kadın doktordu bu kez... geçen hafta yaşadığımı anlatıp yavaş olmasını istedim... kendimi kasmamak için elimden geleni yaptım ama malesef:KK43:(( yine kanama oldu:)) enazından sonrasında tekrarlamadı sadece gün içerisinde renkli akıntıyla devam edip haftasonuna girmeden kesildi:)))
mniyosure da negatif çıktı yani geöen hafta yapılan turnosollu ped incelemesi de bu tette amniyo kaçağı olmadığını gösteriyor...
ama bazen sıvı akıntım olabiliyor.. ama korkutacak kadar değil yanii çok fazla diill:KK43:(
bilemiyorum?
neyse korkulacak bişey olsa herhalde 10 gün sonra gel demezlerdi...
yalnız her ihtimale karşı sanırım antibiyotik ( ampisina) kullanmaya başlamamı istediler.. 6 saat ara ile günde 4 doz..onun zararı olur mu diye endişeleniyorum??? ama zararı olacak olsa doktor yazmaz dı değil mi???
ilacı kullanmaya başlamamla ishal olmam bir oldu yan etkilerinden biriymiş:KK43:( ama kullanıyorum mecburenn:))

bazen bebeğin harelketlerinin azaldığını düşünüp evhamlanıyorum ama allahtan geç de olsa kıpırdanıyor da beni sevindiriyor:))
şimdilik bi şikayetim yok tek korkum kendimi hazır hissetmeden doğumun başlaması ama artık 36y yaklaştığıma göre kendimi bir an önce hazırlasam fena olmayacak :))

eşimin edirneye gidecek olması beni geriyor haliyle onu da:KK43:( bu hafta son haftamı çalışacağım için aten onunla gidemiyorum ama haftasonu gelecek önümüzdeki pazartesi 22sinde yani doktor kontrolune birlikte gittikten sonra beni edirneye yakın köylerine bırakmayı istiyor:KK43:( yani ona yakın olayım ama ben de hastanemden-evimden uzaklaşayım istemiyorum... neye karar vereceğimi şaşaırdım belki son güne yani ekimin yarısına kadar duracak bebeğim ama ben daha önce geleceğini zannediyorum ve haliyle panikliyorum...
( böyle düüşünmeme sebeb olan 2 neden vr.. brincisi; bebeğin bir hafta önden gidiyor olması 2. ise bu amnyo sıvısının azalmış olması...))CADIARZU
eğer eşimle gitmezsem annesi gelecek benle kalmaya... bu da bir başka ihtimal...
neler olacak bilemiyorum yaşayacağız ve göreceğiz hep birlikte:)))

canım öncelikle sonuçların iyi olmasına sevindim bebeğin iyi sonuçta e 36. hafatnın bitmine de za kalmış 10 gün sonra gittğine suyu gene azsa sezeryana alıverirler sonuçta bebğin organları tamam oluyo doktorunun verdiği ilaçları ihmal etme muz ye ishaline iyi gelebilir belki eşi seni edirneye götürmek istiyomuş ama bence gitme derim ne olur ne olmaz son haftalardayız artık tabi beraber olmak istemesi gayte doğal ama istanbuldasın bişey olursa hastaneler heryerde eşin de geliverir bence de kayınvaliden gelebiliyosa o gelsin yanına

X