Op.Dr. Aytun AKTAN Sorularınızı cevaplıyor

merhaba bu iki değer arasındaki farklılığın hangisinin doğru olduğunu anlamanın tek yolu 3. kez başka bir yerde sperm testi yaptırmaktır. sonra da sorun devam ediyorsa tüp bebek uzmanı ve ürologla görüşmenizdir. sevgiler.

hocam bebek istiyoruz ama 5 aydır olmuyor. hormon testi yaptırıcam dünden beri kahverengi lekem geliyor tam kırmızı adet rengine dönmedi..bugün hormon testi yaptırmamda sakınca var mı?

merhaba aktif kanamanınızn olmasının 2-3. günü yaptırmanız doğrudur.

hocam bebek istiyoruz ama 5 aydır olmuyor. hormon testi yaptırıcam dünden beri kahverengi lekem geliyor tam kırmızı adet rengine dönmedi..bugün hormon testi yaptırmamda sakınca var mı?

merhaba 04.06.2013 tarihinde tsh değerim 0,005 olmuş ilaç kullanmaya başladım. 11 haziran da başlayacak adetimle tüp bebek tedavisine başlayacaktım bu değerle tedavi ertelenir mi? henüz doktorum değerimi görmedi. siz nası bir yol izlerdiniz?

Merhaba eğer tedavinizin bu ay başlama zorunluluğu yok ise bir ayda bu değerleriniz ilaç ile normale döner ve tedevinize daha emin başlayabilirsiniz. Sevgiler.

hocam hormon testi sonuçlarım
progesteron 0.291
TSH 1.66
e2 35.80
FSH 5.18
LH 6.35
prolaktin 25.69

prolaktinim 10 yıl önce de bu civardaydı. geçen ay 24tü. (yaşım 29 hocam). bebek sahibi olmak isityorum..teşekkür ederim.

Merhaba Aytun hocam daha öncede yazmıştım eşime Emre bakırcığluna tarafından mikrotese yapılacak ve bende tüpbebek için sizin hastanız olmak istiyorum. 2ay sonra Yıllık iznimizde gelebileceğiz istanbula ve çok fazla zamanımız olmayacak. ben ozamana kadar hangi testleri tahlilleri yaptırmalıyım. Zaman ve maliyet açısından sıkıntılı olduğumuz için bunları şimdiden devlette yaptırmak istiyorum sizle tüpbebek tedavisine başlamadan önce. Hormon testi dışında hangi testleri yaptırmak gerekir tüpbebekten önce. Enazından herhangi bir sorunum olması durumunda tedavi olabileceğim zamanım kalsın istiyorum mikroteseden önce,Malum sperm konusunda sıkıntımız büyük,birde benden kaynaklı bir sorun çıkmasından korkuyorum.

İlginiz için şimdiden teşekkürler
Hoşçakalın

merhaba değerleriniz normal. sıkıntı yok.

merhaba beni 0212 310 31 00 numaralı telefondan arayarak sekreterliğe not bırakın sizi arayarak testleriniz hakkında bilgi vereyim. sevgiler.

Sayın Opr. Dr.Aytun Aktan ,

Öncelikle böyle bir forumda yer alarak , sorularımızla ilgili yardımcı olduğunuz ve verdiğini cevaplar için teşekkür ederim.

Benim sorum ise şöyle olacak size:

42 yaşındayım.Mayıs ayında yapılan rutin smear testimde , LSIL tanısı çıktı ve kolposkopi+ biyopsi istendi.

Dün aldığım biyopsi sonucunda ;

serviks uteri ( saat 8 hizası ) biyopsi
-kronik servisit , skuamöz metaplazi

serviks uteri ( saat 10 hizası ) biyopsi
-kronik servisit , skuamöz metaplazi

serviks uteri ( saat 12 hizası ) biyopsi
-aktif kronik servisit , skuamöz metaplazi açıklamaları yer almaktadır.

Sizce bu sonucun değerlendirmesi nedir ?

Yaşımın ileri olduğunu ve doğal gebelik için şansımın çok az olduğunu biliyorum , bu sonuca göre olur da gerçekleşirse hamilelik için risk var mıdır yada tüp bebek denemek istersem , sorun teşkil eder mi ?

Cevabınız ve ilginiz için şimdiden teşekkür ederim.

Dr.Hanim sevgiler benden yumurta testi istemistiniz daha iyi yardimci olmak icin yas 35 pco degilim ve yumurta rezervi dusuklufum vardi sagda iki tane solda iki kere cikolata kisri yuzunden ameliyat oldum ilk ameliyatimdan sonra igne ile iki tane olurdu ikinci ameliyattan 6 ay sonra hic olusmadi burdaki Dr um fonksiyon var reaksiyon yok ama bu ay olmadi diye bidaha
OlOlmaz anlamina gelmez dedi
Sizin beni aydinlatan cevaplariniza tekrar ihtiyacim var fonksiyon olmasi illki yumurta uretir yada urettmez hangi anlami tasiyor
Ve hocam benden yumurta testiniz varsa daha iyi yardimci olurum diye cevap yazmistiniz
Ve ben yumurtalik testi yaptiriken Dr.uma ne
Soylemem lazim bu tetestin genel bi adi varmi kandami yani hormonlardami cikiyo
Eger hormonla alakali ise adini ogrene bilirmiyim
Cunki bugune kadar boyle bi test yapilmasi benden hic bu Dr um bakmadi ve yonlendirilmedim bile
Size bilgi vermem icin ve benim de bu konuda bilinclendirir seniz sevinirim
Saygilar

Benim test sonuçlarımıda yorumlar mısınız ?
THS 2,46
ESTRADİOL(E2) 47,8
FHS 9,2
PROLAKTİN 36,7 (Bir tek bu koyu yazılmış 24 ten yüksek olduğu için sanırım)
TESTOSTERON SERBEST 1,77

Prolaktin in 36,7 olmasının çok sakıncası varmıdır? Adetin hep düzenlidir ,evli de değilim.

Merhaba adı geçen test ya daet kanmanızın 3. Gününde yapılacak olan fsh, lh ve estrodioldür. Ya da adet gününüzden bağımsız olarak herhangi bir zamanda yapılacak amh testidir. Bana çıkan sonucunuzla döenün lütfen sevgiler.

merhaba biyopsi sonucunuz normal görünüyor, smear takiplerinizi düzenli yaptırınız. çocuk istemi durumunda engel olacak bir durum değildir. yaştan ötürü çocuk isteminizi doktorunuzla paylaşıp doğru merkezlere yönelndirilmeilisiniz. sevgiler.

Sayın Opr.Dr. Aytun AKTAN ,

Cevabınız için teşekkür ederim.
3 ay sonra tekrarlanacak ve sonucunun temiz çıkacağına inandığım smear testimden sonra bebek ile ilgili kararımı vereceğim.
O zaman tekrar size danışmak isterim.

İyi günler dilerim.

Yanlis basliga soru sormusum doktorr hanim sorumu geri aldim saygilar...

Son düzenleme:
doktor hanım yıllardır 24 ile 25 arası çıkan prolaktin değerim var. testte üst sınır 29 diyor. 6 aydır bebek istiyoruz ama olmuyor..diğer tüm hormon değerlerim normal eşimin sperm analizi de normal.sizce prolaktinim tedavi gerektircek düzeyde mi?

merhaba prolaktin değeriniz tedavi gerektirecek düzeyde dğil o nedenle ilaç kullanmanıza gerek yok. sevgiler.

mrb doktor hanım pcos var bende ve suan 28 yasındayım BOYUN 1,73 KİLOM 62, ilaçsız adet olamıyorum ve 13 yıl diane 35 kullandım bırakalı 4 ay oldu adet söktürücülerle adet oluyorum simdide. dogum kontrol ilacıda kullanmak istemiyorum. Kan Degerlerim:

LH: 18,17
FSH: 6.21
ESTRADİOL: 28.21
TSH: 4,56
GLUKOZ:102,3

CIKTI VE DOKTORUM LUTENYL VE ECOPİRİN VERDİ. EVLENENE DEK KULLAN DEDİ. ULTRASONDAN BAKTI VE 2 TANE YUMURTAM OLUSMUSTU. DAHİLİYE DOKTORUDA EUTHYROX 25MG VERDİ Bİ AY KULLANIP KONTROLE GİDECEGİM DAHİLİYEYE. YANLIZ PROLAKTİN DEGERİME BAKTIRMADIM DOKTORDA BAKMADI BAKTIRMAM GEREKLİMİYDİ CÜNKÜ DEGERİ HAKKINDA HİÇBİR BİLGİM YOK İLERDE HAMİLE KALMAKTA ZORLANMAK İSTEMİYORUM. SOGAN KÜRÜNEDE BU AY BASLADIM.AYRICA GLİFOR GİBİ İLAC KULLANMAM GEREKLİMİ BÜTÜN PCOS HASTALARI KULLANIYOR AMA BEN HİÇ KULLANMADIM

Merhaba değerleriniz ve şikayetleriniz tipik polikstik hastalarının şikayeti bu nedenle doktorunuznun önerdiği ilaçlar uygun ve devam etmelisiniz. Glifora gelince şeker yükleme testi ve insülin seviyelerinize bakarak gerekli ise kullanmanızı öeririm. Sevgiler.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…