Op.Dr. Aytun AKTAN Sorularınızı cevaplıyor

tekrar merhaba bu degerlerde mutlaka ikinci bir ornek vermenızı tavsıye ederım. bir de boyle suphelı bır durum varsa baska bır yersde tekrarlayınız. sevgiler.

Merhaba dr.hanim
Benim sat 9 nisan.ancak adetlerim duzensiz.bazen 40 gunu buldugu oluyor.mr cekilecegim icin bhcg baktirdim 4.91 cikti.progesteron 0.25.sizce testi tekrarlamali miyim? Yoksa mr cektirebilir miyim ?tsk ederim

merhaba kanmanızı bekleyıp mr ı ondan sonra cektırınız. geçmiş olsun.

Merhaba dr.hanim
Benim sat 9 nisan.ancak adetlerim duzensiz.bazen 40 gunu buldugu oluyor.mr cekilecegim icin bhcg baktirdim 4.91 cikti.progesteron 0.25.sizce testi tekrarlamali miyim? Yoksa mr cektirebilir miyim ?tsk ederim

Hocam kolay gelsin sorum olacaktı ; Ben 24 nisan günü adet olmuştum ve 30 nisan da bitmişti beklenen adet tarihim 18 mayıs tı ama dun ilk pembe bi leke geldi gün boyu peçeteye sildiğimde geldi 2 - 3 kere bugün de aynısı bir kahverengi bir pembe leke peçeteye geliyo ben dun erken adet oldum zannettim fakat sadece leke geliyor dunden beri test yaptım negatif çıktı yorumlarsanız sevinirim çünkü benim 6 yaşında bir oğlum ve 2011 den beri kaybettiğim 4 bebeğim var 2 kalp atımı olmadığı için kürtaj 2 kimyasal gebelik karyotip ve pıhtılaşma testleri yapıldı bu arada bende mthfr 6777c heterozigot taşıyıcı çıktı eşimle benim kromozomlarımızda bir sorun şükür ki çıkmadı gerçi son hamilelikte an sulandırıcı iğne ve asprin kullanmama rağmen düşük oldu eğer tekrar hamile kalırsam iğne kullanmam gereklimi özür dilerim bayağı karışık yazdım yorumlayabilirseniz sevinirim iyi günler...

Merhaba bu değerlerini adetin 3. Günü yapıldıysa estrodiol düzeyi yüksek yumurtalıkta kıst olabilir. Ultrason yapılırsa durum netleşir. Sevgiler.

evet doktor hanım geçen ay klomen kullandım kist oluştu adetle beraber atıyorum kisti bu 3. klomen denemesi yine kist oluştu kistin dışında hamile kalmaya engel bir durum yoktur inşallah doktorlar hiçbir sorun yok diyor ama olmuyorbu testler de normalse tüp filmi çektireceğim birde adetin 21 . günü bir test daha yapacaklar ve smeer alacaklar bunun gebeliğe tehlikesi olmaz inşallah...

merhaba kanda gebelık testınız negatıf ise gebelik yok demektir. bu duzensızlıgın hormonal bır sıkıntı olması durumunda test ve muayene yapılmasını öneririm. sevgıler

Hocam merhaba,
kendimden bahsedeyim biraz PCOS um. klomen ile 1 gebelik geçirdim ama kalbi durduğu için aldılar. sonrasında 2 aya araverdik. geçen ay yine klomen kullandım olmadı yumurta, bu ayda adetin 5. günü 2x1 kullandım. bugün 16. günüm sabah dr um baktı 12 mm olmuş 1 yumurta var, pazartesi yine çağırdı yani 19. günüm olacak. 3 günde daha büyür mü? bu arada Metformin (Gluophage) kullanıyorum.

merhaba pco durumlarında 18-20. günde bile yumurta buyuyebilir zaten problem yumurtanın secılmesı ya da gec catlamsıdır. bu nedenle sıkıntı etmeden takıplerınıze gıdınız. sevgıler.

merhaba benim sorunum myomlarımın olması. doktorum gebelige engel degıl dedı 3 aydır klomen artı progestan kullanıyorum ama sonuc negatif.bu ay baska doktora gıttım rahım fılmı cekılmem gerekıyormus ama korkudan cektıremedım o doktorda myomlarını alalım dedı bosuna rahım fılmı cekılme dedı.ama myom amelıyatları cok rısklı asırı kanama yapabılıyormus ve sonucunda rahim alınabılıyomus hıc cocugu olmayan bır ınsan ıcın bu cok acı bırsey.
benim asıl sorum eger tuplere falan baskı yapıyorsa benım myomlarım(boyutları biri 5 cm digeri 3 cm)myomlarımla tup bebek veya asılama yapılabilir mi?

Merhaba Aytun Hanim,

benim 3.basarisiz Tüp bebek denemem oldu simdi doktorum bana Laparaskopi ve histereskopi yapilmasi gerektigini söyledi yani acikcasi kendim istedi bunu kontrol amacli.
buradan okudugum kadariylan genelde adetin ilk haftalarinda yapiliyor ama ben Alamnyada yasadigim icin doktorum adet günlerinin önemi yok bana adet günümden 1gün önceye ameliyat randevusu verdi eger o gün adette olsan önemi yok sadece gebelik testi yapip öyle ameliyata aliriz dedi, cünkü ben 14.05 te adet oldum ameliyat randevum ise 13.06 da suanda bu tarih kafami cok kurcaliyor acaba dogrumu yapiyorlar.Yani kisaca adetten 1gün önce bu islem yapilabilirmi?

merhaba adet gününün gebelik dışında rahim dokusunun daha iyi görünürlülüğü açısından da önemi var. ideal olanı adet bitiminden sonraki ilk haftadır. geçmiş olsun şimdidien. sevgiler.

merhaba miyomlarınız rahim dokusuna baskı yapmıyorsa ameliyat olmanız gerekli değil. ama gebelik sırasında miyomlar buyuyebilr ve bu da düşük riski olusturasbilr. lapaoroskopi ile yaıpılan miyom ameliyatlarında kanama az yapışıklık azdır. rahimin kaybedilmesi operasyonları çok nadır ve büyük miyomlarda olabilir. endişelerinizi doktorunuzla tekrar paylaşınız. saygılarımla.

cok tesekkur edıyorum haftaya salı hsg rahım fılmı cekılecegım ınsallah bır sorun cıkmaz

Dr hanim ben 10 mayista kalcadan iki tane catlatma ignesini vuruldum
Dayanamayip 18 mayista idrar tesi yaptim ikinci cizgi cok haifte olsa pembenin cok cok acgi cikti hcg icedigi icin erekrn yaptim dedim ve 20 mayista kirmizi sekilde adet baslangici gibi lekelenmeler basladi 21mayista biraz cogalmaya basladi fakat silindigimde kirmizi birdaha silindigimde kahve rengi sekilde bi leke geldi ama arada bana adet baslangici gibi geldi ama yinede
Bugun yani 21 mayista test yaptim ikinci cizgi yine ayni sekilde cok az pembenin acigi cikti
Acaba adet baslangici oldugu halde iki gundur ne cok nede az geliyo
Acaba ignenin etkisi halen devammi ediyodur yoksa kimyasal gebelik gibu birseymi oluyo yoksa gec dollenme olup ustune gormemi oluyo anlamadim
Saygilar

Merhaba bunu anlayabilmenin tek yolu kanda gebelik testi bakılmasıdır.

Son kontrolumde TSH 0.207 Serbest t4 0.97 çıktı.
Tüp bebek yaptırmak için değerlerim nasıl?
Endokrin uzmanı ilaç kullanmama gerek olmadığını bu şekilde hamile kalabileceğimi söyledi.
Tüp bebek için görüştüğüm doktorum değerin yükselmeli diyor. Sizin görüşünüz nedir?

Hocam merhaba,

Yaklaşık 5 sene yasmin kullandım. Çok şiddetli adet sancılarım olduğu için doktor önermişti bekarken başladım. 2,5 senelikte evliyim bebek düşündüğümüz için aralıktan beri ilacı bıraktım. Bırakır bırakmazda yine eskisi gibi komalık sancılarım başladı
6 ay geçti ilacı bıraktığım hamile kalmak istiyorum, tüm testlerimi yaptırdım sorun yok sadece yumurtaların biraz yavaşlamış dedi dr. 30 yaşındayım. Yasminin etkisinden mi hamile kalamıyorum yoksa normalmi bu süre daha uzun sürermi bekleyişim. Yumurtlama günlerini takip ediyorum, kolay hamile kalma yöntemlerini uyguluyorum ama yok daha bişey. Cevap verirseniz çok mutlu olurum, Kolay gelsin. Sevgi ve saygılarımla

Merhaba Fundagün,
Mesajını başka bir forumu okurken tesadüfen gördüm. Ama açıkçası aynı kaderi paylaşan biri olarak tecrübelerimi aktarayım. Ben de korkunç adet ağrısı çeken biri olarak dr tavsiyesi ile kontrol haplarını 5-6 yıl kullandım. Evlendikten bir süre sonra bıraktım-ağrılar devam ederken-, hamile kaldım hiç engel olmadı yani. ben de hep korkardım.bir yakınım da aynen ben gibi çok kullandı ona da engel olmadı sana da olmayacaktır inşallah.Rahat ol, dua et derim.

Çok teşekkürler mutlu oldum valla :)))

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…