Op.Dr. Aytun AKTAN Sorularınızı cevaplıyor

merhaba hocam...
ben polikistik over hastasıyım... daha doğrusu kendimi yıllardır öyle biliyordum... bekarken de evlendikten sonra da sürekli adet düzensizlikleri doğum kontrol hapları bir kaç ay düzen yeniden 50 günde 60 günde bir olmaya başlamalar ve yeniden doğum kontrol hapları... iki yıllık evliyim... altı ay süren bir yasmin tedavisinin ardından hapı bıraktığım ay hamile kaldım fakat iki aylıkken bebeğin kalbi durdu ve düşük oldu... bir yıldırda korunmamamıza rağmen hamile kalamıyorum... adetlerim yine aynı şekilde düzensiz... bu defa doktorumu değiştirdim ve yapılan tahliller sonucunda DHEA-S hormonum 409 çıktı, yaşım 23... doktor bu değerin yüksek çıktığını söyledi ve LH hormonunda da hafif yükselme varmış... bu değerlere göre sen polikistik over değilsin böbrek üstü bezlerinde problem var seni endokrine göndereceğim dedi... metebolizmam yavaş çalışıyor olabilirmiş bu da yumurtalıklarımı etkilermiş ve hamile kalmamı engellermiş... DHEA-S ve LH hormonları testini pazartesi bir kez daha yapıp aynı çıkarsa endokrine yönlendirecekmiş...
benim sorum şu:
1)ben yıllarca polikistik over olduğum konusunda kandırıldım mı yoksa bu bahsettiği hastalığın da polikistik overle ilgisi var mı?
2)bir kaç sitede bu DHEA-S hormonunun düşüğe sebep olduğunu okudum, eski doktorum bu hormonun da tahlillerini yaptırmış olsaydı benim bebeğimi kaybetmeme ihtimalim olur muydu? gerçekten düşüğe sebep oluyor mu bu hormon?
3)eğer pazartesi günü yapılan tahlil neticesinde gerçekten endokrine yönlendirilmem gerekirse nasıl bir tedavi uygulanacak, yine doğum kontrol hapları mı kullanmak zorunda kalacağım?
4)bu değerlere ve bu hastalık teşhislerine göre benim hamile kalma ihtimalim çok mu düşük, aşılama tüp bebek vs gibi yöntemlere bir an önce başlamalı mıyım, biraz daha beklemeli miyim?

bu kadar detaylı sorduğum için özür dilerim, senelerdir gerçekten çok bunaldım artık... yardımcı olabilirseniz çok sevinirim... şimdiden çok çok teşekkür ederim ...

merhaba polikstik over hastalığında dheaso4 gibi andorjen yapısında hormonlarda yükselme beklenebilir. bu nedenle pco hastalarında sivilcelenme kıllanma ve saç dökülmeleri görülebilir. bu hormon değerinizi ayrıca düşürmek gerekecek ama pco durumu gene devam edecektir. böbreküstü bezine ilişkin salgılanma kontrolünü endokrin uzamnı gene yapsın onda bir sorun yok. ayrıca bir kez yaşanan düşüklerin nedenini belirlemek çok kolay değildri. ilk 3 aydaki düşüklerin %65-70 i kromozomal yani genetik kökenlidir. bu nedenle hormon yüksekliğiniz düşüğe neden olmuştur demek olanaksız. kafanızın karışacağı bir durum yok bekelenen bir sonuç belki size farklı yorumlandı. sakince tedavilerinize devam edin evladınızı kucağınıza alacaksınız sevgiler.

merhaba akıntı sorununuzn çözülmesi gerekiyor. tüp bebek tedavisi için beklemek zorunluluğunuz yok tabii ki hekiminizle ortak bir karar alarak tüp bebek tedavisine başlayabilirsiniz. sevgiler, bol şans.

zaman ayırıp yanıt verdiğiniz için sağ olun hocam iyi çalışmalar.

merhaba hocam. ben polikistikoverliyim.5 haftalık hamileyken düşük yaptım.bunun sebebi pko olabilirmi.

Merhaba Aytun Hanım,

32 yaşında 5 yıllık evliyim. Yıllardır düzenli olarak kadın doğum randevularımı aksatmam. Düzenli giderim. Kilo problemim var evlendikten sonra 4 yılda 60 kilodan 112 kg ya çıktım ve kontrole gititğimde insülin direnci teşhisi kondu. günde 2 kez 1000 mg'lik diaformin kullanıyorum.

Bu arada 1 yılı aşkın süredir diyetteyim ve 28 kilo vererek 84'e düştüm. Artık yaşımdan dolayı da hamileilk düşünüyorum. Bunun için bir takım testler yaptırdım.

Aadetimin 4. günü yaptırmış olduğum test sonuçlarım şöyle:

A.K.Ş: 90 (Referans 70-110)
İnsülin:9 (ref.2-25)
LH: 7,21 (2,4 -12,6)
fsh: 5,64 (3,5,12,5)
Prolaktin:10,25 (3,3 -26,7)
S. Testesteron: 0,303 (0,10-4,10)

Sizce değerlerimde hamile kalmaya engel olacak bir değer söz konusu mu, tedavi olmamı gerektirecek bir durum var mı çevremde bu değerlere göre PCOS olabilirsin diyenler var ancak bu güne kadar bana böyle bir teşhis hiç konmadı adetlerim çok düzenli ve ultrason sonuçlarım temiz.

Son düzenleme:
Hocam ben 8nisan da ovulasyon testini saat 12 civari falan yaptim pozitif ikinci cizgi net koyu cikti 9nisan da ayni saate ikinci cizgi net koyu renge yakin cikti bu sefer 11 nisan da aksam saat 4 gibi yaptim ikinci cizgi net bi pembe seklinde cikti 14 nisan da saat 1 de yaptim ikinci cizgi pembenin cok az bi koyusu cikti
Ben anlamadim testmi bozuk yoksa
Internette arasrirken cogu kadinlarin erken menepoz tehkikesi var olan kadinkarin cogu bu ovulasyon testinden anlamislar menepoza girdiklerini
Benimde erken menepoz tehlikem var ve korkuyorum
BENIM SORUM.
Mepoza girerken bu testler hep boye pozitifmi cikar yoksa negatifmi anlamadim
Ve cogu kadinlarda kist nedeni ile pozitif cikarmis benim korkum eeken menepoz oldugu icin endiseliyim
Saygilar

merhabalar hocam.kusura bakmayyın sizede çok soru soruyorum ama.her an dr a gidemiyorum çok uzak.dün dr a gittim adetli gel demişti.ama tam adet değil gibiydi kahverengi katran gibi dr da öyle dedi tam adet değil dedi seninki.vücudum erkenden yumurtlamaya çalışıyormuş.ben pko luyum.çok fazla ağrım oldu bugün 3. günüm ama nerdeyse bitti gibi ama göğüslerim hala ağrıyor ve halsizlik var.yerleşme kanaması olabilirmi.bu kanamayı anlayamadım çünkü.ultrasonda baktı ama gebelik falan demedi.
teşekkürler...

merhaba geçmiş olsun erken dönem düşüklerinin bir çok sebebi olabilir çoğunlukla da genetiktir. o nednele sadece pco olmak bu soruna yol açmaz. sevgiler.

merhaba hocam. ben polikistikoverliyim.5 haftalık hamileyken düşük yaptım.bunun sebebi pko olabilirmi.

merhaba ultrason bulgularınızı bilmiyorum. sadece insülin direncinden yola çıkarak pco tanısı konulamaz. metabolik bir sorununuz olduğu aşikar diyetinize devam ediniz. düzenli adet görüyor iseniz kan sonuçlarınızda da gebeliğe engel bir durum izlenmiyor. sevgiler.

merhaba elinizdeki test lh hormonundaki yükselmeye duyarlırı ve bu teste bakarak menopoz teshisi konulamaz. eğer böyle bir kaygınız varsa jinekologunuzun yapacağı muayene ve bir kaç ufak testle kolayca anlaşılır. kendinize eziyet etmektense muayeneye gidiniz. sevgier.

merhaba gebelik şüpheniz var ise bunu analamın erken gebeliklerde en emin yolu kanda gebelik testi bakmaktır. bunu anlamının başka yolu yoktur. sevgiler.

merhaba geçmiş olsun erken dönem düşüklerinin bir çok sebebi olabilir çoğunlukla da genetiktir. o nednele sadece pco olmak bu soruna yol açmaz. sevgiler.

teşekkür ederim hocam.bir sorum daha olucak ben hsg çektirdim sağ tüpüm tıkalı çıktı.dr laparoskopi olucaksın dedi. sizce olmalımıyım.bunun bir ilaç tedavisi varmı.çok üzgünüm hocam bana acil cevap verirseniz çok sevinirim.şimdiden çok teşekkür ederim.

hocam merhaba..eşimin sperm testleri ile ilgili yazmıştım daha once..ilk spermiogramda 40 milyon çıkan sayı 2. sinde ise 12 milyon çıktı demiştim..20 gün aralıklarla ve her sahada bol lokosit vardı ve cipro kullandı ama gecmemişti..sonra sperm kultur istedi ve sonucu bugun aldık..ureaplasma urealytıcum uredi yazıyo..alttada antibbiyotiklere olan direç ve duyarlılık yazıyo..sizce bu infertilite ye sebeb mi? ayrıca bende yaptırmalımıyım kültürü? ve son olarakta ne derecede bir problem bu hocam..teşekürler..

üroloji doktorunuzun verdiği tedavin ardından endişeleriniz devam ediyor ise artık bir infertilite uzmanı ile görüşmelisiniz. buradan yazarak sizi tedavi etmem mümkün değil ama yönlendirmelerimle bir yol alabilrsiniz. sevgiler.

Merhaba hocam ;

Ben 30 yaşında 21 aylık evliyim . Çikolata kisti ameliyatı oldum 4 ay önce , ilk ay herhangi bir ilaç kullanmadım. 2. ayımda klomen kullandım çatlatma iğnesi ile sonuç olarak kist oluştu 5 cm ve 45 gün adet olamadım , adet söktürücü kullandım oldum . Mart ayında da adet oldum ve bıtmedi bir türlü kanamam. Doktor gebelik testi yaptı gebelik yok ara kanama denildi. Ve bugünler benim adet günlerim tekrardan adet olur muyum bu ay ? Benim sorum size aşılama yapmak istiyorum yalnız doktorum klomen ile yapıcağını söyledi sizce bu konuda ne yapmalıyım ? Yardımcı olursanız çok sevinirim .İyi çalışmalar.

merhaba doktor hnm ben ocakta kurtaj olodum sımdı muhaneye gıttım doktor bana rahımımde 5 cmlık bısey gordu alınıp patolojıye gıtmesı grek dedı sanırım polıp tekrar kurtaj dedı nabmam lazım sızce?

merhaba görülen şey eğer polip ise kürtaj yolu ile alınamaz. histeroskopi ameliyatı olmanızı öneririm.

merhaba yaşınız genç ancak endometriozis hastalığından ötürü yumurtalık rezerviniz erken azalacaktır, ameliyat da olmuşşsunuz. tüplerinizn mutlaka hsg filmi ile kontrolünü öneririm. ardından da infertilite uzmanı olan bizim gibi hekimlerle iletişişme geçmeniz gereksiz zaman kaybetmenizi öneler. sevgiler.

Hocam teşekkür ederim ; Benim tüplerimde herhangi bir tıkanıklık yoktu ameliyat olurken bakıldı . Yumurta rezervim 0,5 çıkmıştı düşük çıktı . Bu ay ara kanama sonrası adet olamadım aşılama yapmak sizce bu ay uygun mudur sizin görüşünüzü almak isterim ?

0,5 diye bahsettiğiniz amh değeriniz ise aşılama ile zaman kaybetmeden tüp bebek yaptırmanızı öneririm.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…