Ön süt son süt nedir?

guldennnnnn

Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
22 Haziran 2024
229
44
31
3 aydan sonra ön süt son süt diye birşey olmadığını bebek çektikçe sütün oan üretildiğini duydum ancak 4 aylık bebegmde bu durum böyle değil.makinayla sagdıgımda 30 CC duru süt geliyor sonra koyulaşmaya başlıyor bebek emerken de gögsğme dolan sütü çekip yumuşayoncs bırakıyor. Yarım saat sonra aynı gögsümü verdiğimde 1 dakika çekip bırakıyor . Eger açsa tek gögsümü verdiğimde yine aynı şekilde bitince aglıyo diger gögsüme geçmek zorunda kalıyorum bazen her ikiside dolmuyor o zamn emmek istemiyor ve mama yapmam gerekiyor . Yani yumuşamış memede ne kadar kalırsa kalsın yine ondan doymamış kalkıyor gerçeği nedir bu işin anlayamadım

Akış hızına sinirleniyor olmasın bitmesinden ziyade
Dolmak derken süt bitmiyor sürekli var doğru, ama biriken süt bitince doğal olarak hız düşer. Acaba çok ve hızlı emmeyi seviyor da o hazzı yaşayamayınca sinirleniyor olmasın
Ön süt daha çok su ve şeker ihtiyacı için son süt de kilo aldıran yağlı süt. Genelde ilk 4-5 dakika ön süt gelir sonrası yağlı süttür.
Bence kızdırmadan memede tut ki süt miktarın artsın gene aç olduğunu düşünüyorsan ver mama

Ayy sakın emzirmeyi bırakmayın ve mamayı biberon ile asllaaa vermeyin benim de 3 buçuk aylk kızım var emerken ağlıyordu sütüm yok diye bende mama verdim ama sağınca sütüm çıkıyordu..biberona alışıyorlar bu sefer memeyi emmek istemiyorlar biberonda süt veya mama hızlı akıyor ona alışıyorlar benim kızım emmiyor şimdi komple mamaya döndük lütfen siz devamlı emzirin doymadığını düşünüyorsanız da kaşık biberonlar var mamayı öyle verin birde çişini takip edebilirsiniz o şekilde de doyup doymadığını anlarsınız

Sagdiginiz sütü nasıl veriyorsunuz biberon ise bebek biberonun rahatlığına alışıyor aynı akışı bulamiyinca memeyi istemiyor. Malesef meme reddiyle karşılaşılıyor. Ön süt bebeğin su ihtiyacını ardından gelen koyu süt yağ ve vitaminlerle zengin kilo aldıran kısımdir. Ne kadar çok alırsa okadar iyidir. Bu yüzden saat zaman farketmeden sık sık emzirin ben 6 aylık olanakadar gece gündüz sık sık emzirdim ne zaman isterse. Memede sut hiç bitmez emdikçe gelir akış yavaşlar talep geldikçe memeye süt gelir. Bazen yavaş yavaş emerken birden bebek hızlı hızlı yutkunmaya başlar bu memeye süt indiğini gösteriyor. Ne kadar emerse talep ne kadar olursa bidahaki öğün okadar süt doluyor. Üretim artıyor. Fabrika gibi arz talep. Bu yüzden saat zaman farketmeden bebeğin ne kadar ihtiyacı varsa sık sık emzirin. Biberon olmamamali kaşık biberon veya yumuşak silikon uçlu alıştırma bardakları meme reddi yapmaz verilecekse takviye bu şekilde verebilirsiniz. Yumuşamış meme en güzel yağlı süt üreten memedir. Şöyle düşünün bir dolu bardak mı fazladır yoksa sürekli bardağa akan dolup taşıran mi?
Sutunuzun az olduğunu düşünüyorsanız sağma işini emzirme sonrasi yapın bu sütü arttırmayı sağlar.

Son düzenleme:
Süt alarjimiz den dolayı reflüsü var memede çok vakit geçiremiyorz emmeye çok düşkün değil malesef uykusunda uzun kalıyor bir tek . Bazen süt az birikmiş olunca bile sinirleniyoe

Biberon günde 1 defa veya 2 defa alıyor ilk başlarda biberona alışmıştı doğdu doğalı böyle malesef

Süt alarjimiz den dolayı reflüsü var memede çok vakit geçiremiyorz emmeye çok düşkün değil malesef uykusunda uzun kalıyor bir tek . Bazen süt az birikmiş olunca bile sinirleniyoe
Benim bebiş de öyle süt ve süt ürünlerine alerjisi var. Sen onları kes dikkat et diyetine bebişin reflüsü azalır

Ben sık emzirmek istiyorum ama kendi istemiyor reddediyor karnı doyunca çekiliyor.herkes az emsin ister ben çok istiyorum keşke benim çocugumda memede vakit geçirse gelip gidip emse hiç tadını alamadık ikimizde alarjiden dolayı reflüsü var gazlanıyor hemen birazda buna baglıyorum.

Benim bebiş de öyle süt ve süt ürünlerine alerjisi var. Sen onları kes dikkat et diyetine bebişin reflüsü azalır
Dikkat etmeme ragmen hiç bir değişiklik olmuyo nedense yediğim herseyde dokunuyor siz ek gıdaya geçişte zorlandınız mı yakın zamanda geçmeyi düşünüyorum ama daha bn bile rahat yiyemyorken bebişe ne yedircem bilmiyorum

Biz daha 3,5 aylığız ek gıdaya geçmedik. Zamanla azalır sabret biraz. Ben de alerjik bir çocuktum zamanla azaldı. Örneğin yumurta yiyemezdim yesem yara olurdu her yerim :) şimdi 2 tane yesem bir şey olmaz

Biberon kullanmayın bu yüzden mamayida azaltın Cc miktarını ki çabuk aciksin. Daha çok emsin. Siz mamayı azalttikca daha çok emecek süt artacak emzirme sonrası sağımla arttıkça bebeğe meme yetecek. Ekstra verdiğin her mama daha geç acikmasina olması gerektiğinden daha geç acikmasina neden olur.
Ben 2 aya kadar her emzirme sonrası 100 CC veriyirdum. Çok kilo alınca o ay yavaş yavaş önce CC sonra öğün azalttım. 2 ay içinde 60 CC ye 3ogun -bazen 2 bazen 1 öğün bazen hiç vermiyordum.Emzirme sonrası Sagdigim zaman cikan sütleri toplayıp gün içinde verirdim mama yerine. . Belki açıkmıyordu fakat ben içimi rahatlatıyordum.Yoksa 60 CC içince ne doyar nede aç kalır icmezse .6 ay böyle ilerledim ek gidayla tamamen bitirdim mamayı. Küçük kutuyu 1 ayda bitiremeden atiyorduk. Biberon bulundurmayin evde oyuzden . Artık büyümüş silikon uçlu bardaklar var içebilir ordanda.

Evet memeden sogur gibi olunca sütümü bile sagıp vermedim mamayı da azalttım bu sayede hatta sütümde arrttı biraz ama memeci bir bebek olsa daha da sütüm bol olurdu mamayı az vermek mantıklı geldi çünkğ bir sonraki beslenmeyr kadar bu defa emilmemiş oluyor çok saat bekliyor

Benim oğlumda ilk zamanlar saatlerce kalmazdı o zamanlar kilo alıyordu. Şimdi 18 aylık gelip gidip istiyor. Tamemrn bırakmadığı sürece sonradan daha cok ister. Biz sağlığımız sütü siringayla ve cam damlalikla vermiştik.

Ne mutlu size inşaşlah bizde o günleri görürüz

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…