Okb yaşayan var mı ? (Ağır vesvese)

betul-dertli

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
10 Ağustos 2024
1
0
25
Merhabalar ben OKB hastasıyım 1 yıldır ilaçları kilo alımı nedeniyle bıraktım soru sormak istiyorum size
Bu aralar yine kötüyüm . Uykuda bilincim açıkken panikatak geçiriyorum .Çünkü hep düşüncelerle uyuyorum . Örneğin bir olay yaşıyorum ve bu olayı ne niyetle yaptığımı biliyorum ama içimdeki ses öyle değil böyle diyor sanki ve o sesi dinliyorum olayın doğruluğundan şüphe ediyorum evet ben öyle yaptım diyip duruyorum .Bu sefer emin olamıyorum elimde somut bir kanıt olmadığı için sürekli olaylara dönüp yapıp yapmadığımı kontrol ediyorum saatlerce düşünüyorum kendimi rahatlatacak bir şey buluyorum sonra 2 dk da yine aynıya dönüyorum bu yaşadığımda mı bir okbdir . Delirmiş gibi hissediyorum bir insan yaşadığı olaydan kendinden eminse nasıl şüpheye girer ki ?

Bende OKB değil ama kaygı bozukluğu vardı. Düşünmekten uyuyamıyordum. Her ilaç kilo aldırmaz. Doktorunuza söyleyin ilacı değiştirir veya başka doktora gidebilirsiniz. Her ilaç kilo aldırmıyor aksine zayıflatan bile var.

Merhabalar ben OKB hastasıyım 1 yıldır ilaçları kilo alımı nedeniyle bıraktım soru sormak istiyorum size
Bu aralar yine kötüyüm . Uykuda bilincim açıkken panikatak geçiriyorum .Çünkü hep düşüncelerle uyuyorum . Örneğin bir olay yaşıyorum ve bu olayı ne niyetle yaptığımı biliyorum ama içimdeki ses öyle değil böyle diyor sanki ve o sesi dinliyorum olayın doğruluğundan şüphe ediyorum evet ben öyle yaptım diyip duruyorum .Bu sefer emin olamıyorum elimde somut bir kanıt olmadığı için sürekli olaylara dönüp yapıp yapmadığımı kontrol ediyorum saatlerce düşünüyorum kendimi rahatlatacak bir şey buluyorum sonra 2 dk da yine aynıya dönüyorum bu yaşadığımda mı bir okbdir . Delirmiş gibi hissediyorum bir insan yaşadığı olaydan kendinden eminse nasıl şüpheye girer ki ?
Aklınıza şüphe geldiğinde, ilk iş: onu fark edin ve sadece fark edin. Fark etmek haricinde, onu gidermek için hiçbir şey yapmayın, kurtulmaya çalışmayın; bu onu daha çok pekiştirir. Sakince "Yine bir şüphe geldi aklıma, bu daha önce yaşadıklarım gibi bir durum. Bunların bir gerçeklik payı yok, bu yüzden umursamıyorum ve ben umursamadığım sürece güçlenemeyecekler" deyin. Ardınca dikkatinizi bir başka şeye yöneltin, bir işle uğraşın, kendinizi o işe verin. Bu bir yürüyüş olabilir, bir hobi olabilir, herhangi bir iş olabilir.

Bu akla gelen şeyleri fark ettiğinizde üzerinde durmazsanız, görmezden gelirseniz zamanla azalarak sönerler. Tam tersi kurtulma/yok etme çabasına girdikçe ise pekişiyorlar. O yüzden bırakın bu düşünceler gelsin, sizin yapmanız gereken ise: umursamayıp bir başka işle meşgul olmak. Bir nevi bu düşüncelere: "İt ürür, kervan yürür." yapmalısınız yani.

X