Oğlumun problemi ne

Anladim daha baskin problemler vardi o halde.

Bu konuda benim de kafam karismisti o donem.

Biz cok ilerde olan konusma becerimizin kaybi yuzunden gitmistik.

Anlamlı cumle su, bir ihtiyacini gidermesi gerektiginde derdini anlatabilmesi.

Anne gel
Mama ver
Su ver
Baba gel
Gibi gibi.

Yani tanim biraz urkutucu "2 kelimeli anlamlı cumle", dedikodu yapacak konusma becerisi değil, basit ihtiyaclarini cozecek konusma becerisi bekleniyor ozetle.

Ama anladigim kadariyla bu beklentiyi aramayan uzmanlarda mevcut, benim de o donem gezdigim doktorlar, uzmanlar hep başka baska konuştular.

Dil terapisti farkli birsey mi acaba? Bizim sorunumuz kelimelerin kaybolmasiydi, kelimelerin yanlis kullanimi değildi. O yuzden 2 yas sonrasi terapiste yonlendiririz demislerdi.

yanlis anlasilmasin ben uzman değil sadece kaygili bir ebeveynim.

Acaba sizin cocugunuz "gozlemci cocuk" dediklerinden mi? Yani yasayarak degil, gozlemlerek ogrenip, sonra eger isterse surece dahil olan cocuklar varmis, belki sizinkide bunu / hazir olmayi bekliyordur.

Yegenlerimden biri uyaran eksikligi ve dehb yuzunden tedavi goruyor. Onun bir saniye yerinde oturdugunu gormedim, surekli arayis icindedir, kendisini catilardan topladigimiz oluyor, surekli temas halinde, mesela evde yoga hamagi var (adi baska olabilir) ergoterapisti onermis, onun icine girip amuda kalkip sallaniyor, donuyor, orumcek adam gibi duruyor, merdivenleri asla normal inmez ama 3 yasindayken (yanlis hatirlayip 2 yazmisim annesine sordum hemen) dedikodu yapabilecek kadar iyi konusuyordu ki uyaran eksikligi teshisini 1.5 yasinda almisti, aliskanliklari ve takintilari vardi, annesi o sebeple doktor doktor gezmisti o donem.
Belki de. Şuan kaç yasında ve ne durumda yeğenimiz peki

3 yaşından sonra ortaya çıktıgını duymadım aslında. Şuan 3 yaşını 5 ay geçti oğlum bu umursamaz tavrı hep vardı herhangi bir tekrarlayan hareketi yok takıntısı yok şımarık hareketleri dışında çok da göze batan bir durumu yok. Anaokulundan alıp özel eğitim e verirsem bu sefer sosyalleşme konusu geride kalacak gibi
18 aydan sonra ortaya çıkıyor. 2 yaşına kadar bülbül gibi konuşan ismine tepki veren bütün herşeyi normal giden cocugum şuan konuşmuyor. Atipik otizm tanısı aldı 3 yıldır eğitim görüyoruz. 2 yaş videolarini izleyen öğretmenleri ağzı açık kalıyor, nasıl yani bu çocuk normal diyorlar. İnşallah oğlunuz sapa sağlamdır herhangi bir sorunu yoktur ama çare varken de elinizden ne geliyorsa yapın. Çok geçmiş olsun.

Eski haline kiyasla oldukca ilerledi su an 10 yasinda, cok sosyallesti.

Annesi senelerdir ergoterapist ergoterapist geziyor, sanirim son 2 senedir terapiyi bıraktı artik. Yegenim ayni zamanda dehb'li oldugu icin davranislari kimi zaman otizm uzerinden de degerlendirildi.

18 aydan sonra ortaya çıkıyor. 2 yaşına kadar bülbül gibi konuşan ismine tepki veren bütün herşeyi normal giden cocugum şuan konuşmuyor. Atipik otizm tanısı aldı 3 yıldır eğitim görüyoruz. 2 yaş videolarini izleyen öğretmenleri ağzı açık kalıyor, nasıl yani bu çocuk normal diyorlar. İnşallah oğlunuz sapa sağlamdır herhangi bir sorunu yoktur ama çare varken de elinizden ne geliyorsa yapın. Çok geçmiş olsun.
Çok gecmiş olsun. Allah yardımcınız olsun. Ama bizde gerileme yok unuttuğu bi kelime yok hep böyleydi öğrendiği bişeyi unutmadan yok. Dediğiniz gibi elimden geleni yapacağım çok teşekkür ederim çok öpüyorum yavrunuzu gözlerinden🥰

Eski haline kiyasla oldukca ilerledi su an 10 yasinda, cok sosyallesti.

Annesi senelerdir ergoterapist ergoterapist geziyor, sanirim son 2 senedir terapiyi bıraktı artik. Yegenim ayni zamanda dehb'li oldugu icin davranislari kimi zaman otizm uzerinden de degerlendirildi.
Dehb li çocuklar bana nedense hep çok zeki çocuklar izlenimi veriyor. Allah bagışlasın kocaman olmuş ne güzel gecmiş stresli dönemler 🥰

Dehb li çocuklar bana nedense hep çok zeki çocuklar izlenimi veriyor. Allah bagışlasın kocaman olmuş ne güzel gecmiş stresli dönemler 🥰
:) yani annesinin dedigi su, "artik en azindan teshisi var, basimiza ne geleceğini biliyoruz"

Teşekkür ediyorum 🙏 kocaman oldu hakikaten ve haklisiniz fazlasiyla zekiler, gerci benim gördüğüm ilk ve tek dehb'li yegenim :)

X