Oğlumda dikkat eksikliği olabilir mi?

AlerjikRinit

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
24 Mayıs 2021
1.164
1.022
39
Arkadaşlar merhaba, benim bu sene 4. Sınıf olan erkek bir evladım var.
Kendisine ders çalıştırmak, kitap okutmak işgence gibi.
İstemiyor, inatlaşıyor, ağlıyor falan.
Yaz tatilinde babasıyla birlikte sürekli kitap okutmaya çalıştık akıcı okuması için.
İkna etmesi ayrı okuması ayrı dert.
-Mırıl mırıl okuyor, ağzının içinde yuvarlar gibi.
- Noktalama işaretlerine asla dikkat etmiyor.
Haliyle anlamsız saçma sapan okuyor.
  • satır atlıyor,
  • cümle sonlarını uyduruyor.

Bu yaptığıda zor bişey aslında, gördüğünü okusa daha az zorlanacak.

Okulda da öğretmeni yerinde oturmadığından bahsetmişti, hareketli olduğundan. Ama hiperaktivite ile ilgili bir yönlendirme falan yapmadı.

Okul başarısı gayet iyi.
Çalışırsa gayette yapıyor.
Arkadaşları ile arasında bir sorun yok, çok sevilen bir çocuktur.
Kalabalık bir sitede yaşıyoruz ordada bir sürü arkadaşı var ve asla uyum problemi yaşamadı bu zamana kadar.
Hergün gelir oynamak için çağırır arkadaşları.
Futbol takımında oynuyor, takım çalışmalarında sorunu yok.

Hereketliliği, kitap okuma problemi ve sınıfta yerine oturmaması kafamı inanılmaz karıştırıyor.
Bu problemi yaşayan arkadaşlar, belirtiler benzer mi? Ne yapayım, nereye götüreyim lütfen bir akıl verin 🙏

Yaz tatilinde babasıyla birlikte sürekli kitap okutmaya çalıştık akıcı okuması için.
  • satır atlıyor,

Okulda da öğretmeni yerinde oturmadığından bahsetmişti, hareketli olduğundan. Ama hiperaktivite ile ilgili bir yönlendirme falan yapmadı.

Okul başarısı gayet iyi.
Kalabalık bir sitede yaşıyoruz ordada bir sürü arkadaşı var ve asla uyum problemi yaşamadı bu zamana kadar.

Hereketliliği, kitap okuma problemi ve sınıfta yerine oturmaması kafamı inanılmaz karıştırıyor.
Bu problemi yaşayan arkadaşlar, belirtiler benzer mi? Ne yapayım, nereye götüreyim lütfen bir akıl verin 🙏
Hiperaktivite gibi duruyor.Rehberlige kendi isteğinizle gidebilirsiniz

• satır atlıyor,

Okul başarısı gayet iyi.

Kendiniz bir pedagoga götürebilirsiniz veya okul rehberliğine basvurup (öğretmeninizi de bilgilendirin) ram yani rehberlik araştırma merkeziyle görüsebilirsiniz

Siz evde boş zamanlarınızı ailecek nasıl değerlendiriyorsunuz?
TV tablet telefon hepsini ortadan kaldırıp kitap okuma saati yapmayı denediniz mi ?
Evde bir kütüphaneniz var mı anne baba olarak sizin okuma saatleriniz nasıl ?
Bir öğretmen olarak önce bunları sormak istedim.
Sonrasında tavsiyem sevdiği konuya dair kitaplar almak olurdu.
Hadi bunu oku gibi değil de evde ona uygun ortamlar yaratmak.
Mesela futbolla veya ünlü futbolcularla ilgili kitaplar alabilirsiniz.
Yerinde oturamama sorunu zaten hiperaktiviteyi işaret ediyor öğretmenin sizi rehberlik birimine yönlendirmesi gerekiyordu.

Siz evde boş zamanlarınızı ailecek nasıl değerlendiriyorsunuz?
TV tablet telefon hepsini ortadan kaldırıp kitap okuma saati yapmayı denediniz mi ?
Evde bir kütüphaneniz var mı anne baba olarak sizin okuma saatleriniz nasıl ?
Bir öğretmen olarak önce bunları sormak istedim.
Sonrasında tavsiyem sevdiği konuya dair kitaplar almak olurdu.
Hadi bunu oku gibi değil de evde ona uygun ortamlar yaratmak.
Mesela futbolla veya ünlü futbolcularla ilgili kitaplar alabilirsiniz.
Yerinde oturamama sorunu zaten hiperaktiviteyi işaret ediyor öğretmenin sizi rehberlik birimine yönlendirmesi gerekiyordu.
Bizde okuyoruz evet,
Kütüphanemiz var.
Abisi var oda bolca kitap okur.
Futbolcu kitaplarının hepsini okudu. Ama zorlanıyoruz işte. İstemiyor, uyduruyor.
Öğretmeni baya deneyimli bir öğretmen bir kaç öğrenciyi yönlendirdi bildiğim kadarıyla ama bana bişey demedi.
Artık gerçekten yoruldum. Her ders çalışma, kitap okumada gerilim var evde.

• satır atlıyor,

Okul başarısı gayet iyi.

Hangi ildesiniz? Bizim cocuk psikologunuz tam da bu konularda calisiyor.

Okumasinda problem varsa kelimelere ekler ekleyip cikariyorsa cumle icinde sonradan gelen kelimeyi cagristiran bir kelimeyle degistiriyorsa disleksi olabilme ihtimali var.Disleksiyle birlikte hiperaktiflik olabilir belki

Okumasinda problem varsa kelimelere ekler ekleyip cikariyorsa cumle icinde sonradan gelen kelimeyi cagristiran bir kelimeyle degistiriyorsa disleksi olabilme ihtimali var.Disleksiyle birlikte hiperaktiflik olabilir belki
Aaaaaa
Gerçekten mi? Çıkarma yapmıyorda ekliyor çağrıştıran kelimeleri.
Hemen bir uzmanla görüşeceğim.
Teşekkürler.

Fazla oyun oynuyor tv tabletle falan zaman geçiriyorsa göz takip süresi azalıyor çocuklarda o sıçrama dediğimiz durum. Böyle olmuş olabilir. Dislekside harfleri yazarken ters yazar hecelerin sonunu yanlış yazar. Böyle durumları var mı ? D ile b karışır mesela. Tabi türleri çok ben genel olarak söylüyorum. Bir an önce okuyayım tablete döneyim mantığındaysa da öyle yapıyor olabilir. Kitabını bitirirsen oyununa dönebilirsin demeyin. Şu saat aralığında okuma saatin ödev saatin bu saatler dolduğunda şu kadar süre oyuna zaman ayırabilirsin şeklinde süreli çalışması lazım

Hiç vakit kaybetmeden ya okul rehberlikle görüşün rehberlik araştırmaya yönlendirsin veya çocuk psikiyatristinden disleksi ile ilgili değerlendirme isteyin.
Gerek görürse ki bence görmeli özel eğitime başlayın.

Öğrenme güçlüğü varsa bu daha fazla çalışmakla, düzenli kitap okusun diye baskı yapmakla olmuyor, özel bir planla çalışmalı.

Aaaaaa
Gerçekten mi? Çıkarma yapmıyorda ekliyor çağrıştıran kelimeleri.
Hemen bir uzmanla görüşeceğim.
Teşekkürler.
Ekler, çıkarır, sonunu değiştirir, satır atlar, harfi yanlış görür.
Yazarken harf atlar, kelime aralığı ayarlayamaz, hiç bırakmaz veya çok bırakır.
Dediğiniz gibi yuvarlayarak, mırıl mırıl okur.

Tabii ki asla kitap okumak istemez, çünkü okuma problemleriyle baş edemez.

O yüzden düzenli ama istediği kadar okuma yapması önemli.
Benim oğlum disleksili.
İlk öneri az okusun olmuştu.

Fazla oyun oynuyor tv tabletle falan zaman geçiriyorsa göz takip süresi azalıyor çocuklarda o sıçrama dediğimiz durum. Böyle olmuş olabilir. Dislekside harfleri yazarken ters yazar hecelerin sonunu yanlış yazar. Böyle durumları var mı ? D ile b karışır mesela. Tabi türleri çok ben genel olarak söylüyorum. Bir an önce okuyayım tablete döneyim mantığındaysa da öyle yapıyor olabilir. Kitabını bitirirsen oyununa dönebilirsin demeyin. Şu saat aralığında okuma saatin ödev saatin bu saatler dolduğunda şu kadar süre oyuna zaman ayırabilirsin şeklinde süreli çalışması lazım
Yok yok dikleksiyle alakası yok,
Apar topar okuyor hemen bitsin diye dikkat etmiyor.

Yok yok dikleksiyle alakası yok,
Apar topar okuyor hemen bitsin diye dikkat etmiyor.
İşte kitap okuyup bitince yapacağı şey neyse meseleniz o. Yazdıklarıma bakarsanız ne yapmanız gerektiğini de söylüyorum günü saatlere göre yaşaması lazım şu bitti buna geçeceğim gibi düşünüyor çocuğunuz

X