Oğlum konuşmuyor

Benim kızımda da dil gelsiimi konut alma isaret parmagi kullanımı hepsi çok iyi ama başkalarına inanılmaz tepkili bende bu durumdan korkuyorum yani birisi onu sevmek isteyince agliyor ve o kişinin bulunduğu odaya girmek istemiyor bende buna taktım kafayı
Valla rabbim bütün annelerin yardımcısı olsun üstlerine titriyoruz inşallah bir problem değil gelişim dönemlerinin doğal etkileridir bunlar hep 🤲
Sakin olun öncelikle. Gün içinde devamlı diyalog kurun, yaptığınızı yapacağınızı anlatın. Kodlama gibi, şimdi ayakkabını giyelim, ne güzel bir ayakkabı bu siyah mı, biir ikiiinci ayağı giydik gibi devamlı betimleyin anlatın. Yaptığınız şeyleri anlatın, zorluk çekiyorsanız resimli kitaplar alın onları inceleyin, ilgi duyduğu şeyler hakkkında sohbet edin. Çıkın dışarı toprağı ağacı böcekleri ne varsa gösterip anlatın. Dünyayı keşfeden iki çift göz içim her şey ilginç geliyor. Parka, kreşe, oyun grubuna götürün. Çocuk atak döneminde geceleri huzursuz olabiliyor. Gündüz izlediği gündüz kuşağı şeyler gün içinde duyduğu şeyler varsa sıfırlayın. Ailede geç konuşan vardır muhakkak ona çekmiştir. Henüz erken bi de gerçekten. Bazı çocuklar geç konuşuyor. Yakında bi sus demeye başlarsınız 😄
Konuşsun hiç susmasın ben başımı şişirmesine razıyım hiçbir şey sessizlik kadar kötü gelmiyor 😞

Kizim 19 aylik esimin yeğeni renkleri öğretmeye çalışmıştı herseye anne bak pembe diyor bence buna takılmayın ama kelimeleri unutmuş olması kötü yanı hiç mi başka kelime kullanmiyor
Şimdi şöyle bir şey var günlük hayatta çok kullandığımız kelimeleri zaten duymadım oğlumdan ben.Bir zeytin sevdiğinden zeytin diyordu bir ara ekmek ,çay ,su demez karpuz sever bir iki kez karpuş demişliği var onun dışında şimdi istese demez bilmiyorum belki de ben o an veriyorum gözümü bir saniye bile üstünden ayırmadığımdan ne isteyeceğini de çok iyi biliyorum öğrendiği duyduğum kelimeleri günlük hayatta bağlam içinde nasıl ve nerelerde kullanması gerektiğini anlamamışta olabilir tavşanı aylar önce diyordu dün bir mesire alanında gördü bütün gün tavşan diye tepindi ortalıkta beni tavşana götürün diye tabi biz söyledik tavşan olduğunu kelimeleri tümden kayboluyor değilde bence kullanmıyor gibi umarım biriktiyordur 😞

Şimdi şöyle bir şey var günlük hayatta çok kullandığımız kelimeleri zaten duymadım oğlumdan ben.Bir zeytin sevdiğinden zeytin diyordu bir ara ekmek ,çay ,su demez karpuz sever bir iki kez karpuş demişliği var onun dışında şimdi istese demez bilmiyorum belki de ben o an veriyorum gözümü bir saniye bile üstünden ayırmadığımdan ne isteyeceğini de çok iyi biliyorum öğrendiği duyduğum kelimeleri günlük hayatta bağlam içinde nasıl ve nerelerde kullanması gerektiğini anlamamışta olabilir tavşanı aylar önce diyordu dün bir mesire alanında gördü bütün gün tavşan diye tepindi ortalıkta beni tavşana götürün diye tabi biz söyledik tavşan olduğunu kelimeleri tümden kayboluyor değilde bence kullanmıyor gibi umarım biriktiyordur 😞
Bence biriktiriyor siz onu anlamıyorum gibi yapın ifade edici dil gelişsin

X