O kadar kararsızım ki

maviisever

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
23 Eylül 2018
778
203
Kızlar öncelikle selam çook uzun olmuş ama umarım okur ve bana düzgün fikir verirsiniz
:) şimdi bir kaç zamandır aklımı delip deşen ne yapacağımı ne karar vereceğimi bilemediğim bir konuda sizden fikir almak istiyorum bir başkası olsa nasıl yapardı ne düşünürdü diye..

Şimdi ben fransız vatandaşıyım orada doğup büyüdüm babam burada emekli olunca türkiye ye yerleştik derken burada yaşamaya başladık (8-9 sene oldu) iki buçuk sene öncede evlendim ve eşim o zamandan beri fransayaa gitmek istiyor para biriktirmek için ben hiç ama hiç istemiyorum sevmiyorum orayı şimdi türkiye ekonomisi battıkca batıyor bizimde hem borçlarımız var hemde birikim yapmak istiyoruz eşim beni ikna etti edicek o derecedeyim 5 sene kalır birikim yapar döneriz diyor… iş var iş hazır evde var evde hazır benim anne tarafım hepsi orada dayımın kuriye firması var baya büyük amozana vs çalışıyor annem dayımla konuştu siz onları düşünmeyin burada çalışır diyor, kuzenimde ev aldı önümüzdeki ay teslim alıyorlar gidersekte o evde oturucaz yani evde hazır gittiğim yere zaten yabancı değilim büyüdüğüm yerler ki akrabalarım kuzenlerimde var orada asıl oraya gidersek eşim gurbette olur kendi tarafı hiç yok allahtan benim akrabalarımla kuzenlerimle arası iyi yani kısacası ben orada yalnız kalmam bazdn banada cazibeli geliyor gitmek hem para biriktiririz euro bu kadar yüksekken hem çocuk parası alır onu kızım için (8aylık) kenara koyar biriktiririm hem 3 yaşında zorunlu anaokuluna başlatılıyor hem başlar az da olsa dili gelişir bi aksanı olur diye düşünüyorum ama bir yandan da buradan ayrılmak istemiyorum annemler burada evimiz kira değil ve 10 bin tl aylık maaş alıyoruz onu biriktiremiyorken orada 2bin 2bin 500 alıp kira ödeyerek fatura vs nasıl biriktirirz ki diye düşünüyorum bilmiyorum çok kararsızım eşim aşırı gitmek istiyor kafaya koymuş ama ben çok tereddütlüyüm yapabilir miyiz diye eşimin dili yok yani fransızca bilmiyor oraya gittiği zaman belli bir saat fr dersi almak zorunda bilmiyorum kafam çok karışık bide şu gerçek var oraya giden dönemiyor parayı rahatlığı bulunca hadi şunuda biriktirim hadi çocuk burda eğitimini alsın hadi şu da olsun diye diye bir bakmışsın beş sene değilde 10-15 sene kalmışsın annemle dün konuştuk bi gidin diyor bi boşverin diyor ablam hepten kafamı bulandırıyor onada dayım tarafından iş teklifi gelmişti dayımın sekreterliğini yapıcaktı aylık 2bin € o zamanlar ben hamileydim yiğeni olcak diye kabul etmemişti bana onu öne sürüyor yani gerçek anlamda akıl veren destek olan yok eşim hayırdan almıyor çünkü hem birikim yapmak istiyor hemde buradan buradaki tanıdıklarındsn uzaklaşmak istiyor o kadar doluyum ki kafa olarak ne yapacağımı bilmiyorum tam arada kaldım…

Bazen düşnüyorum küçük evimiz olucak 2+1 (buradaki büyük) orayı güzel döşerim L koltuj vs yeni bir hayat heycam vs diye düşünüyorum eşim dışarı gezmeyi seven biri orada öyle yerler yok ki onlar akşam 7 dedin mi evdeler akşam 10 gibi cafe tarzı yerler kapanır marketler vs o şekilde yani buradaki gibi hayat yok cıvıl cıvıl değil… işte bazen düşünüyorum öyle olunca evinde kalır bir birimize daha yakın oluruz küçük sıcacık evimizde otururuz kimse olmayacağı için yakın aile arkadaş bir birimize sığınırız, eşimle aram iyi ama gelip benle dertleşmez öyle aşırı dialoğumuz yok belki orası bizi daha çok bir birimize bağlar diye de düşünüyorum bilemiyorum kafam çok karışık… Annem kanser hastası onuda düşünüyorum bırakmak ayrı kalmak istemiyorum ilk torunu belki onu sevmek onun yanında olmak bile ona çok iyi geliyordur bazen canı sıkılıyor atlıyor bana geliyor 3-4 dakika uzaklıktayız arabayla şimdi ben olmucam torunu olmuyacak onlara moral lazım falan bide şu var eşime onu hiç söylemedim ama onuda çok düşünüyorum biz oraya birikim yapmaya gidicez gidersek yani bizde orada lüks yaşam sürmicez ne kadar hızlı birikim yaparsak o kadar tez döneriz ve buradaki en azından çevremdekiler öyle yırt dışındakileri zengin sanıyorlar şimdi oraya gidersek eşimin ailesi bizden para isticekler eminim babası paracı biraz eşimde parayı bol görsün borcumuz var şura bura ödenecek bunu düğün sonrası fark etmişti biliyor bizde paranın olduğunu düğünden kalma eşime çeyrekleri ver şuranın borcunu ödicem şunu ver burayı ödicem vs vs tamam bizim borcumuzu ödüyordu ama oğlunu evlendiriyorsa kendiside ödicek sonuçta eşimde ödüyordu sadece bölüşmüşlerdi misal beyaz eşyaları sen mobilyaları ben gibi bide şu var bize takılanlardan alıp ödiceklerse o zaman ben kendi ailemede verim sonuçta onlarda benim borcumu ödüyorlardı her meyse yani ordan tahmin edebiliyorum bizi rahat bırakmaz (düğün borçları bitti kendi evine yaptığı borçları var) o yüzdende pek istemiyorum…

Eşim diyor ki biriktirir biriktirir buraya gönderirim falan diyor bankaya atsınlar diye veya ticaret yaptığu biri var ona verirler diye ama şu da var onlar nasılsa burada değil biz bunu harcayalım misal bin € onlar gelene kadar yerine koyarız derler yaparlar çünkü daha önce yaptılar kendi akrabalarındqn birine ama o parayı geri koyamazlar o imkan yok onlarda bunlarıda düşünüyorum belki bu düşüncem için kızınlar olabilir ama öyle ben oraya temelli yaşamaya gitsem bir şey demem öylede düşünmem ama gidersen birikim yapıp dönmek için gidicem ne kadar çabuk biriktirirsek o kadar erken döneriz o yüzden

Kafam çok karışık yani….

Wala zor bir durum.. karar vermek de zor.. burda kalıp geçine biliosanız kalın bence ama bilemedim yinede çünkü orda da para biriiktirme imkanınız olur ama burda asla annesigile vermeyin biriktirmek için hata yaparsınız.. türkiyede bieilim yapmak zor artık geleceginize yatırım olacaksa bir kaç sene çalışıp birikiminizi yapın öyle dönün ki zaten çevren varmış. Ama paranızı annesigile vermeyin su zamanda harcananın yeri dolmuyor

Eviniz işiniz hazirmis vatandasliginizda varmış gidip bir şansınızı deneyebilirsiniz. Sonuçta burda da eviniz var yapmazsanız geri dönersiniz.

Birikim yapmak için neden ailesine gönderecek eşiniz kendisi yada siz yapın açın orada bir birikim hesabı oraya atin ki ailesine gönderince harcama ihtimalleri varmış harcarlarsa yerine koyamazlarmis döviz sonuçta siz birikiyor zannederken 0 para ile karşılaşma ihtimaliniz yüksek geri dönmek isterseniz.

Eşimde aynısını düşünüyor kaybedecek bir şeyimiz yok olmadı geri döneriz diyor ana bilemiyorum hem şu var oraya gitmek için para kazım en az bi 50 bin lazım ki 5bin € yapıyor şaka gibi Eşya vs alıncak ilk maaşına kadar bizi geçindirecek kadar para lazım vs olmazsa o kadar paraya yazık olucak birde annem kanser hastası diye de gitmek istemiyorum yanında olmak istiyorum annemlerde orada olsa zerre düşünmem ben ısrar ederim hadi gidelim diye

Diğer yazdığına gelirsek orası öyle ama eşime o şekilde söyleyemem yanlış anlar ama benim gözlemlediğim kadarıylada yaparlar annem bile dün konuştuğumuzda dedi oraya gittiğinizde onlar başınızı şişirmesinler falan diye bilemiyorum yaa kafam çok karışık eşim kararlı gibi baya koymuş araştırıyor ben pek istemiyorum bilemiyorum

Yatırım amaçlı istiyor ama ben ne istiyorum bilemiyorum bir yandan istiyorum bir yandan istemiyorum falan bilemiyorum

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…