Doğuma Hazırlık Normal dogum zor mu?

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....

26eylul2017

Aktif Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
2 Ekim 2020
277
212
41
Merhabalar, 20+4 hamileyim. Normal doğum taraftariyim ama bir o kadar korkuyorum. Tabi ne gerekecek; o da ayrı bir konu. Normal doğum tecrübelerinizi paylasirsaniz cok sevinirim.

Hayırlısı olsun sağlıkla kucağınıza alın inşallah. Benim tecrübem yok ama arkadaşımın dediğine göre adet sancısının biraz daha fazlasını düşün demişti bana. Korkmayın, stres olmayın. O acılar kişiden kişiye dayanma gücüne göre değişir ama tek gerçek acısı bile saniyeler içinde bebeğinizi görüp koklayınca geçiyordur. Allah yardım etsin inşallah. Hayırlı doğumlar.

Merhabalar, 20+4 hamileyim. Normal doğum taraftariyim ama bir o kadar korkuyorum. Tabi ne gerekecek; o da ayrı bir konu. Normal doğum tecrübelerinizi paylasirsaniz cok sevinirim.
Evet zor ve bence gereksiz ama tercih tabi. Ben 1 normal 1 sezaryenliyim, normale hic gerek yokmus bana gore 😂

Hayırlısı olsun sağlıkla kucağınıza alın inşallah. Benim tecrübem yok ama arkadaşımın dediğine göre adet sancısının biraz daha fazlasını düşün demişti bana. Korkmayın, stres olmayın. O acılar kişiden kişiye dayanma gücüne göre değişir ama tek gerçek acısı bile saniyeler içinde bebeğinizi görüp koklayınca geçiyordur. Allah yardım etsin inşallah. Hayırlı doğumlar.
Çok teşekkürler, ben rahim filmi çekilirken bile(anestesisiz) hastaneyi birbirine katmıştım cigliklarimla, gerçi makine bozulmuştu tam o anda, sıkıntılı durumdu. Amin, sağlıkla gelsin de dediginiz gibi hepsi geçer.

Sezeryanliyken yanınızda yardımcı olan çok kişi var miydi yoksa dikişlerle bebekle ilgilenmek zor mu değil, anlatırsanız sevinirim 🌺
Her ikisi de, hem dikislerimde bir sorun yoktu, ben 7-8 gunlukken 2 km yol yuruyup bebemle kahve icmeye gitmistim. Hem de yardimcimiz vardi yanimda ama bebekle ben ilgileniyordum cogunlukla

Her ikisi de, hem dikislerimde bir sorun yoktu, ben 7-8 gunlukken 2 km yol yuruyup bebemle kahve icmeye gitmistim. Hem de yardimcimiz vardi yanimda ama bebekle ben ilgileniyordum cogunlukla
Çok ameliyat oldum ben de(safra, göğüs), dikişlerimle ise gittim, yemek yaptım, o acıdan dirayetliyim ama bebek varken ilgilenemem diye cekiniyorum işin açığı. Paylaşımınız için çok teşekkürler, Allah bağışlasın 2 minnaginizi da 🌺

2 normal doğumum var, ikisi de sunni sancılı ve ikisi de alakasız.
Birinin diğerine göre doğum öncesi aşırı zordu ama doğumda her şey bitti, diğerinde bir şekilde öncesi daha kolay ama sonrası çok zordu.

Yani aynı bedende aynı doğum bile değişkenlik gösterebilirken, başka deneyimlerden feyz alarak yola çıkmak anlamsız olur.
Sizin ve bebeğinizin sağlığı için nasıl olacaksa öyle olsun, doktorunuzu dinleyin.

Birinin diğerine göre doğum öncesi aşırı zordu ama doğumda her şey bitti, diğerinde bir şekilde öncesi daha kolay ama sonrası çok zordu.

Yani aynı bedende aynı doğum bile değişkenlik gösterebilirken, başka deneyimlerden feyz alarak yola çıkmak anlamsız olur.
Sizin ve bebeğinizin sağlığı için nasıl olacaksa öyle olsun, doktorunuzu dinleyin.
Doktorumuzun mutlaka bununla alakalı önerisi olur. Şahsen o zamana kadar burada okuduklarımla netleştirmekten ziyade fikir alıp doktorumla ortak karar vereceğiz.
Ama yine de bilmek, duymak istiyoruz galiba.
Kendi adıma teşekkür ediyorum konuyu açan ve paylaşan arkadaşlara.

Doktorumuzun mutlaka bununla alakalı önerisi olur. Şahsen o zamana kadar burada okuduklarımla netleştirmekten ziyade fikir alıp doktorumla ortak karar vereceğiz.
Ama yine de bilmek, duymak istiyoruz galiba.
Kendi adıma teşekkür ediyorum konuyu açan ve paylaşan arkadaşlara.

Ben ‘asla’ normal doğum yapmayacağım, yapamam diye çıktım.
Sunniyi aldığımda bile doktoruma yalvarıyordum sezaryen diye, sonuç bu😂
Çok da insan kararlı olduğu zaman, başına tersi gelebiliyor.
Bir şekilde doğuracaksınız, akışına bırakmak en güzeli.

Tabi ki dedikleriniz birebir doğru. Ama yine de hiç tecrübe etmemiş biri olarak tecrübelerinizi öğrenmek belki de karar aşamasında bir done olacak. Done olması da bir yana, sanırım paylaşmak güzel, su aralar odaklandigimiz mevzuyu yasayanlarin, tecrübe edenlerin varlığını bilmek bi tek değilim hissi de veriyor bir yandan.

Ben ‘asla’ normal doğum yapmayacağım, yapamam diye çıktım.
Sunniyi aldığımda bile doktoruma yalvarıyordum sezaryen diye, sonuç bu😂
Çok da insan kararlı olduğu zaman, başına tersi gelebiliyor.
Bir şekilde doğuracaksınız, akışına bırakmak en güzeli.
Asla normal doğum yapamam diyordum en başında.
Şuan sanki yapabilirmişim gibi geliyor . 😜
Tabi o anı yaşamadan bilemeyiz. 🤗
Rabbim sağlıklı bir şekilde sonuçlanan, az sancılı doğumlar nasip etsin hepimize. 🌹

Tabi ki dedikleriniz birebir doğru. Ama yine de hiç tecrübe etmemiş biri olarak tecrübelerinizi öğrenmek belki de karar aşamasında bir done olacak. Done olması da bir yana, sanırım paylaşmak güzel, su aralar odaklandigimiz mevzuyu yasayanlarin, tecrübe edenlerin varlığını bilmek bi tek değilim hissi de veriyor bir yandan.
O zaman kendi yorumumu söyleyeyim ben, normal doğumda hiçbir şey yok.
Biz kadınlar ne acılar çekiyoruz, yanında hiç kalır.
Epiduralli normal doğum ise tadından yenmez, oturduğunuz yerden hafif ağrıyla doğurmak gibi bir şey.
Lakin işin içine sunni giriyorsa ve süre 6 8 saati aşıyorsa o zaman tadı kaçıyor.
Bir de dikiş, epizyo kesisi ne kadar uzunsa o kadar sıkıntı çekiyorsunuz.
Bunu önleme adına son ay perine masajı yapılmalı ki mümkün olduğunca dikişsiz epizyosuz bir süreç olsun.

Her şey yolunda gider, açılma olur, süreç hızlı ilerlerse inanılmaz kolay bana göre.

O zaman kendi yorumumu söyleyeyim ben, normal doğumda hiçbir şey yok.
Biz kadınlar ne acılar çekiyoruz, yanında hiç kalır.
Epiduralli normal doğum ise tadından yenmez, oturduğunuz yerden hafif ağrıyla doğurmak gibi bir şey.
Lakin işin içine sunni giriyorsa ve süre 6 8 saati aşıyorsa o zaman tadı kaçıyor.
Bir de dikiş, epizyo kesisi ne kadar uzunsa o kadar sıkıntı çekiyorsunuz.
Bunu önleme adına son ay perine masajı yapılmalı ki mümkün olduğunca dikişsiz epizyosuz bir süreç olsun.

Her şey yolunda gider, açılma olur, süreç hızlı ilerlerse inanılmaz kolay bana göre.
Epizyo kesesi ve perine masajı. 2 terim daha girdi hayatıma, yeminle ilk kez duydum, çok teşekkürler 🌺 peki epidural anestezi sonrasında bir problem bırakıyor mu(unutkanlık, bel ağrısı vb.)

Epiduralli olan normal doğumlarda bazen ıkınma problemi yaşayabiliyormuş anne.
Burada galiba anesteziyi uygulayacak kişinin doğru ve yeterli seviyede narkoz uygulaması gerekiyor.
Epizyo kesisi, sancıdan sonra gözümü korkutan ikinci faktör.

Epizyo kesesi ve perine masajı. 2 terim daha girdi hayatıma, yeminle ilk kez duydum, çok teşekkürler 🌺 peki epidural anestezi sonrasında bir problem bırakıyor mu(unutkanlık, bel ağrısı vb.)
Rica ederim ne demek, zamanında ben de yana yakıla yorum arıyordum burada😊

Epiduralim açıldı benim lakin ilk doğumunda tutmadı iki kere yapıldı ama olmadı, dolayısıyla alamadım anesteziyi.
İkincide yine açıldı ama süreç uzadığından ilaç verilmedi, bir tek suyumu patlatma adına 10 dklık verdiler, Allahım bu neymiş dedim, bu nasıl bir mucizeymiş, sancı geliyor hissediyorum ama acı hissi yok😂

Bel ağrısı yaşadım ilkinden sonra ama ilaç almamıştım, işlemden dolayıydı sanırım.
İkincide azıcık bile olsa aldım ama hiçbir yan etkisini görmedim, doğurduğum an her şey bitmiş, at koşturur haldeydim.

1 normal 1 sezaryen doğum yaptım ikisinin de zorluğu var kişiye göre değişir ama bir sorun yoksa normal doğumu denemekte fayda var hem toparlanması kolay oluyo.Ben normal doğumumu suni sanciyla yaptım o süreç uzundu tek ihtiyacım yanimda eşimin olmasıydı destek için almadılar mesela o yüzden hastaneyi dr u iyi seçmek lazım.

Rica ederim ne demek, zamanında ben de yana yakıla yorum arıyordum burada😊

Epiduralim açıldı benim lakin ilk doğumunda tutmadı iki kere yapıldı ama olmadı, dolayısıyla alamadım anesteziyi.
İkincide yine açıldı ama süreç uzadığından ilaç verilmedi, bir tek suyumu patlatma adına 10 dklık verdiler, Allahım bu neymiş dedim, bu nasıl bir mucizeymiş, sancı geliyor hissediyorum ama acı hissi yok😂

Bel ağrısı yaşadım ilkinden sonra ama ilaç almamıştım, işlemden dolayıydı sanırım.
İkincide azıcık bile olsa aldım ama hiçbir yan etkisini görmedim, doğurduğum an her şey bitmiş, at koşturur haldeydim.
Maaşallah, umarım ben ve benim gibi napicam diyen herkes de aynen at koşturur halde olurlar. Iki yavrunuzu da Allah bağışlasın. Bir soru daha sorsam; doğumları nerede yapmıştınız? 🌺

1 normal 1 sezaryen doğum yaptım ikisinin de zorluğu var kişiye göre değişir ama bir sorun yoksa normal doğumu denemekte fayda var hem toparlanması kolay oluyo.Ben normal doğumumu suni sanciyla yaptım o süreç uzundu tek ihtiyacım yanimda eşimin olmasıydı destek için almadılar mesela o yüzden hastaneyi dr u iyi seçmek lazım.
Eşim zaten giremez, girerse bayılır, beni bırakıp onu dogurtmamiz(9) gerekebilir :)

X