Normal Doğum Düşünenler Ne Durumdasınız?

melikexsxan

Guru
Kayıtlı Üye
6 Mayıs 2008
21
1
Arkadaşlar benim doğumum 17 mayıs gözüküyor. Fakat 37. haftadaki çatı muayenesinde
"3 cm açıklık var, heran doğum olabir yat" dedi doktor. Durup dururken bir beklenti içine girdik, telaş olduk. 20 gün geçti hiç bişey yok. Yürüyorum, geziyorum cık :)) Çok sabırsızlanıyorum. Bebekte oldu 3500 kg daha 10 günüm var, korkuyorum "artık çok büyüdü sezeryan" diyecekler diye. Suni sancı ile doğum ayrı bir risk Benim gibi olanlar var mı??

tatlım benimde normal doğum gözüküyo şimdilik allaha şükür...
ama bi problem yok ara sıra giren sancılardan başka....
benimde 22 mayıs sata göre hayırlısı bizim için....

benim zamanım 6 mayısta doldu bekliyorum hala sapa sağlamım ne ağrım ne sancım yok. inanaın böylesi beklemek daha zor :))

normali beklemenin derdide ayrı. ne zaman ne olacağı belli değil. yarın kontrole gideceğiz bakalım doktor ne diyecek. ne olacağı belli olsada ben de rahatlasam.

Günaydın arkadaşlar bende normal doğum için bekliyorum en son ultrason tarihime göre 8 Mayıs (yani bugün) görünüyordu ama daha 11 Mayıs'a kadar sürem var (son adet tarihime göre sanırım)

Benimde hiç sancım falan olmuyor ama çok ağırlaştım..Biraz ayakta kalsam yorgunluktan mahvoluyorum..Dün kayınvalidem geldi temizlik için biraz uğraştık..O bana otur çalışma dedi ama ben çalıştım biraz yinede oğluşta tık yok..

En sonda 1 Mayısta kontrole gel demişlerdi ama gitmedim..Nasıl olsa bebeğin doğması yakın diye..Doğmazsa cumartesi kontrole gidicem..:1rolleyes:

be-be-be canım etrafımdaki tüm bilir kişiler 3 cm açıklıkla akşama doğurursun dedi 20 gündür stresle bekliyoruz. Sadece sabahları bazen adet sancısına benzer ağrılarım oluyor. Bir de oğlum tepinirken alttan yırtılacak gibi sızlama hissediyorum. Aman arkadaşlar bebek hareketlerine dikkat edelim. Bu dönem en önemli olan şey bu. Bence avebru kontrollerine git (nts falan) yada yakınındaki sağlık ocağında aile hekimine kalp atışlarını ölçtür.

bebeklerin söylenen kilolarını önemsemeyin benimkine de dr iri bebek iri bebek 3600 gr civarı dedi . hatta doğum anında bile iri bir bebek dedi ama oğlum 40+3 de normal yolla 3020 gr doğdu . evet beklemek gerçekten çok zor ama orada kalmıyorlar mutlaka çıkıyorlar dışarı çıkınca da sen sudan çıkmış balığa dönüyorsun ama sonra alışıyorsun...hayat..

Sonunda oğluma kavuştum millet.
Perşembe akşam 9 da suyumla beraber sancım geldi ve yaklaşık 5 saat sonra doğumum oldu.
Çok mutluyum. Bekleyen herkeze sağlıkla bebeklerine kavuşmalarını dilerim.

Melikecim Allah bebişine hayırlı ömürler nasip etsin inşallah..Doğumun kolay olmuş gibi sanki..Uzun süre ağrıda çekmemişsin anlaşılan..Allah bize de kolay bir doğum nasip eder İnşallah senin gibi..

Anlatiim hemen.
Perşembe akşamı saat 8 gibi "nezaman doğurucam beee "krizlerinde internette debelenirken , wc ye gitme isteğiyle kalktım ama wc ye yetişemeden gitti bi miktar. Abartılmış bir alt kaçırma olduğunu düşünerek temizlendim. Sonra açık renkli bir kanama oldu. O kadar nette doğum belirtileri okuyan ben açık renk kanamanın ne anlama geldiğini çıkaramadım panikledim. Eşim de panikledi . Sonra ayağa kalkıp odaya geçince bacaklarımın arasına su boşaldı ve olay gayet net olarak anlaşıldı. Annem babam ben kardeşim evin içinde panikleyip epeyce koşturduk yemeğin altı kapatıldı , alınacak şeyler curcuna halinde alınıp kendimizi sokağa attık. Hastahene 40 dk lık mesafede olduğundan telaşladık. Yolda 4 dakika sıklıkla sancı başladı (öncesinde yoktu sancı) . Sancım adet sancısı gibiydi. Pek mutluydum doğumum başladı diye. Hastahaneye vardığımızda saat 9 du beni acilden doğumhaneye katına götürdüler. Doğumhane kapısından paldır küldür içeri girdim kimseyle vedalaşamadım. Hiç aklıma gelmezdi o kapıdan geri çıkana kadar içerde ailemden kimseyi görmeyeceğimi.İçeri girince herkazin çok sakin olduğunu gördüm. 3 haftadır 3 cm açıklığım olduğunu söyledim (epidurali hemen yapsınlar diye). Önce nst ye bağladılar yarım saat sonra çıkardılar nts den ve muayene ettiler. Açıklığım 4 cm olmuş. Bu arada sancılarım atmaya başladı. Ve epiduralciler gelene kadar yaklaşık 2 saat tek başıma ağrılar içinde kıvrandım 4 dk da bir gelen sancılar feciydi.Sonunda geldiler ve belime katader mi ne onu taktı. Bu arada da anestezist (32 yaş doğum için geç değil mi ) gibi kötü esprilerle beni delirtti. Kateder takıldı ama ilaç vermedi önce muayene dediler. Muayene ettiler ve açıklığım 7 cm olmuş . Sonra nihayet epidurali bir doz verdiler. Neyseki etkisi öle anlatılanlar gibi gecikmedi, 5 dk sonra uyuştu bacaklarım. Öyle hafif sancılarla koca odada tek başıma takılmaya devam ettim. 1 saat sonra ilacın etkisi azaldı ağrılarım başladı. Ve tam o sırada Doçent olan doktorum belirdi kapıda. Epidurali arttırmak istemediğini söyledi çünkü bebek kanala inmemişti daha. O nedenle epidura vermek istemedi hatta onun yerine suni sancı eklediler serumuma .Artık ayvayı yediğimi anlamıştım.Bana oksijen maskesi taktılar ve yan dönüp ıkınmamı söylediler. Anlamadım bir türlü ne yapacağımı öle kendi kendime ve tabiki tek başıma ıkındım . Sonra geldi baktı olmamış daha dedi tekrar gittiler Bu arada epidural verildi bir miktar galiba. Ama ciddi anlamda bir sefillik içindeydim. Bi problem vardı ama benim bunu soracak halim yoktu. Neyse sonunda doktor sancı gelince ıkınıcaksın şimdi dedi. Bu sırada diğer doktor karnıma bastıracaktı. Yaptık birkaç kere. Sonra doktor vakum yapmamız gerekebilir dedi ıkınman lazım dedi. Bir yandan ıkınıyorum tüm kuvvetimle bir yandan doktor karnıma bastırıyo şimdi düşününce komik bir sahneydi. Son ıkınmamda vakum taktı ve artık ıkınmamamı söyledi. O zaman anladım kafasının çıktığını ve oğluşumu çevirip çıkardı heme ağladı Saat 1:50 idi Karnıma baktım inmiş. Doktorun yaptığı kesikler dışında vakum esnasındada yırtıklarım olmuş. Epey bir dikiş oldu yani. Bebişimi getirdiklerinde dünyanın en güzel şeyine baktığımı hissettim.
Sadete gelirsek doğum sonrası çok çabuk ayağa kaltım, sütüm hemen geldi ama doğumda geçirdiğim o beş saat gerçekten bende tramva yarattı. Hatırladıkça ürperiyorum.
Umarım sağlıkla doğum yapar herkes.

geçmiş olsun melikecim vedeeeeeee gözün aydın olsun meleğine kavuşmuşsun ne güzel.....
bizde o günleri en kısa zamanda kolayca görürüz inşallah.....

zor bı dogum olmus ama allahtan suresı azmıs 5 sattee herseyolup bıtmıs
dıkıslerın ne durumda suan. ıyımısın bebıs ıyımı??

9 gün erken oldu doğumum .
Dikişlerim ağrıyor ara ara ama 4. gün belden dize kadar olan korselerden giymeye başladım. Hoş arada bunalıp çıkarıyorum ama sanki vücudum hamurdanmış gibi korsenin şeklini alıyor sonra gevşiyor . Sizin benim kadar dikişin,z olmaz umarımda devamlı giyersiniz. Çok faydası olduğuna inanıyorum.

Beklemek çok zor ama bebeğim ne kadar sağlıklı olsa da şimdi doğum tarihi için sabırsızlanmanın anlamsız olduğunu anladım. Çünkü ne kadar fazla anne karnında kalırsa o kadar sağlıklı ve sorunsuz bir bebek oluyor. Benim bebişim doğunca aralıksız 1 gün ağladı ve hala emme zorluğu çekiyor . Ayrıca emerken hava yuttuğu için deli gaz sorunu var. Bebişler nekadar erken doğarsa bu sorunlar o kadar artıyormuş.Umarım sizin bebekleriniz doğar doğmaz misler gibi emer sizi ve gazlarla boğuşmaz.

X