Nolur bilen varsa yazin bana 20 aylik bebekte beyin sinirlerinde gelisim geriliği

Rumimi

Aktif Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
15 Kasım 2020
136
183
Merhaba hanımlar. 20 aylik oğlum var. 39 haftada sezeryanla 3.500 kilo dunyaya geldi. Topuk kani vs temizdi hersey. 1 yasa kadar da normaldi. 18 aylik olduğunda yürüyemiyordu,ellerinde kasılmalar oluyordu, desteksiz oturamıyordu yani otururken dengeyi saglayamiyordu. Yutkunma da da sorun yasamaya basladi bu nedenle doktora gittik. Doktor bizi çocuk nörolojiye yönlendirdi. Mr sonucuna göre beyin sinirlerinde gelisim geriliği var dediler. 3 doktora sorduk onlarda aynı şeyi söyledi. Metabolik test yapıldı sonuç temiz. Genetik test sonucu 2 Ay sonra çıkacak. Bu süreçte fizik tedavi önerildi. Beyin sinirlerinde yıkım olabilir dedi. Çocuğum su an emekleyebilirken emekleyemez oldu. Eskiden kelimeleri vardı artik Konusmuyor. 7 kiloya düştü ve yemek yemiyor. Yersede yutkunma sorununda bogulma tehlikesi yasiyor. Ellerini yumruk yapiyor kasıyor. Çocuk şu an 7-8 aylik gibi görünüyor hiç 20 Ay gibi değil. Böyle bisey yaşayan duyan var mı nolur yardım edin. Çocuğumun neyi var?

En iyi cevap
Internetten baktığımda sinir sisteminin bozulması tahrip olması sonucu diyor Rabbim evlatlarımızı korusun sizin bebeğinize de...
Çok teşekkür ederim sizlere de çok geçmiş olsun

Konyadayiz. Meram eğitim ve araştırma hastanesinde takibi yapılıyor. Önce beyin için uyutup mr çekildi. Orda beyaz cevher eksikliği çıktı. Doktor da beyin sinirlerinde gelisim geriliği var durum iç açıcı değil dedi. Metabolizma testine gönderdi. O temiz çıktı şimdide genetik testi verdik sonuç bekliyoruz. O çıkmadan yorum yapamayız dediler

18 aya kadar gelişimi normalmiydi
Emekleme vardı, 10 kadar kelime vardı. İştahliydi ama kilo alamıyordu. Surekli hasta oluyordu bununda etkisi vardir. Kilo meselesinin sebebini de doktora sorunca bana çekmiş olabileceğini söyledi. Ben prematüre bebekmisim 6 aylıkken dünyaya gelmişim. Doğum kilom 600 gr. Doktor sen de minyonsun çocuk sana da çekmiş olabilir dedi. Yurume gecikmesine de bireysel farklılık olabilir bekleyelim 18. Aya kadar dedi. Algida vs sorun yoktu yani bedensel olarak ayından geri gösteriyordu ama persentilin altindaydi

18 aya kadar gelişimi normalmiydi hasta oluyor demişsiniz ne gibi hastalıktı
Üst solunum yolu. Hafif rüzgarda bile üşütüyordu. Anne sütü alıp yemek yemesine rağmen kilo alımı düşüktü. Çok hareketliydi. Yurume yoktu ama sürekli emekliyor ordan oraya geciyordu. Yoruluyordum artık arkasından gitmekten. Hala inanamıyorum bu olanlara

Ben de Konya’da yaşıyorum ve Meram tıpa gittiğimde çok önemsemediler kızımın durumunu, biz de Ankara’ya gittik. Lütfen çocuğunuzu Ankara’ya götürün, Ankara’da çok iyi çocuk nöroloji doktorları var. Hacettepe, Gazi’nin nöroloji doktorları gerçekten çok iyiler. Rıdvan Akın yazmışsınız arkadaşım ondan çok çok memnun kaldı. Mutlaka Ankara görsün, rehabilitasyon merkezi de biz Ehil’e gideceğiz inşallah, oradaki fizyoterapistler çok övdüler, inşallah biz de memnun kalırız.

çok geçmiş olsun umarım hastalık kısa vakitte tespit edilir. rabbim şifasız hastalık vermesin inşallah

Emiyor ve yemek yiyor hiç mi kilo almıyordu. Çok şaşırdım bende birden böyle birşey gelişmesine allah yardımcın olsun bende yeni anne oldum üzüntünü hissediyorum. Dua edicem bebeğine inşallah iyileşir kuzucuk. kendini yıpratmamaya çalış bebeğin için.

Çok geçmiş olsun çok çok üzüldüm. Keşke bebekler ve çocuklar hiç hasta olmasa acaba siz farkına varmadan hafif bi menenjit geçirmiş olabilir mi? Veya soğuk havale?

Çok geçmiş olsun Allah acil şifalar versin. DMD hastalığı belirtilerine benziyor yazdıklarınız umarım değildir.

Evet anne sütü alıyordu üstüne yemesi çok iyiydi ama o kadar çok emekliyordu ki herhalde ondan kilo almıyor diye dusunduk

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…