Mezeler - Ordövrler Nohut ve Tahin Buluşması: Humus

isabel

Kuzey Ege
Yönetici
Super Moderator
Anneler Kulübü
6 Mart 2012
17.733
27.592
48

Nohutu en bilindik haliyle yahni olarak tüketiyoruz. Yine nohut yemeği için nohutu fazla haşlayınca bu kez kalan nohutlarımı humus yaparak değerlendirmek istedim. Ben çok seviyorum bu güzel mezeyi. Hele kızarmış ekmek ile nefis oluyor

Malzemeler:

-1 kase haşlanmış nohut
- 9 yemek kaşığı tahin (140ml)
-1 limonun suyu
-Yarım büyük çay bardağından bir parmak fazla soğuk su veya haşlanan nohutun suyu (soğuk olmalı) (120ml)
- 1 çay kaşığı tuz
- Yarım çay kaşığı kimyon
- 2 yemek kaşığı zeytinyağ
- 2-3 diş sarımsak

Hazırlanışı:

Nohutları ister düdüklü tencerede ister normal tencerede haşlıyoruz.İyice yumuşadıktan sonra ocaktan alıyoruz. Daha pürüzsüz bir humus elde etmek istiyorsanız nohutların kabuklarını tek tek soyuyoruz.

Nohutları ve diğer malzemeleri mutfak robotuna alıyoruz ve pürüzsüz bir kıvam alana kadar karıştırıyoruz.

Ardından servis tabağına alarak istediğimiz gibi şekillendiriyoruz . Üzerine zeytinyağ, kırmızı toz biber, isteğe bağlı pulbiber, maydanoz gezdirip servis ediyoruz.

Afiyet olsun...
Not: Aslında çok daha pürüzsüz oluyor ama işlem esnasında rondom bozulunca istediğim pürüzsüzlüğe ulaşamadım)

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…