Nişanlandım ama içime sinmiyor

İyi de kaç yaşında çalışan adamın ailesinden maddi bir beklenti istememesi normal değil mi? Ben de 33 olacağım, kısa - en geç ilkbahara evlenme planım var. Kesinlikle ailemden/karşı tarafin ailesinden maddi bir şey beklemeyecegim, her şeyi kendi kartımizla alacağız. Çünkü yani yazık günah değil mi, kaç yaşında insanlar - yaşlılık yıllarına artık girmisken neden birikmislerini bize harcasinlar ya da borç yapıp birkaç sene daha odesinler? Bugün kazandığını on sene sonra kazanamayacaklar, artık yaşlılar. Şu dönemdeki paralarını iyi değerlendirmeleri lazım.
Yani nişanlın ailesine masraf yaptirmayi kendi içinde yediremiyorsa bu suç mu?
E ailesi yapmayınca sadece kendi emeğinizle bir şey yapacaksanız da haliyle bazı şeyleri kismaniz lazım. Bu normal değil mi? Kendi imkanlarıyla evlenen kim her şeyin en güzelini yapabiliyor ki bu devirde ? Bazı şeylerden kısıp bazı şeyleri erteleyeceksiniz, zamanla her şey yoluna girecek. Yani bu işler böyledir. Misal kurutma makinası/Dyson/smeg istiyorsunuzdur ama düğün borçları biraz azalana kadar , şöyle bir- bir buçuk sene ertelersiniz, bazı taksitler bitince onlari alırsınız. Ya da hayaliniz balayina taylanda gitmektir, balayinda basit tatil yapıp borçlar bitince taylanda gidersiniz vs vs.
Bunlar niye size anormal geldi ki?

Ayirca uçuk olmayan makul istek ve hevesleriniz neler? Şu an ailelerden bağımsız iki pratisyen hekim maaşınız var. 7 aydır da nişanlısınız. Hala gücünüzün yetmeyeceği makul istekleri merak ettim açıkçası.
Haklısınız yardım etmek zorunda değiller ama oğullarının zorlandığı yerde yardım etmeleri destek olmaları gerektiğini düşünüyorum.En azından borç olarak geri ödemek üzere.Benim çevremdeki tüm aileler böyle çünkü(durumu iyi olsun olmasın)Oğullarının Her şeyini yapan oturacağı evi bile veren aileler var.Benim nişanlımın ailesinin oğullarına nerdeyse hiç destek olmamaları tuhafıma gidiyor.
Dediğiniz şeyler bana anormal gelmedi her şeyin bir anda olmayacağının farkındayım.Elzem olmayan şeyleri de erteliyorum zaten dediğiniz gibi.Gücümüzün yetmemesi durumu yok aslında nişanlım onun yapması gereken şeyleri ailesinden ve benden destek almadan yapmaya çalışıyor bu da zorluyor sanırım ve bana yansıtıyor.Ben de o zaman ya benden ya ailenden destek al bana maddi sıkıntı bu kadar yansıtma diyorum…

Okumaktaki motivasyonunuzla nisanlınızın gelirinin alakası ne? Niye boşa gitmiş oluyor emekleriniz? Maddi durumu daha iyi biriyle olabilmek için mi okudunuz ya da? Zira bu söylemden bu cıkıyor.
Öte yandan nişanlınız iflas etmedi,adamın gelir düzeyi buydu hep,meslegi de belliydi. Tıp kazanmış/ okumuş zeki bir kadının bunu 5 sene sonra hesap etmesi cok komik geldi bana.
Ama herşeye rağmen ben ayrılmanizdan yanayım. Bunları düşünüyorsanız hep bir acabanız olacak. Kendinize denk!birini bulun.
Okumaktaki motivasyonumla alakası yok bu durumun.Daha iyi bi eş bulabilmek için okumadım tabiki.Daha iyi bi hayat standartım olsun diye okudum.Kalben doğru bi seçim yaptığıma inanıyorum ama şu anki aklım olsa muhtemelen farklı bi seçimim olurdu.İnsanın düşünceleri fikirleri hayata bakışı değişebiliyor çünkü yaş aldıkça mesleğine başlayınca vs.Bazı şeyler beklediğim gibi olmadı diyelim nişanlımla ilgili.Aslında iyi bi sektörde çalışıyor önü çok açıktı ama henüz potansiyelini yakalayamadı.Kendi potansiyelinin bile daha yeni yeni farkına vardı çünkü.

Oğullarının Her şeyini yapan oturacağı evi bile veren aileler var.
İyi de bu nasıl bir ataerkil kafa. Errrkek ailesi cocuguna ev bile alır çünkü koskoca errkek dogurmus. Çünkü errrkek adamın errrrkek oğlu olmuş. Yapsınlar bir zahmet :)
Ama böyle aileler de ota b.ka karışma hakkı duyarlar. En basiti fikirleirni elestirirler, devamlı kendilerine beklerler, bayram tatiline gitsen gönül koyarlar, çocuğun doğunca senden çıkmak bilmezler, gelinden az da olsa hizmet bekler vs
Ayrıca borç demişsin ama borç verseler daha ayıp . Demek ki paraları var ama oğluna harcamak istemiyorlar dersin bu sefer. Verdikleri borç Evlenince ortak bütçenizden ödenecek sonuçta. Bu sana batmayacak mi? "Ortamlarda düğün yaptık diye geriniyorlar, hala ben parasını ödüyorum" diye kendini doldurmayacak misin?
Aslında en iyisi hiç destek almayıp hiç de eve karışma hakkı vermemek. Nişanlın doğru yolda. Ama hayat da senin hayatın. Sıfır sıkıntıyla evleneyim, piremses gibi el üstünde tutulayim istiyorsan ayrıl, gençsin iyi kazanıyorsun. Daha iyisini bulursun yeni girdigin çevrelerden

Benim kardeşim de stajyer doktor asla sizin gibi üst perdeden konuşmaz karşısındaki kişiyi cebiyle değerlendirmez.
Bende en başından beri bunu savunuyorum. Benim de pek çok tanıdığım doktor var, hiçbirinin para ile bu denli ilişkisi yok. Ben konu sahibinin doktor olduğuna inanmıyorum. Attığı mesajlarda tek bir tıbbi terim yok. Birimiz herhangi bir tahlilimizi sorsak cevap verebileceğini de samıyorum.

Çünkü adama evlilik vaat etmişsin? Düğün süreci ortaktır, aynı eve gireceksiniz. Adamın nişanlısına bunu demesi normal siz nerdeyse 6-7 senedir berabersiniz. 3 aylık sevgilisi değil. Ortak hesap talebi senin gözüne batıyorsa senin tek derdin para işte.
Gözüme battığı yok hanımefendi konumuzun da bunla bi ilgisi yok.

Bende en başından beri bunu savunuyorum. Benim de pek çok tanıdığım doktor var, hiçbirinin para ile bu denli ilişkisi yok. Ben konu sahibinin doktor olduğuna inanmıyorum. Attığı mesajlarda tek bir tıbbi terim yok. Birimiz herhangi bir tahlilimizi sorsak cevap verebileceğini de samıyorum.
Hanımefendi böyle bi konuda tıbbi terimin işi ne şaka mısınız😂Doktor olduğumu uzman olacağımı söyledim diye böbürlenmekle suçlanıyorum bi de tıbbi terim kullansam gelecek yorumları siz düşünün.

Ben sizin şahsi psikoloğunuz değilim siz de benim danışanım değilsiniz burda size terapi de uygulamıyorum herhangi bir insan olarak yazdıklarınıza yorum yapıyorum. Mesleğimi burada etiket olarak kullanmadığımı da özellikle belirttim sapla samanı ayırıp o şekilde cevap veriniz. İnsanlara nasıl bir üslupta konuşuyorsanız karşılığını da o şekilde alıyorsunuz. Nerdeyse tüm yazdıklarınız ben doktorum uzman olacağım, bu durum böbürlenmeye giriyor zaten diğer insanlara yazdıklarınızdan da kibriniz son derece ortaya çıkıyor. Son olarak, sizin karakterinize yorum yapan oldu mu? Ben karşınızdaki kişi için umarım karakteri için evlenecek biri ile mutlu olur dedim burda sizin karakterinizden bahseden bir cümle mi var? Önce yazılanı anlayın sonra ahkam kesin.
Doktor olmak uzman olacak olmak benim hayatımın bi gerçeği hanımefendi,neden bunu söyledim diye böbürlenmiş olayım.Buraya yazmaktaki amacım da konumun tamamen doğru değerlendirilebilmesi içindi.Böbürleniyorum sanılmasın diye saklayacak halim yok herhalde.Doktorları burnu havada ,egolu vs.görüp buna göre değerlendiriyorsanız bu benim sorunum değil.

İyi de bu nasıl bir ataerkil kafa. Errrkek ailesi cocuguna ev bile alır çünkü koskoca errkek dogurmus. Çünkü errrkek adamın errrrkek oğlu olmuş. Yapsınlar bir zahmet :)
Ama böyle aileler de ota b.ka karışma hakkı duyarlar. En basiti fikirleirni elestirirler, devamlı kendilerine beklerler, bayram tatiline gitsen gönül koyarlar, çocuğun doğunca senden çıkmak bilmezler, gelinden az da olsa hizmet bekler vs
Ayrıca borç demişsin ama borç verseler daha ayıp . Demek ki paraları var ama oğluna harcamak istemiyorlar dersin bu sefer. Verdikleri borç Evlenince ortak bütçenizden ödenecek sonuçta. Bu sana batmayacak mi? "Ortamlarda düğün yaptık diye geriniyorlar, hala ben parasını ödüyorum" diye kendini doldurmayacak misin?
Aslında en iyisi hiç destek almayıp hiç de eve karışma hakkı vermemek. Nişanlın doğru yolda. Ama hayat da senin hayatın. Sıfır sıkıntıyla evleneyim, piremses gibi el üstünde tutulayim istiyorsan ayrıl, gençsin iyi kazanıyorsun. Daha iyisini bulursun yeni girdigin çevrelerden
Ataerkillikle alakası yok benim bahsettiğim yardımın erkeği kızı yok.
Haklısınız ama diğer dediklerinizde belki de destek olsalar her şeye karışma hakkı görecekler kendilerinde.

Ataerkillikle alakası yok benim bahsettiğim yardımın erkeği kızı yok.
Haklısınız ama diğer dediklerinizde belki de destek olsalar her şeye karışma hakkı görecekler kendilerinde.
Birileri evlenen oğullarına ev alıyor , oğullarının her şeyini karşılıyor dediniz, evlenen kızlara değil oğullara ev alınması tabii ki ataerkillikle ilgili.
Ne güzel işte oğlan çocuğu gibi anne babasindan bir şey beklemek yerine gerçek erkek gibi kendi yuvasını kendi kurmak isteyen nişanlın var.
Şu BDV'de biraz dolaş. "Annesinin ağzından çıkmıyor/ hala babasından çekiniyor/ onlari uzmekten çok korkuyor" diyen kadınlara sor "düğününüz nasıldı" diye. Neredeyse hepsi erkek tarafının elinden geleni yaptığını söyler. Çünkü derinlerde bir yerde oğullarını hala çocuk gibi görüyorlar.
Benim dedemler dayimin düğününü yapmış, ona ev vermis (gerçi sonra anneme de vermis😅) , dedem mutfak alisverisi yaparken ne alırsa bir poset de oğlunun evine alirmis, oğlunun çocuğu dogunca ona araba vermiş vs vs vs. Sonuç olarak adam o kadar sorumluluk almamış ki sanki ergen gibi - babasına güvenip yaşamış onca sene. Evin direği asla olamamis,her an babasından medet ummus. Ne zaman ki dedem Vefat etti, adam ellisinden sonra evinde sorumluluk almaya başladı. Genelde bu hikâyeler buna benzerler.

Birileri evlenen oğullarına ev alıyor , oğullarının her şeyini karşılıyor dediniz, evlenen kızlara değil oğullara ev alınması tabii ki ataerkillikle ilgili.
Ne güzel işte oğlan çocuğu gibi anne babasindan bir şey beklemek yerine gerçek erkek gibi kendi yuvasını kendi kurmak isteyen nişanlın var.
Şu BDV'de biraz dolaş. "Annesinin ağzından çıkmıyor/ hala babasından çekiniyor/ onlari uzmekten çok korkuyor" diyen kadınlara sor "düğününüz nasıldı" diye. Neredeyse hepsi erkek tarafının elinden geleni yaptığını söyler. Çünkü derinlerde bir yerde oğullarını hala çocuk gibi görüyorlar.
Benim dedemler dayimin düğününü yapmış, ona ev vermis (gerçi sonra anneme de vermis😅) , dedem mutfak alisverisi yaparken ne alırsa bir poset de oğlunun evine alirmis, oğlunun çocuğu dogunca ona araba vermiş vs vs vs. Sonuç olarak adam o kadar sorumluluk almamış ki sanki ergen gibi - babasına güvenip yaşamış onca sene. Evin direği asla olamamis,her an babasından medet ummus. Ne zaman ki dedem Vefat etti, adam ellisinden sonra evinde sorumluluk almaya başladı. Genelde bu hikâyeler buna benzerler.
Bazı kızlarımız çok şeker. Dünyayı gezerler, okurlar, flört ederler, helal olsun iyi yaparlar. Ama evlilik vakti gelip çattığında birden ataerkil bir toplum olduğumuz akıllarına gelir. Altınları, evleri, en iyisinden eşyaları isterken iyi, kaynana bi misafirime eşlik et deyince kıyameti koparırlar hangi çağda yaşıyoruz, o kadar okulu kaynanamın misafirlerine kısır hazırlamak için mi okudum diye. Şu hayatta bedava diye bir şey yok. Gelinden para isteyecek halleri yok, tabi ki hizmetini ve zamanını ve hayatın hakkındaki son sözü istiyorlar.
,

Bazı kızlarımız çok şeker. Dünyayı gezerler, okurlar, flört ederler, helal olsun iyi yaparlar. Ama evlilik vakti gelip çattığında birden ataerkil bir toplum olduğumuz akıllarına gelir. Altınları, evleri, en iyisinden eşyaları isterken iyi, kaynana bi misafirime eşlik et deyince kıyameti koparırlar hangi çağda yaşıyoruz, o kadar okulu kaynanamın misafirlerine kısır hazırlamak için mi okudum diye. Şu hayatta bedava diye bir şey yok. Gelinden para isteyecek halleri yok, tabi ki hizmetini ve zamanını ve hayatın hakkındaki son sözü istiyorlar.
,
Evet KKda da sevdiğim arkadaslarin benzer cumlelerini duyup şok oluyorum. Kaynana adayı "misafir agirlayacagim,sen de gel yardım et. Hem seni görürler" dese gelip konu açarlar 'hizmetci miyim ben' diye, kayın aileye ziyarette kizdan çay servisi beklese 'ben misafirken onca kişi varken çayı/bulaşığı benden beklediler' diye delirirler. Evlenince bes gün yatıya gelseler kocayla Kanli bicakli olurlar. Bu kadar modern, bağımsız. Amaaa iş düğün masraflarını kitlemeye, ev aldırmaya, altın aldırmaya gelince 'e oğulları evleniyor yapacak tabii/ düğünüme hiç bir şey yapmadılar'

Evet nişanlımın ailesini örnek göstermek için oğullarına kelimesini kullandım.Aynısını kızına yapan aileler de var.Cinsiyet ayrımı yok yani benim bahsettiğim durumda.O yüzden diyorum ataerkillik değil diye.Zira sizin dedeniz de hem dayınıza hem annenize yapmış.Burada ataerkil bi durum yok.

Nişanlımın tüm sorumluluğu kendi üzerine alması bunu yapabilecek nitelikte birisi olması tabiki çok güzel bunun farkındayım.Ana kuzusu modundan çıkmamış bi erkekle olmak istemezdim zaten.

Ama bi de şu açıdan bakın dedenizin dayınıza yardım edebilecek destek olabilecek gücü varmış.Bu da güzel bi şey bence.

,
Nişanlımın ailesinin altın ev vs gibi bi desteği olmadığı için onlara karşı da bu konuda bi sorumluluk hissetmiyorum.Doktor olduğum ve yoğun çalışacağım için kısır partisine katılma gibi bi beklentide de değiller zaten.Ki kayınvalidemin ihtiyacı da olsa seve seve katılırım,emeğimi esirgemem.Söylediğiniz düşünce yapısında insanlar değiller.O konudaki haklarını yiyemem.

Son düzenleme:
Nişanlımın ailesinin altın ev vs gibi bi desteği olmadığı için onlara karşı da bi sorumluluk hissetmiyorum.Doktor olduğum için kısır partisine katılma gibi bi beklentide de değiller zaten.Ki kayınvalidemin ihtiyacı da olsa seve seve katılırım,emeğimi esirgemem.Söylediğiniz düşünce yapısında insanlar değiller.O konudaki haklarını yiyemem.
Doktor olduğunuz için kısır partisinden yırtacağınızı düşünmeniz çok tatlıymış. Kimleri kimleri gördük o partilerde. O evler arabalar altınlar neden veriliyor sanıyorsunuz gerçekten? Evlat düşünmeye gelince tabi herkes evladını düşünüyor. Ama gelin demek yarım evlat demek, iyiyken iyi kötüyken gevurun tohumu demek. Yaparken evlatlarına, ödetirken size gelecekler. Siz haftanın 6 günü çalışsanız biricik tatil gününüzü kaynananızın altın gününde geçirmeniz istenebilecek. Alın size ataerkil toplumumuz. Neyse sizinkiler mal vermediği için bu konularda da sorumluluk hissetmeyeceksiniz.

Doktor olduğunuz için kısır partisinden yırtacağınızı düşünmeniz çok tatlıymış. Kimleri kimleri gördük o partilerde. O evler arabalar altınlar neden veriliyor sanıyorsunuz gerçekten? Evlat düşünmeye gelince tabi herkes evladını düşünüyor. Ama gelin demek yarım evlat demek, iyiyken iyi kötüyken gevurun tohumu demek. Yaparken evlatlarına, ödetirken size gelecekler. Siz haftanın 6 günü çalışsanız biricik tatil gününüzü kaynananızın altın gününde geçirmeniz istenebilecek. Alın size ataerkil toplumumuz. Neyse sizinkiler mal vermediği için bu konularda da sorumluluk hissetmeyeceksiniz.
Doktor olduğum için değil bu yazdığınız düşünce yapısında insanlar olmadığı için öyle bi beklentide değiller.Ki ben de bahsettiğiniz gibi iş kaynanaya yardıma gelince emeğimi esirgeyecek birisi değilim.Yardım istese seve seve yardım ederim.İyi bi ilişkimiz var çünkü nişanlımın ailesiyle.
Bizim ilişkimizdeki sıkıntılar kültürel farklılık ve maddi durumdan kaynaklandı.Evlendiğimde nişanlımın yaşadığı şehre yerleşmek durumundayım işinden dolayı ve ailemden ayrılmam gerekecek.Evlenince maddi sıkıntı yaşayacaksam ve mutlu olamayacaksam neden ailemden ayrı düşeyim diye bi soru işareti oluştu bende.Bu konuyu açma sebebim de bu .

Doktor olduğum için değil bu yazdığınız düşünce yapısında insanlar olmadığı için öyle bi beklentide değiller.Ki ben de bahsettiğiniz gibi iş kaynanaya yardıma gelince emeğimi esirgeyecek birisi değilim.Yardım istese seve seve yardım ederim.İyi bi ilişkimiz var çünkü nişanlımın ailesiyle.
Daha bi önceki yazdığınız şeyi nasıl oluyor da çevirebiliyorsunuz? Birkaç sayfa öncekilere yaptınız ses çıkarmadım. Ama bu kadarı da fazla yani.
hissetmiyorum.Doktor olduğum ve yoğun çalışacağım için kısır partisine katılma gibi bi beklentide de değiller zaten.
Yarın evlenecek, ele karışacaksınız. Gittiğiniz yerde de yaparsanız sorun yaşamamanız mucize olur.

Bizim ilişkimizdeki sıkıntılar kültürel farklılık ve maddi durumdan kaynaklandı.Evlendiğimde nişanlımın yaşadığı şehre yerleşmek durumundayım işinden dolayı ve ailemden ayrılmam gerekecek.Evlenince maddi sıkıntı yaşayacaksam ve mutlu olamayacaksam neden ailemden ayrı düşeyim diye bi soru işareti oluştu bende.Bu konuyu açma sebebim de bu .
Size Dhy kurasında ailenizin yanına atanacağınızı düşündüren şey ne?

Size Dhy kurasında aileninizin yanına atanacağınızı düşündüren şey ne?
Pratisyenlik atamamda atandım ailemin yanına.Uzman olduğumdaki atamayı kastediyorsanız atanmama ihtimalim de var tabiki ama tayin diye bi şey var bildiğiniz üzere.Tekrar geri dönebilirim ailemin yanına.

Daha bi önceki yazdığınız şeyi nasıl oluyor da çevirebiliyorsunuz? Birkaç sayfa öncekilere yaptınız ses çıkarmadım. Ama bu kadarı da fazla yani.

Yarın evlenecek, ele karışacaksınız. Gittiğiniz yerde de yaparsanız sorun yaşamamanız mucize olur.
Pardon da bu iki yazdığım yorum arasında ne fark var aynı şeyi yazdım.Nişanlımın ailesi böyle bi düşünce yapısında beklentide insanlar değiller.Yoğun çalışacağımı biliyorlar doktor olduğum için.Ne ima ediyorsunuz onu anlayamadım?

X