NIPT Fetal DNA Testi - Düzen Laboratuarı

Ashley7

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
28 Mayıs 2020
12
29
44
Herkese Merhaba,
Forumdakilerle Düzen laboratuarında yaptırdığım Nipt testi tecrübemi paylaşmak üzere bu başlığı açıyorum. Doktorum fetal dna testi önerdiği için hızlı sonuç almak üzere 13. Hafta Düzen laboratuarına güvenerek testi yaptırdım. Cuma günü kan verdim, pazartesi günü arayarak benden eksik imza aldıklarını söylediler, ilgili sayfayı imzalayarak gönderdim. Sonuç 1 hafta içinde geldi ve herşey yolunda görünüyordu. Sonuçları doktoruma götürdüğümde doktor fetal fraksiyonun %3.5 çıktığını, bu değerin anne kanında bebeğin serbest DNAsına ait örneklem oranı ile ilgili olduğunu, güvenilir sonuç için en az %4 olması gerektiğini, test sonuçlarını geçerli kabul edemeyeceğini, diğer laboratuarların bu oranın altında fetal fraksiyon oranı bulunduğunda testi tekrarladığını, testi tekrar yaptırmamı ya da amniyosentez yapılması gerektiğini söyledi. Biz zaten Nipt testini yüksek maliyetine rağmen amniyosentez yaptırmamak ve güvenirlik oranı yüksek olduğu için tercih etmiştik. Düzen'i de yurtdışındaki laboratuarlar daha uygun fiyat vermelerine rağmen yeni yıl zamanı gecikmeler olabilir düşüncesiyle testi Türkiyede yaptıkları için tercih etmiştik. Hemen Düzeni arayarak durumu anlattım. Bana testi tekrarlayamayacaklarını, daha doğrusu ancak ücretle tekrarlayabileceklerini, diğer laboratuarların uygulamalarının farklı olabileceğini fakat kendilerinin %3 FF ve üzerini geçerli saydıklarını, ayrıca bana zaten bu tarz bir itirazda bulunmamam için %3 ve üzeri oranla sonuç bildirdiklerine dair bir belge imzalattıklarını söylediler. Ben de internetten biraz araştırdım, diğer laboratuarların hemen hepsi ve bir çok bilimsel makale %4'ün altındaki FF oranını geçersiz kabul ediyormuş. Hatta Düzen'in bile web sayfasındaki broşürde FF %4'ün altında çıkması durumunda testin tekrarlandığı yazılmış. Web sayfalarını güncelleme zahmetinde bulunmamışlar. Özetle ben bu testi yaptırabileceğim yerleri araştırırken FF oranına hiç dikkat etmemiştim. Nipt testi yüksek güvenilirlikte sonuç veriyor diye yaptırdık, ama sonuç doktor için geçersiz hükmünde ve Düzen tabi ki %3.5'tan yüksek çıksaydı daha güvenilir bir sonuç elde etmiş olurdunuz ama bizim için 3 çıkması sonuç raporu hazırlamak için yeterli diyor. Başlığı açma sebebim böyle yüksek maliyetli bir testi yaptırırken daha güvenilir miktarda örneklem üzerinden (min. FF %4) test sonucu veren bir laboratuar tercih etmeniz konusunda sizi uyarmak. Ya da en azından doktorunuza %3'ü yeterli bulup bulmayacağını önceden sorun. Çünkü kanınızda bebeğe ait serbest DNA miktarının ne çıkacağının bir garantisi yok. Ben laboratuar araştırırken bu FFnin ne olduğu ve min. değerin ne olması gerektiği hakkında bir fikrim yoktu. Bilseydim seçimimi bu doğrultuda yapardım. Dolayısıyla benzer bir mağduriyet yaşanmasın diye başlığı açtım ve uzun uzun anlattım. Umarım testi yaptıran herkes için süreç sorunsuz ilerler ve herkes olumlu sonuçlar alır.

verdiğiniz bilgiler o kadar değerli ki. umarım fetal dna testi yaptıracak olan tüm hamileler sayfanıza uğrar.

merhaba bana da arkadaşım orayı önerdi 11 haftam dolunca yaptırmayı düşünüyordum ama yazınızı gördüm. acaba ne kadar ücret vermiştiniz?
ve doğumunuz oldu mu? her şey yolunda mı?
teşekkürler

Merhaba, yaşadığım şehirde özel kit ile kan alıp Düzene gönderen laboratuvara 3500 TL ödedim, doğrudan kendi laboratuvarları farklı mı bilmiyorum. Daha sonra testi Kıbrısta bir laboratuvarda tekrar yaptırdık, onda daha yüksek bir örneklemle herşey yolunda çıktı rahatladık. Doğum Haziranda inşallah:) Tabi bu ff oranı herkesde 4'un altında çıkacak diye birşey yok, ama seçeneklerinizi değerlendirirken hangi laboratuvarın min. hangi oranı değerlendirdiğini göz önünde bulundurmanızdq ve doktorunuza danışmanızda fayda var. Siz de sağlıkla kucağınıza alırsınız umarım bebeğinizi..

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…