Nejat Isler

E

EU1

Ziyaretçi
deniz684kw4paxg5.jpg

Genc tiyatrocu Nejat İsler, 28 Subat 1972 yilinda İstanbul’un Eyup semtinde dogdu. Feshane iscilerinden birinin torunu olan Nejat İsler, ilkoludan sonra egitimine Cagaloglu Anadolu Lisesi’nde devam etti. Ortamina alisamadigi yeni okulunda populer olmak ve derslerinden kacmak icin okulun tiyatro koluna girdi. Kisa zamanda populer olan Nejat İsler derslerini de bosluyordu. Liseyi bitirdikten sonra universiteye giremeyince, para kazanmak icin cay partileri duzenlemeye basladi. Nejat'in isleri umdugu gibi gitmeyince borca girdi. Borclarini kapatabilmek icin Mahmutpasa’dan t-shirt alip Tesvikiye’de bu t-shirtleri satma karari aldi. Kis aylarinda ise t-shirt yerine kitap, dergi ve plak satti.

İki sene sonra Yildiz Teknik Universitesi Fotograf bolumunu kazanan Nejat İsler iki yillik olan bolumden askerlik icin iyi olmadigni dusunerek vazgecdi.

On yil kadar satis isleriyle ugrastiktan sonra Taksim’de dolastigi (27 Mart [Dunta Tiyatrolar Gunu]) birgun, bir tiyatro sahnesinde bedeva gosterimde olan "Danton’un Olumu" adli eseri seyretti. "Ben niye bu isi yapmiyorum?" diye dusunen Nejat İsler, dayisinin yanina gittigi [Eskisehir]’de konservatuar sinavina gitmeye karar verdi ve kazandi. İstanbul’a dondugunde, ilanini gordugu Mimar Sinan Universitesi Konservatuar Bolumune basladi. 1995 yilinda Mimar Sinan Universitesinin devlet konservatuar bolumunden mezun olana kadar devlet tiyatrosunda ve televizyon dizilerinde rol aldi.

1995 yilinda mezun olduktan sonra iki arkadasiyla birlikte "Kahramanlar ve Soytarilar Tiyatrosu"nu kurdu. Tiyatronun kurulmasindan sonra kendi oyunlari icin hikayeler yazmaya basladi. "Belki hic okumayan biri de yazabilir bunlari, benim yazi yazmamin nedeni yazmak degil, sadece oynayalim diye yaziyorum." dedigi, "Tuhaf Sehir Hikayeleri", "Biz Zavalli Erkekler" ve "Yalnizlik Benim Gizli Sevgilim" adli uc kitap yazdi.

41.Antalya Altin Portakal Odulleri icin Erkek Oyuncu dalinda aday olarak gosterildi. Her firsatta amacinin basrol oynayip sohret olmak olmadigini belirten İsler, tek arzusunun yaptigi isi elinden geldiginin en iyisi olarak yapmak oldugunu, tiyatro yaparken olmek istedigini dile getirdi.

1994 yilinda rol aldigi ilk televizyon dizisi olan Gurur’dan sonra, Deli Yurek, Sehnaz Tango, Nasil Evde Kaldim, Dedem, Gofret ve Ben, Ask ve Gurur, Seytan Ayrintida Gizlidir dizilerinde oynadi. 1999'da ilk sinema filmi Eylul Firtinasi’nda rol aldi. Mustafa Hakkinda Hersey ve Anlat İstanbul filmleri ile sinema oyunculuguna devam etti.

X