ne yapsin annem babam adaletmi bu

zelinda

zehranin annesi
Kayıtlı Üye
21 Temmuz 2008
94
0
arkadaslar bu aralar o kadar cok uzgun vede caresizimki benimde basbelasi bir abim var guzel bi isi vardi evlendi cok iyi fedakar bi esi ve cok tatli kizi oldu ama iradesine sahip olamadi benim bu kafasiz abim gul gibi karisini bir cok kez aldatmis bankalardan kredi cekmis aldigi maas hic gecmemeis yengemin eline neyse borc faizlendikce faizlenmis ve 100 milyara yakin bir borcla cikti geldi babama zavalli babam bi isci emeklisi elinde sadece 3 katli evi var ve ikisinde diger abilerim oturuyo benim manyak abim babama ya bu evi sat yada ipotek ettir demis babama yoksa hapse atacaklar isimden olacam demis az para degilki es dost dekleriz desek biz yaptik elimizden geleni ama yetmiyor annem babam her telefon actigimda agliyo bu oglan canina kiyacak mecburuz kurtaracaz onu diyolar benim hic gonlum razi degil 30 sene calisip disiyle tirnagiyla yaptiklari evlerini satacaklar olmazsa ipotege veririz diyolar ya adaletmi bu boyle bi anaya babaya yapilirmi bu yillardir boyle hic hesabini kitabini bilmez karisida bu zor durumdayken onu bosayamam diyo ne kadar iyi dusunceli bi karisi var o insafsizin yaptigina bakin adaletmi bu ya:eek:klava:senağlama

Off offf, biz burda ne kadarda yardim etmesinler ne hali varsa görsün dessek, onlar ana baba güzelim, birtek onlar onu bütün hatalarinla ve kusurlarinla yinede sever ve yinede kurtarir...:çok üzgünüm:

bu kadar borcu yaparken karısına kızına acımadan elalemin kadınlarına para yedirirken hiç düşünmemiş mi ne olcagını...afedersiniz ama irade 0 mış abinizde...benimde abim var allah şaşırtmasın yanlış anlama cnm ama babanız şimdi o borcu ödemesine yardım etse evi ipotek ettirse yani abiniz o borctan hiç bir ders almadan sıyrılsa devam eder eminim ki...allah korusun elinizdeki eviniz de gider...eminim cok üzülüyosunuzdur..canınız sonucta...ama olduya bir caresini bulsanız bile kesinlikle birdaha böyle seyler yapmayıp tövbe edecek sekilde ders alması lazım...gerekirse yatsın allah herkese akıl vermiş...allah yardımcınız olsun inanın cok üzüldüm ama düşüncelerim bu abinizin zevki için yaptıgı hatayı diger kardesleri annesi babası cok daha pahalıya ödeyebilirler allah korusun..

ya su kredi karti ve kredinin batirdigi ne cok insan var ya..ne aileler harap oluyor böyle..kredi alirken enaz 40 kere düşünmek lazim ya :KK43: valla bu banka işlerinden hiç anlamam ama taksitlendirme felan yokmu? hani böyle maasindan felan cekiliyormuş? yillarca küçük küçük ödüyorlar..giden mal geri gelmez..yazik günah ya..abin ceksin cilesini,yavas yavas ödesin dicem ama eşi ve cocuguda var :S
böyle hesabini bilmeyen adamlarin maaşini ellerinden alip harclik vericeksin okul cocugu gibi :mymeka:

nasil uzuldugumu bilemezsiniz ben yurtdisindayim onlar turkiyede hem yanlarinda degilim bayram zehir oldu inanin bize bi insan bu kadar aciz iradesiz olurmu banka zaten bu zamana kadar muhlet vermis borcunu ode diye bu hic orali olmamais tabi isadami sayili zenginlerden ya babasi bu adam ne yapsin ya atsan atilmaz satsan satilmaz evlat hayirsiz iste bende diyorum yatsin ceksin cezasini diye ama can iste ne kadarda kotu olsada abi onlarin evladi dayanilmiyo keske akillansa babam evi ipotek yaptirsa 10 yilda odenmesi gerek zavalli babam kendi malinda kiraci gibi oturacak ALLAH omur versin ama belki borcunun bittigini goremeyecek satsalar diger abimler ne olacak onlar acikta kalacak ALLAHIM bi mucize ver yarabbim

abiniz yine o borcu babanızın üstüne yıkıp bildiğini okur gibime geldi bana...gercekten cok üzüldüm ya inşsallah bir caresi bulunur zelindacım:KK43:

aynısı bir yakınımın başına geldi.4 yıl önce...
anne babası hala borç ödüyor çocuk da hala bir yerlerden borç çıkarıyor.arsalar bağlar evler gitti şimdi karı-koca tarlalarda çalışyor.

adamın maaşı hacizli resmen sürünüyorlar.çocuk ise çok rahat artist gibi geziniyor.annesi herşeye katlanıyor "oğlum intihar etmesin yeter" diyor.
zamanında biz de çok üzüldük... ama şöyle düşün ya abin gerçekten intihara kalkarsa...allah korusun...bir de bu yönden düşün canım..işiniz kolay değil...

Allah hayırlı evlat versin diye boşuna demiyorlar.. yazık üzüldüm anne babana...atsan atamıyorlar satsan satamıyorlar... inşallah en kısa zamanda yanlışlarının ve ailesini ne kadar üzdüğünün farkına varır.

sadece mucize bekliyoruz bilmiyorum ALLAH korusun intihar da zor ailemin borclari odeyecegiz diye sefalet icinde kalmasida zor ALLAHIN izniyle ben onlari acikta birakmam ama diger iki abim evsiz kalirsa onlar ne olacak hayir zavallilar kit kanaat geciniyolardi zaten ev kendilerinin oldugu halde zor ki ne zor ALLAH dusmanima bile hayirsiz evlat vermesin

cok uzuldum okuyunca canim yazik ya inan odenmese bile boyle bir insan asla canina kiymaz cani tatlidir cunku birak ceksin desen farketmez hapise atilmasi borcunu kapatmaz yinede oder kiyamam o iyi ana babaya yazik evladin verdigi cileye bak cok zor durum inanilir gibi degil ama bence o evin ipotegiyle bitmez cile borcu odenip rahata erdimi degisecegini sanmiyorum yeni borclarla gelir sira glir kardeslerinin evlerine Allah bir cikar yol versin canim ya su mubarek gunlerin hurmetine

bir anne baba icin ne zor bir durum...bi tarafta cocuklari bir tarafta yillarin birikimi..tabiki kiyaslanamaz ama sonucta sifirla kalmakta var.canim kusura bakma ama abin gercekten cok düsüncesizmis..ne yüzle ailenin karsina cikip ipotek ettireceksiniz falan filan diyor anlamadim...hadi borclar bi sekilde bitti diyelim insallah olmaz ama bu sekilde ailesinin karsisina cikan bir adam bunu defalarca yapmaya müsaittir bana göre..allah yardimciniz olsun canim ya...ve allah herkese herkese herkese akil fikir versin...

bir anne baba icin ne zor bir durum...bi tarafta cocuklari bir tarafta yillarin birikimi..tabiki kiyaslanamaz ama sonucta sifirla kalmakta var.canim kusura bakma ama abin gercekten cok düsüncesizmis..ne yüzle ailenin karsina cikip ipotek ettireceksiniz falan filan diyor anlamadim...hadi borclar bi sekilde bitti diyelim insallah olmaz ama bu sekilde ailesinin karsisina cikan bir adam bunu defalarca yapmaya müsaittir bana göre..allah yardimciniz olsun canim ya...ve allah herkese herkese herkese akil fikir versin...

amin canim dusuncesizlik az kaliyo insafsiz vicdansiz daha soylerdim ama abim iste agzimi bozamiyorum ben onu bildim bileli hep bu kredi kartlarina borc yapar sonucta hep babam kurtarir liseyi yatili okudu bizden cok uzaktaydi ta o zamanlardan beri hep borc yapar yazik babamin onun icin satmadigi tarlalari arsalari kalmadi universite okudu yine borc icinde zavalli babam ceketimi satar okuturum cocuklarimi derdi ceketini satmadi ama elinde bi evi haric herseyi bu abimi sirf akli basina belki gelir diye feda etti simdi gozunu eve dikmis ya benim iki kardesim daha var onlarin hakkini yillardir yiyorum diyecek vicdana sahip degil cok doluyum arkadaslar ailem orda perisan ben burda o degil babam ben bu uzuntuyle fazla yasayamam dermis msnde konustuk bayramda inanin hepsi cokmusler hele babam konusmaya takadi kalmamis canim babam evlat icin neler yaptin yinede bitmedi cilen ooooooooooffff offff

gerçekten çok zor bir durum ama çare evleri satmak yada ipoteğe vermek olmamalı.bir abinizi kurtaracağız diye alnının teriyle para kazanıp,hiç değilse kira vermeyen diğer abilerinizi niye zor durumda bırakacaksınız?onların suçu ne?onların çoluk çocuğunun suçu ne?
ayrıca bu işten bu kadar kolay sıyrılmasını sağlayarak aibinize iyilik değil kötülük yapmış olursunuz.
intihar etmeye niyetli adam söylemez.
çok açık belli ki blöf yapıyor.
madem bu kadar borcu yaptı cezasını çekmeli.
öncelikle babanız bankaya gitsin ve oğlunun maaşını kaç yıl boyunca haciz ettirebileceklerini öğrensin.ortalama 1000 ytl alsa ve 5 yıl bu maaş haczedilse borcun yarısı kurtulmuş olur.
bu durumda babanız anca kendi evini isterse riske atabilir.
ki 5 değil 10 yılda haciz ettirebilirsiniz belki.bu süre içindede yengeniz çalışabilir veya babanız abinize harçlık verebilir.çocuğun ve yengenizin geçimini sağlayabilir.belki bu arada diğer abilerde yardım eder.
yoksa sen yap borcu,ben ödeyeyim,aman intihar etme ile olmaz bu iş.
Allah yardımcınız olsun ama o kadar umutsuz olmayın.tek canınıza zarar gelmesin,çaresi bulunur.

Boşuna dememişler ölüne üç gün deline hergün ağlarsın...diye

Bu modelden bitanede bizde var!

ödeseler bir dert ödemeseler bir dert...
bizim de evlatlarımız var Allah ne verirse hayırlısını versin...
ve Allah annenle babanın yardımcısı olsun...

canım okuyunca uzuldum..
allah mal eksıklıgı versınde akıl eksıklıgı vermesın...sen ne kadar cok uzuluyorsun..
annenle babanın uzuntusu daha fazladır emınım..ne yapsınlar atsan atılmaz satsan satılmaz evlat deyıp yıne kurtaracak olan kısıler sızlersınız..
cok zor bır durum canım...ısallah aklı başına gelır...
allah yardımcınız olsun...bol bol sabır versın...
abınede akıl versın canım

hapse girsin,adam olur orada!!!
kusura bakma ama iğrendim abinden..
Allah babacığına sabır versin..

X