Ne yapılır, nasıl atlatılır

Bezdumda

Üye
Kayıtlı Üye
20 Mart 2024
863
656
Eşim 2016 yılına kadar varlıklı bir tüccarmış.
2016dan sonra iş hayatında büyük bi darbeyle karşılaşıp hayatı birden değişmiş.
Benim tabiki derdim maddiyatla değil..

Eşim o dönemden hala çıkamadı sanırım, yani en ufak birşey olsun, hemen ‘2016dan önce ben öyle değildim, 2016dan önce şöyleydi, böyleydi’ demeye başlıyor.. ve bunu gün içerisinde neredeyse en az 5-10 kere farkına varmadan yapıyor..

Belli bi zamana kadar olan süre, yani maddi durumu iyi olduğu dönem sonlanıncaya kadarki zaman diliminden sonrası yok gibi onda. Kabullenemiyor ya da bilmiyorum..
Sizce bunu nasıl atlatmasına yardımcı olabilirim?

Not: Psikoloğa gitmiş biz evlenmeden önce, fakat psikolog yorum yapmadan ‘2. Seansta görüşmek üzere’ demiş. Eşim de doktor yorum yapmayınca ben ona anlattığımı yoldan geçen yabancıya da anlatsam aynı hesap (varsayımıyla) diyip 2. Seansa gitmemiş.. Tekrar destek alma fikri dışında ki önerinizi yazmanızı rica ederim :)

Bu psikolojik destek olayında bir psikolog işe yaramadı ise başkası denenir, niye birine gittim daha da gelmem modundayız ülkecek bilmiyorum

Başka hastalık olsa doktor doktor gezmiyor muyuz, ruha gelince bir isteksizlik var bizim ülkede

o kadar haklısınız ki, heralde o dönemde büyük beklentilere girip, doktora anlatınca bi çare bulacağını veya halledebileceğini düşündü, doktor da beklentisini karşılamayınca küstü

o kadar haklısınız ki, heralde o dönemde büyük beklentilere girip, doktora anlatınca bi çare bulacağını veya halledebileceğini düşündü, doktor da beklentisini karşılamayınca küstü
Valla kronik vakalar bazen zor ikna oluyor. Siz biraz daha zorlayın bence. Hatta psikolog ile ilk siz konuşun böyle bir şey yaşadı ön yargısı var zorla getiriyorum diye söyleyin :) sonra eşiniz gitsin sransta adamı anlayana kadar eşiniz beğenmeyip gidiyor
Tek hapla enfeksiyon geçiyor mu yok ama işte gel de anlat

Yani muhtemelen eşiniz çok dolmuştu psikolog anlattıklarını bölmeden dinlemek istedi. 2. Seansta karşılıklı diyalog aşamasına geçeceklerdi eşiniz gitmemiş bazı insanlar böyledir hayıflanır, yaşarken hep arka kalan olaylara takılırlar. Eşinizin biraz kendisini teskin etmeyi istemesi gerek.

Ohoo benim babam 40 yıl öncekileri anlatıyor. Muhtemelen bir dönem yaşanan yüksek başarı üzerine yenisi gelmeyince o günleri özlûyorlar. Hayatını olumsuz yönde etkilemiyorsa çok endişe etmeyin, bugününüzle ilgili iyi şeyler söyleyerek destekleyebilirsiniz elinizden geldiğince...Ancak başedemeyeceği bir üzüntü olarak kalmışsa iyi bir uzmandan destek alması iyi gelir..

Yo zaten tekrar gitmeyi reddetmiyor..
Fakat ben hergün aynı şeyleri duya duya artık tepkilerime hakim olamıyorum sıkıntı biraz da orda.
Fikir istememin sebebi de bu aslında, ben kalp kırmadan ne yapabilirim

Yo zaten tekrar gitmeyi reddetmiyor..
Fakat ben hergün aynı şeyleri duya duya artık tepkilerime hakim olamıyorum sıkıntı biraz da orda.
Fikir istememin sebebi de bu aslında, ben kalp kırmadan ne yapabilirim
Ben olsam ben de sıkılırım hak veriyorum ama youtube videosu değil ki bildiğin sıkıldığın yerleri ileri sarasın

Ya bi olay üzerine anlatsa okey.. ama öyle de değil.
Durup dururken başlıyo benimki.
O da baş edemiyor bende yani evlendiğimiz zamanlar hııı hııı diyip geçiştiriyordum, şimdi ki evrede dayanamıyorum.

Çok varlıklı iken bir anda dibi görmek zor olmuştur. Tekrar eskiye dönemez ki malum ekonomi. Psikolog dışında da atlatanilecegini sanmıyorum

Psikologlar yorum yapmaz zaten yani ben öyle biliyorum, eşiniz yanlış yapmış, tekrar terapi deneyin ve hemen vazgeçmeyin

8 senedir atlamadıysa tek çözüm terapi derim. ikna etmeye çalış, kendinin de artık bu sözlerden zarar gördüğünü, bu sözlerin neşenden yediğini söyleyebilirsin.

Allah gördüğünden geri koymasın diye bir laf var ya. Gerçekten varlığa alışmak kolay da yokluğa düşmek çok zor. Sonradan başarıyla yaptığı bir şey yok mu onu öne sürün sizde.
Mesela ; evet 2016 dan önce öyleydin ama bak şimdi bu ekonomide evin var. Kaç kişide var bu imkan helal olsun sen yapmışsın.
Sen 2016 yı boşver de bak şimdi ….. sın ne güzel herkesin harcı değil.
Gibi gibi şimdi adamı tanımadığım için çok örnek gelmiyor aklıma

valla babam 82 yaşında
Hala diyor ki ben 1970 te bilmemne fabrikasının müdürüydüm beymenden giyerdim ayda bilmemne kadar alırdım şurda yerdim ben böyle miydim çok iyiydim çok zengindim
Ben 34 yaşındayım 34 senedir dinliyorum bunu
Babam heralde 50 senedir anlatıyor
Yani bence o travma bitmez
Bi daha aynı konuma gelemedikçe ya da gelemeyeceğini hazmedemedikçe

Eski yaşamına özlem duyması çok normal. Benim patronum da mesela eski çalıştığı firmayı anlatıp duruyor sürekli. Ama bu hem sizi hem de onu etkileyecek kadar problem yaratmaya başladıysa takıntılı gibi bir duruma dönüşmüş olabilir. Psikolojik destek ya da ilaç tedavisi dışında önerilebilecek çok bişey yok aslında.

İlk seans tanidma seansidir ne bekliyordunuz psikologdan ilk seans tani tedavi mi ?
Sacma olmus

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…