Ne kadar çok acı var...

Mutlu2890

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
9 Ocak 2019
2.083
1.455
34
Bir tarafta elinde dünden aldığı bir paket bisküvi ile ağlayarak enkazdan yavrularının çıkmasını bekleyen baba,bir tarafta ailesinin ölümünden habersiz gülümseyen bir bebek...
Bir tarafta dualar,bir tarafta beddualar..İnsan hayatı bu kadar ucuz olmamalı.3 milyona insanlar ölümlerini satın almışlar..Deprem Allah’tan gelen bir afet.Bu kadar ölüm insanların suçu değil mi?
Bu yaralar nasıl sarılacak..Bu babanın ağıtları diner mi?Hepimizin bir tarafı kırık..Hayatımız bu kadar ucuz mu?
İçim yanıyor,oturduğum yerden sadece içim yanıyor..Kahroluyorum..İnsan hayatının bu kadar kolay bitmesine kahroluyorum.Japonya da 9 şiddetindeki depremlerde can kaybı olmazken bu kadar çok binanın yıkılması..
Daha ne hikayeler çıkacak yarım kalan..Daha çok ağlayacağız..Her şey gibi bunu da unutacağız..Biliyor musunuz ,çok şükür diyorum bize böyle bir acı gelmediği için.Sonra kendimi kahrediyorum..Nasıl bencilsin buna bile sevinebiliyorsun diyorum.Ama onlar hiç bir zaman unutmayacaklar..Hep yarım ,eksik kalacaklar..
Umarım sebep olanlar hesaplarını verirler..Umarım bu yaralar sarılır..Umarım bu sefer,bari bu sefer ders olsun..
Ya deprem vergisi ödüyor bu insanlar yaa..
Yıkulan binaların satış ilanları duruyor hala..Deprem yönetmeliğine uygun yazmışlar utanmazlar..Nasıl bir insan bu kadar vicdansız olabilir.
Kardeşim inşaat mühendisi.Bir tane bile doğru düzgün iş teklifi gelmedi.Hepsi diplaöa kiralamak istiyorlar..Sen gelme ,sadece imza at diyorlar.Hepsini reddetti.
Alanı dışında başka bir iş yapıyor.İnsan hayatı kiralık bir diplomaymış maalesef..
Çok acı...Tedbirsizlik daha da acı..Gözgöre göre ölüme terk edilmek daha da acı...

Bir tarafta elinde dünden aldığı bir paket bisküvi ile ağlayarak enkazdan yavrularının çıkmasını bekleyen baba,bir tarafta ailesinin ölümünden habersiz gülümseyen bir bebek...
Bir tarafta dualar,bir tarafta beddualar..İnsan hayatı bu kadar ucuz olmamalı.3 milyona insanlar ölümlerini satın almışlar..Deprem Allah’tan gelen bir afet.Bu kadar ölüm insanların suçu değil mi?
Bu yaralar nasıl sarılacak..Bu babanın ağıtları diner mi?Hepimizin bir tarafı kırık..Hayatımız bu kadar ucuz mu?
İçim yanıyor,oturduğum yerden sadece içim yanıyor..Kahroluyorum..İnsan hayatının bu kadar kolay bitmesine kahroluyorum.Japonya da 9 şiddetindeki depremlerde can kaybı olmazken bu kadar çok binanın yıkılması..
Daha ne hikayeler çıkacak yarım kalan..Daha çok ağlayacağız..Her şey gibi bunu da unutacağız..Biliyor musunuz ,çok şükür diyorum bize böyle bir acı gelmediği için.Sonra kendimi kahrediyorum..Nasıl bencilsin buna bile sevinebiliyorsun diyorum.Ama onlar hiç bir zaman unutmayacaklar..Hep yarım ,eksik kalacaklar..
Umarım sebep olanlar hesaplarını verirler..Umarım bu yaralar sarılır..Umarım bu sefer,bari bu sefer ders olsun..
Yıkulan binaların satış ilanları duruyor hala..Deprem yönetmeliğine uygun yazmışlar utanmazlar..Nasıl bir insan bu kadar vicdansız olabilir.
Kardeşim inşaat mühendisi.Bir tane bile doğru düzgün iş teklifi gelmedi.Hepsi diplaöa kiralamak istiyorlar..Sen gelme ,sadece imza at diyorlar.Hepsini reddetti.
Alanı dışında başka bir iş yapıyor.İnsan hayatı kiralık bir diplomaymış maalesef..
Çok acı...Tedbirsizlik daha da acı..Gözgöre göre ölüme terk edilmek daha da acı...
Ve Naci Görür diyor ki; mühendislik gören bina yıkılmaz.Üç bin tane binadan bahsediyoruz..

Söylenecek çok şey var da tutuyorum kendimi. Yeni yapılan binalarda yapı denetim denilen sözde taşeron kurumun hakkıyla işini yapmaması mı dersin, afedersiniz kıç kadar deprem öncesi olan dairelerin fiyatının en aşağı 1300-1400 olması mı dersiniz… Herkes kafasına göre bu paraları istiyor da bu paralar o evin hakkı mı diye kimse sormuyor. Devlet bi türlü bi ayar getiremedi ev fiyatlarına. İnsanlar kentsel dönüşüm için para bulamıyor ki eski evinden çıksın. Çoook söylenecek şey var da neyse

Nice haberler gördük bizim milletimiz utanarak söylüyorum yüzde seksen doksan kısım 1 hafta sonra hiç bir şey olmamış gibi afet bölgesi dışında kalanlar canı yanmayanlar aynı hayatlarına devam edecekler. Bir şey söylesen "hayat devam ediyor" olacak cümleleri. Ders almak yok. Araştırmak yok. Evet yardımsever bir milletiz ama işini hakkı ile yapan adil insan sayımız çok çok az. Keşke yardımsever olduğumuz kadar bilinçli olmayı da basarabilseydik. 😢

Çok kötü çok vahim.. kaygı bozukluğu oluştu bende ya evladım eşim ailem biz de yaşarsak diye, deprem ülkesiyiz ve bu beton binalarda yaşıyoruz tedbirsiziz. Uyuyamıyorum, depremzedeler soğukta aç donuyorlar ve ben uykuya dalmakta çok zorlanıyorum uyumam lazım çocuğuma bakmak zorundayım ama elim kolum kalkmıyor tek hissettiğim çaresizlik haber izlemek beni bitiriyor😥 çok başım ağrıyor

Mesele sadece binalarn sağlamlığı değil. Bilir kişilerin açıkladığına göre evler sağlam olsa bile yıkılacak güçte bir deprem oldu çünkü fay hattı kırıldı. Turkiye konum olarak 3 metre yerinden oynamış dusuneblyormusnuz felâketi.. Farkndaysanz evler yere çöküyor yan yatmyor alttaki fay açıldığı için evler gömüldü. Bu denli bır afet dünyada ilk deniyor. Normal bir afet değil bu. Ve çok uzun sürdü 7.7 siddetyle 1.5 dakika sallandı heryer hemde iki kez normalde saniyeler sürer sadece. İlk defa bir ülkede 10 şehirde bukadar feci yıkım oldu. Bu gerçekten bizi aşan bir afet olduğuna inanyrm.. iki gündür kendime gelemedim uyku yok yemek dahi yyemyrm hersey haram sanki üstelik hamileyim.. Allah'ım orada olan yarım kalan muhtac kalan herkesin yardımcısı olsun.. çok zor kelimeler kifayetsiz..

Bu şekilde düşünmek bizi daha çok kahreder. Dün yabancı bir uzman bu depremle japonyadaki depremi karşılaştıramayız ordakiler genellikle okyanus içerisinde oluyor. Japonya’da karada gerçekleşen buna benzer bir depremde çok fazla yıkıma yol açmıştı daha öncesinde demişti. Bu gerçekten çok çok fazla büyük bir deprem. Elbistan’daki ikinci depremde 500 600 km ilerisindeyiz biz il olarak o kadar yüksek hissettik ki. Ayağa kalktım ve bi yerden tutunma ihtiyacı duydum. Ne kadar şiddetli olduğunu anlayabiliriz burdan. Tabi ki malesef malzemeden çalışan binalarda var ama bu kadar yıkım olması tamamen ona bağlı değil. Depremin şiddetinden kaynaklı😔

Allah yardımcıları olsun..

Böyle bir durumda bile Krizi fırsata çevirenler var, artık böyle haberleri izlemiyorum ve gördükçe çok üzülüyorum.

Akdeniz kyk daki öğrenciler yerleştirilen depremzedelere kullanmaları için eşyalarını, yiyeceklerini bırakmışlar. Ülkemizde güzel şeyler de oluyor, şimdi birlik olma zamanı. Herkes elinden geldiğince ufak da olsa birşeyler yapmaya çalışıyor.

bu binaları yapanların cezalandırılmasını istiyorum. nasıl izin veriliyor aklım almıyor. deprem öldürmüyor bina öldürüyor. yoksa japonya da 9 bilmem kaç şiddetinde deprem oluyor hiçbir bina yıkılmıyor. neden? çünkü müteahhitlerimiz aç gözlü buna izin verenler aç gözlü. Allah bildiği gibi yapsın hepsini. bi de müslümanız diye geçinirler.sözde hepsi!!!!
hala önlem alınmıyor. ders alınmıyor. 99 dan bu zamana kadar kaç zaman geçti. hala aynı hatta daha da beter. yine alınmayacak yine öyle binalar yapılmaya devam edilecek. yine bi depremde aynı felaketi yaşayacağız. akıllanmayız biz çünkü.

Tam da bunu düşünüyordum. Son zamanlarda bir acıyı yaşayıp hazmetmeden yenisinin geldiğini düşünmeye başladım. Acımızın küllenmesine izin vermeden yenileri, daha ağırları geliyor. Sahiden haykırmak, birşeyleri parçalamak istiyorum.

İnsanlar da o kadar umursamaz ki... Dün otobüste her yere kurtarma ekibi gitmemiş diyenleri yalancı çıkaran biriyle kavga ettim. Hiç öyle tartışmalara giren biri değilim ama adama bağırıp çağırdım. Oturduğun yerden ahkam kesmek ne kolay. 10 tane ilde peşpeşe iki koca depremin neden olduğu yıkımı bile kavrayamıyorlar.

Kendim de büyük bir deprem atlatmış biri olarak bir şehrin yerle bir olmasının ne demek olduğunu bilirim. Bu yaşananlarla eski anılar canlandı. Ruh gibiyim kaç gündür. Gece depremle uyanır mıyım koskusu, iyi ki deprem bölgesinde değilimin rahatlaması, hissettiğim rahatlama nedeniyle duyduğum suçluluk duygusu ve daha pek çok duyguyla birlikte karmakarışık olarak yatağa giriyorum. Bu kadar duyguyu aynı anda hissedebilmek ne garip.

Çok kötü cok korkunç. Elde değil bir yandan üzülüyoruz bir yandan korkuyoruz. İki küçük çocuğum var kaç gündür tek yaptığım şey onların karnını doyurmak için yemek yapmak. Ruh gibi hissediyorum kendimi. Eskiden hayat ucgeni vs saçma sapan bir ümidimiz vardı istanbulda. Şuan neye yarar ki bu diyorum . Sanki büyük deprem olsa biri gelip bizi kurtarabilecek mi 😥 hepsi hikayeymis iki çocuğumla o an ne yaparım. Ya çocuğum okulda olursa ne olacak 😥 ikinci kattan deprem anında koşmak daha mı mantıklı acaba diyorum en azından bir ihtimalimiz var sanki 😥 gece her uyandığımda tam uyuyacakken gözümün önüne hataydaki yardım çığlıkları geliyor. Bagiriyolar ama kimse gelmiyor 😔 Allah im bizi felaketlerin tekrarından korusun. Bu felaketi yaşayan göçük altindakilerin kurtulmasini nasip etsin. O kadar umutsuz haldeyiz ki.

Bu yeni binalarla ilgili benim de soyle bir soru isaretim var bilen varsa aydinlatsin beni litfen. Soyleki 99depreminde hep kalitesiz cinentodan bahsedildi. Cimento yerine kum yuzdesinin cok oldugundan. Sonra tum insaatlarda hazir beton kullanma zorunlulugu getirildi. Bunun bir standarti var. ve devlet boyle kurumlara yuksek cezalar kestigi icin standartlarin da korundugunu dusunuyorum. Cok iyi biliyorum insaat sorketlerinin faturalari kontrol ediliyor, insaat ne asamaya gelmis, kac kamyon cimento kullanilmis. Ayni sekilde demir. Hangi binada ne kadar demir kullanilacagi/ kullanildigi denetleniyor. Tum bu kontrollerle yeni binalarin nasil curuk olduklarini anlayamiyorum.

Özel sektörde çalıştım müfettiş denetlemeye gelmeden önce haber gelirdi sanki hersey yönetmeliğe uygun gibi gösterilerdi sözde Müslümanız hükumet maalesef gereken özeni denetlemelerde gösteremedi hükumet değişmek zorunda yoksa daha Cook ağlarız gevşedi çünkü hükumet saltanat elinde sanıyor bu degismeli!!!

Bina sorunları ülkemizde hep var bundan sonra da düzelir mi bilmiyorum ama Bi gerçek var ki bu deprem normal Bi deprem degildi japonyada olan depremler böyle merkez üssü şehir olan yerler olmuyor bu kadar yıkım olma sebebi bu ve deprem yüzeye çok yakın gerçekleştiği uzun sürdüğü için böyle hadi binalar çürük tamam ama yollar yarılmış nasıl yerinden oynamış görünce insan şok oluyor yani olay sadece binalar degil bu çok olağanüstü bir afet Benim asıl kızdığım kısım bu bekleniyormuş yer bilimciler uyarı yapmış ona ragmen bu kadar hazırlıksız plansız ilerlemeleri sistemsizlik depremden ölmeyenler soguktan açlıktan çaresizlikten öldüler çünkü yetişilemedi hepsine hala da yetişilemeyen çok var Allahım yardımcıları olsun benim yüreğim dayanmıyor artık gördükçe aglıyorum 2 çocugum var her yatırışımda aklıma oradaki bebekler geliyor yaşıyoruz evimizdeyiz ama içim, umudum öldü orada olanlarla beraber

X