Nasıl olur da anlatabiliriz

kuzen gelmiş 30 yaşına.kendi kararlarını verebilecek yaşta. sizdeki bu paniğe çok anlam veremedim.daha ortada bişey yok siz bunları evlendirdiniz.siz karşı çıktıkça daha tatlı gelir.yani yanlış yapıyorsunuz.tabiki fikirlerinizi söyleyebilirsiniz.ama son karar onun.siz sülalece şu vazgeçirme durumuna sanki baş koymuşsunuz.hiç gerek yok boşuna yıpratıyorsunuz kendinizi.başka düşündüğünüz birimi var yoksa kuzene!CADIARZU

evet düşündüğümüz başka biri var o olsun istiyoruz....yaşına aynı yaştalar ama bizimki daha kızı görmeden önyargıyla yaklaşıyo bu arada bu kız kuzenden de büyük çıktı yaş farkı da var aralarında....
Dün kimseyle konuşmamış ama bugün konuşmuş konuyla ilgili değil tabi...bizimkiler ütüne gitmemiş bakalım ne olacak arkadaşlar dua edin kendi vazgeçsin

ya bence o bayan taktik yapıyo kaçan kovalanır ... temiz aile kızı hemen öle ilgiye tapki vermesss...ama adam 29 yaşında eğitimli ve kariyerlii diyosunuz hangi devirde yaşıyoruz herkes kendi tercihlerini yaşar.hakkında hayırlısı neyse o olsun bence nacizane fikrim siz karışmayın kimle evleneceine yarın mutsuz olduğunda sizler sebep olduğunuza üzülürsünüz.aile ve yakınların yapabileceği şey sadece yanında olup kararlarını daha doğru vermesinde yardımcı olmak olabilir..hadi bakalım hayırlısı.:)

bence biraz yaşanmış olaylardan örnek alın. O kız gerçekten ii değilse ve kuzeninin hayatına girerse bir anda kabusa çevirebilir. Bence sonucunu düşünerek hareket etsin. Şuan herşey ii gidebilir ama iş ciddiye bininice herşey değişebilir... Eğer sonucun kötü olacağına gerçekten inanıyorsanız onu bile bile o yola itmeyin derim... Belki ayrıldığında bir süre üzülür ama doğru olanı oda bir süre sonra anlayacaktır...

Son düzenleme:
kuzeniniz buldugunuz kiza ön yargili davraniyor demişsiniz..ama sizde hiç tanimadiginiz bir kiz için ön yargili davrandiginizin farkinda degilsiniz..

tamam önyargili davranin..ayirmaya calişin..bu nihayetinde ailenizin verecegi bir karar..bizden onay alcak haliniz yok ya :) ama size nacizane bir tavsiyem olcak..benim kuzenimde cok sevdigi bir kizdan ayrilmişti..nişanlanmişlardi..birkaç sorun oldu ve ayrildilar..yengem tüm karşi cikmalarimiza ragmen 3-4 ay gecmeden kendi begendigi bir kizla evlendirdi kuzenimi..sonuc : boşandilar..

kuzeninizi sevdigi kizdan ayirsaniz bile lütfen baska bir kizin basini yakmayin..sonucunda kuzeniniz bu kizi sevmiş..unutmasi zaman alicaktir..lütfen bu zamanda onu rahat birakin..civi civiyi söker mantigiyla hareket etmeyin sakin..

İlk mesajınızda "kırmak değil niyetim" demişsiniz. Bunun farkında olduğumu belirtmek isterim. Sonuçta aile büyüklerinizin düşüncesi, siz de o düşüncelerle yetiştiğiniz için aynı düşünceyi savunuyorsunuzdur büyük ihtimalle.

Bu boşanmış gelin adayının sizlerin gözünde başka kusuru var mıdır bilemeyeceğim. ama hep boşanmış olabileceği/olduğu üzerinde durmuşsunuz. Yaş farkı sorunu bile sonradan ortaya çıkmış.

Çok yakın bir tarihte (kalpsiz diyebilirsiniz burada bana) boşanmış bayan olmanın çok büyük bir leke olduğunu, ya da nasıl diyeyim hayatta bir daha mutlu olamayacağını vb düşünceleri savunan bir aile (özellikle de anneyi anlayamıyordum) Allah tarafından öyle bir ders aldılar ki, herkesin ağzı açık kaldı. Ne mi oldu: kızları boşandı!

Fazla söze gerek yok sanırım, bu olay artık benim bu konuda herkese anlatabileceğim bir ibret hikayesi oldu.

29 yaşında bir insanın hayatına bu kadar müdahele edebiliyorsa aile bireyleri, kuzenler, o erkekle evlenecek olan bayana zaten acırım ben. Umarım dediğiniz gibi boşanmış bir bayansa o bayan, inşallah evlenmezler de 2. defa acılar yaşamaz.

İlk mesajınızda "kırmak değil niyetim" demişsiniz. Bunun farkında olduğumu belirtmek isterim. Sonuçta aile büyüklerinizin düşüncesi, siz de o düşüncelerle yetiştiğiniz için aynı düşünceyi savunuyorsunuzdur büyük ihtimalle.

Bu boşanmış gelin adayının sizlerin gözünde başka kusuru var mıdır bilemeyeceğim. ama hep boşanmış olabileceği/olduğu üzerinde durmuşsunuz. Yaş farkı sorunu bile sonradan ortaya çıkmış.

Çok yakın bir tarihte (kalpsiz diyebilirsiniz burada bana) boşanmış bayan olmanın çok büyük bir leke olduğunu, ya da nasıl diyeyim hayatta bir daha mutlu olamayacağını vb düşünceleri savunan bir aile (özellikle de anneyi anlayamıyordum) Allah tarafından öyle bir ders aldılar ki, herkesin ağzı açık kaldı. Ne mi oldu: kızları boşandı!

Fazla söze gerek yok sanırım, bu olay artık benim bu konuda herkese anlatabileceğim bir ibret hikayesi oldu.

29 yaşında bir insanın hayatına bu kadar müdahele edebiliyorsa aile bireyleri, kuzenler, o erkekle evlenecek olan bayana zaten acırım ben. Umarım dediğiniz gibi boşanmış bir bayansa o bayan, inşallah evlenmezler de 2. defa acılar yaşamaz.

aynen katılıyorum. bu konu ben boşanmış olmamama rağmen her okuyuşumda beni çok rahatsız ediyor..ağabeyimin bir kız arkadaşı vardı... boşanmıştı... ağabeyim de ozamanlar hiç evlenmemişdi.... çıktılar. ne annem ,ne ben , ne de çevremizden asla bir söz çıkmadı.. biz o kişinin insanlığına ,kişiliğine ,baktık çünkü... kısmet değilmiş, olmadı.... olsaydıda benim ve ailem ,için asla bir sorun teşkil etmeyecekti.....

bence siz karışmayın yaşayıp kendisi görsün küçük çocuk değil çünkü....ilerde bişey olur birleşirler falan arada kalırsınız siz kötü olursunuz..Bırakın görsün geçekleri

sözlerinizi yanlış anladığımı sanmayın ama teyzenizin evlenip ayrılmış bir kızı istememesi neyi değiştirir ki? eğer iki taraf birbirinden hoşlanıyorsa teyzeniz de buna mani olamaz ve olmamalı da...Kızcağız belki yanlış anlaşılırım istenmem diyerek de kendini geri çekmiş ya da çekimser davranıyor da olabilir.şimdilik sadece arkadaş olarak tanımak istiyor olabilir.ÖNYARGISIZ BİR TOPLUMA NE ZAMAN KAVUŞACAĞIMIZI ÇOK MERAK EDİYORUM VE EN BÜYÜK ÖZLEMİM DOĞRUSU...a.s.a.s.a.s.

sonuna kadar katılıyorum arkadaşım.Eşinden şiddet gördüğü için ayrılan bir arkadaşımız vardı.Bir toplulukta kızı nişandan ayrılan bir arkadaş kızına teselli amaçlı kızım ne ağlayıp duruyorsun yeter ki boşanma,nişan dediğin nedir ki? dedi.ve o eşinden ayrılan arkadaşın o kadar gücüne gitti ki ağlamaya başladı.Arkadaş sonra yaptığı hatayı düzeltmek için kızımı teselli amaçlı söyledim sen benim gözümde kızsın diyerek gönlünü almaya çalıştı ama baltayı taşa vurmuştu bir kere...Aradan 3 yıl geçti o arkadaş bekar bir erkekle evlendi ve çok mutlu...Arkadaşın kızı da evlendi ve 1 yıul geçti,şu günlerde eşinden boşanıyor...Keşke mutlu olsaydıu o arkadaş beddua bile etmedi sadece çok canı acıdı o sözlere...Ama demek ki büyük konuşmamak gerekiyormuş.Hz peygamber(s.a.v) hadis_ i şerifinde:'' Kınadığınızla imtihan edilmedikçe ölmezsiniz.''buyuruyor.:kahve::kahve::kahve:

siz 30 yaşındaki insana kafanıza gore,kendi doğrularınıza göre,kendi zevkinize göre bi bayan bularak ve bunu kabullenmesini isteyerek en büyük hatayı siz kendiniz yapıyosunuz.
zaten butun erkekler kotu ama nedense ogul,amca oglu,teyze oglu hep saf bir melek..ve sizin istemediğiniz tüm kızlar da şeytan ve onu parmağında oynatıyor.bunların hepsi birer bahane sizin derdiniz bu kişinin yanlş bir evlilik yapıp ayrılması sizin icinn onemli olan..asıl onyargının alasını burda siz yapıyosunuz.tanımadiginiz bi kadından burada resmen KOTU KADIN gibi bahsediyosunuz.
cunku damga belli cunku evlenip ayrilmiş ve yasi sizin sevgili teyze oglunuzdan buyuk.
yazınızda da kimse alınmasın diyosunuz ama bu lafta kalmıs.
bugun bi insanı dusunmeden acımasızca eleştiriyosunuz ama umarım kınadıgınız sey basınıza gelmez.gamyoncuiremsu

olumulu olumsuz bütün mesaj yazan arkadaşlarıma teşekkür ediyorum ve saygıyla karşılıyorum
önyargıyla bakıyoruz ama kıza kötülemedik sadece bizim alemize uygun değil böyle bir durumla ilk kez karşılaşıyor ailemiz ve şaşkınlıkla birlikte durumunu ileride ne olacağını kestirmeye çalışıyoruz ya evlenip daha kötü olurlarsa o zaman ne yapacağız...elde çocuk boşanmış bir genç erkek-bayan aynı şeyleri deneyip görülecek bir durum değil ki...
hımmm bakalım bir evlensinler o zaman anlarız mantığıyle gitmek daha mı iyi olur...
ya eski eşine geri dönmek isterse çünkü boşanalı çok olmamış ki

Unutmayalım ki Hz muhammed(s.av) efendimiz kendisinden 15 yaş büyük olan ve eşi vefat etmiş yani sizin bakış açınızla bakire olmayan dul bir kadınla evlenmişti...Eğer ayıp ya da günah olsaydı Allahımız o herşeye gücü yeten ,Rahman ve Rahim olan Rabbımız engel olurdu.Demek ki yüce dinimiz insan olması ve imanlı olmasına bakıyor.Sizler kimsiniz ki bir kadını dul,bakire ya da başka bir sınıfa sokabiliyorsunuz.İnsanın insana üstünlüğü takva iledir.Başka da üstünlüğü yoktur.Bakire olup ya da yaşı küçük olup cinsel ilişki dışında her şeyi yaşamış ya kızlık zarını diktirmiş biri daha mı üstün olurdu gözünüzde,öyle olsaydı ve saklasaydı nasıl anlayacaktınız acaba?çok hassas konulşar bunlar dahga dikkatli konuşalım ve kimsenin geleceğine müdahale etmeyin,bırakın mutlu ya da mutsuz olacak olan kuzeniniz.Siz engellediğiniz için mutsuz olsa vicdanınız rahat edecek mi;sevgiler.

Keşke Peygamber Efendimizin döneminde yaşasak da o zaman ki devirlerdeki yaşayan insanların dürüstlüğüne inandığımız gibi burda da inanabilseydik bu kadar aklımıza soru işareti gelmezdi bu devirde kimse kimseye güvenemezken biz araştırmdan sormadan evet mi diyelim arkadaşlar bakın ben anlatırken de aşağılama yapmadım kötü demedim bize uygun değil gene yazıyorum biz bu durumunu şaşkınlığını yaşıyoruz.bu nedenle yardım istedim ama siz Feminst yaklaşımlarla sorumu daha farklı boyutlara taşıyorsunuz bu devirde genç bir kız evlenirken aile ne kadar önemli olduğunu araştırıp ince elenip sık dokunduktan sonra kızın evlendirildiğini hepimiz biliyoruz biz şimdi tanımadığımız bilmediğimiz bir kızla nasıl olurda gözü kapalı evet olsun yuva kursunlar deriz diyelim oldu hangi tarafa kızı istemeye gideceğiz bir sürü sorun var daha arkadaşlar buraya yazamıyorum

29 yaşında bir erkeğe hatta aşık bi erkeğe ne kadar yol gösterirseniz gösterin işe yaramayacağını düşünüyorum.. sizin yerinizde olsaydım karışmazdım..teyzenizin istememesi niye sorun oluyorki kuzenininiz kızı getirdiği zaman teyzenizde fikri neyse söyler...bi şekilde olay çözümlenir zaten..

sen bosanmis olsaydin, istemeden, elinde olmadan belki mecbur kalarak ve sonra bekar bir erkegi sevseydin ama ailesi daha seni tanimadan istemeseydi ne hissederdin? boyle konularda buyuk konusmaktan odum kopar mesela, cunku Allah cok buyuk ve herkesin basina hersey gelebilir.

Hem o istediginiz kizla bu cocuk evlendi diyelim, onla gecinebilecegi ne malum? Sevebilecek mi bakalim...

O cocugun yerine ben olsam boyle mudehale edilmesine bile izin vermem

Böyle bir durumu Allah düşmanım başına bile vermesin kimsenin yuvası bozulmasın Amin
Ben demek istediklerimi anlatamadım galiba... sizinde başınıza vermesin... Bekleyip sabredeceğiz üstüne fazla gitmeden... Hakkımıza hayırlısı olur inşallah yorum yazan okuyan arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum

arkadaşların yorumlarına katılıyorum
siz karışmayın helede kuzen olarak size karışmak hiç mi hiç düşmez
29 yaşındaki adam neyin doğru neyin yanlış olduğunu bilir, bilmeli
küçük çocuk değilki onu koruyasınız yapacaği hataları önleyeseniz
yaşıcaksa yaşasın ve neyin doğru yanlış olduğuna o karar versin
sizin doğrularınız onun doğruları olmak zorunda değil
herkesin kendi hayatı sonuçta
belkide kız naz yapıyordur ve sonunda birlikte olacaklar?
daha önce evlenmiş ayrılmış bile olsa bu bitek onu ve zamanla kuzenini ilgilendirir
o kabul ederse başkasına söz hakkı düşmez

bu başlığı okuyunca erkek arkadaşıma ve ailesine, akrabalarına olan saygım arttı nedense!

imza:
boşanmış ve hiç evlenmemiş bir erkeği seven bir kadın

29 yaşında bir koskoca adam olmuş kendi kararlarını kendisi verebilir
isterseniz kuzeniniz olsun kendi hayatı sonuçta...

X