Aile Planlaması Nasıl korunuyorsunuz?

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.
RİA'NIN ETKİNLİĞİ NE KADARDIR?

RİA tüm doğum kontrol yöntemleri içinde etkinliği en yüksek olanlardan birisidir. Koruyuculuk araç takıldığı andan itibaren başlar. Kullanımın ilk yılı içinde 1.000 kadından sadece 6-8'i istenmeyen bir hamilelikle karşı karşıya kalır. Spiralin koruyuculuğu çıkarıldığı anda biter.>>RİA NASIL TAKILIR?

RİA takılması zor bir işlem değildir. Genelde çok fazla ağrı olmaz ve kolaylıkla tolere edilebilir.>>KONTROLLER

RİA takılmasını takiben ilk adet kanamanızdan sonra mutlaka ilk kontrolünüze gitmelisiniz. Bu kontrolde spiralinizin yerinde olup olmadığına ve herhangi bir enfeksiyon bulunup bulunmadığına bakılacaktır. Her şey yolundaysa yılda bir kez kontrole gitmeniz yeterlidir.:kahve:

kızlar bizim en büyük problemlerimizden biri bu oldu nerdeyse...

Emzirdiğim için ya spiral taktıracam,yada eşim korunacak.bildiğim kadarıyla başka
alternatifimiz yok.ben spiral taktıramam çok korkuyorum.beni son anda sezeryana aldılar.yani normal doğum sancısı çektim saatlerce(15 saat) ve alttan sayısını bile hatırlayamayacağım kadar acımasız ve sinirli doktorlar tarafından muayene edildim.o yüzden korkularım belki sizinkinden kat kat çok olabilir...

Eşim przrvtf kullandığında ilişki hem çok uzun sürüyor,hem de eşim için de benim içinde tatmin edici olmuyor...

Evlendiğimizde geri çekilme yöntemi kullanıyorduk.o zaman korkum yoktu hamile kalmaktan.ama şimdi çok tedbirli olmam lazım. O şekilde olmaz.

Lafı fazla uzattım arkadaşlar,aranızda spiral taktıran varmı?çok mu acıyor?yada herkes przrvtf mi kullanıyor?
ü

canim ben taktirdim çok da memnunum evet takilirken ufak bir ağrin oluyor ama sonrasi rahatlik...

kızlar 3 aylık iğneler varmışş.bi hemşire sölemişti bana.. hemde emzirme döneminde de kullanılabiliyomuşş.popodan yapılıyormuşş.aranızda bilen var mı?

kızlar 3 aylık iğneler varmışş.bi hemşire sölemişti bana.. Hemde emzirme döneminde de kullanılabiliyomuşş.popodan yapılıyormuşş.aranızda bilen var mı?
canim bende geçen sağlik ocağina gittim,ebeler bahsetti korunma yöntemlerinden.evet 3aylik iğneler kullanilabiliyormuş emzirme döneminde.ama adet düzenini çok bozuyormuş.tavsiye etmiyoruz dediler.bende cesaret edemedim.condom a devam...

kızlar spiraldan pek hoşlanmıyorum. eşimde prztfden hoşlanmıyor
aylık iğnelerde doktorum kesinlikle tavsiye etmiyor o yüzden tek çare geri çekilme yöntemii
riskli ama napalımm... başka çare yokk şu anda...

ya kızlar konunuzla yakından uzaktan bir ilgim yok ama dikkatimi çekti yine de:jeyyar: merak işte:jeyyar: evleninceye kadar fikir toplayyım dedim..
Ama iyi ki de bakmışm ya ayy allahım maşallah ne kadar şeker bebişleriniz var hepsi çok güzeller allah size bagışlasn onları hayırlı evlatlar olurlar inşallah.. :nazar::nazar:

kızlar spiraldan pek hoşlanmıyorum. eşimde prztfden hoşlanmıyor
aylık iğnelerde doktorum kesinlikle tavsiye etmiyor o yüzden tek çare geri çekilme yöntemii
riskli ama napalımm... başka çare yokk şu anda...

gelincikcim benim ark.ım hamile kaldı o şekilde bebeği 8 aylık kendi 2 aylık hamile.yani o comdomdan diyor ama daha önce hep geri çekme ile korunmuşlar en ufak bişi bile gitse hamile kalma ihtimali çok yüksek çünkü daha rahim yeni toparlıor kendini genede sen bilirsin tabi cnmm bende spiral istemiyorum ama bakıcaz artık duruma göre hamile kalmaktan çok korkuyorum allah korusunn:1shok:

Kızlar vallaha ben spiralle hamile kaldım.Sağlık ocağına taktırmıştım oda annemin ısrarı yüzüden doktorum şehir dışındaydı.O gün sağlık ocağının oradaydık hadi hadi ....taktırdım taktırdıktan 1 ay sonra kontrole gidemeden hamile kaldığımı öğrendim hemde kucağımda bebeğim vardı.
Allah bağışlasın şimdi 2 oğluşum var ama yine spiral taktırdım en sağlıklısı bence o doktorum taktı bu kez kontrole gittim geçen hafta 1 sene sonra gel dedi...ben taktıralı 3 ay oldu.
yinede korkuyorum elbette ......

cnm spiralle hamile kalındığında bebek sağlıklı olmuyor falan diolar aldırılması gerekiomuş die duydum ama yalan herhalde senin olmuş bak herşey allahtan tabi gerekli önlemlere rağmen kalınıyorsa yapacak bişi yok...

X