Nasihati hi sevemedim

dedoo şimdi gördüm cevabını..en güzel nasihat şekli seninde dediğin gibi arkadaşça,usulca olanıdır...

büyüklerimin nasihatlarının bazılarını dinlemedim ve iyiki öyle yapmışım diyorum,en iyisi yaşayarak anlamak,yaşamadan illaki aynı şeyler bendede olacakmı diyorum,belki ben farklı bir yolu secerek aynı hatayı yapmayacağım.

nasihat etmeyi öğrenemedim sevemedimde yanlışlar sırası gelince bir örnekle anlatılabilir.çocukken yüzyüze nasihat ederken büyükler birde kendilerinden geçip işaret parmağını gözünüze gözünüze sakın ha sende onun gibi yapma onun gibi olma...sadece kafa sallayıp hımmm derdik ne dediklerini anlamadan..ve tekrarlanırsa nasihatler öffff genemi başladı demezmiydik.
neden nasihat ederlerdi ki YAŞADIKLARIYLA,DURUŞLARIYLA,HAYATA TUTUNUŞLARIYLA öğretselerdi..
boş konuşmayı o yüzden sevmem.anlatmayıda.en iyisi yazmak galiba isteyen okur bir cümle hoşa giderde mutlu olurum.
hepimiz yaşayarak öğrenmiyormuyuz,Atalarımızın o güzel sözlerine hayran kaldık ta hangi birini tatbik edebildik şu zor şartlarda.iyisiyle kötüsüyle yaşadık,olgunlaştık.doğruyu,eğriyi bulmaları için SÖZLERİN UÇUP GİTTİĞİNİ DAVRANIŞLARIN KALICI OLDUĞUNU öğrendim.çocukların hayatın içinden DUYMAK İSTEDİKLERİ DEĞİL,GÖRMEK İSTEDİKLERİDİR.
bak şimdi nasihat gibimi oldu:1no2: hayır parmağımı gözünüze sokmadan yüzünüze bakmadan sadece yazılarımla paylaşmak istedim..övünmeden
iyiki varsınız sizi seviyorum siz anladınız:çiçek:

canım yeşilim ne demişler bir musibet bin nasihatten iyidir. aslında ne kadar nasihat edersen et birisine özelliklte biz gençlere ve çocuklara anlamıyorlar anlamıyoruz. illaki başımıza bişey gelcek illaki ondan kendimiz kötü bi sonuca ulaşcazki ancak öyle anlicaz. bende şimdi diyorumki ilerde çocuğm olsun çok şey nasihat etcem öyle elimi gözüne gözüne sokarak değil yaşadıklarımı ve sonuçlarını anlatarak anlasada anlamasada anlatcam ona. umarım beni dinlerde başına bir musibet gelmeden bulur doğru yolu...
umarım hepimiz nasihatlerden ders alırız. nasihati kim yaparsa yapsın.... :çok üzgünüm:

Bizde SENI COK SEVIYORUZ yesilim.bizlerede Annelerimizin bir cok nasihatlari oldu.aslinda o zamanlar kizsakta nasihat iyidir be yesilim.onlar cektikleri acilari,sikintilari bizlerede cektirmek istememelerinden o kadar caba .o zamanlar anlamiyorduk belki ama...simdi coluk cocuga karisinca anliyoruz neyin ne oldugunu.bende ayni seyi yapiyorum.kizim bak söyledir.oglum sunu yaparsan söyle olu diye...dinliyor gibi görünüyorlar ama galiba bizim gibi ders almadan ,aci cekmeden olmuyor bu isler.bir söz vardir yesilim sen bilirsin."BIR NUSUBET BIN NASIHATTA BEDELDIR".darbeler yemeden adam olamiyoruz malesef.sagol yesilim

Nasihati ben de hiç sevmedim Yeşilim. Kim sevmiştir ki zaten..
Öğüt vermek kolay, örnek olmak zordur... demiş (La Rochefaucauld)

Teşekkürler canım paylaştığın için.. a.s.

bende seni seviyorum yeşilim... keşke nasihatleride sevseydik zamanında...

Ya banane yaa..Nasihat edesim geldi,edicem işte..
YEŞİLİM LÜTFEN HEP YAZ,OKUMAYA BAYILIYORUM..HEP YAZ..

ahan da ettim bile..

nasihat degilde tecrubelerden faydalanmak guzel..yani karsidakine tecrubelerime dayanarak soyluyorum diye baslarsak sanirim daha guzel olur:)sana katliyorum yesilim . nasihattan cok yasam seklimiz cocuklarimizin aklinda kalici olacaktir ve onlari sekillendirecektir.

"nasihattan cok yasam seklimiz cocuklarimizin aklinda kalici olacaktir ve onlari sekillendirecektir." Evet Seyran sağol canım,yorumlarına

Ne Kavgam,haklısın canım ama usulen söylemek güzel başka türlü dinleyen yok
şimdilerde

yesilim, katiliyorum gercektende oyle..
ama usulunce soylendiginde bile bir cok kez yinede of cektigimi hatirliyorum..

sonra kendim o seyi yasayipta gorene kadar..
bide bakiyorumki megerse nasihatler dogruymus ama etki yapmamis..

yani bazi seyleri yasadiktan sonra anlayabiliyor insan..
bazen birileri derdini paylasiyor, dinliyoruz, icimiz aciyor belkide ama yinede o kisinin yasadiklarini anlamiyoruz bence,,

anlamak istedigimizi ve kendi tecrubelerimize gore hissettiklerimizi hissediyoruz..

bazi seyler yasanmadan bilinmiyor bence..
yani nasihatler hos olsada olmasada..

hayati yurumeyi yeni ogrenen kucuk bir cocuk gibi cozuyorum ben..

duse kalka.. duse kalka.. canim aciyarak yani..

biri ates sicak desede insan dokunmadan anlamiyor..
1 defa dokununca anliyorsun nekadar sicak oldugunu... yani o aciyi hissedince anliyorsun bence....

yuregine saglik, yine yazilarin birer harika..
opuyorum seni

Seninde yüreğine sağlık Nekavgam bitti,yorumlarını katıyorsun ve doğruları yazmışsın teşekkürler..

X