NAMAZIN EMREDİLME SEBEBİ

MMAATT

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
21 Ağustos 2014
160
133
Sizce namazın farz olma sebebi nedir? namaz kılmak size neler hissettiriyor?

Sizce namazın farz olma sebebi nedir? namaz kılmak size neler hissettiriyor?

Hayatta insan acı tatlı anlar yaşıyor... Kötü zamanlarımız da var.. Ama hangimiz bir gözümüzü kaç milyar dolara satarız.. Çok şükür tüm verdiği nimetlere, canım senin mesajlarına baktım maşallah mutlu bir evliliğin var, bu büyük bir nimet mesela... Peki bu karmaşada bu nimetler içinde yaşarken Allah a teşekkür ediyormuyuz, teşekkür etmesini biliyor muyuz yada...
Namaz kılarak bu hayat karmaşasından "Allahım dünyaya dalıp seni unutmadım sana geldim"diyoruz... Namaza durunca bizler Allah ile aramızdaki perdeler kalkıyor, secde Allaha en yakın olduğumuz andır... Tabi ki bu da bizlere gün içinde huzur veriyor, ben namazımı kılınca büyük bir sorumluluğumu yerine getirmiş olmamın ferahlığını yaşıyorum... Bir aya yakın koşarsan eğer, kılmadığın zamanlarda rahatsız olacaksın zaten canım, ruhun o huzuru isteyecek... Namazlarını insan bence yenileniyor... Enerji doluyorsun, şarj olup hayata kaldığın yerden devam ediyorsun...
Bizler ahirete gittiğimizde ilk sorgumuz namazı kıldım mı olacak... Namaz sorgumuzu veremezsek o sıkıntıyı düşünemiyorum bile.....
Bir de önemli bir şey duymuştum, dünyada bitkiler hayvanlar ibadet ediyor ve biz namaz kılarak o ibadetlerini Allah a iletmiş oluyoruz kanal gibi ... Doğru yada yanlışlığını tam olarak kaynağını hatırlamıyorum...
Biraz daha bilgi için link yazıyorum canım benim inşallah yararlı olmuştur... Namazı bırakma derim...
Hadis-i şerifte, (Bir kimse, namazını kasten, mazeretsiz kılmazsa, Allahü teâlâ onun diğer ibadetlerini faydasız kılar)buyuruldu. (İ.Gazali)

Dediğin doğru bir bilgi. Insan kainatın halifesi olarak yaratılmış, namazı ile yüm mahlukatın ibadetini Allah'a takdim ediyor. Zaten namazın manasında da bu var.

Ayrıca namaz ile insan meleklerden bile daha üst mertebeye çıkabiliyor. Çünkü onların yaptığı ibadetlerden bile daha üstün bir ibadet. Tüm ibadetlerin fihristesidir diyor Bediüzzaman :)

Ayrıca namaz ile insan meleklerden bile daha üst mertebeye çıkabiliyor. Çünkü onların yaptığı ibadetlerden bile daha üstün bir ibadet. Tüm ibadetlerin fihristesidir diyor Bediüzzaman :)

Muazzam bir durum gerçekten... Bizleri En şerefli canlı olarak yaratan Allah ımıza şükürler olsun ... Diğer canların yaptığı ibadetleri Allah a iletmeye sebep kılana. Bunu bizlere hissettirene, kalbimizi taş kesmeyene şükürler olsun

Namaz kilmak kadar guzel bisi yok
ben duzenli kilanlardan degilim ama
kildigim zaman icimi cok guzel bi his kapliyor yarindan itibaren insl duzene oturtucam namazimi ve bidaha birakmamaya calisicam namazi bana dahil herkese nasip etsin rabbim
ben utaniyorum su anda reglyim ama daha once bilerk isteyerek kapandigim halde namaz ve diger gerekenleri yapamamadan dolayi rabbim herkese ve bana hidayet nasip etsin

Amin canım inşallah düzene girer... Hepimize hidayet nasip etsin Rabbimiz.. Yolundan ayırmasın... Birbirimize destek olmalıyız teşvik etmeliyiz... Bir rekat namaz bile çok önemli... Dua edelim birbirimize inşallah herşey gönlüne göre olsun ve tüm ibadetlerinizi kabul etsin Güzel Allahım

Vücudumuzun su, hava gibi maddi gıdalara ihtiyacı olduğu gibi, ruhumuzun, kalbimizin ve tüm duygularımızında aynı oranda namaza ihtiyacı var. Hani müzik ruhun gıdasıdır derler ya, onu değiştirmek lazım aslında. Namaz ruhun gıdasıdır :)

Dünya karmaşasından sıkılan, yorulan ruhumuz, dünyanın herşeyi fanidir, yanlız O'na bakan yüzü bâkidir diyerek namaz ile nefes alıyor :)

Dünya karmaşasından sıkılan, yorulan ruhumuz, dünyanın herşeyi fanidir, yanlız O'na bakan yüzü bâkidir diyerek namaz ile nefes alıyor :)

Çok güzel...
Biz dünyanın peşinden koşarken dünya bizden kaçıyor... Ancak ahiretin peşinden koşarsak, dünya bizim peşimizden koşar...

Ahiretini düşünüp ona göre hareket eden, dünyada da ahirette de kazanır :)

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…