Namaz kılmak...

ozlemsss381

Üye
Kayıtlı Üye
25 Mart 2019
93
36
28
Arkadaslar merhaba. Icimde surekli namaz istegi var. Kiliyorumda. Ozellikle sabah namazı icin kiliyorum herkes sabah zorlanir ama ben sabah namazlarını hiç aksatmam. Fakat sorunum şu 6 7 ay kadar araliksiz kiliyorum sonra ne oluyorsa birakmis oluyorum. Ben namazinda dili dualı bir bayan olmak istiyorum. Simdilerde yine baslamayi dusunuyorum namaz elbisesi getirttim sevkleniyim diye ama birakmaktam korkuyorum yine. Bu imanimi ilerletip namazi birakmadan kilmak icin nasil bir yol izlemeliyim. Lutfen fikirlerinize ihtiyacim var.

Bende bir kez denedim 1 ay kıldım sonra hayatın akışından devam edemedim. Bütün hayatını en azından benim hayatımı ona göre tamamen değiştirmem gerekiyordu çok zorlandım. Bende düşünüyorum tekrar kılmayı ama korkuyorum tekrar bırakırsam diye , umarım hayırlısı olur hakkımızda 🙏🏻

Bende bir kez denedim 1 ay kıldım sonra hayatın akışından devam edemedim. Bütün hayatını en azından benim hayatımı ona göre tamamen değiştirmem gerekiyordu çok zorlandım. Bende düşünüyorum tekrar kılmayı ama korkuyorum tekrar bırakırsam diye , umarım hayırlısı olur hakkımızda 🙏🏻
İşte bu yuzden utanıyorum. Disarı cikmam gerekse yemekti misafirlikti makyajlı gittigimden ya simdi abdest alamam diyip erteliyorum. Isim ciksa disari gitsem kaza etmek yerine hep bir erteleyis geliyor. İçim çok huzursuz. Bu sebeplerden namazi kendime erteletmekten

Arkadaslar merhaba. Icimde surekli namaz istegi var. Kiliyorumda. Ozellikle sabah namazı icin kiliyorum herkes sabah zorlanir ama ben sabah namazlarını hiç aksatmam. Fakat sorunum şu 6 7 ay kadar araliksiz kiliyorum sonra ne oluyorsa birakmis oluyorum. Ben namazinda dili dualı bir bayan olmak istiyorum. Simdilerde yine baslamayi dusunuyorum namaz elbisesi getirttim sevkleniyim diye ama birakmaktam korkuyorum yine. Bu imanimi ilerletip namazi birakmadan kilmak icin nasil bir yol izlemeliyim. Lutfen fikirlerinize ihtiyacim var.
Ben de sürdüremiyorum dediğin gibi birkaç ay düzenli güzel sonra bakıyorum boşlamışım.
Bazen bir vakit kaçırmak ruhumu daraltırken bir zaman geliyor ki bakıyorum gün boyunca hiçbir namazımı kılmamışım.
27 yaşıma geldim hala oturtamamış olmama kızıyorum.

Ben bir yılı aşkın aralıksız kıldım sonra bıraktım,kıldım bıraktım.
Ya yine bırakırsam kadar kötü bir savunma olamaz. Çünkü öbür türlü zaten kılmıyoruz.

Sen başla ve namazı kendine olay edin.
Mesela küçük çocuklara namaz eğlenceli gelsin bu yaşta alışsın ki ilerde sıkıntı olmasın diye hep oyunla namaz verilir.
Mesela bir takvim oluştururlar ve 1 haftayı tamamlayınca ödül gibi.
Sen büyüksün 1 hafta sana kısa bu yüzden 1 yanda 3 aylık bir program hazırla kendine ve sonuna almak istediğin bir şeyi koy.
Zamanla bu oyundan sıkılınca başka bir şey seç.
Bu arada namazı sürekli bırakmanızı sebebi gün içinde tek yaptığınız dini aktivite namaz olduğu için olabilir.
Her hafta yeni bir süre ezberlemek için cabalayin.
Mesela 1. hafta sürenin kendisini 2. Hafta mealini falan gibi....
Ya da internetten videolar ile bazı kısa kısa dini şeyler izleyebilirisniz. Kısa olursa hem sikilmazsiniz hemde namaz dışında 1 şey daha eklemiş olursunuz.
Her şey zamanla oturur.. 2 günde hiç bir şey hal olmaz. Uzun bir süreçte ve her şeyin yavaş yavaş oturacağını unutmayın.

Kendime diyorum yemek yemekten uyumaktan çalışmaktan hatta evde temizlik yapmaktan vazgeçiyor musun çocuğuna yemek yedirmekten hayır. Evet bunlarında insana sevabı var ama bunlar hep dünyalık rutinler . Ahiret icin namazını da zorunlu kil tıpkı yukarda saydıklarım gibi diyorum. Ve bunun zorunlu olduğunu bil ama diğerleri gibi gayet normallestirerek yap diyorum kendime . Birde dua ediyorum namazı kılıp kılmayacağım konusunda beni nefsimle bırakma Allah im sen bana her daim istek ver her daim sen yardim et kılayım 5 vakit düzenli diyorum . O kadar çok düzenli kılan hiç kaçırmayan hatta kucuk yasta baslayan insanlar var ki böyle de olmak zorundayız ölüm var yani mahşer var hesap var cennet var cehennem var hepsine inanıyoruz ama yokmuş gibi davranıyoruz.

Peygamber efendimiz (s.a.v) in hayatını oku, diğer peygamberlerin sahabilerin hayatlarını oku canım onca sıkıntıya rağmen inançlarına nasıl bağlı olduğunu görünce insan bu kadar rahatlıkta bir namaz neden bu kadar zor geliyor diye düşünüyor. Aynı sıkıntıyı ben de yaşıyorum biraz daha İslami ilimlere zaman ayırıyorum youtubedan sevdiğin dinlemekten keyif aldığın bir hoca varsa onu dinle biraz ve en önemlisi muhakkak her gün tek bir sayfa bile olsa meali ve Arapçası ile Kuran oku

Namaz olayı cidden ayrı bir şey..Ben çocukluğumdan beri hiç aksatmadan kıldım hiç bırakmadım yıllarca ama sonra bi bıraktım devamı da geldi..ilk başta o vicdanımızın sesini dinleyip tek tük de olsa devam etmek gerekiyor. Çünkü öbür türlü kanıksıyor ve namaz kılmadığımız için o rahatsızlık hissi de ortadan kalkıyor. Oyüzden kaç vakit kılınabiliyorsa kesinlikle kesinlikle kılmak lazım. Dışarıda namaz cidden kadınlara sıkıntı. Bir de benim mazeretim var her vakit abdest almak zorundayım. Makyajlıyım sürekli, çalışıyorum vs vs. Öyle zor oluyor ki. Ama üşenmemeye çalışıp makyajımı silip abdestten sonra yeniden yapıyorum mesela :/ böyle böyle alışkanlık haline gelecek..misyon gibi görev gibi düşünüyorum sevabını da alırız inşallah

Mümkün mertebe gün içerisinde namazlarımızı vaktinde kılmaya çalışmak, kılamadığımız olduğunda da akşam o günün namazlarını kaza etmemiz lazım, ben ancak böyle düşüne düşüne oturtabildim. Haftaiçi çalışıyorum ve ne kadarına yetişebilirsem yapmalıyım pes etmemeliyim diye düşünüyorum. Hepimiz için inşallah üzerimize farz olan namaz ibadetimizi hakkıyla yapabilmek nasip olsun

X