Namaz kılmak

Kılmak için de olsa kılmaya devam edin. Bu zaten görevimiz. Siz yapmaya devam edin. Rabbim içinize o duyguyu ve huzuru verecektir. Siz çabalamaya d3vam edin ve dua edin. Huzuru bulamıyorum diyip kılmamak, hiç çaba göstermemek anlamsız olur zaten.
bu yorum sonsuz haklı . kilmakicin olsa bile devam etmek gerekiyor . Hep dua edin Allah'ın içime namaz isteği ver diye

Oluyo bazen öyle şeyler. Hata ediyoruz sonuçta ve etraf haram olan şeylerle dolu. Bu tarz şeylerin içinde daha çok oldukça o yüzden de zevk alamaz hale geliniliyor bazen.. hayatınızı bir yoklayın mutlaka vardır böyle şeyler, onları azaltmaya çalışın. İbadet daha lezzetli gelir ALLAH ın izniyle. Kaldı ki kılmak için de olsa kılın. Siz süreklileşyirdikçe vesvese daha da azalır. Ara sıra Kur’an dinlerseniz(etkilendiğiniz bir sesten) yine daha gönülden severek kılarsınız ALLAH ın izniyle . ALLAH daim kılsın, yardımcınız olsun❤️

Öyle demeyin namazın bir insanda asla alışkanlık yapabileceğine inanmıyorum çünkü Allah size nasip etmeseydi emin olun çoktan bırakıp gitmiştiniz. Evet namazı severek, koşarak kılmak çok harika olabilir ama asıl önemli olan zorda olsa kılmaya çalışmak ve bırakmamak. Zevk alan zaten mutlu oldugu için namaza çok istekli olup kılıyor olabilir ama gayretle ve zor gelse de Allah rızası için kılmak bana daha sevap gibi geliyor. Ve emin olun Allah istemese/nasip etmese agzını dan bir kere dahi Allah kelamı çıkarmak istemezsiniz. Bence kurallara riayet ederek kılıyorsanız gerisini Allaha bırakın ve siz devam edin, gün gelir büyük istekle kılacagınız zamanlar da gelecektir. Önemli olan zevk almak degil istikrarı saglamaktır. Zevk alarak kılan gün gelip zevki sönünce namazı bırakabilir ama istikrar her daim sizi destekler.

İnsan ilk namaza başlayınca bi heyecan bi istek huşu içinde oluyor bunları içimize ALLAH cc koyuyormuş bi süre sonra bu duyguları yavaş yavaş alıyormuş kulun kendi isteğiyle huşu içinde kılması için...yani namazı hemen bırakmamak biraz nefsimizi zorlamamız gerek... birde şunu dinlemişti eğer gece namazlarınızın yoksa hiç bir namazdan tat alamazsınız demişti... rabbim yinede kolundan tüm namazları kabul etsin inşallah 🤲🏻

Namazdaki tesbihleri dualari düşünün..
ALLAHIN seni cağirdiginda acizligini bilerek boynunu her vakit nasil büktügünü düsün..
Rabbinin buyruģuna cevap verebilme hikmetini düşün.. (gunahkar halimizle)
O'nun kullarini yanina cagirdigini O'nla konuşmak istedigini düşün..
Seni Yaradanin büyükluğunde nasil küçük bir varlik olduğunu düşün..
Namaz da ki hikmetler ecirler okadar fazla ki..
Her namaza durdugunda son namazin gibi kıldıgıni varsay.. kimbilir.
Ellerini namaza kldirdiginda dunyayi arkaya ittiğini sadece sen ve Rabbin olduğnu düşün..
Kalbine mumkun olduğunca ahireti koyarak..
Namazin sana hayatta nasl kolayliklar verdigini nasil kalbini selim ettigini dusün.
Ne olursa olsun seni huzuruna cağirdigini yeterki gel dedigini düşün. Umarim kamil bir sekilde kilariz birgun namazimizi.. ama vesveseleri kulak ardi et.
Namaz kilmakta nasip işidir bir adim at duayla O sana gelicektir..

Konu hepimizin konusu.. Mümine farz Allahin kullarin takdirine birakmadigi.. Muslumanin diger kullarla(gayrimuslim vs) arasindaki farki açan bir ibadet..
Dığru söylüyorsun canım. Ama bende devam ettirebilme de sıkıntı var işte. Öylr cahilim ki. Her halta vaktim var. Fıttır fıttır gezmelere vaktim var. Namaza gelince halim yok vaktim yok. Çok pişman olacağımı biliyorum ama bi türlü kendime çeki düzen veremiyorum 😒

Dığru söylüyorsun canım. Ama bende devam ettirebilme de sıkıntı var işte. Öylr cahilim ki. Her halta vaktim var. Fıttır fıttır gezmelere vaktim var. Namaza gelince halim yok vaktim yok. Çok pişman olacağımı biliyorum ama bi türlü kendime çeki düzen veremiyorum 😒
Insan gezerken bile namazini kilinca kuşlar gezdiriyor sanki.. gezerken vs herşey basimiza gelebilir keyif bazen eziyete dönüşebilir dimi? Ama namazini kilarsan melekler yaninda gezersin.. ki zaten yanliz degilsin.. yazip kaydediyorlar.. hastanin inlemesi bile deftere yaziliyor..

Insan gezerken bile namazini kilinca kuşlar gezdiriyor sanki.. gezerken vs herşey basimiza gelebilir keyif bazen eziyete dönüşebilir dimi? Ama namazini kilarsan melekler yaninda gezersin.. ki zaten yanliz degilsin.. yazip kaydediyorlar.. hastanin inlemesi bile deftere yaziliyor..
[/QUOTEEVET canım
evet canım. En kötüsüde bu işte. Ben bunları biliyorum. Namaz kılıncaki huzuru da biliyorum. Namazdan sonra sanki başına bişey gelmeyecekmiş hissini, o güveni o teslimiyeti biliyorum. Ama işime gelmiyor 😒😒

X