Müstakil ev mi daire mi?

Bu ülkenin yarısı depremde yerle bir oldu siz hâlâ apartmanda mı oturmak istiyorsunuz üstelik arsanız varken!
Yatın kalkın babanıza dua edin, tuğladan olmazsa prefabrikten olsun iki göze yapıp oturun ve en güzeli hayatınızı garantiye alın.
Tüm Hatay yerle bir olduğunda, insanlar apartman bloklarının altında bağıra bağıra can verdiğinde babamın köydeki 30 yıllık evi sapa sağlam duruyor, kimsenin burnu kanamadı. Bir kez daha düşünün apartman mı müstakil mı?
Zaten gönlüm hiç apartmandan yana değil ama eşiminde yapacak maddi gücü hiç yok...
O kadar kafama takıyorum ve üzülüyorum ki.

Şimdi kızlar öncellikle detayları iyi okuyup fikir sunmanızı istiyorum.Çok kararsız kaldım,benim yerimde olsanız ne yapardınız?

Çok küçük bir ilçede yaşıyorum köy gibi bir yer, çalışmıyorum eşim ise memur...
Bana babamdan bir tane arsa kaldı.Müstakil ev yapmak istersek eğer bu arsanın yarısını satıp diğer yarısına kaba inşaatı bitirecek kadar ev yapabiliyormuşuz.
Devamını tamamlamak için ise 1.200.000 1.300.000 TL gibi para gerekli ama birikimimiz yok.

Veya arsanın tamamını satıp 2 milyona daire alabiliyoruz ama içinde (mutfak dolabı banyo dolabı kombi vb.gibi şeyler yok)

O kadar yüksek bir meblağda kredi çekiliyor mu bankalar veriyor mu? Bilmiyorum....
Kredi çekip borca girip müstakil ev yapmak mantıklı mı? Çocuklarım var,dairede oturmak istemiyorum genel haliyle 😐
arsan varsa hic daire falan bulastirma. Celik Prefabrik var bahceli ev yapin orda yasayin daha iyi. Altinizda araba olsun bari

Zaten gönlüm hiç apartmandan yana değil ama eşiminde yapacak maddi gücü hiç yok...
O kadar kafama takıyorum ve üzülüyorum ki.
Benim arsam da yok, ev almaya dair ümidim dahi yok bu ülkenin ekonomisi ile. Ama hâlâ diyorum ki köyde yaşayacağım ilerde, apartmanda yaşamam.
Her yıl bir yerini, bir tarafını yaptırırsanız. Büyük olmasın da 3 oda olsun. Damı yoksa da çatısı olsun...
Küçük küçük zamanla her şey yapılır. Sıkmayın canınızı. Arsanizdan vazgeçmeyin. Çocuğunuz varsa bırakın ilerde o değerlendirsin, satmayın

Şimdi kızlar öncellikle detayları iyi okuyup fikir sunmanızı istiyorum.Çok kararsız kaldım,benim yerimde olsanız ne yapardınız?

Çok küçük bir ilçede yaşıyorum köy gibi bir yer, çalışmıyorum eşim ise memur...
Bana babamdan bir tane arsa kaldı.Müstakil ev yapmak istersek eğer bu arsanın yarısını satıp diğer yarısına kaba inşaatı bitirecek kadar ev yapabiliyormuşuz.
Devamını tamamlamak için ise 1.200.000 1.300.000 TL gibi para gerekli ama birikimimiz yok.

Veya arsanın tamamını satıp 2 milyona daire alabiliyoruz ama içinde (mutfak dolabı banyo dolabı kombi vb.gibi şeyler yok)

O kadar yüksek bir meblağda kredi çekiliyor mu bankalar veriyor mu? Bilmiyorum....
Kredi çekip borca girip müstakil ev yapmak mantıklı mı? Çocuklarım var,dairede oturmak istemiyorum genel haliyle 😐

Tabiki de müstakil ev

Çelik konstrüksiyon çok mantıklı, betonarme ile hiç uğraşmazdım arsam olsa. Hem de yarı fiyatına mal oluyor diye biliyorum.

Deprem bazında bakanlar olmus
O açıdan bakarsak mustakıl evde oturun
Ama prefabrık olsun

Bu devirde toprak, evden çok daha kıymetli satmayın. Ben olsam yarısını satmam, işe girip birikim için eşinize destek olun, yavaş yavaş malzemeleri alırsınız.

Bir erkek akrabamız bekarlığında çalışıp kazandığı bütün parayla tuğla,çimento almış (manifest gibi manifest😂) sonra evlenince arsa almış, tuğla ve malzemelerini ustalara verip ev yaptırmış şuan evinin olduğu yer müthiş değerli. Tabii 80’ler de böyleymiş şimdi tuğla stoğu yapamazsınız ama biriktirirsiniz paranızı, banka istediğiniz krediyi vermez maalesef

Arsanın konumu, imara açık mı vs bunlar da önemli. Her arsaya ev yapılamıyor. Eğer bu açılardan sorun yoksa 1+1 müstakil evle başlayın. Çok hızlı yapılır. İçinde otururken de eklemeler yaparsınız. Bir tanıdığım öyle yaptı. 1 göz odaları varken şimdi kocaman evleri oldu

bu dediklerin tek maaşla yapılmaz bu ülkede.
müstakil mi apartman mı sorusuna daima müstakil derim o ayrı konu .
ki ben apartmandan ev alınacağına hiç alınmaması taraftarıyım artık
hem yaşam tarzı olarak iğrenç, herkes iç içe. hem tehlikeli.

Benim hayalim müstakil ev böyle bir imkanım olsa tereddüt etmeden müstakil ev için şartlarımı zorlardım.

Subat ayında 100m2 prefabrik 1.050.00 tlye yaptırmış komşumuz. Çok güzel şık olmuştu çok beğenmiştim. Arsa varmış bu büyük bir avantaj ,birkaç yıl birikim yapın veya dediğiniz gibi arsanin bir bölümü satin,prefabrik yaptırın bence.

Valla yatırım hususu değilde müstakil gibisi yok. Biz, haftasonu için müstakil bahçeli ev kiraladık. Şu an oradayız ve önce ben evin işini yapıyorum, eşim ve çocuklar bahçede. Eşim, yeni dikeceğimiz meyve fidanların yerini hazırlıyor. Ben de öğleden sonra domates, biberimi toplayıp kükürt atacağım bahçeye. Organik mini tarım yapıyoruz.

Apartmanda ev işini yap ve otur. Sağlıksız bir yaşam bir de boş kaldıysan bazen gerekli gereksiz düşünüyorsun. Ama müstakilde beden sürekli çalışıyor ve ürettiğin için al çayını veya kahveni otur karşısında iç. Mükemmel haz veriyor ve depresyona vakit yok. Gün boyu aktifsin. Otuydu, çöpüydü derken boş kalman imkansız.

Müstakil ev çok daha zor eğer bahçeli ise. Ama beden hamlamıyor, işleyen demir ışıldar misali daha sağlıklısınız.

Siz, avm, misafirlik, cafe vb. Gibi şeyleri seven birisiyseniz, müstakil ev zor gelir. Hiç mi yapamazsınız? Yaparsınız ama sizi bekleyen sebze, meyve vb. Şeylerin bakımından sonra yani daha az vakitle olur.

Bunlarıda düşünün derim.

Ailemin evi müstakil, nimet gerçekten. Bahçesinde meyve ağaçları var, annem domates salatalık vs de ekiyor. En güzel yanı kimse ile muhatap olmak zorunda değilsin. Babam oğluma salıncak falan yaptırdı, parka bile gitmeye gerek kalmıyor çoğu zaman. Pandemi döneminde de inanılmaz rahat ettik. Deprem vs riskini söylemiyorum bile.

Şehir değiştirdik,müstakil eve çıktık. Muhteşem birsey. 10 yıldan fazladır apartmanda ömrümüz gitmiş bunu anladım. Ha herkes hoslanmayabilir,bahçe bakımı evin bakımı,komşuluk ilişkileri ister istemez oluyor ama ben bunları seviyorum. Bahçeye mini bir bölüme biber domates patlıcan ektik,zeytinimiz bile var:)
Konu sahibi arsayı tümüyle satıp apartman dairesi almanızı kesinlikle önermem.

Müstakil ev
Ama durumlar düzelene kadar birikim yapabilir, evi daha sonra yaptırabilirsiniz
Apartmanda sıkışmaktan çok daha iyidir çocuklar için de bence

Subat ayında 100m2 prefabrik 1.050.00 tlye yaptırmış komşumuz. Çok güzel şık olmuştu çok beğenmiştim. Arsa varmış bu büyük bir avantaj ,birkaç yıl birikim yapın veya dediğiniz gibi arsanin bir bölümü satin,prefabrik yaptırın bence.
Prefabrik hem soğuk oluyor hem de zamanla çürüme yapıyor diye duydum ne kadar doğru bilmiyorum

Valla yatırım hususu değilde müstakil gibisi yok. Biz, haftasonu için müstakil bahçeli ev kiraladık. Şu an oradayız ve önce ben evin işini yapıyorum, eşim ve çocuklar bahçede. Eşim, yeni dikeceğimiz meyve fidanların yerini hazırlıyor. Ben de öğleden sonra domates, biberimi toplayıp kükürt atacağım bahçeye. Organik mini tarım yapıyoruz.

Apartmanda ev işini yap ve otur. Sağlıksız bir yaşam bir de boş kaldıysan bazen gerekli gereksiz düşünüyorsun. Ama müstakilde beden sürekli çalışıyor ve ürettiğin için al çayını veya kahveni otur karşısında iç. Mükemmel haz veriyor ve depresyona vakit yok. Gün boyu aktifsin. Otuydu, çöpüydü derken boş kalman imkansız.

Müstakil ev çok daha zor eğer bahçeli ise. Ama beden hamlamıyor, işleyen demir ışıldar misali daha sağlıklısınız.

Siz, avm, misafirlik, cafe vb. Gibi şeyleri seven birisiyseniz, müstakil ev zor gelir. Hiç mi yapamazsınız? Yaparsınız ama sizi bekleyen sebze, meyve vb. Şeylerin bakımından sonra yani daha az vakitle olur.

Bunlarıda düşünün derim.
Cafe AVM filan yok zaten köy gibi bir yerdeyiz bende çok istiyorum müstakil ev ama şartlar beni düşündürüyor...
Bazı kişiler çalışmamı tavsiye etmiş ama iş imkanı yok burda ayrıca küçük çocuklarım var ve bakacak kimse yok 😐

Müstakil bahçeli ev güzeldir de düşüncem şu :
Arsa küçük köy gibi bir yerde diyorsunuz ,çocuk varsa nasıl okula gidecek ,eğitim imkanları varmı ,
Sosyal aktivitelere katılacak yerler ,kurslar ister müzik ister spor .
Bence çocuk varsa ilk başta bunlar düşünmeli.
Eğitim ve gelişim yerleri çok önemli sonra sağlik .

Ailemin köyde evleri var bahçeli bir dönüm severim tam eski taş evleri gelin görün ki iki uç hafta sonra bunaliyorsunuz .
Ne bir çarşı ne bir merkez ne bir market .
Annem babamda gidemiyor artık ,sağlik sorunları var

X