Müstakil ev mi daire mi?

bozkurttt

Yeni Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
14 Şubat 2024
49
23
34
Şimdi kızlar öncellikle detayları iyi okuyup fikir sunmanızı istiyorum.Çok kararsız kaldım,benim yerimde olsanız ne yapardınız?

Çok küçük bir ilçede yaşıyorum köy gibi bir yer, çalışmıyorum eşim ise memur...
Bana babamdan bir tane arsa kaldı.Müstakil ev yapmak istersek eğer bu arsanın yarısını satıp diğer yarısına kaba inşaatı bitirecek kadar ev yapabiliyormuşuz.
Devamını tamamlamak için ise 1.200.000 1.300.000 TL gibi para gerekli ama birikimimiz yok.

Veya arsanın tamamını satıp 2 milyona daire alabiliyoruz ama içinde (mutfak dolabı banyo dolabı kombi vb.gibi şeyler yok)

O kadar yüksek bir meblağda kredi çekiliyor mu bankalar veriyor mu? Bilmiyorum....
Kredi çekip borca girip müstakil ev yapmak mantıklı mı? Çocuklarım var,dairede oturmak istemiyorum genel haliyle 😐

Şimdi kızlar öncellikle detayları iyi okuyup fikir sunmanızı istiyorum.Çok kararsız kaldım,benim yerimde olsanız ne yapardınız?

Bana babamdan bir tane arsa kaldı.Müstakil ev yapmak istersek eğer bu arsanın yarısını satıp diğer yarısına kaba inşaatı bitirecek kadar ev yapabiliyormuşuz.
Devamını tamamlamak için ise 1.200.000 1.300.000 TL gibi para gerekli ama birikimimiz yok.

Veya arsanın tamamını satıp 2 milyona daire alabiliyoruz ama içinde (mutfak dolabı banyo dolabı kombi vb.gibi şeyler yok)

O kadar yüksek bir meblağda kredi çekiliyor mu bankalar veriyor mu? Bilmiyorum....
Kredi çekip borca girip müstakil ev yapmak mantıklı mı? Çocuklarım var,dairede oturmak istemiyorum genel haliyle 😐
Bu devirde arsan varsa hiiiiç daireye bulaşma. Ağır ağır yap bahçeli evini mis gibi kafan rahat otur

Arsanın yarısının satılma kısmını anlamadım ama o ne alaka tarla falan mı

Bu devirde arsan varsa hiiiiç daireye bulaşma. Ağır ağır yap bahçeli evini mis gibi kafan rahat otur

Arsanın yarısının satılma kısmını anlamadım ama o ne alaka tarla falan mı
Arsayı iki parçaya bölüp bir parçasını satabiliyoruz.Bir parçası bize 1.200.000 tl getirebilirmiş.

Arsanin yarısını nasil satiyorsunuz, hisseli tapu mu?

Hisseli degilse ve arsa imarliysa (ev yapabildiginize gore imar var) o imarin yeniden duzenlenmesi gerekebilir, bunlari sorusturdunuz mu?

Benim oyum her zaman mustakilden yanadir ama tadilat icin 1.5 milyon tarzi (ihtiyac kredisi) cekemezsiniz, cekebilirsenizde 24 ay olur vadesi, o da cok yuksek aylik odemeye denk geliyor. Para biriktiremez misiniz?

Arsayı iki parçaya bölüp bir parçasını satabiliyoruz
Valla satma canım millet arsa alma derdinde :KK70: bölme genişce mis gibi ek dik içine de evini koy salıncağını koy barbekünü yap küçük çpcuk varsa yap küçük bir oyun parkı. Hatta ilerde para buldukça bir de havuz falan derken mis gibi ev olur. İlerde torun torba gelir mis gibi oturursunuz. Belki evi genişletirsin ilerde vs

Biz iki sene önce eski bir daire aldık, içini tamamen yeniledik ( parke, mutfak dolabı , banyo dolabı, kapılar) o zaman için 350 bin lira harcamıştık. Bir kapı 2,500 e mal olmuştu, şimdi aynı kapı 8-9 bin olmuş (marangoz arkadaşımız).

Yani zaten dairenin içini de yine siz yaptıracaksanız, bari kendi müstakil evininizn içini yaptırın. Mesela üç katlı bir ev yaparsınız sadece kendi oturacağınız dairenin içini yaptırırsınız, çocuklarınız da ilerde isterse üst katlarını yaptırır kendi daireleri de olmuş olur.

Biz iki sene önce eski bir daire aldık, içini tamamen yeniledik ( parke, mutfak dolabı , banyo dolabı, kapılar) o zaman için 350 bin lira harcamıştık. Bir kapı 2,500 e mal olmuştu, şimdi aynı kapı 8-9 bin olmuş (marangoz arkadaşımız).

Yani zaten dairenin içini de yine siz yaptıracaksanız, bari kendi müstakil evininizn içini yaptırın. Mesela üç katlı bir ev yaparsınız sadece kendi oturacağınız dairenin içini yaptırırsınız, çocuklarınız da ilerde isterse üst katlarını yaptırır kendi daireleri de olmuş olur.
ahahah aile apartmanı devri kapanmadı mı ya? Alfa kuşağını da mı aile apartmanında oturtacaz 😂😂😂

Banyo dolabı, mutfak dolabı vs olmayan eve de masraf yapmanız gerekmeyecek mi? Nerden baksan 300-400 bin gider.
Şu an kiradasınız sanırım. Birikim yapma şansınız var mı?

Arsanın yarısını da tamamını da satmayın, ev yapmak için kredi de çekmeyin, ki şu sıralar zaten belli miktar üzerinde olan krediler onaylanmıyor diye duyuyorum herkesten.

Arsanız kalsın, müstakil ev istiyorsanız kendinizi toparlayıp evinizi inşa edene kadar geçici çözüm olarak tekerlekli mobil ev de düşünebilirsiniz, ki tekerlekli taşınabilir evler için bir ruhsat izin vs istenmiyor diye biliyorum, elektrik su haberleşme alt yapınız da yapılıyor.

Müstakil ev tabiki ama arsanizi satmayın büyük bahçeli ev her zaman daha iyi olur .

Betonarme yerine prefabrik de yaptırabilirsiniz .

2 milyona boş evi alıp niye masraf yapacaksınız 300 binden fazla masraf gider nereden baksaniz 500 bini bulur belkide geçer inşaat malzemeleri aşırı derecede pahalandi hatta Sabah verdikleri fiyat ile öğleden sonra verdikleri fiyat birbirini tutmuyor yine zamlaniyor ki iscilik parasida olacak sadece malzeme ile bitmez.

Son düzenleme:
ailem müstakil ev yaptırma kararı aldı. Arsa vs vardı imar izni vs alındı ama şey dediler yavaş yavaş yaparız çünkü sürekli kalınacak bir ev değildi ve babamın elinden de ustalık gelir. 2021de başladılar ama her şey o kadar plansız oldu ki. Her şey zamlandı. İlk zaman bir yerden proje fiyatı almışlardı anahtar teslim. Ne gerek var yarısına hallederim dedi babam ve halledemedi. Usta kendin bul sıkıntı o sıkıntı. Şuan bitirdiler ama ev 1+1 oldu. O zaman 2+2 gibi olacaktı. Çatı katı ve balkon kaldı babam çatı katını sana veriyorum sen yaptır diyor ama ben yaptıramam abim bazen ben yaptırayım diyor ona da izin vermiyorlar. 4 kişilik aileyiz ama hepimiz çoğaldık yani. Müstakil ev en iyisi ama asla satmayın yarısını. Ayrıca krediyi vs eşiniz çekecek sizin mirasa da ortak olacak. Arsa satsanız 3-4 sene sonra pişman olursunuz. Biriktirip yapmaya çalışın ev kredileri müstakil evler için çıkıyor yaptırmak için. Ve o içini sizin yaptıracağınız apartman dairesi de hora geçmez. Bir mutfak 120 binden yapılıyor. Ve asla zamanında teslim olmuyor

ailem müstakil ev yaptırma kararı aldı. Arsa vs vardı imar izni vs alındı ama şey dediler yavaş yavaş yaparız çünkü sürekli kalınacak bir ev değildi ve babamın elinden de ustalık gelir. 2021de başladılar ama her şey o kadar plansız oldu ki. Her şey zamlandı. İlk zaman bir yerden proje fiyatı almışlardı anahtar teslim. Ne gerek var yarısına hallederim dedi babam ve halledemedi. Usta kendin bul sıkıntı o sıkıntı. Şuan bitirdiler ama ev 1+1 oldu. O zaman 2+2 gibi olacaktı. Çatı katı ve balkon kaldı babam çatı katını sana veriyorum sen yaptır diyor ama ben yaptıramam abim bazen ben yaptırayım diyor ona da izin vermiyorlar. 4 kişilik aileyiz ama hepimiz çoğaldık yani. Müstakil ev en iyisi ama asla satmayın yarısını. Ayrıca krediyi vs eşiniz çekecek sizin mirasa da ortak olacak. Arsa satsanız 3-4 sene sonra pişman olursunuz. Biriktirip yapmaya çalışın ev kredileri müstakil evler için çıkıyor yaptırmak için. Ve o içini sizin yaptıracağınız apartman dairesi de hora geçmez. Bir mutfak 120 binden yapılıyor. Ve asla zamanında teslim olmuyor
Şimdi şöyle arsa bir buçuk dönüm kadar büyük olduğu için 700 metrekareye iki tane parça yapılabiliyor,birini satmasam elde hiç para yok asla ev başlayamam ne yazık ki ben de hiç istemiyorum ama o kdr parayı biriktireyim derken herşey zamlanır.Şahsi düşüncem çatısı da dahil olmak üzere bu yıl kabasını bitirmek,her ay az da olsa altın alıp önümüzdeki yıl da elimdeki altınlarla kredi biraz borçla filan içini yaptırmak. Sizce düşüncelerim doğru mu?

Yatırım tavsiyesi değildir baştan söyleyeyim. 1200 lira ne daireye ne müstakile yeter. Her halükarda üstünü tamamlamanız gerekecek, paranızı artırmanız beklemeniz daha mantıklı

2mılyona nasıl daire alamıyorsunuz? Var cunku
Yeni bına degılse de

Bu ülkenin yarısı depremde yerle bir oldu siz hâlâ apartmanda mı oturmak istiyorsunuz üstelik arsanız varken!
Yatın kalkın babanıza dua edin, tuğladan olmazsa prefabrikten olsun iki göze yapıp oturun ve en güzeli hayatınızı garantiye alın.
Tüm Hatay yerle bir olduğunda, insanlar apartman bloklarının altında bağıra bağıra can verdiğinde babamın köydeki 30 yıllık evi sapa sağlam duruyor, kimsenin burnu kanamadı. Bir kez daha düşünün apartman mı müstakil mı?

X