Muhteşem Yüzyıl Star Tv

Eski Hürrem Sultan Meryem Uzerli diziden ayrılması sizi nasıl etkiledi ?

• Bir daha bu diziyi izlemem

OY: 54 23,4%
  • Gelen gideni aratacak gibi ama izlerim

OY: 44 19,0%
  • Kimse vazgeçilmez değildir. Emeğe, ekibe saygı aynı keyifle izlemeye devam

OY: 65 28,1%
  • Kararsızım ama eski tadı kalmadı. İzlesem de olur izlemesem de.

OY: 84 36,4%

• Ankete Katılan
    231
Muhteşem Yüzyıl'da çay içilmeyecek, portakal yenmeyecek

Televizyon Gazetesi'nin haberine göre, Şeffaf Oda'ya konuk olan Meral Okay, Muhteşem Yüzyıl'ın senaryosunu yazarken çok titiz davrandıklarını belirtti. "Birkaç ay önce "çay getir" diye bir diyalog yazmıştım, yazamazsınız dedi danışmanlarımız, çay o tarihten 134 yıl sonra Osmanlı'ya gelmiş. Çay kullanamazsınız, şeker kullanamazsın peki ne kullanacağım "pekmez"... Haremde servis edilecek meyvelerin cinsine kadar dikkat ediyoruz. Mesela portakal yok, limon var nar var ama o dönemde portakal yok. Domates yok..." diyen Okay dizinin hazırlıkalrının da 2 yıl sürdüğünün altını çizdi.

alıntıdır

ayy kızlar dizi çookk güzell ya ben çok beğendim,hele takılarına bittim süper takıları varrr

rtük kaldırsın her hafta iki bölümü değiştire değiştire izleriz :)))haaahahaha

zaten 2 bölümde yoruldu suluman geleni dewırdı yataga maşşallaaaanhhhhhhhhhhhhhh hıc bırıne yok demıyo her bolumde 1-2 dewırse 1 senede kımse kalmaz oynatacakkkkkkkkk:KK60::KK60::KK60:

mahıdevran kasıla kasıla bır hal oluyor azcık esprırı yap...

Erkekler esprılı kadınlar hoşanıyor

tatlı dılle hurrem herseyı yaptır

hurreme kızmıyoruz orenk alıyorzzz
hurrem yasasaydı da azcık bıseyler ogretseydı bızeeeee:KK52::KK52::KK52:

ölüsü bile öğretiyo bişeyler.. ne kadınmış acaba abartı mı diyorum
:KK52:

Evet ya Halit Ergenç kılıç kalkan eğitimi aldığı sırada ayak bileğini kırmış, Ali Kırca da sunarken nazar değdi dedi, birde 2 hafatdır Topkapı Sarayına ve tarihimizi, Kanuni yi, Hürremi anlatan kitaplara çok rağbet varmış, son günlerde bütün gazetelerde bu tür kitaplar veriyor

:KK53: şaşırdım aslında şaşılmayacak bir durum tarihimizi bu diziden ibaret zannedip kanuni,topkapı sarayını ilk televizyon dizisinde gören o kadar çok insan var ki ...asmalı konak,aşkı memnu yalısıyla bir tutulur artık koskaca topkapı sarayı neyse bahaneyle azıcık okusa bari millet ...

Konu başlığı muhteşem yuzyılı begenenler değil..Bir dizi adı ve..Her dızıde olduğu gıbı sevenler sevmeyenler gelıp konu hakkında yazı yazacaktır..

Başrol oyuncusunun rolu nu begenmeyıp yazı yazanlara kımse ızlemesın demıyor...

Ama konu hakkında fıkır beyen edenlere ızlemeyın yorum yazmayın demek ne kadar doğru..

Herkesın hür iradesi karşısındakı ınsanı kırmadığı ölçüde fikir beyen edebilir..

İzleyen ınsanlarada ben sadece saygı gözsteririm..
Ama 10 yıllık bır tarıh öğretmenı olarak ta yazılan yanlış tarıhı bılgılerıde düzeltmek icin yorumu yazarım...

Harem hakkında bilgi isteyenlere...

Harem lûgatte korunan, mukaddes ve muhterem yer anlamına gelir. Ev, konak ve saraylarda genellikle iç avluya bakacak bir şekilde planlanan, kadınların yabancı erkeklerle karşılaşmadan rahatça günlük hayatlarını sürdürdükleri kısımdır. Burada yaşayan kadınlara da harem deniyor olması, İslamiyet'in bu bölümlere, özellikle hane kadınlarıyla belirli bir kan bağı dışında kalan erkeklerin (nâmahrem) girişini yasaklamasından kaynaklanır

Devlet içinde yer edinmeye başlayan harem, Kanuni Sultan Süleyman devrinde kurumsallaşmasını tamamlamıştır. İki temel fonksiyonu vardır. Birincisi Padişahın özel yaşamını sürdüğü ve eş bulduğu yerdir. Fatih'le birlikte şehzadeler yabancı hanedanlarla evlenmeyi bıraktıklarından bu çok önemli ve hanedanın devamı için vazgeçilmez bir fonksiyondur. İkincisi bir okuldur. Enderun mezunu devşirme gençlerle sarayda eğitim almış cariyelerin evlendirilmesiyle eğitime dayanan bir aristokrasi kurulmuştur. Padişaha ve hanedana bağlı bir aristokrasi yaratılmasını sağlamak için cariyelerin eğitilmesini sağlayan kurumdur.

Osmanlı’da harem, herkesin giremediği bir ortamdı. Sözcük olarak harem 'dokunulmaz, kutsal' anlamına gelir. Bilinenin aksine Osmanlı'da 'Harem-i Humayun', devlet adamları yetiştiren 'Enderun' mekteplerine paralel bir kurumdu.

filimde anlaşılan padışaha gece sunulmak ıcın eğitilen kadınlar..Vucutları ıncelenıyor.Padışahın karşısında gecıp raks edıyorlar..vs vs

Padışahın karşısında bır çok carıyenın dans ettığı hıc bır kaynakta yazmaz...

Bır cok öğrencım 'bızım atalarımız ağzının tadını bılıyor muş'Bızım tek işimiz varmış en guzel kadını seçmek....duşunmeye ınanmaya başladı..

Bellı bır eğitim sevıyesınde olanlar ızlemeyebılır.İnanmayabilir..Ama geçlerimiz bunları kendılerıne ornek alıyor maalesef...

Biz mıllet olarak kotuyu taklıt etmekte ornek almakta bır numarayız..

Buyuk Önder 'ın dedıği gıbı ^'Türk milleti tarıhını okudukça daha büyük işler yapmak için kendınde kuvvet bulacaktır...

Gencliğimiz teknolojik gelışmeler yuzunden okumaktan araştırmaktan bır haber..

Tarıhı yazık boyle dızılerden öğrenıp İNANIYORLAR...

Kanunı 1520 tahta gectıgınde harem Topkapı sarayında bıle degıldı.Oysa Topkapı Sarayı'na haremin gelmesi 1540'ta başlar. Bu tarihten önce harem, Beyazıt'taki Eski Saray'daydı.
Senaristler bıle kımse tarıhlere bakmaz bunu anlamaz Okumayan araştırmayan bır mılletız ya....Biz ne versek inanırlar dıye düşündükleri için
(nıtekım cogu ınsanda ınandı)

Ama fılım reytgın yapsın dıye Koca padışah ılk bolumde hemen odasındakı kadına sen kal dıyor..

Sonra eglence duzenlenıyor..Daha babası yenı ölmüş..Bunlar ınanılacak gercekler değil.Cunku harem o esnada sarayda bıle değil..Ama ızleyenlerın coğu fılımde hıc yalan yanlış bılgı yok bunlar dogru dıye ınanıyor.

Bu yuzden tepkı alıyor..

Verdiğiniz bilgiler gerçekten çok güzel keşke herkes en az sizin kadar bilgi sahibi olsa tarihimize bu kadar sahip çıksa...Bir millet kendi geçmişini nasıl böyle anlatabilir.Haberlerde ilk orta okul çocukları çıkmış tarihimizi öğreniyoruz güzel bir dizi diyorlar .Al işte o çocuğun öğrendiği tahmin edin ne olabilir ki padişahın zevk sefa peşinde olduğundan başka.Ha bi de senaristi kurgu yaptık değiştirdik demiş ya iyi de o zaman neden sultan süleymen adı altında yaptınız bu diziyi.İzleyenler ne güzel tarih öğreniyoruz diye yanlış şeyler öğreniyorlar.Bu dizi bir aşkı memnu yaprak dökümü gibi değiştirilmesinde çok büyük sakıncalar doğmayacak bir dizi değil ki kanuni sultan süleyman anlatılıyor onun kurguyla değiştirilmesi demek kanuninin olması gerektiği gibi anlatılmaması demek .Muhteşem süleymandan bahsediyoruz onun yanlış gösterilmesi işte böyle ilk orta okul çocuklarının beyinlerine giriyor tarihin en olmadık bir şekilde gençliği etkilemesine sebep oluyor.Yazık değil mi şanlı tarihimize.

nerden biliyoruzki içki içildiğini,haremlerin sadece kadınlarla yatmak için kurulduğunu?
bunlar bi varsayımdan öte değil bence.nedense Osmanlı sadece zevki sefasıyla anılmak isteniyor başarılarıyla değil:KK19:

:KK34::KK34:

48 yıl tahtta kalıp bunun 43 yılını seferlerde ve savaşlarda geçirmiş ve en sonunda da şehit olmuş bir insanın arkasından böyle bir dizi,böyle laflar...

sadece 5 yılını sarayda geçirmiş kendisi..

haremin ne olduğunu bilmeden harem hakkında yorumlar..vs vs çok yazık..

o kanalda yayımlanan bir diziden başka ne beklenebilirdi ki zaten

şuan ülkemizin,kadınların ve erkeklerin;insanlığın durumu çok harika yaa.. kaldı ki o zamanda yaşamış olanlar da insan.. mükemmel ve tapılası varlıklar değiller elbet.kimse değil ama bu onların arkasından böyle yalan yanlış şeyler yapılmasını gerektirmiyor.ve bilmeyenler de bunlara inanır tabiki.ama gerçekler o anlatılanlar ya da görülenler gibi olmayabilir her zaman.gerçekten çok yazık.aralarında iyisi de var kötüsü de fakat yapılmış çok güzel işler,onca emek,onca ince düşünce,zerafet..

hepsi tü kaka oldu şimdi gözümüzde..malesef...

gündemi boşu boşuna meşgul etmek için yaratılan sahte bir ortalığı karıştırma aracı.

kendileri ne acaba bu insanların? çok merak ediyorum

ha bide elinde bu kadar büyük güç bulunduran,toprakları çok geniş ekonomisi bunca iyi olan bunca zenginlik ve gücü elinde bulunduran bi insan günümüzde olsa neler neler yapıp neler karıştırıdı onu da allah bilir.herkesin hataları olabilir ne olup bittiğini kimse bilemez ;kimse mükemmel ve pür-i pak değil sonuçta ama tümüyle o insan karalanıyor.saygı duyulmuyor malesef.düşünülmüyor,okunmuyor,bilinmiyor..

şu harem nasıl bi yermiş tepki gösteren arkadaşlar bi anlatsında dinleyelim bari
kızlar toplanıyor çeşitli konularda eğitiliyor (tamam bizde öyle biliyoruz da gerisi)
iyide madem amaç sadece eğitmek
niye sarayın içinde yapılıyor ki
bu kızların bir kısmı padişahla birlikte oluyor
bir kısmı saray çevresinden kişilerle evlendiriliyorlar
bir kısmıda sarayda kalıp memuriyet yapıyor hizmet veriyor.
yani bu bilgi yanlışmı acaba arkadaşlar
harem sadece ilim irfan yuvasımıymış? madem birde siz anlatın da dinleyelim
kanuninin kaç çocuğu olmuş kaç kadından?
bu kadınlar başka kadınlarında olmasına rıza göstermişlermi? malum böyle bir rıza gerekiyor diye biliyorum ben.

bu dizi sadece kanuniyi anlatmıyorki hürremide anlatıyor
ee hürremle ilgili bölümleri haremde değilde nerede çekecekti
haremi anlatmayıpta nereyi anlatacaktı
bu ilk bölüm sadece kişiler söyle bir tanıtıldı
kanuninin hemen harbe gitmesini mi bekliyorduk ki

ben kanuniyi zevk sefa şehvet düşkünü biri gibi görmedim.
kanuniyi yargılıyor kötülüyor da değilim
herzaman dediğim gibi bugünün şartlarıyla tarihi değerlendirmek yanlış olur.

son olarakta bir diziyle bozulacak toplum ahlakı yerin dibine batsın diyorum.
bende ben izlemiyorum kimsede izlemesin anlayışını rtüke şikayet edeceğim :))

:81: :81: :81: :81: yazaacaklarıma tercüman olmussun gerçekten..çok dogru bende senin gibi düşünüyorum

kibela isimli üyeden
filimde anlaşılan padışaha gece sunulmak ıcın eğitilen kadınlar..Vucutları ıncelenıyor.Padışahın karşısında gecıp raks edıyorlar..vs vs

Padışahın karşısında bır çok carıyenın dans ettığı hıc bır kaynakta yazmaz...

Bır cok öğrencım 'bızım atalarımız ağzının tadını bılıyor muş'Bızım tek işimiz varmış en guzel kadını seçmek....duşunmeye ınanmaya başladı..

Bellı bır eğitim sevıyesınde olanlar ızlemeyebılır.İnanmayabilir..Ama geçlerimiz bunları kendılerıne ornek alıyor maalesef...

Biz mıllet olarak kotuyu taklıt etmekte ornek almakta bır numarayız..

Buyuk Önder 'ın dedıği gıbı ^'Türk milleti tarıhını okudukça daha büyük işler yapmak için kendınde kuvvet bulacaktır...

Gencliğimiz teknolojik gelışmeler yuzunden okumaktan araştırmaktan bır haber..

Tarıhı yazık boyle dızılerden öğrenıp İNANIYORLAR...

Kanunı 1520 tahta gectıgınde harem Topkapı sarayında bıle degıldı.Oysa Topkapı Sarayı'na haremin gelmesi 1540'ta başlar. Bu tarihten önce harem, Beyazıt'taki Eski Saray'daydı.
Senaristler bıle kımse tarıhlere bakmaz bunu anlamaz Okumayan araştırmayan bır mılletız ya....Biz ne versek inanırlar dıye düşündükleri için
(nıtekım cogu ınsanda ınandı)

Ama fılım reytgın yapsın dıye Koca padışah ılk bolumde hemen odasındakı kadına sen kal dıyor..

Sonra eglence duzenlenıyor..Daha babası yenı ölmüş..Bunlar ınanılacak gercekler değil.Cunku harem o esnada sarayda bıle değil..Ama ızleyenlerın coğu fılımde hıc yalan yanlış bılgı yok bunlar dogru dıye ınanıyor.

Bu yuzden tepkı alıyor..

:KK9::KK9::KK9::KK9:

cok masum bisekilde aski anlatarak bence Osmanliyi karalamak istiyorlar. Sadece bir dizi gibi bakilacaksa bi sorun yok. Ama okadar cok insan varki her gordugune ve duyduguna inanan malesef((

X