Muhteşem Yüzyıl Star Tv

Eski Hürrem Sultan Meryem Uzerli diziden ayrılması sizi nasıl etkiledi ?

• Bir daha bu diziyi izlemem

OY: 54 23,4%
  • Gelen gideni aratacak gibi ama izlerim

OY: 44 19,0%
  • Kimse vazgeçilmez değildir. Emeğe, ekibe saygı aynı keyifle izlemeye devam

OY: 65 28,1%
  • Kararsızım ama eski tadı kalmadı. İzlesem de olur izlemesem de.

OY: 84 36,4%

• Ankete Katılan
    231
Arkadaslar Meryem Uzerli'nin Almanya'da oynadigi filmler ve dizileri gösteren bir video buldum

[video=dailymotion;xg3sby]http://www.dailymotion.com/video/xg3sby_meryem-uzerli-nin-oynadyyy-dizi-ve-filmler-hurrem-sultan_people[/video]

kızlar hürrem nasıl aşık etmiş hoca padişahı kendine..keşke kitap çıkarsaydı erkeği bağlamanın taktikleri diye,bence onca gereksiz şeyin kaydını tutacaklarına hürremin taktiklerini kayıt etmelilerdi:KK9:

valla kıskanmamak elde değil..hem bu güzellik hem bu zeka hem bu hırs..

İşvelı olacaksın eprılı olacaksın..

Ilk sabahında taklıdler... yapıp adamı eglendırdı.

Bu Meryem Uzerli Türk mü yoksa Türk-Alman ortak yapımı mı?
Çok güzel kadın, en güzel hali kızıl saçlı yani şu anki Hürrem hali, dizide ki Rus aksanı da çok iyi, ben ilk bölümü izlediğimde Rus asıllı falan sanmıştım. Rolünün hakkını veriyor. :KK31:

Okullarda okutulan tarih ders kitaplarından sonra Kanuni yi okumak için herkes google saldırdı. Netice itibariyle tartışma forumlarında kulaktan dolma tarih bilgileriyle çıkılırsa meydana, eksik tarih bilgisi yüzünden mat edilmekte var dimi? Naptıııııık açtık yeniden okuduk Kanuni sultan süleymanı. Lise tarihi ile forumlarda tartışma yapamayız, diziyle ilgili yorum yapamayız.. Hürremin bilmediğimiz hatta belkide ilgilenmediğimiz yönlerinide okuduk. Aslında kafamızda unutulan geçmişimizi biraz olsun hatırlattı dizi. Birde bu yönden bakalım... Bugün Kanuni sultan süleyman ile başladı biliyorsunuz dizi bir furyadır. Biri başladığından diğerleride devam eder. edebiyat romanlarında bunu yaşadık, yaşıyoruz....

Dileğim diğer büyük padişahlarımızla ilgili dizi çekilmesi amaa profesyoneller tarafından, onlarıda yeniden okuyalım tarihimizi unutmamak adına.. Nasılsa bu tartışmalar bitmeyecek... Hiçbir yapımcı böyle ince konularda kendini riske atmaz.. Meral Okay da bunu yaparken 2,5 yılını vermiş. 1 yılını kendisi okuyarak geçirmiş, diğer 1 yılını tarih profosörleriyle görüşerek geçirmiş.. son 5 aylık döneminde ise oyuncularla birlikte öğrenerek geçirmişler.. Dizi fragman hatası yüzünden okların ucunda.. Ve ilk bölüm yanlış başlamış bence.. büyük yatırımların olduğu bir dizi elbette eleştirileri dikkate alıp devamında düzelteceklerdir..

bizlerde izleyerek beynimizde şekillendireceğiz o dönemi.. Tartışma ortamı yaratarak biz kendi içimizde bölünüyoruz ne acı.. Ve arkadaşlarımız forumdan uzaklaştırılıyor.. Hür bir forum ne mutlu değilmi?. o zamanlar uyarı diye birşey yok. Padişahlar veriyor emirleri, kelleler uçuyor . değil tartışmak ,ağzını açamıyorsun çunki muhalefetlik yasak.. Burada defalarca uyardı admin konu dışına çıkmayın diye. Osmanlının Kanunisi varsa KK nında Kazeni var :) Şaka bir yana , ilerleyen bölümlerde eminimki burada herkes Hürremin elbisesinden konuşuyo olacak ..

Tarih ; dizilerden öğrenilmez, edebiyat; dizilerden öğrenilmez.. Öğreniyorsakta zaten cahil bir toplumuz demektir.

Sevgiler..

son cümle için alkışlamak istedim sizi...:81:

internette gazete haberlerini okurken bu yazıyı okudum ve sizinle paylaşmak istedim

Tarihi yazanlar dönem dönem o ülkenin Kralları, Hükümdarlarının söylem ve doğrultusunda anlattıkları gibi kaleme alır ve öyle yazalardı.

Oysa o zaman da Osmanlı topraklarında görev yapan yabancı elciler, yazarlar, tarihçiler, yabancı diplomatlar da, tarihe kendi açılarında not düşerek, bu yaşanan olayları, tarihleri kendi ülkelerine taşımışlardır.

Şu an Amerikan elçilerinin not düştükleri kriptolar gibi….

Hürremi yani (Roxelanne) yabancıların kendi tarihlerine düştükleri notlar ve bilgilerle de değerlendirmek gerek…

Osmanlı muhteşem Süleyman’la en muhteşem dönemlerini yaşadığı, yedi cihana hükmettiği zamanlar dır.

Bir yandan Avrupa kapılarına dayanmış, diğer taraftan da kırım yani bugün ki
Rusya – ukran ya kapılarına dayanmış almak için caba göstermekteydiler..

Osmanlı paşaları Kırım - Rusya ve ukran’ya sınırlarına dayanmış, düştü düşecek ve teslim olmaları beklenen koca çar imparatorluğunu, Muhteşem Süleyman’a ve Osmanlıya vaat ediyorlardı..

Sıkıntıya giren kırım hanlığı bu esaretten kurtulma çabasını Osmanlının kadınlara verdiği önemi o kadar iyi algılamış ki..

Muhteşem Süleyman’a büyük bir hediye vermeye karar vermişler..

Bu hediye ( Roxelanne ) Yani Hürrem…idi.

Aslen Rus asıllı bir Polonyalı köy papazının kızı, asıl adı Roxelanne’dı..
Kırım saray eşrafı tarafından yetiştirilmiş zeki sarı saçlı mavi gözlü tabiri
caiz ise bir huri…

Görevi ülkesini bu esaretten kurtarılması olacaktı..

Osmanlı’nın Kırım Hanı ilan etmesiyle tahta geçen Giray tarafından Osmanlı’ya sunuldu.

Hareme alındığı andan itibaren hırçınlığıyla fazla dikkat çekmeye başlamıştı.
Yüzlerce harem kadını arasında.

Daha geleli 14 gün olmasına rağmen, haremi birbirine kattığı bir sırada, tahta henüz yeni oturmuş olan Sultan Süleyman ve annesi Hafsa Hatun içeriye girdi.

Sultan Süleyman başına buyrukluğuyla kimsenin zaptedemediği bu genç kızı hayran hayran seyretti bir süre.

Öfke ve hırçınlığın kimseye bu kadar yakışamayacağını düşünmüştü. Masmavi gözlerine vuruldu. Ve bağırdı çevresindekilere; incitmeyin!

Hemen o akşam allayıp pullayıp Padişahın odasına götürdüler Roxelanne’yı. Kafasına koymuştu padişahı kendine aşık etmeyi.

O gece odadan sürekli kahkaha sesleri geliyordu. Sultan Süleyman bu neşeli kızın adını Hürrem koydu.

Hürremin tek amacı bir bebek dünyaya getirip padişaha varis vermekti.
Adetler gereği varis verince, kölelikten kurtulup hem kendisi hem de ülkesi özgür olacaktı.

Sultan süleyman büyülenmiş gibiydi, sürekli Hürrem’le vakit geçiriyordu.

Geceler,günler geçip ilerlerken Hürrem amacına ulaştı ve Sultan Süleyman’a bebek beklediğini müjdeledi..

Padişah çaresizdi çünkü hristiyan kullarla evlenmek mübah değildi. Sultan Süleyman’ın ilk oğlunun (Şehzade Mustafa)nın annesi Mihridevran olan biteni sessizce izliyordu.

Bir gün dayanamadı ve atladı Hürremin üzerine. Hırpalamıştı Hürremi oldukça, kendisi nikahlanmak istiyordu Kanuni Sultan Süleymanla.

Ama ters tepti bu yaptığı, Hürremin abartılı anlatışıyla kavgayı öğrenen Sultan Süleyman hiddetlendi ve hürremle nikah kıydı.

Böylece Hürrem Sultan islam dininden gelmeyip padişahla evlenen ilk gayri müslim oldu.

Bundan sonrada bütün padişahların kadınları, anaları, gayri müslim Leeh, Rus, Yahudi asıllı olacaktı ve öylede oldu…

Kanuni’nin aşırı güven ve sevgisini kazanarak onun nikahlı eşi olduktan sonra belli bir plan dahilinde çalıştı, el altından çeşitli entrikalar uygulayarak on altıncı yüzyıl Osmanlı tarihini olumsuz yönde etkiledi.

Kanuni’nin, Gülbahar Hatun’dan olan veliahtı Sultan Mustafa’yı ortadan kaldırmak için çeşitli entrikalar ile önce Gülbahar Hatun’u, ardından kırk yaşındaki veliaht Mustafa’yı boğdurttu.

Devlet yönetimine de hakim olan Hürrem Sultan, İran savaşını destekledi. Ruslar ve Lehlerle barış içinde yaşanılmasını sağladı..

Devlet gücünü eline geçiren Hürrem Osmanlının en üst kademelerinde görev yapan devlet adamlarını tek tek devre dışı bırakarak onların yerine Leeh ,Rus,Yahudi ırkından gelenleri devletin en üst kademelerine taşımayı da başarmıştı.

Hürrem sadrazam ibrahim paşayı idam ettirerek, yerine..

Kızı Mihrimah Sultan’ı Vezir-i Azam Rüstem Paşa ile evlendirerek Vezir-i Azam’la bir ittifak oluşturdu.

Kanuni, yeniçeriler tarafından çok sevilen oğlu Mustafa’yı kendisini tahttan indirmeyi planladığı inancıyla öldürttü.

Hürrem Sultan’ın Kanuni’yi bu kararda etkilediği inancı yaygındır.

Şehzade Mustafa’nın öldürülmesinden sonra, Anadolu kadını olan Mahidevran Sultan iyice gözden düştü.

Yaşamının büyük bir bölümünü fakir olarak oğlunun mezarının bulunduğu Bursa’da geçirdi

Kendi oğlunu tahta geçirmek istediği için Kanuni ye canından çok sevdiği oğlunu öldürten kadın.rus asıllıdır.
Üç kıta yı yöneten kanuni ne yazık ki burnunun dibindeki tehlikeyi göremediği için bir devletin istikbaliyle oynamıştır.
Halk tarafından osmanlı padişahı olacağı neredeyse garanti gözüyle bakılan ve sevilen ve belki 16. yy’nin kaderini değiştirebilecek şehzade mustafa paşa’yı öldürtmesine sebebiyet vermiş.
Hürrem oğlu sarı selimi tahta çıkabilmesi için ağabeyi şehzade bayazid i oğullarıyla birlikte boğdurmuştur.

zamanında kaleyi içten fethetmiştir. ailesini köle olarak gören osmanlıya duyduğu nefreti , onun başına geçerek yani bizzat saray soyuna kendi kanını karıştırarak yok etmiştir.
İslamı öne sürerek nikah kıydırmıştır. Saray ve harem içinden birçok kişinin öldürülmesine sebep olmuştur.
Hırslı , güçlü , güzel ve zekidir .

Bu karışım bir kadını yarattığında tehlikeli olması şaşırtıcı değildir.
hatta bazı tarihi belgelerde roxalanne’ın , kendisini yaşadığı topraklardan ayıran osmanlı’nın sonunu getirme isteğinden ötürü , ölüm döşeğinde kanuni’ye ; oğlu bayezid’in onun değil , eski sadrazamı ibrahim’in çocuğu olduğunu söylediği , kanuni’nin bu nedenle öz oğlu bayezid’i öldürttüğü ve tahta güçlü ve savaşçı bir genç olan bayezid yerine , alkolik ve alemci oğlu II.selim’in geçmesi sebebiyle osmanlı’nın duraklama dönemine girdiği yazılır.
Bir kadının güzelliğini, çekiciliğini, zekasını, hırsını kullanarak ne kadar tehlikeli olabileceğini göstermiş sultan. bir erkeğin ise böyle bir kadın karşısında fiziksel güce sahip olsa bile, zaafları sebebiyle ne kadar güçsüz kalabildiğinin kanıtı olmuştur.

Hürrem Sultan Avrupa’da, modern Türkiye’de ve batıda birçok resim, müzik ve bale gibi tarihi çalışmalara konu olmuştur.

Mesela Joseph Haydn’in 63. senfonisini örnek verebiliriz. Eserler Ukraynalılar tarafından yazılmıştır ama genelde İngilizce, Almanca ve Fransızcadır.

Hürrem Sultan’ın doğduğu yer olduğuna inanılan Ukrayna’nın Rohatyn kentinde bir Hürrem Sultan anıtı bulunmaktadır.

2007 yılında, Ukrayna’daki bir liman kenti olan Mariupol’daki hemşerileri Hürrem Sultan’ın onuruna bir müze açmıştır.

O tarihte yaşayan çar ve kırım hanları devletlerinin hayatta kalmasını Roxelanne’ya
( hürreme ) borçlu olduklarını onun için Hürrem sultan anıtı yaptırdıkları söylenmektedir.

Yaşasın Roxelanne diye…

Ve ne acıdır ki Hürrem saltanatından sonra hiçbir Anadolu çocuğu bir daha asla sultan olamamış, artık bu ülkeyi hürrem’in çocukları yönetmiş yönetmeye de devam etmektedirler.

Sultanlar kutsal insanlar değildirler, bir devlet adamıdırlar bugünün Başbakanları Cumhurbaşkanları gibi,

Nedense ülkemizde padişahları kutsalmış gibi gösterme çabasındadırlar.

Bunun nedeni Osmanlının yönetim şeklinin dine dayalı bir yönetim şekli olması hilafeti devam ettirmesi olarak ta anlaşılabilir.

Bu yönetim biçiminden nemalanan kesimlerin, Cumhuriyet’in kurulmasından haz duymadıkları gibi, Cumhuriyet’in yıkılmasını tekrardan hilafetin yaşama geçirilmesini arzu eden insanlardır.

İşte bu insanlar Hürrem’in çocuklarıdır….

Saygılarımla,
Metin yılmaz

bu yazı için teşekkürler...çok beğendim...:KK9:

Eki Görüntüle 125816

bole bı padısah nasıl dans ettırıp bıde aralarından her seferınde baskasını secıp bırlıkde olur nasıl bı karalamadır bu

karalama?? :))

açın okuyun, araştırın nasıl oluyormuş..........

zevkle izledim diziyi bu bölüm de....gerçekten büyük emek var....kıyafetler,takılar müthiş...o takıların hepsi gerçek bu arada.....

dizinin ilerleyen bölümlerinde yukarıdaki yazıda geçen olaylar gerçekleşecek diye tahmin ediyorum...hürrem ve ona bağıntılı olaylar....e tabiki giriş kısmında bu tür sahneler olması doğal bu durumda....kanuninin hürreme aşkının başlangıcı ve ilerleyişi bi şekilde anlatılmalı değil mi?ama ilerleyen bölümler çok heyecanlı ve entrikalı olacak bence....

artı bir "dizi" için gayet güzel senaryolaştırılmış ve gayet güzel işleniyor....sonuçta bu bir "dizi".....kanuninin hayatını ve tarihi anlamdaki önemini anlatan bir belgesel değil.....:KK68:

süleyman padişah olarak çok başarılıymış muhteşemmiş gerçekten ben dizide abartı olduğunu düşünmüyorum

bu diziden sonra benim herifi cariye merakı sardı.sanki 5 vakit namazını kılıyomuş gibi dinde cariye araştırmasına girdi:KK47:
bi demez mi şimdi ben rusyadan cariye getirtsem oluyomuş işte diye.
sanki kölelik devam ediyo da
dersin beyim de padişah
yaw bunlara bakıp iyicene havaya giriyolar bunlar bee:KK22::KK22::KK22:

Bu Meryem Uzerli Türk mü yoksa Türk-Alman ortak yapımı mı?
Çok güzel kadın, en güzel hali kızıl saçlı yani şu anki Hürrem hali, dizide ki Rus aksanı da çok iyi, ben ilk bölümü izlediğimde Rus asıllı falan sanmıştım. Rolünün hakkını veriyor. :KK31:

Onu bende henüz cözemedim canim.Demin biyografisini okudum.Türkce'si maalesef pek iyi degilmis.Temel bilgiler bildigi yaziyordu.Bari Türkiye'de kaldigi sürece Türkce ögrensin demi ama.Ben Almanya'da yasayan bir Türk olarak burada Türk dogupta Türkce bilmeyenleri kiniyorum resmen.Benim cocuklarimin Türkcesine de özen gösteririm.

Valla bebeğim doğduğundan beridir ilk izlediğim dizi cidden muhteşem!:KK34:
Nasıl güzel edası var Hürremin bakışları dansı muhteşem çok çekici..:93:
Yanlız Süleymanda yakışıyor makamına..Oldukça asil duruyor kararlı hırslı azimli Padişahım sen çok yaşa! :KK19:Ve başlayan aşk olaylar aslında bundan sonra başlıyor..Aşk başladıktan Hürrem eş olduktan sonra savaşların ardı arkası kesilmeyecek ve bu kararların bir çoğunda Hürreminde payı olacak..Yani diziye hemen ilk 2 bölümde karar vermek tarihle bağdaştırmak bence mantıklı değildi..
Emin olun konu muhteşem adı gibi Muhteşem bir yüzyıl..Yapacakları Süleymanın daha geride gücü aldığı yer belli muhteşem hırslı bir kadın var arkasında..Aslında Hürrem bir nevi haremide ortadan kaldırıyor:)Neyse çok anlatmıyayım izleyelim görelim :KK19:
Ve çok keyifliydi görselliğine bayılıyorum:KK69:
Ya kendimizede pay çıkartalımmı bayanlar Biz istedikmi yapamayacağımız şey yoktur!!:KK64:

bende güzelim,cilveliym ama şansta olcak:95:
nerde o talih:KK31:

:21: ona ne şüphe....de şans olmayınca talih yoksa bakaaar durursun ayna karşısında boş parmağa, kafan kadar bi taş taşımak varken....haaaahaha....haklısın ne diyem...

hürremdeki şansa bak, o komacan taşlı yüzüğü değil koskoca imparatorluğu alacak nereyse :26::KK9:

:21: ona ne şüphe....de şans olmayınca talih yoksa bakaaar durursun ayna karşısında boş parmağa, kafan kadar bi taş taşımak varken....haaaahaha....haklısın ne diyem...

hürremdeki şansa bak, o komacan taşlı yüzüğü değil koskoca imparatorluğu alacak nereyse :26::KK9:

hem orayı aldı hemde geldi gündeme oturdu:KK60::KK60::KK60:
ne hatunmuş arkadaş:KK24:

dizinin her bölümü sinema filmi tadında sonraki bölümlerini heyecanla bekliyorum reyting rekorları kırakcak eminim tabi kaldırılmazsa

X