muharrem ayının 10.günü oruc tutmak çok sevap arkadaslar,gelin sevaba ortak olalım

kronikuykucu

Nirvana
Kayıtlı Üye
1 Ekim 2013
8.437
20.404
Çarşamba günü Muharrem ayının 10. günü arkadaslar hatırlatmak istedim. düzgün ifadelerle olsun diye aynen bilgiyi paylasıyorum
"Peygamber Efendimiz (s.a.v.) “Muharrem ayından bir gün oruç tutan kimseye, bir gününe karşılık otuz günlük sevap vardır.” buyurarak bu ayda tutulan orucun önemine değinmiştir. Ramazan oruçlarından sonra tutulan oruçların en faziletlisi Muharrem ayında tutulan oruçlardır. Muharrem ayının ilk 10 günü ya da 9, 10 ve 11. günleri oruç tutanlara kat kat sevap yazılır. Peygamberimiz, özellikle Muharrem ayının 10. gününe denk gelen Aşure gününde oruç tutmayı tavsiye etmiş ve "Aşure günü tutulan oruç, geçmiş senenin günahına kefaret olur" buyurmuştur. Yahudilere benzememek için de sadece Aşure gününde değil, Muharrem ayının 9. ya da 11. gününde de oruç tutmamızı önermiştir."
önümüzdeki salı carsamba persembe 3 gün olmak üzere

canım yarınmı tutucaz söylersen sevinirim .
Yarın tutabilirmiyiz ?

canım yarınmı tutucaz söylersen sevinirim .
Yarın tutabilirmiyiz ?

canım muharrem ayının her günü oruc tutmak cok sevap. ama 10.günü daha cok sevap olarak bilinmekte,asure günü olarak daha cok bilinio hatta.
Aşure günü 10 peygambere verilen 10 ikram ve ihsan:

1. Hz. Musa’nın denizi yarması üzerine Firavun ile ordusunun sulara gömüldüğü gün.
2. Hz. Nuh’un Cudi Dağı’nın üzerine gemisini demirlediği gün.
3. Hz. Yunus’un balığın karnından kurtulduğu gün.
4. Hz. Âdem’in tövbesinin kabul edildiği gün.
5. Hz. İsa’nın dünyaya gelip semaya yükseldiği gün.
6. Hz. Yusuf’un kardeşlerinin attığı kuyudan çıkarıldığı gün.
7. Hz. Davud’un tövbesinin kabul edildiği gün.
8. Hz. İbrahim’in oğlu Hz. İsmail’in doğduğu gün.
9. Hz. Yusuf’un hasretinden dolayı gözleri kapanan Hz. Yakub’un görmeye başladığı gün.
10. Hz. Eyyûb’un hastalığından şifaya kavuştuğu gün.
10.gün önümüzdeki carsamba ama tek tutmamamızın daha dogru olduğu hadisle bildirildiğinden bi önceki ve bi sonraki tutarsak sevabı katlanır inşAllah. yani önümüzdeki salı çarşamba perşembe.
Allah kabul etsin inşAllah...

Allah kabul etsin inşAllah kızlar hayra vesile olan hayrı yapan gibidir, sizde cevrenizdekilere hatırlatın inşAllah

Ben özel günümdeyim tutamıycam
Baskayapabilecegimiz bişi varmı kızlar peki ben özel günümdeyim:26:

ben de çarşamba günü oruç tuttum. perşembe de tutucaktım. imsak saatini karıştırmışım.

imsakı 10 dakika geçmiş ben o ara su içtim. şimdi nolucak bir gün mü tutmuş olucam o da mekruh diyorlar?

napabilirim fikri olan var mı?çok sinirim bozuldu

imsağın geçtiğinin farkında olmadan içtiysen o suyu bişey olmaz devam et orucuna

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…