Mikrotese hakkında

dilarem

erdim,serdim :)
Kayıtlı Üye
4 Ocak 2008
2.936
17
Merhabalar hocam,benim sorum şu:Acaba mikroenjeksiyon başarısızlığında mikroteseyle elde edilen spermkalitesizliği rol oynayabilir mi? Neden soruyorum,çünkü bir arkadaşım üç kere tüp bebek denedi,gayet güzel embryolar elde ediliyor ama hamilelik gerçekleşmiyor.Arkadaşıma tetkikler yapıldı,iyi sayıda yumurta elde ediliyor,rahimde problem yok,ama maalesef hamilelik gerçekleşmiyor.
Ayrıca bir sorum daha olacak, mikrotese işleminden ne kadar sonra tekrar tüpbebek işlemi yapılabilir?Şimdiden teşekkürler,iyi çalışmalar

Merhaba dilarem,

Evet, sizin de belirttiğiniz gibi zor elde edilen spermlerin bazı özelliklerinin iyi belirlenmesi gerekir, olgunluğu vb. Çok seçici olmadan alınıp mikroenjeksiyon işleminde kullanılan spermlerle gebeliğin oluşumu etkilenebilir. Ancak, mikrotese işlemi ile elde edilen spermler kullanılarak mikroenjeksiyon yapılan ve doğum yapan oldukça fazla sayıda çiftimiz de mevcuttur. Dolayısıyla, bu yöntemle gebeliğin elde edilememesinin altında yatabilecek diğer tüm faktörlerin de (immunolojik yapı gibi) son derece detaylı biçimde araştırılması gerektiğini düşünüyorum. Sağlıklı günler geçirmenizi ve doğru-etkili tedavilerle buluşmanızı dilerim.

Op. Dr. Osman Denizhan Özgün
Maya Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi

Merhaba dilarem,

Evet, sizin de belirttiğiniz gibi zor elde edilen spermlerin bazı özelliklerinin iyi belirlenmesi gerekir, olgunluğu vb. Çok seçici olmadan alınıp mikroenjeksiyon işleminde kullanılan spermlerle gebeliğin oluşumu etkilenebilir. Ancak, mikrotese işlemi ile elde edilen spermler kullanılarak mikroenjeksiyon yapılan ve doğum yapan oldukça fazla sayıda çiftimiz de mevcuttur. Dolayısıyla, bu yöntemle gebeliğin elde edilememesinin altında yatabilecek diğer tüm faktörlerin de (immunolojik yapı gibi) son derece detaylı biçimde araştırılması gerektiğini düşünüyorum. Sağlıklı günler geçirmenizi ve doğru-etkili tedavilerle buluşmanızı dilerim.

Op. Dr. Osman Denizhan Özgün
Maya Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi
Teşekkürler ilginize,iyi çalışmalar

X