"Markette çalışan bir kasiyeri şikayet ettim! "

Emine

Guru
Kayıtlı Üye
7 Eylül 2007
1.598
13
48
iyi aksamalar arkadaslara.s.

benim bir derdim var bölümüne aciyorum bu konuyu , aslinda öyle büyük bir dert degil ama icimde rahat degil kendimi kendimi yiyip bitiriyorum.

gecen cumartesi bir kac ev erzaki icin yakinimizdaki bir büyük markete gittim, alisverisimi yaptim , alisveris sirasinda elimde indirim yapiskanlari vardi onlardan bazi alisverisimin üzerlerine yapistirdim ve kasaya gelince orada indirim yapiliyor normalde.
neyse kasaya geldim kasiyer benim alisverisi kasanin üzerinden geciriyordu ve ben farkina vardim nutella almistim onada indirim yapiskanindan yapistirmistim ama bu onu almadi bende hemen " özür dilerim ama bunu görmediniz herhalde dedim " kadin kafasini cevirdi ihladi felan devam hesapladi....neyse sonra bir kücük kabak almistim buna diyor o indirimi kullanin bende dedimdi kabak ucuz zaten neden hakkimi bir ucuz sey icin kullanayim ben onu nutella icin kullancaktim dedim...kadin kafasini yine cevirdi ve aldigim bir kabagi iki defa hesapladi...ben bunun farkina vardim yine özür dileyerek ona yatigi hatayi söyledim kadin onu geri alip düzeltmedi hatasi inanamadim...ve bana ayriyetten aldigim muzlariöylesine verdi ve bir indirim yapiskani ekledi bir dahaki alisverisime kullanmam icin ama ben orada kendimi cok kötü hissettim , aslinda bütün aldiklarimi oracikta birakip gitsem hakliydim...cünkü ayni kadin bana ve esime buna benzer bir hata yapmisti yine....1 kilodan az bir domatese 1 kilonun fiyatini almaya calismisti ama sonra diger bir kasiyer onun hatasini düzellttirdi...
bende baska care görmeyerek onu sikayet etmeye karar verdim....ve o sirketin sikayet bürosuna e-mail yazdim.....buraya yazdigimin aynisini oraya yazdim ve ekledim eger dedim "benim dis görünüsüme bakiyorsa evet dedim ben bir türk kadiniyim ve basörtüsü tasiyorum ama dedim ben 150 iscisi olan bir fabrikada yöneticilik yapiyorum dedim ve hic bir sorunum yok....beni rahatsiz eden sadece bana böyle davranilnasi degil , bir cok insan var her kurusu iki defa hesaplamak zorundalar onlara böyle davranilmasini istemiyorum" ve e-maili gönderdim...

sizlere sorum siz benim yerimde olsaniz ne yapardiniz?????CADIARZUCADIARZU

her ne olursa olsun müşteriye bu tarz bir yaklaşım olmaz..
bazı insanlarda varki gerçekten çileden çıkarıyorlar insanı..
sizin durumunuza gelince keşke o an verseydiniz tepkinizi..
durmuyorsada durmasını sağlasaydınız..siz beni dinlemiyormusunuz gibi bir cümleyle..

nerden biliyorsun disgörünüsüne göre hareket ettigini?
Insallah faydali olur sikayetin....
ama sunuda söylemeliyim bende bir aralar kasiyerlik yaptim, ve cok stresli oldugu zaman o tür kuponlar kolaylikla gözden kaciriliveriyor ama tabiki uyaridan sonra düzeltilmesi gerek, umarim böyle birseyi birdaha yasamazsin

valla bana göre kasiyer hatalı hemde çok ii yapmısın kimse şikayet etmicek nasılsa die dikkat etmio anlaşılan işine ben olsam bnde şikayet ederdim hatta maille deil(çünkü pek dikkate alındıgını sanmıyorum)

direk sorumlu amirine şikayet ederdim hakedio

bence en dogrusunu yaptin.. benim hayati tecrübem senin ki kadar cok degildir sanirim.. ama bu dislanma konularindan bende cok cektim.. böyle davranmasi cok yanlis..

ama malesef yurt disinda böyle durumlarla cok karsilasiyoruz.. yabanci oldugumuz icin..

neyse hayirlisi olsun.. insallah bundan sonra o hanimefendi kendine ceki düzen verir ve insanlari din irk dil yüzünden yargilamaz..

hangi ülkede yaşıyorsun?
böyle yabancıların belli ülkeler, belli milliyetler ya da inançlar hakkındaki algıları, oluşturdukları imajlar ne kadar zorlaştırıyor hayatı bazı insanlar için..
kasiyerin başkalarına da aynı şekilde davranıp davranmadığını bilemiyoruz ama sen sana görünüşün yüzünden böyle davranmış olabileceğini düşünüyorsan şikayetini en güzel şekilde gerekli yerlere iletmişsin demektir. ben olsam (ki kapalı değilim ve milliyetçi biri hiç değilim buna rağmen bana bu şekilde davranılsaydı) ben de aynısını yapardım. tebrik ettim seni..
umarım duyarlı davranırlar, sebebi bu olmasa da almadığın şeyleri ödetmeye, ya da seçim hakkına karışmaya kimsenin hakkı yok. ne münasebet yani..

bir daha yine aynı kasiyere git ve bakalım bir şey değişecek mi, bize de bildir..

Son düzenleme:
Canım bazen öyle durumlar oluyor ki insan görmezden gelemiyor ama benim şahsi görüşüm sen onu keşke allaha havale etseydin canım tüketici olarak sen de haklısın fakat ben her ne olursa olsun böyle işinden edebilecek şikeyetlere yanaşamam çünkü mesuliyet almak istemem allah katında..Fakat anlamadığım bi durum var burada sen başörtülü olduğundan dolayı mı kendini ezilmiş hissettin canım sana bunu mu hissettirdi o vatandaş?

Canım bazen öyle durumlar oluyor ki insan görmezden gelemiyor ama benim şahsi görüşüm sen onu keşke allaha havale etseydin canım tüketici olarak sen de haklısın fakat ben her ne olursa olsun böyle işinden edebilecek şikeyetlere yanaşamam çünkü mesuliyet almak istemem allah katında..Fakat anlamadığım bi durum var burada sen başörtülü olduğundan dolayı mı kendini ezilmiş hissettin canım sana bunu mu hissettirdi o vatandaş?

çok garip neden konuşarak, bildirerek halledebileceği bir sorunu allaha havale etsin ki..
iş yerlerinde çalışanlardan memnunuyet, hizmetten memnuniyet, üründen memnuniyet, mekandan memnuniyet vb.. konularında tüketicilerin, müşterilerin yaşadığı olumlu/olumsuz durumları bildirme hakları ve inisiyatifleri vardır.
bir işveren için de işçinin hatasından haberdar olmak önemlidir.
eğer o işçi kızımız da işine ve karşısındaki insana saygı gösterseydi ve işini layıkıyla yapsaydı bu durum olmazdı. yapmadığına göre ikaz edilmesi gerekir.
sadece başörtüsü değil problem, yanlış hesaplar ve tercihe karışılması durumu da var. bunların sebebi ne olursa olsun müşteri bu konuda hakkını aramalıdır.
bunlar genel prosedürler ve süreçler.

hakkımızı kullanmalıyız ve aramalıyız kızlar bu dünyada, alamıyorsanız hakkınızı o zaman allaha havale edin..

dış görnüşe göre karar verdiğini ya da sizi yargıladığınızı sanmıyorum, ama bazılarının insanı çileden çıkarttığı doğrudur, hakkınızı aramakta, susmamakta da haklısınız.

bence hatasını söylemekle, ikazlarınızı yapmakla haklısınız....ama burda bir noktaya takıldım...anladığım kadarıyla düşünceniz sizin dış görünüşünüzden dolayı kandırabilecek kolay bir lokma sandığı ama sizin bir yönetici olduğunuzu bilse bunu yapmayacağı.....ama umarım böyle değildir, o zaman durum beni daha çok rahatsız eder...kimseye bu şekilde yapmaya hakkı yok, yönetici olan size de, alışveriş yapan bir ev hanımına da...

her ne olursa olsun müşteriye bu tarz bir yaklaşım olmaz..
bazı insanlarda varki gerçekten çileden çıkarıyorlar insanı..
sizin durumunuza gelince keşke o an verseydiniz tepkinizi..
durmuyorsada durmasını sağlasaydınız..siz beni dinlemiyormusunuz gibi bir cümleyle..
saruboceq canim bir an bende düsündüm hemen tepki vermeyi ama yapamadim neden bilmiyorum....
nerden biliyorsun disgörünüsüne göre hareket ettigini?
Insallah faydali olur sikayetin....
ama sunuda söylemeliyim bende bir aralar kasiyerlik yaptim, ve cok stresli oldugu zaman o tür kuponlar kolaylikla gözden kaciriliveriyor ama tabiki uyaridan sonra düzeltilmesi gerek, umarim böyle birseyi birdaha yasamazsin
canim disgörünüme göre hareket ettigi yani benim hissettiklerimden ortaya cikiyor ...yani kadin acikca söylemedi ama ne zaman ona denk gelsem bir degisik karsiliyor beni beyimle oldugumuz zamanda öyle selam vermesi bile degisiyor....evet bende onu düsünüyorum belki stresten olabilir ama o cok rahat bir sekilde hareket etti ve gayet sakin bir sekilde devam etti , ve o saatte fazlada isleri yok gibi görünüyordu....
valla bana göre kasiyer hatalı hemde çok ii yapmısın kimse şikayet etmicek nasılsa die dikkat etmio anlaşılan işine ben olsam bnde şikayet ederdim hatta maille deil(çünkü pek dikkate alındıgını sanmıyorum)

direk sorumlu amirine şikayet ederdim hakedio

bende artik dayanamadim bu bu insanda ikinci ve baska bir kisi tarafindanda oldu böyle birsey, ve sikayet etmeye yöneldim.....insaallah dogru yapmisimdir....

bu yaptığının dış görünüşüyle alakalı olduğunu sanmıyorum
bu tür durumlar herkeze olabiliyor ...

Keske tepkinizi o anda belli etseydiniz,kisi hala umursamaz davraniyorsa,Markette üst yetkili birine durumu izah edebilirdiniz.
bende yurt disinda yasiyorum,bu gibi durumdalarda sonradan( heleki bir yabanci tarafindan) yazilan E- mail in cok fazla dikkatte alinacagini sanmiyorum...

Anliyorum canim, dilerimki sikayetine önem versinler.....ama insallah yanilmisindir diyecegim ama anlattiklarina göre dogrulaniyor sanki.... bence e-mail den bir iki haftaya kafar cvp gelmezse direkt git sorumlu kisiyle konus

Ben o anda tepkimi dile getirirdim, sonradan değil. Bir dahaki alışverişinde de aynı davranışı sergilerse anında yetkili biriyle görüşmek istediğini söyle bence. Çağırsın yetkiliyi, orası müşteri memnuniyetini önemseyen bir yerse gerekeni yapacaktır. Bu konuda acımam yok, işini iyi yapmayana güle güle, işini iyi yapacak birileri vardır elbet.

Geçen gün bir hipermarketin müdür yardımcılığı için görüşmeye gittim eğer girebilseydim işe alımlardan da sorumlu olacaktım. Güler yüzlü olmayan insanı kasa için almazdım şahsen.

Bazı yerlerde alışverişi yapıyorum kasada surat bir karış asık, iyi günler diyorum cevap yok, hele ülkemizde bu kadar işsiz varken işini kaybetmek istemeyen işini doğru düzgün yapsın.
Kazandığı parayı haketsin.

sabrınızdan dolayı tebrik ederim sizi ben olsaydım marketten çıkmadan gereken dersi oracıkta verirdim
sonuç ne olursa olsun haklı olduğum yerde asla hakkımı yedirmem ve hatasını anlatabilmek adına ne ve nasıl davranmak gerekiyorsa onu yaparım..
ikincisi türbanlı olmanız neden size bu muameleyi yapmasını gerektirsi ki onu hiç anlayabilmiş değilim...
bence önce siz kendinizle barışık olmalısınız siz nasıl açık olduğu için kimseye 2.sınıf muamele yapmıyorsanız kimseninde size bunu yapmak gibi bi lüksü yok arkadaşım..
kendinize güvenin ve hakkınızı bırakmayınn

bence de kesinlikle iyi yapmışsın
bunu bi insanı işten attırmak ya da hakkını yemek olarak algılamamak lazım
sonuçta onu çalıştıran insan müşterilerini kaybettirsin diye değil işini doğru yapsın diye ona maaş veriyor.

iyi etöişsiniz şikayet etmekle ama o an tepki verseniz daha yerinde olurdu ve daha etkili olurdu haksız değilsiniz ama tepki vermede biraz gecikmişsiniz

bence en dogrusunu yaptin.. benim hayati tecrübem senin ki kadar cok degildir sanirim.. ama bu dislanma konularindan bende cok cektim.. böyle davranmasi cok yanlis..

ama malesef yurt disinda böyle durumlarla cok karsilasiyoruz.. yabanci oldugumuz icin..

neyse hayirlisi olsun.. insallah bundan sonra o hanimefendi kendine ceki düzen verir ve insanlari din irk dil yüzünden yargilamaz..

insaallah öyledir canim , sen kardesim olarak beni bilirsin ve nasil biri oldugumuda bilirsin ben durduk yere öyle kimseyi sikayet etmem:1closedeyes:
hangi ülkede yaşıyorsun?
böyle yabancıların belli ülkeler, belli milliyetler ya da inançlar hakkındaki algıları, oluşturdukları imajlar ne kadar zorlaştırıyor hayatı bazı insanlar için..
kasiyerin başkalarına da aynı şekilde davranıp davranmadığını bilemiyoruz ama sen sana görünüşün yüzünden böyle davranmış olabileceğini düşünüyorsan şikayetini en güzel şekilde gerekli yerlere iletmişsin demektir. ben olsam (ki kapalı değilim ve milliyetçi biri hiç değilim buna rağmen bana bu şekilde davranılsaydı) ben de aynısını yapardım. tebrik ettim seni..
umarım duyarlı davranırlar, sebebi bu olmasa da almadığın şeyleri ödemetmeye, ya da seçim hakkına karışmaya kimsenin hakkı yok. ne münasebet yani..

bir daha yine aynı kasiyere git ve bakalım bir şey değişecek mi, bize de bildir..
canim ben Avusturyada yasiyorum viyana cevresi.....heryerde oldugu gibi burada var din, dil, irk ayrimi yapanlar....bunlari biliyorum ve katlaniyoruzda...biz buralara yerlesmisiz...ayni kurallara uyuyor..ayni vergiyi ödüyoruz o yönden böyle yapan insanlari haksiz buluyorum....ben sikayetimde direkt kadinin ismini söylemedim ama kasada aldigim fis ve calisanin numarasindan kim oldugunu ögrenecekler ...bana herhalde telefon gelecekmis ve ben orada onlara birdaha anlatmami istiycekler...bende o insana isini nasil yapmasi gerektigini ögretmelerini istiycem.....ama gelismeleri ben sizlere yazarim:1closedeyes:

ya canim bende önce icimden Allah görüyor dedim...ilk oldugu zaman...ama bu defa kadina tahammül edemedim yani yaptigi harekete tahammül edemedim.....
ben kendimi ve sadece kendimi degil burada cok kadin var almancalari yeterli degil o kisilere karsida böyle davranirsa nasil olur....bunlari hep düsünüp durdum
yani ben kendimi sadece basörtülü oldugum icin degil beni bir yabanci olarak dislamasi yüzünden ezilmis hissettim.......insaallah kararimda yanlis degilim......

çok garip neden konuşarak, bildirerek halledebileceği bir sorunu allaha havale etsin ki..
iş yerlerinde çalışanlardan memnunuyet, hizmetten memnuniyet, üründen memnuniyet, mekandan memnuniyet vb.. konularında tüketicilerin, müşterilerin yaşadığı olumlu/olumsuz durumları bildirme hakları ve inisiyatifleri vardır.
bir işveren için de işçinin hatasından haberdar olmak önemlidir.
eğer o işçi kızımız da işine ve karşısındaki insana saygı gösterseydi ve işini layıkıyla yapsaydı bu durum olmazdı. yapmadığına göre ikaz edilmesi gerekir.
sadece başörtüsü değil problem, yanlış hesaplar ve tercihe karışılması durumu da var. bunların sebebi ne olursa olsun müşteri bu konuda hakkını aramalıdır.
bunlar genel prosedürler ve süreçler.

hakkımızı kullanmalıyız ve aramalıyız kızlar bu dünyada, alamıyorsanız hakkınızı o zaman allaha havale edin..

evet canim dogru söylüyorsun burada söz konusu sadece basörtüsü degil...yanlis hesap daha önemli oluyor.....dedigim gibi bazi insanlar kurusu tek tek hesapliyorlar...bu durumda o kadin benden biraz fazla aldi ama ben onun pesinde degilim.....olabilir.....ben sadece haksiz davranmasini kabullenemiyorum....

X