Çorbalar Mantar Çorbası

Gxuxldemir

İnci küpeli kız
Kayıtlı Üye
29 Mayıs 2008
184
71
Kremalı mantar çarbası tadında harika bir çorbanız olacak :)

Mantarlar yıkanır ve iri olanlar saplarından ayrılır.
İnce ince doğranır.

*400-500 gr. kültür mantarı
*2 yemek kaşığı tereyağı
*4 yemek kaşığı un
*1 litre soğuk su
*1,5 su bardağı süt
*tuz,karabiber

Önce mantarlar yıkanır.Büyükçe olanların sap ve kafa kısımları ayrılır. Kafa bölümü boyuna ince ince, sap bölümü enine ince olarak dilimlenir.Çok küçük boyutta olanlar saplarından ayrılmadan doğranır.
Tencereye yağ ve un konup kavrulur.Soğuk su ilave edilir.1- 2 defa blendırla karıştırılarak topaklanması engellenir.
Su kaynayınca doğranan mantarlar ve tuz ialve edilir.15- 20 dakika pişirilir.(Bu aşamada olası bir taşmaya karşı başından ayrılmamakta fayda var.Ayrıca bu aşamada çorbanın renginin kararıyor gibi olması sizi telaşlandırmasın, süt ilavesiyle çorba gerçek rengine kavuşacak.)
Daha sonra süt ilave edilir.Bir taşımda sütle kaynatılıp ocaktan indirilir.
Dilenirse karabiberle servis yapılır.

canımsın ya ben bu kremalı mantar çorbasını hep hazır alıp yapıyorum
bayılıyoruz annemle inşallah seninde tarifini deniycem hem evde yapılan her zaman daha lezzetli olur çok sağol tarifin için ben içerisine 1 tanede bulyon atıyorum daha lezzetli oluyor a.s.

sevgili zeynep215 emin ol hazır çorbaya çok benzer bir lezzet ama doğal ev yapımı bir çorban olacak.Bir dene göreceksin, beğenmezsen söz malzemeye harcadığın para benden...:)
ben bulyon kullanma taraftarı değilim, baharatlı tavuk ve et suyu hazırlıyorum..buz küplerine koyup donduruyorum.sonra yemeklerde kullanıyorum.Sevgiler...

ben yapıyorum bu çorbayı, aynı hazır çorbalardaki tadı elde ediyosunuz..
çok lezzetli oluyor..karabiber çok yakışıyor bir de....

X