Mamaya başlamalı mıyım ?

Ayni şekilde benim bebegim de 3.5 ayı geçti ve 6500 kilo. Başlarda sütüm yetmiyordu o yüzden hem anne sütü hem mama veriyordum zamanla sütüm artinca mamayi sadece gece verir oldum (2 kez) (daha doyurucu olmasi icin veriyorum ki daha uzun sure uyusun)
Aylık kontrole gittiğimiz zaman hemşireler mamayi kesmemiz ve anne sütüyle devam etmemizi söyledi ama bizim düzenimiz bu şekilde

İç sesinizi dinleyin, benim bebeğim emmeyi sevmiyor gün içinde kavga dövüş emziriyorum ama öyle kan ter içinde kalıyorum ki tam doyum olmuyor, çocuk 15. Er dakika uyanıp mızmızlanıyor sürekli. Bende mama aldım, bazen gece ve öğle uykusuna yatırmadan veriyorum, güzel uyuyor. Bazı günler güzel emiyor hiç vermiyorum. Mamalar zehir değil, anne sütü zaten alıyor, mamada destek olur. Alın bir paket gece 120 cc verin bakalım emzirirken sonra, uykusu nasıl olacak.

Arkadaşlar mama tü tü kaka böö gibi bisey değil ki mamayi kim icat ettiyse Allah razı olsun mesela ben dogdugumda 40 gün emmisim annem bana basmış pirinç ununu mama yeni yeni çıkıyordu çok pahalıydi diyor canım anam
Tabiki önce en güzeli en kalitelisi annen sütü ama sütü doyurmuyorsa yağlı olmuyorsa ki arkadaşımız burda dengeli beslemek için biraz yemesinden içmesinden kismis doktorun önerisi ile bebegin sağlığı için gelişimi için mamaya başlayabilir hem mama verir hem annen sütü.
He dengeli beslenmeyi kesip gerçekten etiydi tavuguydu balık mevsimi smdi mesela yerse sütü kalite bakımından iyi olup belki mamaya ihtiyaç bile duymayabilir. Ben ikiz büyüttüm doktor 2 meme tek bebegin hakki demişti mamaya mecburen başladık mama içerken bile geceleri 1 yaşına kadar hep uyandi yani bi arkadaş yazmış mama içen bebek geceleri uyanmaz yok öyle bisey uyanıyor 2 bebek ile tecrübe ettim suanda ikizlerim 2 yasinda gece susuyor uyaniyor gündüz akşam yediklerinden kaynaklı 5 aylik bir bebegin uyanması normal ha uyanmazsa bile bence yine beslenmesi gerekir 10 , 12 saat uyuyorlar bizim bile karnimiz kaziniyor

Cisli bez sayısı nedir?
Aç olsa geri uykuya dalmaz ağlar, açlık ağlamasını anlarsınız.
Uyanması normal, ilerleyen aylarda hep uyanık olacak 6.aya bir gelin...
6-7 kez ortalama. Geceleri uyandığında ise gözlerini açmıyor. Biraz emip tekrar uykuya dalıyor herkesin bu şekilde yorum yapması çok kafamı karıştırdı. Mama aklımın ucundan bile geçmiyordu
dengeli beslenirken elbette diyet tarzı bir şey yapmadım sadece şeker ve ekmeği kestim tatlı tüketmedim ama protein bol aldım su çok tükettm ancak sütümde artma olmadı ancak zaman geçtikçe sütümün yetmediğini düşündüm bebeğim emerken mızırdanıyor bakıyorum göğsümde süt yok 2 sini emdiği halde aç kaldığı oluyordu emmeye devam etmek istiyor ancak süt gelmediği için bırakıyor dün gece 90 ml mama verdim üstüne emzirdim 4 saat kesintisiz uyudu sonra tekrar emmeye kalktı problemimiz açlıkmış sanırım

Ah yavrucuk kıyamam ya aç mı kalmış ama basindan diyorum acliktan diye arkadaş bol bol HOSAF YAP İÇ YA EKMEKDE YE hepimiz dogurmadan önce dal gibiydik 53 kiloydum boyum 156 doguma 72 kilo ile gittim karnim yumurta gibiydi birisi üstte birisi altta düşünsene beni yuruyemiyordum doğurdum 63 kiloya pat diye düştüm ama yemem gerekiyordu sadece süt icin değil ikisine tek basima baktığım icin enerji gerekiyordu yedim valla oh canıma değsin 1 yaşına geldiklerinde kendi kendime yemeyeim dedim diyet gibi bisey yaptım aa baktım beni arkadan birileri itiyor devamlı yer ayağımdan kayıyor dahilyeye gittim tansiyon dedi doktor kizdi tek basiniza bakıyorsunuz enerji lazım peşinden koşturmalarina ki ben troid hastasiyim zor veririm kilo yani bi öyle diyet gibi yapmıştım olmadı ancak bunlar 3 yaşına gelecek okuldu biseydi öyle inşallah eski kiloma kavuşurum uzun oldu yazi ama demem o ki önce bebekler çocuklar onlar sağlıklı sıhhatli olsun ay kilo verilir tabi bizde sağlıklı olmak şartı ile.

Kesinlikle katılıyorum zaten dikkat ettiğim dönemde sütüm çok azalmıştı sonra tekrar yemeye başladım halk arasında sütü arttıran ne varsa söylenilen yedim ama benim sütüm sanırım çok fazla artmıyor bebeğim büyüdükçe de yeterli gelmemeye başladı galiba sonuçta bebeklerimizi en iyi biz tanıyoruz bundan sonraki süreçte uyumadan önce geceleri mama vermeyi düşünüyorum o uyudugunda ben de uyuyup dinlendiğinde zaten sütüm oluyor hem anne sütü hem mama destekli ilerleyeceğim

Süt artması için bebek bol bol emmeli, siz de taze yeşillik tüketmeye çalışın. Marul, roka, semizotu, havuç...
Bebek emdikçe süt artması oluyor. Tabi aç da bırakmayın yavruyu verin mama bir şey olmaz. Ben de ilk 2 ay meme mama birlikte verdim, meme reddi olmasın diye şırınga ile mama verdim, zor oluyor ama memeyi de reddetmedi.
Bebeklerde 3.aydan sonra meme reddi başlayabiliyor ona da dikkat edin, dışarıya algıları açılıyor memede durup emmek istemiyorlar, etrafı izlemek istiyorlar. Buna da pilates topu çare oldu bizde, onun üzerinde hoplaya zıplaya emzirdim, hâlâ da öyleyiz...

İki gündür geceleri uyumadan biraz mama verip üstüne emziriyorum o şekilde daha rahat uyuyor gün içinde mama vermiyorum sadece emziriyorum yeterli geliyor sanırım dediğiniz gibi etrafı izlemekten emmek istemediği oluyor o zaman da yatarak emziriyorum o şekilde daha rahat ve daha uzun süre emiyor

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…