Makarna sosu tarifleriniz

KatnissEverden

Alaycı Kuş
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
7 Haziran 2008
3.524
1.119
39
arkadaşlar değişik makarna sos tarifleriniz varmı..neler katıyosunuz...siz becerikli kk kadınlarının yardımlarını bekliyorum..:enbuyukkk::1hug:

ben sarmısak doğruyorum onu yağda hafif çeviriyorum sonra salça,karabiber.kimyon.kekik. koyuyorum içine bir kesme şeker atıp 1 çay bardağına yakın su koyuyorum hafif kaynamaya başlayınca kapatıyorum bazen içine kıymada ilave ediyorum güzel oluyor bence...

kekikli çok güzel oluyor gerçekten

ben de yeşil biberli seviyorum yeşil biberi biraz kavuruyorum rendelenmiş domatesi de kavuruyorum bir kaşık salça, karabiber haşlanmış makarnayla karıştırıyorum. istersen bir küçük kuru soğanda kullanabilirsin. en başta soğan kavrulacak.

bir arada sosisli yapmştım sosisi küçük doğrayıp biraz kavurup, domates rendesiyle biraz daha kavurup haşlanmış makarnayla karıştırmıştım. değişik olmuştu.

Ben iki cesit peynirle kremayla beyaz sosla yapiyorum...Once biraz yag yada margarini tencerede eritip içine 250 ml sivi krema ekleyip kaynatiyorum içine rendelenmis kasar peyniri ve parmezan peyniri ekliyorum tuz ve karabileber ekliyorum..Makarnalari tencereye alip hepsini karistiriyorum...Cok guzel oluyor..Degisik yani...

Makarnanızı haşlayın.Bu arada tavaya tereyağınızı vede zeytinyagınızı koyun içine küçük küçük doğranmış bir orta boy sogan ilave edin,biraz kavurduktan sonra 3 adet domates (küp küp doğranmış) ilave edin biraz kaynattıktan sonra sırasıyla 1 tatlı kaşığı feslegen, bir çay kaşıgı kekik .1 çay kaşıgı nane. bir tutam karabiber tuz ilave edin bir diş sarımsağıda rendeleyin biraz karıştırıp altını kapayın (istenirse 1 çay bardağı ince ince doğranmış siyah zeytinde ilave dilir)Makarnaları süzüp sosla karıştırılır. Servis tabağına alınır.Üstünede beyaz peynir rendelenir.Basit ama lezzetli bir tarif oğlum çok seviyor.(yağı makarnanın çokluğuna göre ayarlarsınız ama gerçek zeytinyağı olsun muhakkak)

Yarim paket spagetti
7-8 tane domates ( daha fazla da olabilir, hatta ilave olarakbir kutu dogranmis domates konulabilir)
1 buyuk sogan
1-2 dis sarimsak
Nane
Tane karabiber
1 yemek kasigi domates salcasi
1-2 tane aci kirmizi kuru biber ( istenirse)
1cay kasigi toz kirmizi biber
Zeytinyagi
Bir kibrit kutusu kadar beyaz peynir
Bir tatli kasigi tereyagi
Istenirse dilimlenmis sucuk

Derince bir teflon tavaya zeytinyagini koyun, ince dogranmis soganlari bir iki dakika isinmis yagda cevirin ve soyulmus domatesleri dograyarak ilave edin, altini kisarak uzun bir sure, domatesler neredeyse salca gibi olana dek pisirin- cok kisik ateste, sonra isterseniz kucuk dogranmis sucugu, salcayi, ince ince dogranmis kirmizi biberleri ve toz biberi ilave edin, tane karabiberleri atin icine, tuz ve en son da dövulmus sarimsagi ekleyin. Bol nane ekin uzerine ve tereyagini ilave edin, en son da beyaz peyniri ufalayin ve bir iki dakika sonra atesten alin tavayi ve haslanmis spagettinize ekleyin..Servis yaparken uzerine parmesan peyniri koyabilirsiniz.
Dikkat edeceginiz sey zeytinyagini cömertce kullanmak olacak. Bir de salca ve domates kavrulmayacak, yavas yavas bol yagda pisecek, lapalasacak.

Biraz zeytinyaginda karidesleri kavur üzerine sogan sarmisak, ve ben göz karari iki kasik un koyuyorum güzelce biraz kavuruyorum üzerine bir paket cig krema, tuz, karabiber ve bouillon sosuma katip biraz fokurdatiyorum ve koyuluguna göre indirmeye yakin veya hemen biraz süt koyup aliyorum. Makarna ile karisitirip üzerine de biraz kasar rendeliyorum

zyaginda dogranmis taze soganlari-yesil biberleri-iri dogrenmis domatesleri sooole bir ceviriyorsunuz(pismeyecek sadece olecek)makarnalarida atip tekrar cevirip bol beyaz peynir iri iri atip altini kapatiyorsunuz
kekik bu tarife yakisiyor

yesil makarnalari hasliyorsunuz,baska bir tencerede ince yarim halkalara dogranmis kabaklari az su ile 3-4 dk hasliyorsunuz suyunu cekecek dokmeyeceksiniz icine krema ilave edip krema kaynayinca makarnalari da atip bol kasar rende ile servis yapiyorsunuz
bir paket kultur mantarini iyice yika (ben su dolu bir kapta dis derisini elimle ovaliyarak cikariyorum) sonra istedigin gibi dogra biraz zeytinyaginda suyunu salip cekene kadar sotele bu arada biraz kekik ve az tuz katabilirsin. Soteledigin mantarlari bir tabaga cikar ve kullandigin tavaya yeterince yag koyup sogan ve salca ile kiymayi kavur. Icine istedigin baharatlari kat, istersen domates rendesi ve sarmisakda ekliyebilirsin. Kiyma kavrulunca mantarlarida ilave edip iyice karistirip makarnanin uzerinde servis ediyorsun. Puf noktasi kiymayi kavururken devamli ezip topak topak kalmamasini saglamak

internetten aldım tarifleria.s.

bu tarif burgu makarnada çok harika oluyor burgu kaldıysa ewde sadece hemen bunu yap canım ..bir kase yoğurtun içine karabiber kırmızı biber tuz koy karıştır .makarnayıda domates sosuyla yap sadece domatesi üstüne koy demiyorum haa makarnayı yağlarken domates doğra kabukları soyulmuş sonra makarnayla birlikte iice karıştır makarna hafif kırmızımsı olacaktır sonra tabağa aldığında üstüne hazırlanan yoğurt sosunu dök.....okadar harika oluyorki eğer beğenmezsen ne dersen de bana özel msj at bişeler yap ama çok harka oluyor gülüm hadi afiyet olsunnn

kızlar kuskusun üstüne sarımsaklı yoğurt ve tavada sıvı yağ ile kızartılmış kırmızı biberi koyun çok mükemmel oluyorr bugün yaptım off hala tadı damağımda

bende makarnayı haşlayıp süzerim tavaya yağı koyar üzerine bolca doğranmış biber koyar yağda güzelce pişiririm içine biraz kıyma koyar güzelce kavururum sonra domates maydanoz koyar suyunu çekmesini beklerim sonrada hazırladığım sosu makarnayla buluştururum ohhh yanınada buz gibi bir ayran afiyet olsunnnn

Ben tonbalığı ve mısır konserveside koyarım...Oda fena olmuyor.

Ama genelde makarnanın kıymalısını tercih ederim, kıyma, soğan, sivri biber ve azıcık salça iyice pişirilir, pişmiş ve tabağa alınmış makarnanın üzerine 1 kepçe konulur, üzerine rendelenmiş kaşar ve ince kıyılmış maydonoz...Çok şık görünüyor.

ben genellikle makarnayı kavurarak yapıyorum ve güzel oluyo besin değerinide kaybetmemiş oluyo
Makarnayı yağda kavuruyorum bolca domates rendeleyip ilave ediyorum,
üzerine k.biber,k.biber, birazda sarımsak ilave edip tuzunu atıp pişmesi için yeteri kadar su ilave ediyorum ohhhh mis gibi domatesli makarna oluyo deneyin tavsiye ederimmm
şimdik canım çekti yaaaaa:eek:

yoğurdu mayonezi ve sarımsağı karıştırıp içine küçük küçük doğranmış domates salatalık biber maydanoz,dereotu ve baharat ekleyin hepsini karıştırın..makarnanın üzerine döküp servis yapın.tadı harika oluyo.

-küp küp doğranmış soğanlar yağda kavrulur
-ince doğranmış yeşil biberler eklenir
-küçük küçük doğranmış mantarlar da eklenir
-mantarları bu karışımda biraz kavurduktan sonra salça eklenir
-en son küp küp doğranmış domatesler de eklenir ve mantarlar suyunu çekene kadar
pişirilir
-tuz ve karabiber eklenerek tabağa çıkarılan makarnaların üzerine konur
(çok severim ve sık sık yaparım)
mantar seni çok seviyorum :asigim: :asigim: :asigim:

bu tarif burgu makarnada çok harika oluyor burgu kaldıysa ewde sadece hemen bunu yap canım ..bir kase yoğurtun içine karabiber kırmızı biber tuz koy karıştır .makarnayıda domates sosuyla yap sadece domatesi üstüne koy demiyorum haa makarnayı yağlarken domates doğra kabukları soyulmuş sonra makarnayla birlikte iice karıştır makarna hafif kırmızımsı olacaktır sonra tabağa aldığında üstüne hazırlanan yoğurt sosunu dök.....okadar harika oluyorki eğer beğenmezsen ne dersen de bana özel msj at bişeler yap ama çok harka oluyor gülüm hadi afiyet olsunnn

Makarnayı domates sosuyla nasıl yapıcaz. Domatesi kavurup makarnaylamı karıştıracaz?Çok cokacimcoook

şuan yazdiklarinizi hep not aliyorum..çünkü makarna en kolay ama en besleyici...süslü olmazsa eşim, bekar yemeği diyor :)))))))))))))))))

makarnayı haslıyorum
tavasa sosisleri kızartıp içine sulandırdığım salçayı koyuyorum hapsi kaynayınca makarnana ile karıstırıyorum
ve ben bunu cok seviyorum kaydirigubbakcemile3

sarmisagi dograyin az yagda kavurun, üzerine ezilimis domatesler oluyor ya, yani domatesi suyu gibi, bir paket 250ml onu ilave edin tencereye, cok az su 1/2 caybardagi kadar bunuda ilave edin kaynamaya dursun, bu ara ya tazen ya dondurulmus bezelye ilave edin kaynayina altini kisin kapali tencerede kaynasin, tuz ve bol karabiber ekleyin ve birakin yavas yavas pissin, cok cok harika oluyor, aci sevenler begenir diye düsünüyorum.
En güzel spagetiye yakisiyor bu sos.

Makarnayi haşlayip hafif yada çevirin

kiyma çok az salça çeşitli baharat tavada pişinin
sonra bir geniş kasede yoğurt ve rendelenmiş sarimsaği kariştirin

servis tabağina makarnanizin üzerne yoğurt ve kiymali soso ilave edin
süpeeeer

X