Mağduriyetten haz almak

En buyuk kk

Guru
Kayıtlı Üye
18 Mart 2013
3.658
11.729
Merhaba sevgili hanimlar nasılsınız?

Bu forumda birçoğumuzun belki de ortak bir derdi olabilecek bir konunun benim son zamanlardaki derdim olduğunu düşünüyorum. Bu da dert mi diyebilirsiniz ama daha gündelik yaşama ait/ genel bir konu da olsa dert olabilir diye düşünüyorum.

Şimdi ben bu forum da dahil, yabancı forumlardaki ben mi haksızım konuları da dahil sürekli ama sürekli haksızlığa uğrayan, kötü muamele gören ve sesini çıkaramayan insanların yazdıklarını internette okumaya bayılıyorum ve kendimi bundan alamıyorum. Sabah gözümü acıyorum kkda kayni maaş kartına el koyan kadının konusunu okuyorum sinirleniyorum sonra giriyorum Amerika'da üvey annesi evden atan 16 yaşında çocuğun konusunu okuyorum daha da sinirleniyorum. İse geliyorum yeni isyerimde eski kurumumdan 3 4 kişiyiz eski kurumumuzda bize yapılan haksızlıkları konuşuyoruz daha da sinirleniyorum.

Yapı olarak çoğu şeye ses çıkaramayan, hakkını arayamayan biriyim. Annem küçükken benim yanımda herkesle kavga ederdi bu yüzden kavga gürültü beni aşırı derecede gerer ve kimseyle polemiğe girmem çok gerilirim. Acaba ondan mı böyle mağdur insanların açtığı konulara bağımlı oldum?

Geçen kardeşime buradan bir konuyu okuyacaktim diyor ki abla negatif bir şeyse anlatma. Dedim ki sen ne kadar akıllı bir kızsın ya tamam negatif içerikler mağduriyetler okumuyorum bitti. E o zaman da boş zamanlarımda ne yapacağımı şaşırdım. İnternette ne izleyeyim ne okuyayım bu tarz konuları okumazsam? Yani kitap okuyabilirim moda yemek tarifi gibi şeylere bakabilirim ama hiçbiri mağdur insanların kaynini kotuledigi konuların yerini tutmuyor.

Sizler bu durumu hiç yaşadınız mı ve ne yaptınız çözüm olarak?

Duzeltme: galiba konuyu tam açık anlatamamisim yani insanların kötü durumda olmasından hiçbir şekilde zevk almıyorum, sosyopatlik gibi düşünmeyin. Yani içten içe insanların mağdur olmasından zevk alan biri değilim kesinlikle. Sadece bu tür ezilen, hayır diyemeyen, haksızlığa uğrayan insanların internette yazdıkları şeylere ve gerçek hayatta bu tarz durumlara bağımlılık derecesinde bir ilgim var demek istedim. Bu tarz hikayelere aşırı sinirleniyorum duygusal tepkiler veriyorum ama bir türlü okumayayim dinlemeyeyim diyemiyorum. Yoksa hani deccal de değiliz arkadaşlar.

Son düzenleme:
Haz alıyorum diyorsunuz sonra sinirleniyorum diyorsunz bu ikisi arasında fark var bence sizde sadece haz alma durumu var kötü durumda olan insanları görüp mutlu olmak yada ben ondan iyiyim yine demek veya yalniz değilmişim kafalarına girmek gibi gibi ... buda bir pskolojik bozukluk netice de bence.. terapi almak iyi gelebilir

Haz alıyorum diyorsunuz sonra sinirleniyorum diyorsunz bu ikisi arasında fark var bence sizde sadece haz alma durumu var kötü durumda olan insanları görüp mutlu olmak yada ben ondan iyiyim yine demek veya yalniz değilmişim kafalarına girmek .. buda bir pskolojik bozukluk netice de bence.. terapi almak iyi gelebilir

Yok yok yani kötü durumdaki insanlar kötü duruma düştüğü için haz almıyorum canım o kadar da değil. Aslında haz derken bağımlılık. Konudaki maaş kartına el koyan kayın yani her şeyi kendine hak gören haksız bir insan olsun diyelim. Ona o kadar çok sinirleniyorum ki sürekli ağzının payı verilmiş mi diye konuyu takip ediyorum yani tanımadığım etmediğim bir insanın mağduriyet durumuna aşırı angaje oluyorum. Ve bütün bu süreç bende böyle heyecan ve bağımlılık hisleri yaratırken çok yoruyor ve hirpaliyor. Veya mesela grupça biseyler konuşuyor. Konuyu hemen x kisisinin yöneticinin genel merkezin vs bize yaptığı haksızlıklara getiriyorum ve nabzim hızlanarak NASIL BOYLE YAPARLAR ABI YAAA NE HADLERINE??!! filan gibi çıkışlarda bulunuyorum ama günün sonunda zihnen yorgun, bitik, o gün gereğinden fazla ofkelenmis buluyorum kendimi. Ama mesela daha sakin, neşeli konular konuşsam o beni sarmıyor istediğim o heyecanı vermiyor. Yani keşke birileri mağdur olsa da ben de rahatlasam gibi değil de bilmiyorum anlatabildim mi.

Bu forumda birçoğumuzun belki de ortak bir derdi olabilecek bir konunun benim son zamanlardaki derdim olduğunu düşünüyorum. Bu da dert mi diyebilirsiniz ama daha gündelik yaşama ait/ genel bir konu da olsa dert olabilir diye düşünüyorum.

Şimdi ben bu forum da dahil, yabancı forumlardaki ben mi haksızım konuları da dahil sürekli ama sürekli haksızlığa uğrayan, kötü muamele gören ve sesini çıkaramayan insanların yazdıklarını internette okumaya bayılıyorum ve kendimi bundan alamıyorum. Sabah gözümü acıyorum kkda kayni maaş kartına el koyan kadının konusunu okuyorum sinirleniyorum sonra giriyorum Amerika'da üvey annesi evden atan 16 yaşında çocuğun konusunu okuyorum daha da sinirleniyorum. İse geliyorum yeni isyerimde eski kurumumdan 3 4 kişiyiz eski kurumumuzda bize yapılan haksızlıkları konuşuyoruz daha da sinirleniyorum.

Yapı olarak çoğu şeye ses çıkaramayan, hakkını arayamayan biriyim. Annem küçükken benim yanımda herkesle kavga ederdi bu yüzden kavga gürültü beni aşırı derecede gerer ve kimseyle polemiğe girmem çok gerilirim. Acaba ondan mı böyle mağdur insanların açtığı konulara bağımlı oldum?

Geçen kardeşime buradan bir konuyu okuyacaktim diyor ki abla negatif bir şeyse anlatma. Dedim ki sen ne kadar akıllı bir kızsın ya tamam negatif içerikler mağduriyetler okumuyorum bitti. E o zaman da boş zamanlarımda ne yapacağımı şaşırdım. İnternette ne izleyeyim ne okuyayım bu tarz konuları okumazsam? Yani kitap okuyabilirim moda yemek tarifi gibi şeylere bakabilirim ama hiçbiri mağdur insanların kaynini kotuledigi konuların yerini tutmuyor.

Seni kaynanam ve annemle tanıştırayım. Kaynanam her gün hasta, her gün başka bir yeri kanser oluyor ve hep mağdur. Annem de bazen muhtar, bazen gazeteci. Kim, nerde, nasıl ölmüş, ne yaşamış her gördüğüne anlatıyor. Hayrına beni de kurtarırsın. Herkes mutlu olur. 😁

Yok yok yani kötü durumdaki insanlar kötü duruma düştüğü için haz almıyorum canım o kadar da değil. Aslında haz derken bağımlılık. Konudaki maaş kartına el koyan kayın yani her şeyi kendine hak gören haksız bir insan olsun diyelim. Ona o kadar çok sinirleniyorum ki sürekli ağzının payı verilmiş mi diye konuyu takip ediyorum yani tanımadığım etmediğim bir insanın mağduriyet durumuna aşırı angaje oluyorum. Ve bütün bu süreç bende böyle heyecan ve bağımlılık hisleri yaratırken çok yoruyor ve hirpaliyor. Veya mesela grupça biseyler konuşuyor. Konuyu hemen x kisisinin yöneticinin genel merkezin vs bize yaptığı haksızlıklara getiriyorum ve nabzim hızlanarak NASIL BOYLE YAPARLAR ABI YAAA NE HADLERINE??!! filan gibi çıkışlarda bulunuyorum ama günün sonunda zihnen yorgun, bitik, o gün gereğinden fazla ofkelenmis buluyorum kendimi. Ama mesela daha sakin, neşeli konular konuşsam o beni sarmıyor istediğim o heyecanı vermiyor. Yani keşke birileri mağdur olsa da ben de rahatlasam gibi değil de bilmiyorum anlatabildim mi.
Anladım şuan ilk mesajı okuyunca aksi bir durum gibi anlaşılıyor da ... fakat buda sağlıklı bir durum değil kendinizle bağdaşan durumlardan kaynaklı olabilir. Bence muhakkak terapi almalısınız bu konu hakkında diye düşünüyorum bazı şeyleri insan beyni tek başına aşamıyor çünkü

bunun psikolojik açıklaması oh bende yok veya ben bunları zaten yapmam ki diye kendini rahatlatmakmış
ama ağızlarının paylarını aldılar mı diye ben de çok merak ediyorum
o haksızlar cezasını buldu mu haz alıyorum evet

Bak kk şimdi ben de neden burayı okumaya başladığımın hikayesini anlatayım. Ben gecen senelerde kendimi iyi hissetmediğim için psikoloğa sevk istedim doktorumdan, ilk görüşme sonrası da kısa bir süre bireysel terapi hakkım çıktı cok da acil bir durum olmadığı için. Ama istersem uzun bir süre grup terapiye hakkım varmış sigortam tarafından çünkü sanırım daha ucuza geliyor onlara. Ben başladım ama başkalarını yargılamamak ilk kuraldı ve ben 2.seansin sonunda artık bu kadar salak insana cevap vermeden duramadigimi anlayıp çıktım çünkü ezik ver hakkını arayamayan, magdur olmaya bayilan insanlara tahammülüm yok😂 sonra da araştırırken burayı gördüm ve çok benzer bir tecrübe olduğu için girip okuyup yazmaya başladım, çünkü psikologum bireysel terapi kadar faydali demişti bu grup olarak paylaşım yapmaya. Gerçekten de insanların sorunlara çözümleri, yorumları falan çoğu konuda olumlu yönde çözüm oldu bana. Mesela anneme olan sinirimi biraz geriye atabildim. Ya da işimden çok da memnun olmadığım halde ayrılamıyordum, küçükken maddi durumumuz çok parlak olmadığı için korkuyordum sanırım ama aslında maddi olarak gayet iyiyiz su an. Bu korkuyu yenip işten ayrıldım bir süredir baya iyiyim, kendime yeni bir iş kurma aşamasındayım. Faydası oldu yani, okuyup okuyup sadece doldurmuyorum kendimi demek için bu kadar açıkladım. Amaaa bir ama var ki, ben de gerçekten senin kadar olmasa da bazen ay ben şu an bunu neden okuyup sinirleniyorum ya diye sorup ertesi gün yine okuyorum 😂 vardır mutlaka bir açıklaması, ben de takip edeceğim.

Haz alsanız ne demeye dert edinesiniz ki.
Üstelik kendinize faydalı o kadar çok şey yapabilecekken.

insan sinirleniyor, morali bozuluyor ama nedense bu tarz içerikleri okumaktan, takip etmekten ve dahil olmaktan da kendini alamıyor.kendimize acı çektirmeye zevk mi alıyoruz anlamadım ki.elbet vardır bunun da bir bilimsel açıklaması ama.mesela benim de moralimi burası aşırı bozuyor bazen ama yine de kendimi dahil olmaktan alamıyorum.ki çoğu üye de aynı durumda alınan cezalara bakılırsa.

Bak kk şimdi ben de neden burayı okumaya başladığımın hikayesini anlatayım. Ben gecen senelerde kendimi iyi hissetmediğim için psikoloğa sevk istedim doktorumdan, ilk görüşme sonrası da kısa bir süre bireysel terapi hakkım çıktı cok da acil bir durum olmadığı için. Ama istersem uzun bir süre grup terapiye hakkım varmış sigortam tarafından çünkü sanırım daha ucuza geliyor onlara. Ben başladım ama başkalarını yargılamamak ilk kuraldı ve ben 2.seansin sonunda artık bu kadar salak insana cevap vermeden duramadigimi anlayıp çıktım çünkü ezik ver hakkını arayamayan, magdur olmaya bayilan insanlara tahammülüm yok😂 sonra da araştırırken burayı gördüm ve çok benzer bir tecrübe olduğu için girip okuyup yazmaya başladım, çünkü psikologum bireysel terapi kadar faydali demişti bu grup olarak paylaşım yapmaya. Gerçekten de insanların sorunlara çözümleri, yorumları falan çoğu konuda olumlu yönde çözüm oldu bana. Mesela anneme olan sinirimi biraz geriye atabildim. Ya da işimden çok da memnun olmadığım halde ayrılamıyordum, küçükken maddi durumumuz çok parlak olmadığı için korkuyordum sanırım ama aslında maddi olarak gayet iyiyiz su an. Bu korkuyu yenip işten ayrıldım bir süredir baya iyiyim, kendime yeni bir iş kurma aşamasındayım. Faydası oldu yani, okuyup okuyup sadece doldurmuyorum kendimi demek için bu kadar açıkladım. Amaaa bir ama var ki, ben de gerçekten senin kadar olmasa da bazen ay ben şu an bunu neden okuyup sinirleniyorum ya diye sorup ertesi gün yine okuyorum 😂 vardır mutlaka bir açıklaması, ben de takip edeceğim.
Bana da burası hiç iyi gelmiyor ama faydalı bir yer gerçekten.aklına gelen her düşüncenin her sorunun konusu açılmış.yazan kişiler de güzel yazıyor çoğu zaman.haa sinirimi bozuyor mu bozuyor ama yine de çok şey öğrendim.hem faydalı hem sinir bozucu bir yer tuhaf yani.

Depresif insanlarda engellenmiş öfke olduğu söyleniyor. Hakkımı arayamıyorum ama konuları okuyunca sinirleniyorum falan deyince aklıma o geldi. Anneye yönelik vurgu da bana onu çağrıştırıyor. Bir site var orada detaylı açıklıyor isterseniz atabilirim.

Burda konu okumayı ben de seviyorum ama sürekli mağdur olan, hakkını savunamayan, herkesin ezdiği insanların konularını okumayı sevmiyorum, reel hayatta da o tarz insanları dinlemeyi sevmiyorum. O tarz üyeler var ve gözardı ettim. Ne okuyorum ne yorum yapıyorum.

Bir de burası bana iyi geldi. Ben kendimi çirkef ve arıza olarak görüyordum biraz. Burdaki konularda o kadar saçma şeyleri yıllarca kafaya takan, sürekli konu açan kadınları okuyorum ki(kayın ailem bana az altın taktı, kv bana bozuk peynir yolladı gibi) kendimi normal bulmaya başladım. Hatta bunların yanında baya gamsız kalıyorum. Ve bu tarz kişilere ciddi ciddi hak veren kişiler var. görümcesi kendisine mesafeli diye yıllarca ağlayan ve kocasıyla kavga eden üyeler var. Deli misin bunu neden takıyosun diyince de sen de görümcesin herhalde !!!!! diyolar. Kendini sevmek için bu site birebir cidden 😄

Puhahahaha dürüst insan. Yanıt bulamayacaksın herkes aynı bence burda.

Birilerine fikir vermek haz verici olabilir. Zaten bizim toplumumuz çok sever sorulmasa da fikir beyan etmeyi. Ki burda soruluyor o yüzden burası çok aktif.

Yeterince sabrın taşmamıştır okumaktan vazgeçmiyorsundur. Ben ilginç bi başlık olmadıkça girip okumuyorum pek. Önceden daha önce benzer cümleler de yazılmış olsa fikrimi yazardım. Bir nevi oy çokluğu sağlamak için. Bir de insanın kendi hayatında daha mühim dertler olunca amaar zırt diyosun.

X