Mutfak Püf Noktaları Lütfen Pizza Yardımı!

ellerine sağlık melan_choly. ben de bu tarife göre yapıyorum pizzamı. harika oluyor. dışarıdan mı aldın diyen bile oluyor. bu tarife göre 2 ortaboy pizza yapıyorum. herkese tavsiye ederim.

Pizzanın hamurundan daha önemli olan,pizzayı bitirip fırına koyduğunuzda bir müddet maya yani yoğurt ayarında bekletmeniz gerekmektedir.İnanın bana en az pizzacılarda yidiğimiz pizzalar kadar lezzetli olacaktır.Çünkü direkt ateşe maruz bırakmak değil biraz kabarmasını sağlamak önemli..

hamuru içinde en ideal tarif,2 yumurta,alabildiği kadar un,sütle ıslatılmış yaş maya,tuz,bir çay kaşığı şeker ve mutlaka damıtlımış su yani şaşal suyu çünkü çeşme suları çok fazla kireçli olduğu için pul pul dökülüyor ve kabarma şansı olmuyor..

Benim de pizzam cok güzel oldugunu söylerler, bende tarifimi yazim:

Hamurunu ilik süt, su karisimi ile yogurun, mesela 1 kg una 2 Dr. oetker kuru mayasi, biraz sivi yag 1-2 yemek kasigi, 1 yk seker, kafaya göre tuz, (süt,su herlade 1/2 litre gider ) onu ayarlicaksiniz artik ,güzelcene yogurup bekletin.

Sosu icin,
kutu domates (icindeki domatesleri ezin) yoksa eger domates salcasi, biraz biber salcasi, sirf salca ile yapiyorsaniz biraz su, kutu domatese su gerekmez,
tuz, karabiber, kirmizibiber, pulbiber, sarmisak, kekik, veya pizza baharatlari oluyor, kekik yerine oda ola bilir. Cok az da sivi yag.

Bu sosu cok az kaynatin sogmaya birakin, cig kokmasini önlüyor cok güzel oluyor , ama ben herzaman kaynatmiyorum, kaynatmadanda oluyor.

Hamuru kabarinca, 1kg undan yogurduysaniz eger, ince istiyorsaniz 5 parcaya bölün biraz kalin olsun derseniz 4 parcaya bölün hamuru, ve tepsi büyüklügünde acin.

Tepsiye yerlestirin ve firini 250 derecede isitmis olun,

Hamurun üzerine önce sosu sürün, sonra peynir, sonra mantar, en son sucuk veya salam , renkli biber falanda ola bilir yerlestirin ve firina atin.
Firini hic acmayin 15-25 dak arasi sürer psimesi, firindan firina degisiyor.
Zaaten sucuklar kizarinca peynir de erimis olunca belliki pismisdir.

Cikarmadan altini kaldirip bi bak, baktin ki haffid pemebelesmis, oldu demekdir.

Eger biraz pizza hut pizzasi olmasini istiyorsan tepsiye yaydikdan sonra 5-dak beklet sonra malzemeleride üzerine yayinca biraz daha 5-10 dak beklet öyle firina at.

Umarim begenirsiniz,
ben pizza yapmaya hic üsenmem severek yaparim.
Ayrica Hotel sahibi arkadaslarim var, cok begenmislerdi, hep isterler geldiklerinde, düsün yani artik, onlarin ascilarindan daha iyi yapiyormusum:)))))

Affiyet olsun...

çok gec olmus cvp için ama ben göz kararı yapıyorum hayatım yarımkılo un 1 maya kesin ölçüm zatn elinin ayarıyla ilgili banada tarifi öyle verdiler yani

yaaa valla süpersinizz neler öğrendimm sizden yaa çok sağolunnn bu bilgilerin hepsini toplayıp iyi bir pizza yaparım benn.tariflerin hepsini deniyorum şimdiye kadar bikaç tanesini yaptım bileee hepsi çok lezzetli olduu hatta eşim inanmadı ilktenyaptığıma çünkü benimki önceden pek gzl olmuyorduu :) sağolun yaa

canımsın ben evde yapılan pizza hamurlarını pek sevmiyorum
pide fırınından 1 tane hamur alıyorum yağlanmış tepsiye iyice bastırarak seriyorum
üzerine biraz domates salçası ve çok az sıvı yağ gezdiriyorum üzerine biraz kaşar sosis salam mantar koyuyorum en üste tekrar bolca kaşar harika oluyor herkesde bayılıyor bide böyle dene istersen a.s.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…