Hamur İşleri Lokma (resimli)

gullerdiyari

hayat beni nden yoruyosun
Kayıtlı Üye
30 Mart 2009
3.315
1
Bizim memlekette bu lokmayi genelde kandillerde ve arefe günlerinde yaparlar komsulara ese dosta dagitirlar.
bizlerdede cocukluktan beri aliskanlik her kandil ve arefe günlerinde yapariz.
tabiki arada canimiz cekincede yapiyorum.
aslinda biz sade kizartiyoruz ama ben peynirlide yapiyorum cok lezzetli oluyor.

sadece yagimizi hazirlasak yeter

1 kg un
tuz
1 paket yas maya kuruda olur
1 kasik eritilmis margarin yada tereyagi
kizartmak icin yag
arzuya göre paynir

malzemeleri bir kaba koyup su ile hamurumuzu yoguruyoruz.
hamuru beze yapip merdaneyle aciyoruz elinizlede olur
istenilen sekilde kesip isterseniz peynirli isterseniz sade yagda kizartiyoruz.
afiyet olsun.

bu sekilde yapiyoruz lokmamizi.

isterseniz ben peynir koyup kizartiyoru birazini böylede güzel oluyor

afiyet olsunopuyorumnanaktan

Son düzenleme:
canım buna lokma dionuz sanırım siz ...
içini koyunca cig borek gibi oluyo..
senin dedigini bende biliyorum sade olarak kızartılır ama biz mayalısını yaparız oda acaip puf puf kabarır bu mayasız gibi geldi bana
ellerine saglık :lepi:

opuyorumnanaktanbitanesin sen yengosumopuyorumnanaktan
opuyorumnanaktanbende evelki gün ilk defa yaptim:kedi:
:nazar:libyanamin topigini gördüm 3aylarin baslangici oldugu icin icimden okadar cok geldiki yapmak annemi aradim tarifi aldim ve ilk kez kollarimi sivayip lokma isine koyuldum yoksa genelde hep annemle yapariz o hamuru yoguru ben sekillendiririm o kizartir
zemuszemusama bu kez tek basima bu isin altindan kalktigimada inaniyorum alnimin akiylazemuszemus

cokacimcoookbirdahakine peynirlisinide denicem ama biliyosun ben merdaneyle oklavayla bi isi beceremiyorum malesef

:kedi:ben sade yaptim yengosum fotosunuda ekliyorum umarim onayini alirim:kedi:

senin dedigini bende biliyorum sade olarak kızartılır ama biz mayalısını yaparız oda acaip puf puf kabarır bu mayasız gibi geldi bana

canim tariftede yazdim buda mayali ben sadece icli olanin resmini koydum..
aslinda sade kizartiyoruz isteyen iclide yapabilir diye.
her yörenin yapis tarzi yada verilen isimler farkli olabilir:sm_confused:
tesekkür ederimopuyorumnanaktan

opuyorumnanaktanbitanesin sen yengosumopuyorumnanaktan
opuyorumnanaktanbende evelki gün ilk defa yaptim:kedi:
:nazar:libyanamin topigini gördüm 3aylarin baslangici oldugu icin icimden okadar cok geldiki yapmak annemi aradim tarifi aldim ve ilk kez kollarimi sivayip lokma isine koyuldum yoksa genelde hep annemle yapariz o hamuru yoguru ben sekillendiririm o kizartir
zemuszemusama bu kez tek basima bu isin altindan kalktigimada inaniyorum alnimin akiylazemuszemus

cokacimcoookbirdahakine peynirlisinide denicem ama biliyosun ben merdaneyle oklavayla bi isi beceremiyorum malesef

:kedi:ben sade yaptim yengosum fotosunuda ekliyorum umarim onayini alirim:kedi:

canim harikasin bende iclisinin resmini koymustum esas lomaynin resmi bu isteyerimseniben
bende biraz kaldi gidip sadesinin resminide cekeyim diyordum.
sen artik kendini astin canim masallah hergün yeni bir ata bir tarif yeni bir lezzet yapiyorsunvereliniortak
gercekten nefis görünüyor canimcokacimcoook
ellerine emegine saglikopuyorumnanaktana.s.

bunu sürekli bende yapıyorum ..
lokmayıda yapıyoruz biz..hamuru cıvık ve kaşıkla konuluyor kızgın yağa..
demekki sizin yörede buna lokma deniliyor...
eline koluna sağlık sık sık yaprım bunu..özellikle kahvaltılara..

bunu sürekli bende yapıyorum ..
lokmayıda yapıyoruz biz..hamuru cıvık ve kaşıkla konuluyor kızgın yağa..
demekki sizin yörede buna lokma deniliyor...
eline koluna sağlık sık sık yaprım bunu..özellikle kahvaltılara..

evet canim her yörede yapilis sekli farkli oluyor demekki:sm_confused:
cok tesekkür ederimopuyorumnanaktan

canim harikasin bende iclisinin resmini koymustum esas lomaynin resmi bu isteyerimseniben
bende biraz kaldi gidip sadesinin resminide cekeyim diyordum.
sen artik kendini astin canim masallah hergün yeni bir ata bir tarif yeni bir lezzet yapiyorsunvereliniortak
gercekten nefis görünüyor canimcokacimcoook
ellerine emegine saglikopuyorumnanaktana.s.

:kedi:eek:lmusmu cidden:kedi:
zemuszemusoh oh demekki bende sayenizde gelistiriyorum kendimizemuszemus
opuyorumnanaktantskler bu güzel yorumun icin yengosumopuyorumnanaktan

cokacimcoookkaldiysa cekde ekle yengosum söle gözümüz gönlümüz acilsincokacimcoook

:kedi:ne ögreniyosam sayenizde oluyo yengosum iyiki kk var kendimi ilerletiyorum ne mutlu bana:kedi:

yasakkelimecanim tarifi tam ve net okumamissin anlasilan mayali yapilmis zaten ve belirtilmisde sade ve peynirlide yapiliyo diye gullerdiyarida peynirlisini eklemis hem oda gayet kabarmis puff puff da olmus bende sadesini ekledim ilk defada yaptim gayetde iyi oldu yumusacik herkezin farkli oluyo demeki
:nazar:zevkler ve renklerde tartisilmaz damak zevki göz zevki dahi:nazar:

dsc01672p.jpg

burda daha belli olmuş ohh ohhh miss miss kokusu buraya geldi offf opuyorumnanaktan

ayy bune ya öldüm burda ..harika görünüyo mis gibi ...ben eskiden fırından hamur alır yapardım ..
hamurunu kendim yapıp denemedim hiçç..eminim öylesi daha güzel oluyodur...çay demleyip yanına birde domates salatalık....oyy oyy fena oluyorum...ellerine sağlık canım nefis olmuş....:))

ayy bune ya öldüm burda ..harika görünüyo mis gibi ...ben eskiden fırından hamur alır yapardım ..
hamurunu kendim yapıp denemedim hiçç..eminim öylesi daha güzel oluyodur...çay demleyip yanına birde domates salatalık....oyy oyy fena oluyorum...ellerine sağlık canım nefis olmuş....:))

ay bende fırından alırdım hamuru üşeniyordum kendim yogurmaya fırının hamuruda guzel oluyor kız zemuszemus
kaydirigubbakcemile3

ikiside harika görünüyor ellerinize sağlık kandillerin vazgeçilmezi arasında
evet canim kandillerde bunlarin tadi bir baska oluyoryerimseniben
cok tesekkür ederim canimopuyorumnanaktan
dsc01672p.jpg

burda daha belli olmuş ohh ohhh miss miss kokusu buraya geldi offf opuyorumnanaktan
canim esas böyle yaptim ama ben peynirle kizartincada güzel oluyor diye örnek olarak öbür resmi koymustum.
sonradan bunun resminide ekledim. burada hazir alma sansmiz yok malesef herseyin hamurunu kendimiz yogurmak zorundayiz.
tesekkür ederim canimopuyorumnanaktan

canim neyazikki burada firindan hamur alma sansimiz yok mecbur kendimiz yoguruyoruzyerimseniben
dedigin gibi yanina bide cay domates biber nefis oluyorcokacimcoook
cok tesekkür ederim canimopuyorumnanaktan

ellerine sağlık cnm.biz bu yaptığına pişi ya da fincan böreği diyoruz elbette ki isimleri yöreden yöreye değişebilir.lokma dediğimiz şeyide biraz daha cıvık ve top top yapıyoruz.bol yağda kızarttıktan sonra şerbetin içine atıp tatlı olarak servis ediyoruz.üzerine tarçın çok yakışıyor.ama senin yaptığın da gerçekten harika olmuş bacım.olsada yesek benim marifetli güzel kardeşimm...opuyorumnanaktancokacimcoook

ellerine sağlık cnm.biz bu yaptığına pişi ya da fincan böreği diyoruz elbette ki isimleri yöreden yöreye değişebilir.lokma dediğimiz şeyide biraz daha cıvık ve top top yapıyoruz.bol yağda kızarttıktan sonra şerbetin içine atıp tatlı olarak servis ediyoruz.üzerine tarçın çok yakışıyor.ama senin yaptığın da gerçekten harika olmuş bacım.olsada yesek benim marifetli güzel kardeşimm...opuyorumnanaktancokacimcoook

:kedi:pinar klardesim sagolasin ne güzel yorumlamissin:kedi:
evet canim o serbete atilan lokmayi bende duydum ama hic yemedim eminim cok nefistir bak simdi nasl canim cekti demek bide tarcin falan hhmmcokacimcoook
canim güzel yorumun icin cok tesekkür ederimopuyorumnanaktanŞeniza.s.

bacım dayanamadım bu sabah kalktım yaptım içlerini boş yaptm harika yumuşacık oldu.sabah ekmek almaya gidin diye yalvarmaktan kurtuldm hemde..yanına da çökelek üstü domates yaptm off bir gitti ki anlatamam.sağol paylaşımın için bitnm..emeğine sağlık...

sany0324o.jpg

X