Lohusa Kadın Tek Kalamazmış

Yok ya ben istemiyorum söyledim de zaten

Merhaba, siz yetişkin bir insansınız, güzel bir dille doğum sonrası ilk zamanları bebeğinizle ve eşinizle yalnız geçirmek istediğinizi, birbirinizi tanıyıp birbirinize alışmak istediğinizi söyleyin. Yardıma gerçekten çok ihtiyaç duyulmuyor. İnsan kendi gayet baş edebilir. Temizlik ve yemek bir şekilde idare ediliyor. Eğer KV'nizin sizi darlamasından korkuyorsanız sakın sizde kalmasını kabul etmeyin. Stresten bir kaç günlüğüne sütü kesilen anneler olabiliyor maalesef. Yemek yapıp getirebilir onun yerine eğer yakınsa tabii.
Her lohusa aynı olmuyor, bazileri gerçekten yalnız hissedip depresif olabiliyorlar. Ben öyleydim. Yakın arkadaşlarım ziyaretime gelince üzüntüm de gidiyordu. Dışarıya çıkmak da cok iyi geliyordu bana.

Çok darlayan biri maalesef o yüzden istemiyorum inşallah o gün durumum iyi olur yavrumu da sağlıcakla kucağıma alırım kimseye muhtaç olmam

Ben doğum anından itibaren yalnızdım eşim vardı lk 1 ay evde
Ölmedim hala yaşıyorum :)

Çok darlayan biri maalesef o yüzden istemiyorum inşallah o gün durumum iyi olur yavrumu da sağlıcakla kucağıma alırım kimseye muhtaç olmam
Olmazsınız inşallah, pozitif düşünün lütfen. Ben acil sezaryen olmama rağmen ne annemi ne de KV'mi istememiştim. Kendimi hiç birine muhtaç hissetmedim. Bebeğinizi sağlıkla kucağınıza alın inşallah

ilk 1 hafta 10 gün yanınızda biri olması iyidir ama bu kv değil kendi anneniz-kardeşiniz gibi rahat hissedeceğiniz biri olmalı. sonrasında özel bir sorun yoksa kendiniz durursunuz ne olacak. ben pandemide doğum yaptım, hastanede de evde de eşimin desteğiyle çözdük.
lohusa kadının mezarı açık olur hikayesi 19.yy öncesi, anne bebek ölümlerinin çok olduğu yıllardan kalma bir deyiş, devir değişti

Hoofff mezar olayı, yahu onu teeeee ebesinin gozundeki insanlar söylemiş çünkü o dönem ne antibiyotik ne steril bir doğum, ne de acil varmış. Dogum yapan kadın için o yüzden öyle bir deyiş olmuş....

Yani anlamıyorum dünyada bu kadar kadın doğum yapiyor emin olun batıda kimsenin kv su yaninda kalmıyor. Ve kimsede ölmüyor.

Doğumdan sonra yanında biri kalması bence kişinin ruh hali, doğum şekli ile alakalı. İlk bebeğim 33 haftada erken doğdu ve sezeryanliydim. Annem yanımda 20 gün kaldı sonra gitti. İkinci bebeğim zamanlı doğdu annem yanımdayken 4. Günümde ananem rahatsizlandi annem şehir dışına gitti tek başıma iki çocuk baktım şükür. Mezarim kapanmıştır inşallah

Ay şükür benim gibi sürünen biri daha varmış
Şurda toplamda 2 3 kişi filanmışız zorlanan
Geri kalan herkes doğurup hemen tek kalmış ve asla zorlanmamış
Hayretler içinde kendimi sorguluyorum
Sorgulamana gerek yok , bünye meselesi demek ki benim psikolojim bozulmuştu daha yeni toparlıyorum, uyumadigi günler tekrar bozuluyor ama

Sağolsun annem anlayışlı tamam dedi didişmedik yani
eşiniz destekse idare edersiniz ama gelirse kv ile de didişmeyin. şu an çok "öfff yine bana pislik yapıyor" gibi geliyor ama doğumdan sonra bebekle zaman geçirmek ve kendinizi toparlamak için ev işlerini birinin sırtlanması lazım. benim imkanım olsa biri gelse 1 ay- 2 ay bırakmazdım.
hazır yemek, toplanmış bir ev cennetten bir köşe oluyor. yepyeni bir role alışırken arkanızı toplayacak biri gibi düşünürseniz rahat edebilirsiniz.

Sorgulamana gerek yok , bünye meselesi demek ki benim psikolojim bozulmuştu daha yeni toparlıyorum, uyumadigi günler tekrar bozuluyor ama
Ben hala inanamıyorum
Özellikle ilk çocuğu olanların hiç zorlanmadan her şeyi yapabildiğine
Zaten maksimum 2 saat aralığında sürekli emzir gaz çıkar yatır üçlüsü var
Bak bi de benim emzirmem çok kısa sürüyor
Normalde yarım aaat filan emziriliuormuş
Mantıken benim daha çok vaktim kalıyor
Ama öyle zaman oluyor ki tuvaletin ancak kapısına kadar gidebiliyorum
Ev temizliğini geçtim hadi
Ama ilk zamanlar beslenme de önemli süt için
Kahvaltıyı 3 turda hazırladığımı biliyorum tek kaldığım bikaç gün
Kabus gibiydi
Yemeği geceden eş gelince yapıp stoklasan filan yine de ne gerek var
Yapan birini eve almak daha kolay brnce
Ya da herkesin çocuğu aşşşırı uslu
Bırakıyorlar duruyor
Sonra hemen kalkıp iş yapmaya başlıyorlar

Reactions: The
Benim bebeğim yarım saat 45 dk emerdi, hala bile öyle emdiği oluyor gece. Boş boş bekliyorum napiyim, emerken uyuyabilenlerden değilim.

Şu an bir tık büyüdü kendi az da olsa oyalandigi oluyor da kahvaltımı ( 10!!! dkda ) yapabiliyorum ekmek arası yumurta

Kız ben tuvalete bebeğimle gittigimi biliyorum, Allah affetsin napiyim durmuyordu yemekleri akşamdan yaptığım da oluyor hala. Veya pazar günleri birkaç yemek yapıp stokluyorum. Elbette bunlara hiç gerek yok biri gelsin de anneliğin tadını çıkaralım di mi

10 dkda kahvaltı
Lütfen tarif ver
Ben en son her şeyi aynı anda ağzıma atıp sonra çocukla ilgilenirken toplu yiyorum

Tuvaleti de hayal ediyorum çok zorda kaldıysam
Ya da o çok kısa durduğu anların birinde yemek mi tuvalet mi diye hayati seçimler yapıyorum

Yeni doğum yapanın tek kalmasi iyi olmaz derler ama kv biz de abartmış canım .

bencede yalnız kalmamalı uyursun bebişin ağlamasını duymazsın doğum ve lohua senduumuna girerin

mezarın açık olur derken?
gece vakti fenerle yağmurlu havada ormanlık alanda mezarınızı kazmış elinde kürek sizi gömmeyi düşünen biri gibi konuşan kayınvalide başınızda duracağına tek kalın daha güvenli bana göre korku filmi gibi kadın ya

tek kaldım kimse beni yemedi gömende olmadı mezarımda yok 6 sene oldu doğuralı sıkıntı olmadı rahat olun
sizin başınızı yemek için abartmış uydurmuş resmen gelmezse o süt çocuğa yetmiyor aç bu diyemeyecek falan... kaynanalık yapamayacak sıkıntısı o
dünyanın bir ucunda tek başına doğuranlar ne yapıyormuş? akıl var mantık var değil mi ama

eşiniz gece yanınızda akşam yanınızda gündüz de emzir alt değiştir derken zaman nasıl geçti anlamazsınız bile ...

kızım içime sinmez bana ihtiyacın olur yardıma kalmak isterim deseymiş keşke
mezarın açık olur ne demek ya korkutuyor kadını tövbe tövbe

Pandemi mandemi vb. sartlar sebebiyle TR'de dogum yapacagim. Olmasaydi zaten Kanada'da tek basima ikiz dogurup 4 gun sonra hastaneden cikip arabami da kendim kullanacaktim. Daha once de dogurdum olmedim, bos batil inanislar.

Ahhh ahhh lohusalık benim kanayan yaram gibi . Annemle Kv doğumdan 5 gün önce geldiler . Doğum oldu sütüm hemen geldi emzirmeye başladım. Birkaç gün geçti Kv başladı çocuk sarılık oldu diye . Sırf sussun diye doktordan randevu aldım bebeği götürdük hem birlikte onu da götürdüm ki sırf duysun sussun . Doktor bebek gayet iyi sarılık vs yok böyle devam et dedi . Eve döndük Kv hala aynı kafada su ver mama ver diyip duruyor . Bir akşam bebeğin üzerini değiştiriyorum birşey söyledi bende gerekli olmadığını söyledim bozuldu içeri gitti eşimde peşinden . Eşime demiş ki Tuğçe beni sevmiyor sonra hormonlarım tavan yaptı yemek masasında ağladım . Mama mevzusu dönüyor yine çocuğa mama verecekmişim gece uyuyacakmış bende uyanmayacakmışım ( uyanmazsak nasıl süt üretilecek anlamış değilim bu cahil kafa ile 4 çocuk büyütmüş ) eşime dedim ki git mama al Kv ısrar etti eşim gitti . O arada ünv arkadaşlarımdan birisi eşimi arayıp ev adresi sormuş kargo yollayacaklar diye Kv eşim ben otururken eşim anlatmıştı tmm demiştim . Eşim mama almaya gidince Kv kocanın numarası neden arkadaşında var yuvan yıkılır dedi annemle ben şok . Aradan bir kaç gün geçti bu arada ben çoktan normal hayatıma döndüm Kv ona da şaşırıyor tabi . Bir komşusu aradı eee 40 gün oradasın dedi Kv ye . Kv yok Tuğçe iyi dedi baktı ki benimle olmayacak 40 gün bu arada kendi kızı doğum yaptığı zaman onun yanında kalmadı kız lohusalık depresyonu geçirmişti hep annesini suçladı bu durumda. Neyse allah ne yaptı etti kp hastalandı kv gitmek zorunda kaldı oğlumun göbeği düşmemişti bile 7. Gün gitti banyo yaptıramadı bebeği bence kızının ahı tuttu iyi oldu . 19. Gün annem gitti ben annem gittikten sonra üzüldüm. Mezar vs inanmam ben . Annemi yolladığım için pişman oldum ev işi yemek vs herşeyi yapıyordum zaten sorun yoktu bebeğe hep ben baktım evdekiler varken de kimseye verip uyumazdım . Annem olsaydı birlikte bi çay içip sohbet etseydik diye çok istedim sonradan boşluk oluştu . Hormonlar da tavan karışık tabi etkisi var . Şunu bilir söylerim Kv ile 1 haftadan fazla aynı evde hiç bir durumda yaşanmaz .

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…