Lisede okul 1. si olamayan öğrencinin 2'ncilik protestosu

Chess

Nirvana
Kayıtlı Üye
14 Ağustos 2009
53.299
42.836
Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde, okul birincisi olması gerekirken haksızlığa uğradığını iddia eden lise öğrencisi, mezuniyet töreninde verilen ikincilik plaketi ile cübbesini yere bırakarak duruma tepki gösterdi.

MUSTAFA KEMAL BEKTAŞ (AA)

Kadri Yılmaz Anadolu Lisesinin spor salonunda düzenlenen mezuniyet töreninde, Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal tarafından dereceye giren öğrencilere plaketleri verildi. Bu sırada söz alan okul ikincisi Hümeyra Gül Korkmaz, "4 yıl boyunca okul birincisi olan beni, mezuniyete bir gün kala okul ikincisi yapan hocalarıma çok teşekkür ediyorum. Bana verdiğiniz bu plaketi size geri hediye ediyorum" diyerek, idareci ve öğretmenlerine tepki gösterdi. Plaketi ve cübbesini yere bırakan Korkmaz, bazı velilerin alkışlarıyla salonu terk etti. Öğrencinin protestosu, amatör kamerayla görüntülendi.

İŞTE O GÖRÜNTÜLER

"Adliyeye suç duyurusu"

Daha sonra annesi Emine Korkmaz ile adliyeye giden öğrenci, "sözlü notunda oynama yapılarak ortalamasının düşürüldüğü" iddiasıyla ilgililer hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Öğrenci Korkmaz, adliye çıkışında AA muhabirine yaptığı açıklamada, babasının mezuniyet töreni öncesi okul idaresiyle yaptığı görüşmede, "Kızınız okul biricisi oldu, konuşmasını hazırlasın" dendiğini iddia etti.

Bunun üzerine il dışından akrabalarını da mezuniyet törenine davet ettiğini anlatan Korkmaz, "Daha sonra bana sözlü notumun geri çekildiği, okul ikincisi olduğum söylendi. Çok üzüldüm. Tepkimi de mezuniyet töreninde gösterdim. Salonda herkes beni alkışladı, çünkü haklı olduğumu biliyorlardı. İşin peşini bırakmayacağım, hakkım yeniyor. Annemle, okul yönetimi ve diğer ilgililer hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunduk" diye konuştu.

Anne Emine Korkmaz da kızının birinciliğinin elinden alındığını öne sürerek, "Okuldaki törene katılmasını açıkçası istemedim. Böyle bir şey yapacağını da sanmıyordum. Onunla gurur duyuyorum. Hukuki olarak hakkımızı arayacağız" dedi.

Ereğli Kaymakamlığınca konuyla ilgili inceleme başlatıldığı bildirildi.
http://www.milliyet.com.tr/lisede-2-ncilik-protestosu-gundem-2069357/

hayatın hiç bi alanında ilk üçe giremdim vay ben nerelere gidem, forever loser

Türkiyede liselerde çok fazla torpil ve haksızlık olayları dönüyor. Ben kıza inandım o sebepten. Biz de az çekmedik.

nasıl oluyor ya, tören öncesi konuşma hazırlasın 1. deniyor, tören sırasında mı 2. oldun deniyor, ilginç

Bizim lisede çok başarılı maddi durumu kötü bi kız vardı. Bir de onun biraz daha az başarılı ailesi zengin okul aile birliğine bağış yapan kankası :) birinciliği kimin hakkettiği çok belliydi. Ama böyle bir üç kağıtla zengin kız birinci oldu. Diğeri mezuniyete bile gelmedi sinirinden, 4 yıllık arkadaşlıkları da çat bitti. Neyse aradan 10 yıl falan geçti ikisini de facebookta görüyorum. Hakeden eninde sonunda daha iyi yerlere geldi :) ailesinin şişirmesiyle bişey oşmaya çalışan kız yok oldu gitti..

bizim dönemimizde okul birincilerine ek puan geliyordu,
oss puanı + ortalamayla gelen puan ile x yere giremeyecek olan ogrenci okul 1.ligi kontenjanından istedigi o yere girebiliyordu.

o yuzden 2.ligi hazmedememe ya da yeni nesildeki hırs rakebet tutkusu vs diye bakmıyorum olaya.
bizim zamanımızdaki durum hala gecerliyse cok daha ciddi bir haksızlık söz konusu.
zaten yarıs atı gibi sınavlara hazırlanıyorlar, küsüratlı puanlarla bile gelecekleri degisebiliyorken böyle birseyle karsılasması tüm egitim hayatını da etkileyebilecek bir sey.

bravo kıza,inşallah hakkını alabilir.

Eğer doğruysa şimdi ikincinin de işi zor, sahtekar gözüyle bakılacak. Keşke hiç girişilmeseydi böyle bir şeye.

1. ile 2.arasında çok ta bir fark yok...Cahil okul yönetimi

benim anlamadığım 2 tane 1. çıkamaz mı, puanlar eşit olabilir sonuçta olası bir durum

En iyisini yapmis.
Bu gibi olaylarda hep torpil donuyor zaten.
Sanmiyorum ama insallah olumlu sonuc cikar.

İyi yapmış, ben de liseyi bitirirken müdür bahçede bölüm birincisini açıklayacağında herkes beni bekliyordu, başkasının ismi söyledi. Yaşadığım duyguyu unutamam, sınıftakiler bana dönüp bakmıştı. ben nereye bakacığımı şaşırmıştım. Kıza bravo iyi bir duruşu varmış.

Türkiyede liselerde çok fazla torpil ve haksızlık olayları dönüyor. Ben kıza inandım o sebepten. Biz de az çekmedik.

evet puanları hep zengin çocuklarına dağıttılar o zaman. Onlar da ünv. bile gitmediler

helal olsun kıza. Özgüvenine de hayran kaldım. Bu Ülke'de artık bir şeyler düzelsin.

Kızı tebrik ediyorum. Ben de olsam aynisini yapardim.
Para ile başkasını 1.yapmislar belli zaten. Pislikler..

dün arabada radyoda bu hbr vardı;
annesi mitinge katılmadıgı ıcın boyle sonuclandı , hiçbir partiyle alakamız yok , hiçbır partıyede katılmak zorunda degılım..
sıyasete grmedıgım ıcın cocugum bu sonucu alamaz vs tarzında konusyordu çok üzülürüm gerçekten durum böyleyse..

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…