Mutfak Püf Noktaları Lezzetli Tavuk ve Balık Yapımı

narikin_71

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
21 Nisan 2008
60
0
kızlar geçenlerde tavuğun içine zencefil koydum güzel oldu balığa da defne yaprağı koydum balık ve tavuğu daha fazla lezzetli yapmak için ne yapmak lazım ne tür baharatlar kullanmalıyım sizce :nazar:

Tavuğu sote yaparken köri katarım , fırına vereceğim zaman ise soya sosuna yatıırırım 1 saat falan , çok lezzetli oluyor .

canim baliga kirmizi biber ve limon yakisiyor aklinda bulunsun.

Cumartesi misafirlerimede yaptım.Levrek buğulama.İlk önce yapacağınız tencereye ilk önce 2 adet domates söğüşlenip dizilir.Kılçıklarını ayıklatırıp fileto yaptırdığınız levrekler domateslerin üzerine dizlir.Tekrar 2 adet(ortaboy)domates üstüne söğüşlenir.2 adet yeşil biber çekirdekleri alınıp ortadan ikiye tekrar 2 ye bölünerek dizilir.5,6 diş sarımsak doğranır.Bir limon kabukları soyulduktan sonra yuvarlak vede ince kesilerek dizilir.Bir tutam maydanoz elinizle parçalayarak üstüne konur.2 adet defne yaprağıda konulur.1 çorba kaşığı kadar zeytinyağı veya ufak bir parça tereyağ konulur.Hiç su koymadan ilk önce harlı ateş daha sonra kısılarak 15 dakika pişirilir.Kış domatesleri pek kırmızılık vermeyeceği için 1 tatlı kaşığı kadar tatlı biber salçası acı seviyorsanız acı biber salçası çok az bir su ile sulandırılarak buğulamaya konabilir. (Tuz da isteğinize bağlı olarak koyabilirsnz)
ÇUPRA yıda altına fırın kağıdı serilmiş tepsiye koyuyorum.Balığın içine 2 diş sarımsak, 1 çay kaşığı kadar kekik vede çok az zeytinyağı koyup fırının ızgara bölümünü açıp kapağınıda açık bırakarak ,ilk önce bir tarafını sonra diğer tarafını pişirerek sunum yapıyorum bol limonlu roka salatasıyla:))

X