Dolmalar Sarmalar Kuru patlıcan dolması

KatnissEverden

Alaycı Kuş
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
7 Haziran 2008
3.524
1.119
39
Önce dolmanın içini hazırlayın. Pirinci, tuzlu ve sıcak suda, yarım saat öncesinden ıslayın.
Blendırdan geçirilmiş soğanı, bir tencerede zeytinyağıyla güzelce kavurun. (Sızma zeytinyağını şiddetle tavsiye ediyorum:)) Soğanlar pembeleşince, suyu süzülen pirinçleri de ekleyin. Pirinçler kavrulunca 1 tatlı kaşığı biber salçası, 1 tatlı kaşığı da domates salçası ekleyin.
Az miktarda kimyon, yenibahar ve kuru nane, bol miktarda karabiber ekleyin. Pul biberi de unutmayın. Eğer biber salçanız çok acı değilse pul biber miktarını çoğaltabilirsiniz de... Bir de 4-5 yemek kaşığı kadar nar ekşisini ekleyin. Yarım su bardağı kadar su ekleyip, pilav demler gibi kısık ateşte, ağzını kapatmadan pişirin.
İçinizi hazırladıktan sonra kuru patlıcanları yıkayıp kaynar suya atarak haşlayın.
Haşlanan kuru patlıcanların içine, dolma içini bir tatlı kaşığı yardımıyla dikkatlice doldurun. Çok sıkı sıkı doldurmamaya özen gösterin, yoksa pirinçler pişmeyebilir ve de dolmanın üzerinden fışkırabilir:)
Doldurduğunuz dolmaları dik olacak şekilde tencereye dizin. Üzerine 1 bardak suyu gezdirin. 1 büyük çay bardağı zeytinyağının da yarısını gezdirin.
Dolmayı 1 - 2 taşım kaynattıktan sonra altını kısın. Suyunu çektikçe su ekleyin. Yani biraz pilav gibi, demleyerek... Daha sonra kalan zeytinyağını da üzerine gezdirin. Tencereyi kulpundan tutarak hafifçe eğin. Tencerenin kenarında biriken yağlı suyu bir yemek kaşığı yardımıyla dolmaların üzerine gezdirin. Dolmalar pişene kadar bu işlemi birkaç kez tekrarlayın. Dolmalar pişince ocaktan alın ve servis edin. Afiyet olsun:)

Son düzenleyen: Moderatör:
Kuru patlican dolmasina bayilirim ben yaaaa.Hele o nar eksisi olmazsa olmaz.Ama ben icine birazcik kiyma da kavurup koyuyorum.

mmm bayilirim patlican dolmasina..ben icine yesil sogan ve maydonozda koyuyorum incecik kiyip nar eksisiylede süper oluyor zaten..

ben ilk kez mardinli bir komşumda yemiştim bayıldım .. o günden beride hep pişiririm .. yalnız ben etlisini yapıyordum ...birde zeytin yağlısını deneyim .. paylaşım için teşekkürler..a.s.

arkadaşlar hiçbiriniz yanıltmak istemem..ben yapmadım..netten alıntı..ama kötü olacağını sanmıyorum..
yapanlar lütfen paylaşsınlar..beğenip beğenmediklerinii

saol canım ya a.s.
bu sene ilk kez 5 tane deneme mahiyetinde patlıcan kurttum kurudu kurumasın da nasıl pişer bu diyodum..çok iyi oldu bu tarifi vermen benim için...
hemen yapcemm:teytey:

arkadaslar nar eskisini nerden buluruz tam olarak anlamadim patlican kurusunun lezzetli oldugunu bende duymustum ama hic yapmadim bende denemek istiyorum

arkadaslar nar eskisini nerden buluruz tam olarak anlamadim patlican kurusunun lezzetli oldugunu bende duymustum ama hic yapmadim bende denemek istiyorum

Nar ekşisi hemen hemen tüm marketlerde satılır canım..

Beğenilerinizi Göstermek İçin Teşekkür Butonunu Kullanınız

bıraz once nette arıyordum bu tarıfı.cok severım kuru patlıcan dolmasını.bızde ablam yapar ben yapmayı bılmıyorum ama artık ogrenmem lazım canım her ıstedıgınde abla yaparmısın demek olmuyor.ellerıne saglık

Benim dolmalarımın içi pişmiyor, rengide çok açık oluyor, saman gibi tadı oluyor dolma içlerinin neden acaba?

Benim dolmalarımın içi pişmiyor, rengide çok açık oluyor, saman gibi tadı oluyor dolma içlerinin neden acaba?

canım mümkün olduğu kadar dolmalarını çok pişir,içine de salçasını biraz daha fazla koy ve tuzunu da iyi ayarla ve pişerken de nar ekşisi gezdir üzerine,o zaman tadına doyum olmaz, benim tariflerimde de var bu dolma istersen oradan da bakabilirsina.s.

Ya ben hiç sevmedim bu patlıcan dolmasını. Ekşi koymuyorum ondanmıki:uhm:

büyük ihtimalle ondan canım pişirirken nar ekşisiyle pişirip yerken de üzerine biraz limon sıkıp yemenizi tavsiye ederim,bi de öyle pişirip deneyin derimcokacimcoook

Bu hafta sonu denedim kızlar ,
Yalnız tarifteki malzemelerin yarısını kullanarak yaptım..Çok fazla olur diye ..İnanılmaz güzel oldu. cokacimcoook .Kesinlikle deneyin..

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…