Kurtaj sonrasi parca kalmasi ve histeroskopi

Denizmavisiii

Guru
Kayıtlı Üye
17 Şubat 2014
91
45
34
Merhaba arkadaslar benim sormak istedigim kurtaj sonrasi parca kalip histeroskopi olmak zorunda kalan var mi. Ben 17 haftalik gebelik kaybi sonucu 2 kez kurtaj oldum parca kalmasi sebebiyle. Ama kendi doktorum hala parca olmasindan suphelendi. Ve hsg ile dogrulandi. Bazen kurtajla alinamayabiliyor parcalar dendi. Boyle bi durum yasayan var mi moralim cok bozuk.

Çok geçmiş olsun. Moralinizi bozmayın histerekopı ile temizlenir, rahımi sıvı gonderdıleri ıcın daha rahat atılır parcalar..
Ben de 21 haftalık bebeklerımı kaybettim, dogum sonrası temizlemeye calıstı ama dogumdan 15 gun sonra siddetli kanama ile hastaneye yatısım yapıldı, acil kürtaja alındım, kurtajdan sonra bıle ufak tefek kalmıstı, adet sonrası atıldı onlar da..atılmasaydı ben de histerekopı olcktım

Cok sagolun size de gecmis olsun. Benim hemen dogum sonrasi kurtaj yapildi 1 hafta sonra kanama siddetlendi parca kalmis dendi tekrar kurtaj yapildi. Sonra 1 hafta sonra tekrar kontrole gittim gayet iyi temizlenmis dedi doktor. Ben tedavi ile hamile kalmistim kendi doktorumla gorustum bu durumu anlattim o da adet gordukten sonra bi gelin bakalim dedi. 21 gun sonra adet basladi. Hic sanci da olmadi suphelendim adet miydi diye ama 3-4 gun surup bitince adettir dedim. Kendi doktoruma gittim o da hala supheli parcalar var dedi anlamiyorum gercekten nasil oluyor. Artik normale dönsün istiyorum nasil oluyor 2 seferde temizlenemiyor

Benım de tüp bebekti, muhtemelen estrofem den dolayı kanamanın yenıden basladı, benım de oyle oldu.. Cycotec ler dusuremedı parcayı.. Ama süpheli demıs kesin dememıs, bence dusmustur artık..

Benım de tüp bebekti, muhtemelen estrofem den dolayı kanamanın yenıden basladı, benım de oyle oldu.. Cycotec ler dusuremedı parcayı.. Ama süpheli demıs kesin dememıs, bence dusmustur artık..
Malesef dusmemis bugun histeroskopi yapildi yapisik bi parca varmis onu cikarmis doktor kurtajla bile alinamayan parca olabiliyormus. Insallah artik temizlenmistir. Once bebek olsun diye ugrastik simdi de temizlenebilmesi icin. Bundan sonrasinda insallah kendiliginden saglikli sıkıntısız bir hamilelik ve bebek olsun diye umut ediyorum. Sizin ne zaman oldu kaybiniz tekrar hamilelik oldu mu?

Evet o asamalarında insan daha cok geriliyor, benım kürtajdan sonra döngüm bozuldu, adet görebılmek ıcın tarlusal kullandım, sonra ovulasyon zamanı adet gıbı kanamam oldu, ne oldugunu anlamadık, doktor da rahımi desteklesin dıye, hem de dongum duzene girsin diye 2 kutu dogum kontrol ılacı verdı, suan 2.kutudayım. Sonrasında gebelik planlamaya bakıcaz rahmın durumuna gore, suan tedavi dusunmuyorum, yumurta takıbı yapıcak hersey yolundaysa, dogumum 16 ocakta ydı, hala normale donmek ıcın ugrasıyorum

Sizin de zor olmuş süreç insallah normale döner o ilactan sonra. Benim de kurtajdan 21 gun sonra olan kanama hic agrisiz oldu. Ben acaba adet degil mi adet olsa agri olurdu diye dusundum yine parca mi kaldi diye de aklima gelmisti gercekten de kalmis rahim duvarina yapismis heralde. Insan bu zorluklari yasayinca tekrar tedaviyi dusunemiyor zaten ben de kendiliginden kolaylikla olsun diye dua ediyorum insan maddi manevi cok yipraniyor. Bu yolda emek veren sıkıntı ceken hepimizin yardimcisi olsun Allah kucaklarimizi bos birakmasin insallah.

Kesınlıkle aynı durumdayız, ben de suan tedavin dusunmuyorum, normal deneyecegım birsüre, ancak diğer yaza tedavi dusunebılırım, maddi olarak da toparlamıs olurum
Bizim grubumuz var, orada da yazabılırsın, düşük sonrası gebelik planlayanlar, aklına takılan bişey olursa arkadaslar cevaplarlar düşükten sonra saglıkla dogum yapan cok arkadsımız var, moral olur

Olur tabiki cok isterim gruba katilmak ayni yoldan gecen insanlarla konusmak iyi geliyor bizi en iyi birbirimiz anlariz nasil girecegim peki?

Merhaba bende susn aynı skntı içindeyim ya moralim bozuldu siz masil anladınız parça kaldığını
Ben de 11 haftalık bebeğin kalbi durdu kürtaj oldum sonra ultrasonda temiz göründü 10 gün sonraki kontrolde
Ama benim lekelenmem giç
Bitmedi adet dönemi kanama adet bitimi yüne azar azar hep leke çok korktum 1 hafta önce doktora gittim alttan muayene etti ve bişey görünüyor dedi yeniden bekle adet ol bitince geri gel dedi aynı laparoskopi olmak zorunda kalırsın dedi aöa ben çok korktum ya ilk gebelik ti 3 sene sonunda hamile kalmiştim yani suan ben ne yapacam lekelerim geçmemesi parça kaldığını kesinleşritiyor değil mi başka türlü atilmaz değil mi

Bide ben 1 Şubat kürtaj oldum işte 4 ay olacak halen ben lekeliyim

Merhaba ben de 10 haftalık gebeyken bebegimin kalbi durdu ve kurtaj oldum 27 martta. Zaten zor bir surec yasarken 16 mayista parca kaldigini farketti dr ve anestesi uzmani olmadigindan ( ozel klinik) anestesisiz bir sekilde kurtaj yapmaya calisti. Tabi ortaligi inlettim basaramadi bana az bir sey kaldı onu da adetinde atarsin eger atamazsan yine hastanede kurtaj yapariz dedi. Yasmin verdi korunmak icin ama ben tatildeyken esimle korunmasiz iliski yasadik yasmini hic kullanmamistim yanimada almamisim suanda da sol yumurtaligimda agri var normalde 2 gun once adet olmam gerekiyordu olmadim. Hem hamile kalmak istiyorum artik uzerinden 2.5 ay gecti hala parca diyor hem aklimda eger parca varsa hamileysem nasil olcak korkusu var allah yardimcimiz olsun

Merhaba gecmis olsun size de sizin de zor olmus yasadiginiz seyler.nasil oyle anestezisiz kurtaj yapmaya calisti anlamadim tabiki cok can yakar insallah Allah saglikli gebelik ve evlatlar nasip etsin. Ben 2 kez kurtaj ardindan histeroskopi oldum. Doktorum kurtajda körlemesine yapilan bi islem oldugu icin bazen boyle alinamayan parcalar olabildigini soyledi. Histerokopi de kamerayla girilip bakiliyor ve islem yapiliyor. Gercekten de parca kalmis onu cikarmis tekrardan. Artik temizlendigini umuyorum insallah. Adetle kalan parca atilmamisti benim. Siz de bence iyi bi doktora gidip durumu tam netlestirin parca kaldiysa tekrar gebelige engel mi diye sormustum engel oldugunu soylemisti doktorum. Eger sizde de kaldiysa hamilelik olur mu o durumda bilemiyorum. cok degisik bi surecmis gercekten kurtaj sonrasi tam bir bilinmezlik. Yeniden eski duzenime doneyim diye dua ediyorum ben de.

Geçmiş olsun benim de doğum yapalı 8 ay oluyor ama plesanta kalıntıları var içeride. 1 kürtaj 1 histeroskopi oldum yarın tekrar histeroskopi olacağım 2.kez. Hala içeride parçalar var bu da kanamaya sebep oluyor. Bazen aşırı derecede. Biyopsi bakalım ne çıkacak umarım temiz çıkar. Velhasıl kelam doktorum da bazı kadınlarda bu plesanta kalıntılarını temizlemek için 7-8 kez kürtaj yapılması gerekebilir dedi. Benim ki çok doku altında alınması biraz zor olacak o nedenle rahim delinme riski de var. Ama histeroskopi kürtaj dan daha iyi kesinlikle. Kürtaj da körlemesine yapılıyor her şey. Işık yok kamera yok. Ama histeroskopi de her şey net göründüğü için çare olabilir. Korkmayın hala şüphe varsa yaptırın.

Cok sagolun size de gecmis olsun. Insallah sıkıntısız gecmistir ameliyatiniz. Ben de buraya yazdiktan sonraki gun histeroskopi oldum direk kalan parcalari almamiz lazim vakit kaybetmeden dedi doktorum. 1 ay gecti uzerinden simdi. Kontrolde bi sikinti yok dedi cok sukur. Insallah artik normale dönmüstür. Sizin adet disi donemlerde mi kanama oluyordu? bir de lekelenme tarzinda degil siddetli kanama heralde. Ilk histeroskopi oldugunuzda alinamayan parca oldugu anlasilmadi mi peki?

Merhaba çok teşekkür ederim size de geçmiş olsun biraz zor bir ameliyat geçirdim 1 gün yatış verildi. Şuan evdeyim. Kan durdurucu içiyorum kanamam oldu yine sonrasında. Evet çok şiddetli oluyordu benim kanamam. Doku altında olduğu için kalıntılar temizlense de devamı geliyordu alttan. Ben hamilelikte akreata yaşamıştım bu da doku altına plesanta girmesi demek. Ve plesantanın rahme yapışması. Muhtemelen doğumda da kanamam olunca iyi temizlemeden kapatıldı rahim. Şuan hala çekiyorum. İlk histeroskopi de temizlendi ama doku altında varsa yine çıkar demişti doktor. Dediği de oldu doktorun doku altından çıktı ve kan durdurucu içmezsem kanamam oluyor anormal şekilde. Şuan beklemek zorundayım 15 gün sonra netleşir dedi doktor belki bir histeroskopi daha gerekebilir dendi. Artık dayanacak gücüm yok. Rahmi aldırmak belki çare bilemiyorum.

Cok cok gecmis olsun kolay seyler degil yasadiginiz Allah guc kuvvet versin ama evladinizi saglikli bi sekilde kucaginiza almissiniz o en buyuk tesellisidir. Insallah duzelir artik ve gerek kalmaz daha baska operasyonlara. Akreatayi duymustum. hamilelikte anlasiliyor oyle oldugu degil mi? Ben 16 haftaliktim bebegimi kaybettigimde. Aniden suyu geldi durup dururken ve yasamaz bu sekilde susuz denildi alinmak zorunda kalindi. Plasenta anterior da dendi yanlis hatirlamiyorsam. Sizin eger hamilelikte anlasildiysa kacinci haftada anlasildi oyle oldugu hatirliyorsaniz eger?

Teşekkür ederim evet tek tesellim sağlıklı bir evladım olması Rabbim size de nasip etsin inşallah
Benim anlaşılmadı defalarca kanama yaşadım ki bazıları baya şiddetliydi. Kan değerlerim hemoglobin 8e düştü kan takviyesi yapıldı. Kesede kanama alanı yoktu. Doktor plesantadan kanıyorsun diyordu sadece ama teşhis yoktu. Ayrıca benimde plesanta anterior'du. O önemli bir şey değil sadece bebek ön duvara yerleşmiş demek. Bana da perinatolog söylemişti bunu. Sezaryen doğumda anlaşıldı akreata olduğum sonrasında çok araştırdım. En iyi doktor bile kesin teşhisi koyamazmış hamilelikte. Previa gibi değil ultrasonda görünsün anlaşılmıyor maalesef. Sadece rahmi açıp görebiliyorlar. Bunun 2.ve 3.dereceleri var son derecesi en tehlikeli olanı. Yani rahmi ve mesaneyi delebiliyor plesanta. Benim de artık iyi temizlenmediği için mi bilmiyorum doğumda sürekli doku altındaki kalan plesanta kalıntıları yüzeye çıkıp kanama yapıyor. Hiperektomi yani rahim aldırmayı düşünüyorum artık.. Çok yoruldum çünkü.. 2 histeroskopi 1 kürtaj geçirdim yazmıştım zaten üst mesajlarda. Bir de gittiğim bir doçent bana akreate nin ilk gebeliklerde değil de daha çok 2. Ve sonrasında görüldüğünü söyledi. Ama hayatımda bildiğim hiç bir hamileliğim ya da düşüğüm olmamıştı. Ya bilmeden daha önce düşük yaptım, çok ilginç geldi bana bu söylediği şey. Şuan 2.çocuğu düşünmüyorum haliyle rahmi kurtarsam yeter diyorum..ama akreate ve diğer seviyeleri yaşayanlar 2.gebelikte de yüksek oranda aynısını yaşıyorlar bu da risk tabi..

Anladim cok zor bir durummus yine de umudunuzu kaybetmeyin belki de temizlenmistir kanamaniz durur gerek kalmaz insallah. Belki baska bir yolu da vardir.
Allah herseyin hayirlisini ve sagliklisini nasip etsin. Ben yillardir hamile kalmak icin ugrasiyorum tedavi ile hamile kaldim. Hamile kalinca tamam diyor insan artik bebegim olcak ama oyle olmayabiliyormus iste. Basta beta hcg yuzde 50 bile artmamisti 2 gunluk artislarda. dis gebeliktir ya da devam etmez bu gebelik dedik ama 16
Haftaya kadar cok ilginc bi sekilde gelisimi cok iyi devam etti. Mucize dedik. Ama sonrasinda iste bi problem oldu. Bi de arkasindan normale donme olayi da ayri bi surec. Vardir hersey de bi hayir diyorum.
Sizin hakkinizda da hayirlisi olsun probleminiz cozulur insallah

Tekrar teşekkür ederim Rabbim hayırlısıyla size de sağlıklı bir evlat nasip etsin inşallah bebeğin rızkı varsa bu dünyada her şeye rağmen geliyor dünyaya. Ben buna inanıyorum yaşadıklarımdan sonra. Çünkü her seferinde bebek düştü diye gittik, 26.haftada ve 30.haftada erken doğum başladı diye telaşlandık. Ama her seferinde ne bebekte bir problem vardı ne doğum başlamıştı. Akreate böyle bir şey işte..
Ben de diliyorum bugünler geçsin bebeğim 8 aylık oldu doğum sonrası her şey bitti sanmıştık oysa. Asıl yeni başlıyormuş..

Rabbim dualarımızı duysun size sağlıklı bir hamilelik ve evlat nasip etsin bana da rahim alınmadan tez vakitte şifa Çok amin

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…